Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Astazi la 07:54 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mar 17 Oct 2017, 19:32 Scris de dolion

» BANCURI
Mar 17 Oct 2017, 19:31 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
romana problema 23 comment-143 1 sibiu curiozitati placut istorie Limba drumetie brasov English
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BIBLIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
abba

Numarul mesajelor : 677
Varsta : 57
Localizare : Neaparat pe langa Dunare...
Data de inscriere : 03/10/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 23:30

Roxy a scris:
pai, Aurora, nu prea este nicio interpretare religioasa...sunt ideile lui Arghezi, nu sunt luate din Biblie.

Eu sunt Abba! Aurora e doamna aceea draguta care mai discuta cu tine uneori despre religie.

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 23:34

abba a scris:
Tudor Arghezi Flori de mucigai
Acum am citit pentru prima dată această postare, Abba.
Voi încerca personal să meditez asupra celor spuse de Arghezi si, sper să pot răspunde cât de cât la întrebările tale.

abba

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 23:40

Emil Condor a scris:
abba a scris:
Tudor Arghezi Flori de mucigai
Acum am citit pentru prima dată această postare, Abba.
Voi încerca personal să meditez asupra celor spuse de Arghezi si, sper să pot răspunde cât de cât la întrebările tale.

Multumesc, Emile! Apeciez intentia.

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 23:43

Tot ce pot face pentru cei din jurul meu, este o plăcere să o fac.
Cerul îmi stă ca martor...hug

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 23:46

abba a scris:
Una din doua: ori nu vrea nimeni sa bage in seama rugamintea mea, ceea ce ar fi foarte urat din partea voastra, ori nu stiti sa-mi raspundeti, dar macar sa ma anuntati. Desi mi se pare uimitor( la cate cunostinte despre ortodoxism si alte credinte se desfasoara pe-aici) sa nu se gaseasca cineva care sa-mi raspunda si mie!

Interesant abba, nu m-am gandit! Multumesc, o sa incerc si eu sa-mi aduc ideile...daca am vreuna!
Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 23:52

Concret: ce relatie exista intre taur, leu si vultur si fiecare dintre cei trei evanghelisti pomeniti?
Ce semnificatie au aceste simboluri, pentru ca mie mi s-a spus ca animalele respective erau ca un fel de brand-uri (in termenii actuali) pentru acestia? Asa cum vedem astazi desenul de la Puma si stim ca e marca Puma, asa erau aceste simboluri. Ma rog, sper sa nu deranjeze pe cineva analogia, dar incercam sa explic si altfel ce vreau.

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 00:43

abba a scris:
Concret: ce relatie exista intre taur, leu si vultur si fiecare dintre cei trei evanghelisti pomeniti?
Ce semnificatie au aceste simboluri, pentru ca mie mi s-a spus ca animalele respective erau ca un fel de brand-uri (in termenii actuali) pentru acestia? Asa cum vedem astazi desenul de la Puma si stim ca e marca Puma, asa erau aceste simboluri. Ma rog, sper sa nu deranjeze pe cineva analogia, dar incercam sa explic si altfel ce vreau.

Animalele astea sunt simboluri puternice in Apocalipsa, e posibil ca Arghezi sa se fi referit la ele
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1313
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 02:06

abba a scris:
Citat :
Nici de taurul, nici de leul, nici de vulturul
Care au lucrat împrejurul
Lui Luca, lui Marcu și lui Ioan.
Arghezi le explica el insusi: animalele de mai sus sunt simbolurile evanghelistilor pomeniti. Simbolul lui Matei a fost inger.
Deci ati avut buna intuitie.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 02:11

Excelent Ciprian! Ne-ai salvat! hug
Îmi trebuia să studiez problema pentru a da un răspuns cât de cât satisfăcător.
Îti multumim pentru interventia ta!

abba

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 08:08

Tot mai am nelamuriri. Ce anume simbolizeaza aceste animale pentru fiecare evanghelist?
Stiam ca Matei si-a ales ingerul, desi cineva mi-a spus ca cea mai "blanda" dintre Evanghelii e a lui Ioan. Are legatura animalul respectiv cu stilul in care au scris ei, cu tonul folosit, cu ideile in sine, continutul adica, sau cu ce?
Ar fi bine sa-mi indicati niste surse de informare , ca sa nu va mai sacai. Please! Embarassed

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 08:13

abba a scris:
Tot mai am nelamuriri. Ce anume simbolizeaza aceste animale pentru fiecare evanghelist?
Stiam ca Matei si-a ales ingerul, desi cineva mi-a spus ca cea mai "blanda" dintre Evanghelii e a lui Ioan. Are legatura animalul respectiv cu stilul in care au scris ei, cu tonul folosit, cu ideile in sine, continutul adica, sau cu ce?
Ar fi bine sa-mi indicati niste surse de informare , ca sa nu va mai sacai. Please! Embarassed

Eu sunt si mai nelamurit.....sunt Evangheliile scrise integral de Matei, Marcu, Luca si Ioan ?
Sus In jos
bulache
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 11:57

abba a scris:
Una din doua: ori nu vrea nimeni sa bage in seama rugamintea mea, ceea ce ar fi foarte urat din partea voastra, ori nu stiti sa-mi raspundeti, dar macar sa ma anuntati. Desi mi se pare uimitor( la cate cunostinte despre ortodoxism si alte credinte se desfasoara pe-aici) sa nu se gaseasca cineva care sa-mi raspunda si mie!

Abba,voi incerca sa raspund eu.Taurul sau vitelul au fost la un moment dat zeitati la care se inchinau evrei ,uitandul pe Dumnezeu,Iar el sa maniat pe ei ca un LEU si ia sfartecat lasandule trupul vulturilor.Evrei in peregrinarea lor prin desert au uitat de multe ori de Dumnezeu si cat era de bun cu ei ii tot lichida cu miile. oh da! thumb_yello
Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 12:03

E interesanta interpretarea ta, Bulache! thumb_yello Ne mai relaxeaza spiritele incinse...

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 12:15

Pai asa ar reiesi din VT.Ma rog ,nu am redat exact dar in parte e adevarul.
Arghezi a fost un poet de exceptie. Nu-mi mai aduc exact aminte dar mi se pare ca el a facut si teologie.Poate gresesc. study study
Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 12:44

bulache a scris:
Pai asa ar reiesi din VT.Ma rog ,nu am redat exact dar in parte e adevarul.
Arghezi a fost un poet de exceptie. Nu-mi mai aduc exact aminte dar mi se pare ca el a facut si teologie.Poate gresesc. study study

Da, a fost calugar, cativa ani, la manastirea Cernica. Sunt foarte frumoase poeziile lui intitulate "Psalmi".

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 19:21

Exact,vezi ca nu am uitat.Era un poet stralucit.
Si asa se poate explica cele trei animale de care aminteste.Eu ii-as zice Taur=credinta,leu=putere,vultur=rapitor.
Si putem scoate din poiezie ca :Credinta e putere dar asupra ei planeaza rapitori. study
Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 02 Ian 2009, 19:44

Pai, daca mai intram si in textul poeziei, lucrurile se complica: de ce cu puterile neajutate de taurul, leul si vulturul? Adica aceste animale au avut putere de inspiratie asupra evanghelistilor sau au avut rol protector?

Numarul mesajelor : 1313
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 03 Ian 2009, 08:22

Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 03 Ian 2009, 08:37

Ciprian a scris:
http://www.catholic-resources.org/Art/Evangelists_Symbols.htm

Multumesc! Mi-a parut bine!

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 07 Ian 2009, 17:34

Stie cineva sa explice ( documentat ) cand si cum a fost Biblia alcatuita in cele 27 de carti "canonice" asa cum o stim noi ?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 19 Mar 2009, 02:46

ISAAC NEWTON,
mare matematician, fizician si astronom englez a realizat formula binomului, care-i poartă numele, a studiat dispersia luminii, a inventat telescopul cu oglindă, a adus contributii la fundamentarea mecanicii, a descoperit legea atractiei universale, etc. E unul din cei mai cunoscuti oameni de stiintă, după cum bine stiti.
Cu toate că a ajuns asa departe în stiintă si atât de renumit, el a rămas până la moarte un zelos cititor al Bibliei, pe care o considera adevăratul Cuvânt al lui Dumnezeu.

Pe monumentul lui din Westminster, se află următoarea inscriptie: "Interpret sârguincios, întelept si corect, al naturii si al Sfintelor Scripturi. Prin filozofia sa, el a afirmat măretia lui Dumnezeu cel Atotputernic, iar prin caracterul său, exprima simplitatea evanghelică”.

În legătură cu proorociile Scripturii el spune: "Dumnezeu a dat profetiile nu spre a satisface curiozitatea oamenilor făcându-i să vadă mai dinainte lucrurile care urmează, ci pentru că după ce s-au împlinit să poată fi interpretate prin evenimente si astfel Providenta Sa, nu a interpretului, să fie arătată lumii”.

zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 19 Mar 2009, 04:32

Citat :
"Dumnezeu a dat profetiile nu spre a satisface curiozitatea oamenilor făcându-i să vadă mai dinainte lucrurile care urmează, ci pentru că după ce s-au împlinit să poată fi interpretate prin evenimente si astfel Providenta Sa, nu a interpretului, să fie arătată lumii”

Nu vad rostul unui proiect atat de lung si complicat doar pentru a arata unei lumi ( complexa si contradictorie) dar mai ales trecatoare ca Dumnezeu e omnipotent, omniprezent si nemuritor!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 22 Mar 2009, 00:28

DENIS DIDEROT,
filozof ateu împreună cu alti liberi cugetători, a întocmit faimoasa "Enciclopedie" editată prin 1751, care e presărată cu germenii necredintei secolului al XVIII-lea.

A fost considerat ca ateu declarat pe fată, dar către sfârsitul vietii, spre înmărmurirea prietenilor săi, singurei sale fiice, el i-a făcut parte de o educatie din Biblie.

Iar Stier în cartea sa "Reden Jesu" partea a VI-a pag. 496, ne relatează următoarea întâmplare din viata lui Diderot: "Într-una din acele partide de seară a Baronului de Holbach, unde obisnuiau să se adune cei mai celebri necredinciosi ai secolului, conversatia s-a îndreptat liber, în modul cel mai hazliu spre presupusele absurdităti, stupidităti si toate felurile de inconsistente ale Scripturilor Sacre. Filozoful Diderot, care nu a luat parte în discutii, deodată le-a pus capăt prin următoarea remarcă:

"De minune domnilor, de minune! Eu nu cunosc pe nimeni, nici în Franta, nici în altă parte, care să fi putut scrie si vorbi cu mai multă artă si talent... Eu vă provoc pe toti câti sunteti aici, să pregătiti o povestire asa de simplă si în acelas timp atât de sublimă si atât de miscătoare, ca istoria patimilor si a mortii lui Isus Cristos, care să producă acelasi efect, care să dea senzatie pe cât de puternică, pe atât de simtită si a cărei influentă să fie aceeasi, după atâtea veacuri".

Această vorbire neasteptată i-a încremenit pe toti ascultătorii si a urmat o lungă tăcere...

ACCENT

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 07 Apr 2009, 09:19

zuum a scris:

Nu vad rostul unui proiect atat de lung si complicat doar pentru a arata unei lumi ( complexa si contradictorie) dar mai ales trecatoare ca Dumnezeu e omnipotent, omniprezent si nemuritor!
Păi cum o să vezi un asemenea rost dacă tu nici nu știi nimic despre Dumnezeu?
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 07 Apr 2009, 09:34

Noroc cu unii "atotstiutori" angajati ai bisericilor Razz ...Ce ne-am face, fara "stiinta" lor?! idee Va spun ce cred eu: am face mult mai bine! Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BIBLIA   

Sus In jos

BIBLIA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: