Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
English 23 romana brasov istorie placut comment-143 Limba curiozitati noapteacahotii 1 drumetie sibiu problema
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BIBLIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
TUDOR

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 04 Oct 2008, 01:12

Karima a scris:

Departe de mine de a judeca sau de a comenta de ce Isus(pbuh)nu a scris ceva.
Poate ca nu ai inteles.
De fapt ideea mea a fost postat si vizibila clar;Cine au fost cei care au scris cele 4 evanghelii?ce credibiliatate au?de ce au fost alese doar 4 din cele peste 20 de evanghelii?de catre cine au fost alese ele?pe ce criterii?
Ai inteles acum?Raspunde-mi te rog la intrebarile referitoare la evanghelii.

Acum am înțeles. Dar te-aș ruga pe tine să faci de cunoscut răspunsurile la toate aceste întrebări.
Pur și simplu îmi place cum expui și că ești documentată.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 04 Oct 2008, 20:21

Regulile unei bune conversatii spun ca cine intreaba asteapta si raspuns,eu nu predic aici, doar am intrebat ceva,daca raspunsul e greu ,renunt ,nu-i nimic.
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 04 Oct 2008, 23:40

Karima a scris:
Regulile unei bune conversatii spun ca cine intreaba asteapta si raspuns,eu nu predic aici, doar am intrebat ceva,daca raspunsul e greu ,renunt ,nu-i nimic.

Din peste aproximativ cincizeci de evanghelii false, care se pretindeau scrise de apostoli, si care circulau în Imperiul Roman, au fost alese exact patru; respectiv cele care corespundeau cel mai mult doctrinei lui Pavel, cum ea apare în diferitele epistole, care sunt atribuite acestuia.
Cele patru evanghelii au fost declarate divine în Conciliul de la Niceea (325 e.c.) sub presiunea Împăratului Constantin si a bisericii alese de el.

Alte motive pentru care au fost alese patru evanghelii sunt expuse de celebrul episcop Irenaeus, care a refuzat istoria crucificării lui Isus, ca fiind o erezie, fiind însă cel care expune doctrina pentru care trebuie să fie exact patru evanghelii, spunînd:
“Nu pot fi nici mai mult nici mai putin de patru, pentru că există:
- patru zone ale lumii în care trăim,
- patru vînturi principale…
- iar cum stîlpul si temelia Bisericii lui Isus este evanghelia, se cuvine sã avem patru stâlpi…
- cum fiintele au formã pătratã si evangheliile trebuie să fie patru
- acesta este si drumul urmat de Domnul nostru (!?)”
(The Catholic Encyclopedia vi, 659.)

Lista speculațiilor lui Irenaeus nu se oprește aici, ci făcînd un arc de cerc se întoarce la cărțile ebraice găsind trei evenimente cruciale în istoria tribului lui Izrael, la care adaugă pe cea de-a patra, sosirea lui Isus; deci… ? după logica sa… trebuie să fie patru evanghelii.

Un motiv istoric pare să fie cel politic, și anume satisfacerea celor patru secte principale, independente, de orientare pavelinistă, fiecare posedînd propria ei “evanghelie”, secte
pe care însă episcopul Irenaeus le consideră eretice.

Fiecare din cele patru secte principale de eretici (de vreme ce ei au ales varianta crucificării lui Isus), folosesc în bisericile lor una dintre acestea patru, pentru propria lor folosință.
Matei la Ebioniti
Marcu la “cei care-L separă pe Isus de Hristos”
Luca la Marcioniti
Ioan la Valentiniști.”

Așa cum mărturisește Enciclopedia Catolică, cele patru evanghelii canonice au fost fabricate exact pentru scopul de a contracara si combate “ereticii” (alte secte creștine timpurii) în timp ce treptat se dezvoltau si se defineau “sacrele” dogme ale bisericii (autointitulată) “ortodoxă”, ca de exemplu dogma Trinității.

Sectele creștine timpurii se învinuiau reciproc de erezie, datorită doctrinelor contradictorii pe care le susțineau.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 00:20

Au fost in jur de 27-30de evanghelii spune istoria dar ma rog.
Legile lui Dumnezeu nu au trebuit modificate .Ele ramin vesnic valabile .Tanahul (V.T)si Evangheliile isi au fiecare importanta lui si nici un om nu poate sa le desparta indiferent de motivele pe care le invoca.
Crestinii invoca atunci cind le aduci in fata versetul din Matei cap.17vs5 .ca Isus (pacea lui Allah fie asupra lui) a venit sa implineasca sau sa incheie (modifice sau rescrie) Legea.Dar in Torah si care cuprinde cele 5 carti ale lui Moises (pacea lui Allah fie asupra lui ) nu se spune nimic referitor la faptul ca aceste Legi se vor incheia odata sau ca vor fi modificate de catre cineva.
Datorita faptului ca Pavel nu l-a auzit in mod direct pe Isus (pacea lui Allah fie asupra lui ) vorbind ,ci a luat la cunostinta indirect de invataturile lui ,a ajuns la concluzia gresita ca acest verset se refera la Lege .De fapt ultimul cuvint din verset se referea la ,,destin" si este o trimetere catre una din cartile considerate astazi apocrife denumita ,,Intelepciunea lui Solomon" .Aceasta carte are aceeasi vechime ca si celelalte carti care trateaza vremea lui Solomon si acelasi autor.

Dau aici citatul la care facea referinta Isus (pacea lui Allah fie asupra lui):
,,sa-l vânam pe cel drept, fiindca; ne stinghereste si se împotriveste ispravilor noastre si ne scoate vina ca stricam legea si ne învinovateste ca nu umblam cum am fost învatati din copilarie. El se face pe sine ca are cunostinta despre Dumnezeu si se numeste: fiul Domnului. El este pentru noi ca o osânda a gândurilor noastre si ne este greu chiar când ne uitam la el. Caci viata lui nu seamana cu viata celorlalti si cararile lui sunt schimbate. inaintea lui suntem socotiti ca necurati si de caile noastre se fereste ca de o spurcaciune; el fericeste sfârsitul celor drepti si se lauda ca are pe Dumnezeu drept tata.
Deci sa vedem daca cuvintele lui sunt adevarate si sa cercetam ce I se va întâmpla iesind din aceasta viata Caci daca dreptul este fiul lui Dumnezeu, atunci Dumnezeu îl va apara si-l va scoate din mâna potrivnicilor sai. Sa-l înceram cu ocari si cu chinuri, ca sa vedem cât este de rabdator si sa încercam suferinta lui. Sa-l dam unei morti de ocara caci, dupa vorba lui, Dumnezeu va avea grija de el”.

(Intelepciunea lui Solomon 2:12-20) Nu-i asa ca iti suna cunoscut? Nu-i asa ca acest pasaj pare un rezumat al Evangheliilor?
Isus nu face referire la el ,ci la Adam ,adica la OM in general ,pentru ca toti oamenii sunt,,copii a lui Dumnezeu"prin actul creatiei.
Teza divinitatii lui Isus isi are radacinile in Evangheliile lui Ioan si Luca dar mai ales in scrierile lui Pavel. Dar cine erau acesti oameni si cind au scris ei .Ioan -evreu,care dupa rastignirea lui Isus pleaca impreuna cu Maria(mama lui Isus ) la Efes -oras apartinind grecilor ionieni.Aici se intilneste cu Pavel iar dupa moartea Mamei lui Isus de aici isi incep amindoi propovaduirea crestinismului ( dupa anii 70-80 A.D.).
Luca (asa cum stie toata lumea )era doctor grec ,si asa cum el insusi afirma in Ev. lui ,,
Luca 1:1 Fiindca multi s-au apucat sa alcatuiasca o istorisire amanuntita despre lucrurile cari s-au petrecut printre noi,
Luca 1:2 dupa cum ni le-au încredintat ceice le-au vazut cu ochii lor dela început, si au ajuns slujitori ai cuvîntului,
Luca 1:3 am gasit si eu cu cale, prea alesule Teofile, dupa ce am facut cercetari cu deamaruntul asupra tuturor acestor lucruri dela obîrsia lor, sa ti le scriu în sir unele dupa altele,
Luca 1:4 ca sa poti cunoaste astfel temeinicia învataturilor, pe cari le-ai primit prin viu grai."

Deci inceputurile scrierii Ev .dupa Luca s-a facut dupa anii 80-100 A.D.
Pavel - cetatean roman evreu de origine .Nu l-a cunoscut pe Isus in viata . Majoritatea scrierilor lui sunt de fapt ale lui Ioan in cea mai mare parte.
Ce am vrut sa arat cu asta? Atit Luca cit si Ioan si Pavel au inceput implementarea crestinismului in Grecia prin punerea lui Isus alaturi de ceilalti zei din pantenonul grecesc .De altfel si limba in care au fost scrise evangheliile lor ne demonstreaza acest lucru .In timp ce Evangheliile lui Matei si Marcu au fost scrise in ebraica(Matei) si respectiv ebraica +aramaica(Marcu) ,Evangheliile dupa Ioan ,Luca Si mare parte a scrierilor zise a lui Pavel au fost scrise in greaca.De altfel dorinta lui Pavel de a raspindi crestinismul printre celelalte popoare(neamuri) apelind la falsuri a dus la o ruptura majora intre el si ceilalti ucenici (in special Petru)care vedeau in aceasta o blasfemie ce punea la grea incercare si putea duce chiar la represalii asupra crestinilor evrei. Istoria a aratat ca Petru avea dreptate.
Deci cele scrise in Evanghelii (care in ebraica inseamna ,,,Amintiri-relatari" ) sunt viabile doar pentru cel care le-a consemnat ,iar naratiunile celor 4 evanghelii se potrivesc doar in proportie de cel mult 40% .Ele scot in evidenta un singur fapt incontestabil. Anume faptul ca, toti cei patru evanghelisti, au facut parte din scoala lui Pavel . Ele au pregatit terenul pentru introducerea in cadrul unei religii preexistente a unei noi dogme ce aducea cu sine practici si sarbatori ce apartineau unor culte pagine deja existente . Numai asa a reusit crestinismul sa penetreze si sa se dezvolte in imperiul roman. Nici una dintre celelalte evanghelii nu a fost acceptata deoarece nu corespundeau unor criterii ce conveneau conducatorilor bisericilor crestine si nici conducatorilor imperiului Roman.Evreii au contestat inca de la inceput valabilitatea rel;atarilor din aceste evanghelii si nu au recunoscut niciodata veridicitatea acestor scrieri.
Cea mai gresita doctrina care a aparut in timpul lui Petru a fost cea promovata de... Pavel .De aici s-a produs si schisma dintre Pavel si ceilalti ucenici si in special dintre Pavel si Petru .De ea se vorbeste in Biblie.Pavel a venit din peregrinarile lui la Ierusalim cautind sa-si cumpere locul de ucenic cu bani . A fost refuzat de Petru si dupa incidentul de la tempu a fost un pic... inchis .Sau poate nu stiai aceste fapte.?!?
Gresit . Nu in urma recunoasterii de catre imparatul Constantin a religiei crestine ea a devenit religia oficiala a imperiului roman ,ci in urma decretului imparatului Theodosius I in anul 381 en.
Iata( daca nu stiai )care au fost criteriile dupa care Irineu -a decis cite evanghelii trebui sa fie in Noul Testament .Spune el in lucrarea lui de capatii ca a ales doar patru evanghelii (din aprox. 30 cite existau si se aflau in circulatie la acea vreme ) dupa nr. punctelor cardinale,dupa nr. de picioare ale mesei si dupa nr. de picioare ale dobitoacelor.Destepte criterii .Ce mai poti zice !Da nu stiu cum se facu, de fura alese numai cele care apartineau acelora aflati sub directa indrumare si control a lui Pavel si doar trei epistole firave (2 ale lui Petru si una a lui Iacov) isi gasira locul in N.T. crestin ortodox.Sigur ca da . Conciliul de la Nicea s-a facut sub indrumarea ,,Duhului Sfint" pe nume Constantin si ,,adevarul" lui a fost impus cu forta .
Conciliul de la Niceea a fost convocat la cererea si sub directa obladuire a lui Constantin. In spatele convocarii celor 318 episcopi a stat lupta pentru putere intre Constantin cel Mare, autoproclamat Pontifex Maximus (episcop universal) si episcopi. Parerile imparatului Constantin cel Mare au trebuit sa fie acceptate fara impotrivire de catre toti episcopii. Pâna la acea data, teza general acceptata de biserica catolica era ca Dumnezeu si Isus nu sunt fiinte identice, ci numai asemanatoare. Constantin cel Mare a obligat membrii conciliului sa accepte teza unitatii indisolubile intre Isus si Dumnezeu.
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 10:29

Citat ~ Pavel a venit din peregrinarile lui la Ierusalim cautind sa-si cumpere locul de ucenic cu bani . A fost refuzat de Petru si dupa incidentul de la tempu a fost un pic... inchis .Sau poate nu stiai aceste fapte.?!? ~ citat încheiat.

Din acest citat [care-ți aparține], și din felul cum îl prezinți în expunerile tale, rezultă că se pune la îndoială credibilitatea lui Pavel. Adică învățăturile lui ar fi niște erezii. Cel puțin la concluzia asta am ajuns că ai vrea să scoți în evidență.

Despre cele 4 Evanghelii, eu nu cred că are atîta importanță ~scenariul~ prin care Ele și-au făcut apariția în Biblie, măcar că au fost atîtea altele în competiție.

De ce trebuie să vedem ~vina sau meritul~ unor oameni care au jucat niște roluri importante pe vremea aceea, fie c-au băgat de seamă, fie că nu. Ei n-au făcut ce-au vrut ei. Pur și simplu ei au făcut ceea ce Domnul a vrut ca ei să facă, indiferent de faptul că unora nu le-a convenit.

Toate manrvrele de culise, considerate de critici, neverosimile, au fost îngăduite/aprobate de Domnul, sau chiar au fost cuprinse în planul Lui de lucru.

Dumnezeu nu ține cont de Logică nici de părerile oamenilor [ale criticilor în mod special].

Aceste 4 Evanghelii au rezistat atîtea secole din meritul Domnului. Dacă Domnul n-ar fi vrut ca ele să existe, de cînd ar fi fost ele măturate de pe scena Bibliei... Ce nu-i stă în putere Domnului?

Pentru a-Și atinge scopurile Lui, Dumnezeu se poate folosi atît de creștini cît și de păgîni.
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 13:01

TUDOR a scris:

Dumnezeu nu ține cont de Logică nici de părerile oamenilor [ale criticilor în mod special].

Aceste 4 Evanghelii au rezistat atîtea secole din meritul Domnului. Dacă Domnul n-ar fi vrut ca ele să existe, de cînd ar fi fost ele măturate de pe scena Bibliei... Ce nu-i stă în putere Domnului?

Pentru a-Și atinge scopurile Lui, Dumnezeu se poate folosi atît de creștini cît și de păgîni.

Fiks; brava...subscriu hug

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 18:38

TUDOR a scris:
Citat ~ Pavel a venit din peregrinarile lui la Ierusalim cautind sa-si cumpere locul de ucenic cu bani . A fost refuzat de Petru si dupa incidentul de la tempu a fost un pic... inchis .Sau poate nu stiai aceste fapte.?!? ~ citat încheiat.

Din acest citat [care-ți aparține], și din felul cum îl prezinți în expunerile tale, rezultă că se pune la îndoială credibilitatea lui Pavel. Adică învățăturile lui ar fi niște erezii. Cel puțin la concluzia asta am ajuns că ai vrea să scoți în evidență.

Despre cele 4 Evanghelii, eu nu cred că are atîta importanță ~scenariul~ prin care Ele și-au făcut apariția în Biblie, măcar că au fost atîtea altele în competiție.

De ce trebuie să vedem ~vina sau meritul~ unor oameni care au jucat niște roluri importante pe vremea aceea, fie c-au băgat de seamă, fie că nu. Ei n-au făcut ce-au vrut ei. Pur și simplu ei au făcut ceea ce Domnul a vrut ca ei să facă, indiferent de faptul că unora nu le-a convenit.

Toate manrvrele de culise, considerate de critici, neverosimile, au fost îngăduite/aprobate de Domnul, sau chiar au fost cuprinse în planul Lui de lucru.

Din punctul meu de vedere cade toata teoria ta:
-nu stiu cum numiti voi crestinii niste invataturi copiate sau falsificate cu contradictii mari intre ele,dac se numesc erezii sau nu asta nu stiu.
-are foarte mare importanta criteriul de traire a evangheliilor pentru ca abia aici iti poti da seama ce inerese s-au urmarit
-nu poti sa spui ca n om daca minte ,fura etc etc ,Domnul a vrut asta.E complet gresit,Domnul(Dumnezeu)a lasat cuvantul lui clar,daca unii si altii au inervenit cu schimbari deja aici nu mai este mana Domnului,el nu s-a razgandit .
-Domnul nu a dispus trierea evangheliilor,daca ar fi fost asa ar fi specificat asta

Si Allah Preinaltul stie mai bine
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 19:23

Deocamdată este doar punctul tău de vedere. Aș vrea să cunosc și alte puncte de vedere.

Așa că ori te muți tu din locul din care ai văzut pînă acuma, ca să vezi din alt unghi, ori să intervină altcineva, ca să-mi dau seama mai bine de echilobrul teoriei mele. Nu de alta, dar chiar nu vreau să cadă.

Cactus este unul din susținătorii teoriei mele.
Nu lăsați chiar toată greutatea pe umerii unuia singur.
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 19:34

si eu cred ca mana lui Dumnezeu s-a implicat la constituirea Cartii Sfinte.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 19:35

Eu, de obicei intervin atunci când ceva mi se pare foarte "deplasat" - afirmatiile lui TUDOR mi se par reale, normale, nimic condamnabil în ele... De aia nici nu am vrut să intervin cu nimic, să nu opresc firul ce începuse a se întinde.
Karima pare documentată - acu' depinde ce surse de documentare poate avea. Adesea, ea sustine lucruri ce nu corespund deloc credintei mele dar... las si pe altii să discute pe marginea sfirmatiilor dânsei - nu vreau să se creadă că as avea ceva personal împotriva ei ( a nu se confunda pozitia mea în ce priveste o religie sau alta cu pozitia mea fată de o persoană sau alta!).
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 19:37

Roxy a scris:
si eu cred ca mana lui Dumnezeu s-a implicat la constituirea Cartii Sfinte.
Oh! Categoric adevărat! Că au mai intervenit unii cu ceva adăugiri - alea pot fi usor remarcate, dar în esentă Cuvântul Scripturilor este viu, este dumnezeiesc.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 21:10

Emil Condor a scris:

- acu' depinde ce surse de documentare poate avea. Adesea, ea sustine lucruri ce nu corespund deloc credintei mele dar... las si pe altii să discute pe marginea sfirmatiilor dânsei - nu vreau să se creadă că as avea ceva personal împotriva ei ( a nu se confunda pozitia mea în ce priveste o religie sau alta cu pozitia mea fată de o persoană sau alta!).

Majoritatea argumentelor(documentelor) pe care le-am adus sunt chiar aceste srieri religioase precum si ceva de istoria religiei dar acestea sunt la indemana oricui,nu eu le-am inventat ,nu eu le-am scris.
Eu nu sunt imoptriva crestinismului,Biblia(originale ma refer)este o carte pe care Dumnezeu insusi a revelat-o prin Profeti incepand cu Suhor a lui Avraam si in care de-a lungul sutelor de ani Dumnezeu a spus ,,credeti in mine,,de ce as crede ca El a schimbat ceva neanuntat spunand apoi,,credeti in Isus(pbuh),,?Ca apoi sa revina iar reveland Profetului islamului(saws) aceeasi credinta monoteista in Unic Dumnezeu.?
Si da,ai dreptate,nu am resentimente fata de nimeni,chiar daca este orice fel de sectant pentru ca dupa cum am mai spus,nu e problema mea cum se va justifica X cand va merge la judecata.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 22:18

Completare pt Tudor :
In cap.22 si 23 din Eaptele Apstolilor nu se vede altceva decit firea duplicitara a lui Pavel care evreilor le spune ca este evreu ...romanilor le spune ca este cetatean roman si cind se afla la ananghie in fata sinedrului minte cu nerusinare si incita la discordie intre cele doua secte ,Farisei si saducei mintind cu nerusinare ca sa scape el cu fata curata.Asta este adevarata fata a lui Pavel ,,Apstolul neamurilor???!!!!!" .Acesta titulatura si-a arogat-o el insusi in urma unei povesti mincinoase ,la care a fost martor doar el.
El insusi spune ca ,, Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca să dobândesc pe iudei; cu cei de sub lege, ca unul de sub lege, deși eu nu sunt sub lege, ca să dobândesc pe cei de sub lege;
21. Cu cei ce n-au Legea, m-am făcut ca unul fără lege, deși nu sunt fără Legea lui Dumnezeu, ci având Legea lui Hristos, ca să dobândesc pe cei ce n-au Legea"Ep.catre Corinteni cap.9 vs.20;21.
Si care era motivul acestui dualism? ,,23. Dar toate le fac pentru Evanghelie, ca să fiu părtaș la ea. "
Deci tot ce facea era doar dorinta lui de a se afla in prim planul noii religii ce isi va intemeia dogma pe spusele lui.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 22:25

Eu vreau doar sa mentionez ca Sfintul Qur`an isi are esenta in cele doua mari Legi pe care insusi prorocul Iisus -pacea lui Allah fie asupra lui- le-a evidentiat inainte cu 600 de ani de revelatia Sfintului Qur`an si anume:
1- Dumnezeu este Unic si nu trebui sa ai alti dumnezei in afara de El
2-Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.
Iata citatul exact din scrierea Biblica Ev.Marcu cap 12,vs.29. ,,Iisus i-a răspuns că întâia este: "Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn". 30. Și: "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău și din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă.
31. Iar a doua e aceasta: "Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă. "
Acesta este esenta credintei in Islam si aceste principii de credinta sunt reliefate si intarite permanent in intregul Qur`an
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 05 Oct 2008, 22:43

Karima a scris:
1- Dumnezeu este Unic si nu trebui sa ai alti dumnezei in afara de El
2-Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.
AMIN în ambele afirmatii dumnezeiesti.

1. El este UNIC, nu încape absolut nicio îndoială!
Când de atâtea ori, Dumnezeu a spus că El e SINGURUL, nu a mintit - este cu adevărat singurul Dumnezeu. Dar mergând pe firul afirmatiilor biblice, vedem că Singurul Dumnezeu S-a manifestat de-a lungul timpului în multe diferite feluri: îngeri, îngeri cu chip de om, foc, voci din cer, porumbel, Lege, trup de carne. Să nu uităm aceste adevăruri - sunt esentiale în tentativa noastră de a-L întelege pe Cel Atotputernic.

2. Exact cum a făcut mereu Dumnezeul nostru, ne-a iubit atât de mult că a venit în trup să se sacrifice ca Miel Sfânt de jertfă Sfântă pentru noi, opera mâinilor Lui.

Când Dumnezeu S-a manifestat în fata oamenilor în anumite moduri (de El alese), atunci nu s-a născut un alt Dumnezeu!!! Nu, nu, nu! Doar forme ale manifestărilor Lui, atât.
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 06 Oct 2008, 00:51

Karima a scris:

firea duplicitara a lui Pavel care evreilor le spune ca este evreu ...romanilor le spune ca este cetatean roman si cind se afla la ananghie in fata sinedrului minte cu nerusinare si incita la discordie intre cele doua secte ,Farisei si saducei mintind cu nerusinare ca sa scape el cu fata curata.Asta este adevarata fata a lui Pavel ,,Apstolul neamurilor???!!!!!" .Acesta titulatura si-a arogat-o el insusi in urma unei povesti mincinoase ,la care a fost martor doar el.
El insusi spune ca ,, Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca să dobândesc pe iudei; cu cei de sub lege, ca unul de sub lege, deși eu nu sunt sub lege, ca să dobândesc pe cei de sub lege;
21. Cu cei ce n-au Legea, m-am făcut ca unul fără lege, deși nu sunt fără Legea lui Dumnezeu, ci având Legea lui Hristos, ca să dobândesc pe cei ce n-au Legea"Ep.catre Corinteni cap.9 vs.20;21.
Si care era motivul acestui dualism? ,,23. Dar toate le fac pentru Evanghelie, ca să fiu părtaș la ea. "
Deci tot ce facea era doar dorinta lui de a se afla in prim planul noii religii ce isi va intemeia dogma pe spusele lui.

Ce rău ți-o fi făcut Pavel de ești atît de pornită împotriva lui? De ce ești invidioasă pe el că a văzut de unul singur Stîlpul de Foc cu numele de Isus Hristos?
Ar trebui să citești un pic mai bine. Pavel/Saul nu a fost martor de unul singur. În drumul spre Damasc avea și însoțitori care au auzit Glasul Domnului, deși nu vedeau nimic.

Și chiar de-ar fi fost singur cu Domnul, nu ar fi fost un caz izolat.
Cînd lui Zaharia i se vestea despre nașterea fiului său (Ioan Botezătorul), a fost singur față-n față cu Îngerul Gavril. Nu mai era nici un martor pe acolo. Pe el îl crezi?
Acelaș Înger Gavril a fost văzut doar de Maria, la vestirea nașterii Mîntuitorului. Pe ea o crezi?

De ce te-ar deranja strategia lui Pavel de ai converti la creștinism pe cei cărora le propovăduia?
Dumnezeu nu S-a folosit de un duh de minciună ca să-l nimicească pe Ahab?
Scopul scuză mijloacele.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 06 Oct 2008, 03:12

TUDOR a scris:
Karima a scris:

firea duplicitara a lui Pavel care evreilor le spune ca este evreu ...romanilor le spune ca este cetatean roman si cind se afla la ananghie in fata sinedrului minte cu nerusinare si incita la discordie intre cele doua secte ,Farisei si saducei mintind cu nerusinare ca sa scape el cu fata curata.Asta este adevarata fata a lui Pavel ,,Apstolul neamurilor???!!!!!" .Acesta titulatura si-a arogat-o el insusi in urma unei povesti mincinoase ,la care a fost martor doar el.

Ce rău ți-o fi făcut Pavel de ești atît de pornită împotriva lui? De ce ești invidioasă pe el că a văzut de unul singur Stîlpul de Foc cu numele de Isus Hristos?
Ar trebui să citești un pic mai bine. Pavel/Saul nu a fost martor de unul singur. În drumul spre Damasc avea și însoțitori care au auzit Glasul Domnului, deși nu vedeau nimic.

Și chiar de-ar fi fost singur cu Domnul, nu ar fi fost un caz izolat.
Cînd lui Zaharia i se vestea despre nașterea fiului său (Ioan Botezătorul), a fost singur față-n față cu Îngerul Gavril. Nu mai era nici un martor pe acolo. Pe el îl crezi?
Acelaș Înger Gavril a fost văzut doar de Maria, la vestirea nașterii Mîntuitorului. Pe ea o crezi?

De ce te-ar deranja strategia lui Pavel de ai converti la creștinism pe cei cărora le propovăduia?
Dumnezeu nu S-a folosit de un duh de minciună ca să-l nimicească pe Ahab?
Scopul scuză mijloacele.

Nici nu sunt invidioasa si nici nu am nimic,,personal ,,cu Pavel.Problema lui daca a facut ceva impotriva vointei lui Dumnezeu.
Eu doar am afirmat ca nu pot sa cred in asemenea ,,scriitori,,si nu consider nimic sfant in tot ce a facut Pavel.Sunt multi asemenea lui in lumea asta care mint,inventeaza,copie,doar pentru a-si atinge scopurile dar Dumnezeu nu-i opreste si nici asta nu le e soarta,aici e liberul arbitru,ai prins ideea?
Daca Pavel ar fi fost limitat in exagerari si imitatii si ar fii scris deapre Isus(pbuh)ceea ce insusi Isus(pbuh)a afirmat,si anume ca El este doar un trimis al lui Dumnezeu,ceea ce toti Profetii au afirmat de-a lungul timpului atunci altele erau comentariile mele
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 07 Oct 2008, 01:51

Karima a scris:

Nici nu sunt invidioasa si nici nu am nimic,,personal ,,cu Pavel.Problema lui daca a facut ceva impotriva vointei lui Dumnezeu.
Eu doar am afirmat ca nu pot sa cred in asemenea ,,scriitori,,si nu consider nimic sfant in tot ce a facut Pavel.Sunt multi asemenea lui in lumea asta care mint,inventeaza,copie,doar pentru a-si atinge scopurile dar Dumnezeu nu-i opreste si nici asta nu le e soarta,aici e liberul arbitru,ai prins ideea?
Daca Pavel ar fi fost limitat in exagerari si imitatii si ar fii scris deapre Isus(pbuh)ceea ce insusi Isus(pbuh)a afirmat,si anume ca El este doar un trimis al lui Dumnezeu,ceea ce toti Profetii au afirmat de-a lungul timpului atunci altele erau comentariile mele

Pavel nu a făcut nimic cu de la el putere [liberul arbitru] și nimic împotriva voinței lui Dumnezeu.
Dacă o rămas în Biblie 100 capitole scrise de Pavel. ai impresia că este meritul lui, sau că-i fraudă?
A rămîne în Biblie ca și Cuvînt a lui Dumnezeu nu este ceva asemănător cu a participa la alegeri parlamentare unde se practică tot felul de fraude ca să se ajungă în parlament. Pavel nici n-a știut că v-a scri epistole pentru a ajunge în Biblie. El le-o adresat neamurilor. Dar ele au fost găsite vrednice să fie cuprinse în Biblie.
Scrierile doctorului Luca au fost adresate preaalesului Teofil, fără ca să bage de seamă nici Luca, nici Teofil că ele vor ajunge tocmai în Biblie.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 08 Oct 2008, 02:59

TUDOR a scris:

Pavel nu a făcut nimic cu de la el putere [liberul arbitru] și nimic împotriva voinței lui Dumnezeu.
Dacă o rămas în Biblie 100 capitole scrise de Pavel. ai impresia că este meritul lui, sau că-i fraudă?
A rămîne în Biblie ca și Cuvînt a lui Dumnezeu nu este ceva asemănător cu a participa la alegeri parlamentare unde se practică tot felul de fraude ca să se ajungă în parlament. Pavel nici n-a știut că v-a scri epistole pentru a ajunge în Biblie. El le-o adresat neamurilor. Dar ele au fost găsite vrednice să fie cuprinse în Biblie.
Scrierile doctorului Luca au fost adresate preaalesului Teofil, fără ca să bage de seamă nici Luca, nici Teofil că ele vor ajunge tocmai în Biblie.

Tudor
Pentru mine personal nu trebuie sa dai nici o explicatie referitor la Pavel sau Luca,eu am citit tot ce se putea citi in istoria religiei despre ei.Cum au ajuns scrierile lor in Biblie am explicat deasemenea care au fost interesele.
In alta ordine de idei:
Septuaginta este o traducere a scrierilor biblice facute de evreii din Israel pentru evreii din Egipt.Ea a venit ca un raspuns la cererea lor expresa adresata faraonului Ptolemeu al II-lea Philadelful si a fost conceputa in asa fel incit sa le trezeasca acestora sentimentul nationalist .Ea contine o serie de exagerari si inexactitati tocmai in acesta idee.
Cum ai vrea ca musulmanii sa creada cele scrise in cele 4 evanghelii (alese din cele peste 80-90 existente in perioada anilor 60-300,din care 30 erau in circulatie)si a altor scrieri din NT cind nici evreii (ei carora le erau adresate in special nu au facut-o?!?)Daca ele contineau un adevar incontestbil de ce nici una dintre cele 4 evanghelii nu a fost scrisa in Israel si doar una dintre ele Ev.dupa Marcu(conform,, istoriei bisericii" scrisa de Eusebiu din Cezarea) a fost scrisa in ebraica si aramaica,celelalte fiind scrise in latina si greaca.
Cit priveste teoria ca Isus (pacea lui Allah fie asupra lui)=fiul lui Dumnezeueste o alta gresala .Isus era fiul lui Dumnezeu in aceeasi masura in care Alexandru Cel Mare era fiul lui Zeus,iar faraonii Egiptului erau fii lui Ptah.
Intr-o scrisoare enciclică adresată credincioșilor din dieceza sa (scrisă puțin timp după Conciliul din Niceea),Eusebiu din Cezarea admite inferioritatea Logos-ului față de Tatăl și ii recunoaste o divinitate – nu autentică – ci doar „asemeni aceleia a Tatălui”.
De altfel la acea data si teologia trinitatii era destul de confuza .Isus fiind considerat prima creatie a Tatalui si Duhul sfint creatia Fiului
Dumnezeu (Allah) a inspirat scrierile biblice si Quranul dar modul de perceptie a lor a fost diferit din mai multe motive.
1- Capacitatea de a putea transcrie aceste inspiratii divine a acelora care le-au scris(intre Quran si ultima Evanghelie sau scriere biblica fiind o distanta de aprox.500 de ani-iar intre Quran si Geneza aprox.1850 de ani) Sunt multe idei pe care unii dintre cei care au scris Biblia nu le-au putut pricepe corect si atunci le-au modificat dupa puterea lor de pricepere,pastrind doar ideea de baza (ascunsa intr-o forma uneori greu de desfacut) .Din acesta cauza, de cele mai multe ori ,luam forma drept fond si ajungem sa pierdem ,,esenta".
2- Evreii din Israel au scris pentru evreii din Egipt (si implicit ptr.greci ) la 250-230 B.C. o Biblie "romantata" plina de inflorituri si de ,,exagerari" care nu corespundeau cu scrierile initiale.Pentru a te lamurii citeste ,,Antichitatile Iudaice " a lui Flavius Iosefus (cca.100 A.D.) care este o,,Istorie a bibliei "scrisa de un evreu romanizat pentru uzul romanilor.
3 Daca ai sa citesti cu atentie Biblia si ai sa incerci sa elimini acele ,,distorsiuni" datorate interventiei umane, iar apoi ai sa citesti Quranul ,vei vedea ca acesta din urma contine qhintesenta scrierilor biblice ,iar ceea ce se spune acolo este un adevar incontestabil.
- nu Dumnezeu este cel schimbator ci....omul.

Si Allah Prainaltul stie mai bine
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 08 Oct 2008, 14:17

[/size]
Karima a scris:
Daca ele contineau un adevar incontestbil de ce nici una dintre cele 4 evanghelii nu a fost scrisa in Israel si doar una dintre ele Ev.dupa Marcu (conform,, istoriei bisericii" scrisa de Eusebiu din Cezarea) a fost scrisa in ebraica si aramaica, celelalte fiind scrise in latina si greaca.

Din atîtea Evanghelii care au participat la selecție, eu cred că au fost suficiente scrise și în limba ebraică/aramaică. Problema este că prin însăși efectul prigoanei suferită de creștinii vremii, mulți dintre ei au preferat să migreze în alte țări (care au reușit). Cei care n-au părăsit Israelul cînd ar fi putut s-o facă, au fost prinși, torturați, tăiați cu ferestrăul, omorîți în fel și chip. Chiar și multe Evanghelii au fost căutate pentru distrugerea lor.
Evanghelia după Marcu (Eusebiu din Cezarea), măcar că a rezistat nimicirii totale, ea a fost destul de serios trunchiată, avînd cel mai scurt conținut.
Celelalte Evanghelii scrise în latină și greacă, au fost rodul studiilor efectuate asupra scrierilor care au reușit a fi scoase din Israel, plus a mărturiilor depuse prin viu grai de către cei care au scăpat cu fuga, printre care posibil că ar fi fost și Luca cel înviat de Domnul.

Karima a scris:

Cit priveste teoria ca Isus = fiul lui Dumnezeu, este o alta gresala.

N-are cum să fie greșeală.
"Eu Îi voi fi Tată și EL Îmi va fi Fiu" (2Samuel 7:14 Evrei 1:5)
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 08 Oct 2008, 17:06

A discuta în contradictoriu persoane de confesiuni diferite este o greșeală de principiu.

Cel mai bine ar fi să ne respectăm reciproc credința și apartenența la confesiunea din care facem parte și să prezentăm liber punctele noastre de vedere întemeiate pe cunoștințele ce le avem. Nici unul dintre noi nu putem ști de partea cui este adevărul, pentru că nici unul dintre noi nu știm ce conține Biblia originală. Toți știm ce conțin traducerile mai mult sau mai puțin tâlcuite și ca atare toți doar presupunem ceea ce afirmăm.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 29 Oct 2008, 06:02

Dr. N.C.PAULESCU, 1869-1931, profesor, fiziolog român, a făcut cercetări importante asupra structurei splinei, asupra mecanismelor de producere a febrei, asupra fiziologiei normele si patologice, a pancreasului endocrin, care-l situează printre principalii precursori în descoperirea insulinei. El spune:
"Evanghelia Domnului Isus Cristos, e suprema treaptă a stiintei. Nu numai că cred în Dumnezeu, dar stiu că este Dumnezeu”.
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 01 Noi 2008, 07:19

Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 06 Noi 2008, 12:50

http://www.revistamagazin.ro/content/view/6608/20/

Minele regelui Solomon au fost descoperite!
miercuri, 05 noiembrie 2008

Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 07 Noi 2008, 11:32

Mulțumim pentru informație, cactus. Dar ce părere ai despre Biblie.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BIBLIA   

Sus In jos

BIBLIA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: