Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Astazi la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Ieri la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Ieri la 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Ieri la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Maxime drumetie istorie cugetari brasov problema curiozitati Popasul sibiu 23 1 altaintrebare Invatamant
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BIBLIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 07 Noi 2008, 13:26

@MIRCEA a scris:
Mulțumim pentru informație, cactus. Dar ce părere ai despre Biblie.

Dupa cum ai observat deja, nu sunt dispus sa port dispute si discutzii pe teme religioase; exceptziile au fost minime si nu se vor mai repeta. De ce ? Fiindca credintza este ceva personal si, oricat ai incerca pe cineva sa convingi de ceva care nu corespunde cu ceea ce crede acea persoana, nu vei culege decat animozitatzi. Multe forumuri s-au dus de rapa din cauza disputelor teologice purtate de ne-teologi. Ce parere am EU despre Biblie ? Greu de raspuns. In primul rand, eu sunt corcitura cu mult sange nemtzesc, unguresc, romanesc si ceva sarbesc. Tehniceshte, sunt catolic; practic, mi s-a spus ca am fost botezat in religia ortodoxa; stramosi de-ai mei au fost penticostali (catziva - oricum, personal nu i-am cunoscut fiindca au trecut in lumea dreptzilor cu mult de a ma nashte eu). Nu sunt un religios practicant, dar intru fara nici o retzinere intr-o catedrala catolica, o biserica ortodoxa, o sinagoga sau o casa de rugaciune neoprotestanta sau biserica luterana/calvina. Relatzia mea cu Dumnezeu e amicala si ne intzelegem de minune asa ca, indiferent unde as intra, IL gasesc acolo asteptandu-ma, pentru ca EL este Unic. Recunosc ca nu am avut inca ocazia sa intru intr-o sinagoga desi mi-as fi dorit. Buuun - acuma despre Biblie; de foarte multzi ani ma insotzeshte in toate calatoriile mele o Biblie neoprotestanta (o fi baptista sau penticostala - habar n-am; am primit-o de la o colega de serviciu cand lucram pe frontiera si m-am plans intr-o seara (lucram in ture) ca nu vad puricii aia minusculi cu care-i tiparita Bilblia) si m-am trezit a doua zi cu o superba Biblie pe care puteam sa o citesc - pe vremea aia - fara ochelari, si care nu m-a mai parasit niciodata. Trebuie sa-tzi spun ca am acasa si o biblie ortodoxa, si o biblie editata la Oxford, imi lipseste insa o biblie in limba germana dar, cum inca nu am de gand sa scriu extemporalul final (desi am impresia ca nici mult nu mai am) sper ca la urmatorul drum pe care-l fac in Doiciland sa vin acasa cu una in limba germana. Acuma, am primit, in germana, o carte care explica biblia aproape vers cu vers; stiu doar ca nu e catolica dar nu face propaganda religioasa ci, mai degraba indeamna la cercetarea istorica si filosofica. Daca bine imi amintesc, v-am mai spus pe vremuri ca am inceput o "lucrare" (eseu???, eshec pseudo-istorico-religios ? ceva in genul asta) despre epoca lui Abraham si persoana lui; materialul e vast, preponderent in engleza si m-am cam plicti numai sa-l citesc dar-mi-te sa mai si scriu ce cred eu. DECI, sper ca te-am lamurit cu parerea mea despre Biblie. Este o carte, mai mult decat o carte, pe care, de cate ori o citesti, ajungi la concluzia ca mai ai multe de priceput si ma indoiesc ca exista cineva pe lumea asta care sa poata afirma ca a reusit sa descifreze si sa priceapa tot ce-i scris acolo... Cam asta-i parerea mea despre Biblie... Pusici maximi si nenumaratzi, tu draga hug

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
abba

Numarul mesajelor : 677
Varsta : 57
Localizare : Neaparat pe langa Dunare...
Data de inscriere : 03/10/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 07 Noi 2008, 14:36

Frumos spus, Cactus! Ai vorbit ca un crestin adevarat! Embarassed

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 08 Dec 2008, 18:03

Deși am avut două sau trei intervenții, în acele intervenții m-am referit doar la conținutul argumentelor respective. Acum am recitit în întregime acest subiect și nu am găsit nici unde cel mai mic argument despre:

1. Ce este de fapt Biblia ?

2. Cum a fost redactată și scrisă Biblia ce o ținem noi în mână și o citim ?

abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 11 Dec 2008, 06:34

bulache

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 11 Dec 2008, 10:31

rete de stiinte agricole,de igiena si iostorie ,dar CANONIZATE,de asemenea ele in cazul canonizari au anumite texte modificate.Arheologi care cauta corspondenta intre biblie si realitatea istorica,spun ca putine concordante exista intre ele.Si multe din razboaiele descrise in biblie nu au existat.Se stie ca multe orase au fost parasite datorita cutremurelor.Asa si faimoasa MAssada.Sunt multe lucruri care deja nu e secret si au fost explicate. oh da!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 12 Dec 2008, 01:15

Bulache, vorbind despre Biblie nu o băgăm nici în științele agricole nici în cele umane. Biblia este și rămâne o scriere (gr. biblion - biblia, lat. scriptura = scriere, carte). Denumirea de Biblie a fost dată de Biserica Apuseană în Evul mediu Sfintelor Scripturi, adică scrierilor religioase ale Vechiului și Noului Testament, pe care Biserica le-a adunat și selecționat ca fiind produse sub inspirația Duhului Sfânt și cuprinzând cuvântul sau revelația lui Dumnezeu dată în Iisus Hristos și Transmisă de apostoli.

Dacă Roxi are altă părere să o prezinte acum, aici și nu în altă parte pentru că vreau să continuăm dialogul despre Biblie.

Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 12 Dec 2008, 03:23

Biblia Vulgata sau Vulgata este o versiune a Bibliei (Vechiul Testament si Noul Testament), tradusă în limba latină,
care include ediții variate ale textelor sacre. Primele Biblii în
latină datează din secolele III-IV după Hristos, dar aceste traduceri
erau extrem de imprecise. În secolul al patrulea, Sfântul Ieronim a acceptat sarcina sfântă din partea Papei de a transpune Sfânta Scriptură în limba latină. Dorind să lucreze cu textul ebraic, a călătorit la Bethleem, unde, în caverna în care s-a născut Iisus Hristos,
a fondat o mănăstire și în anul 390 a început traducerea. Comparând
versiunile din limbile ebraică și aramaică ale Vechiului Testament dar
și o traducere în limba greacă, și redactând o traducere din greacă în
latină a Evangheliilor, Sfantul Ieronim a dat creștinătății cea de-a doua versiune a Bibliei în limba latină, după Vetus Latina.
Vulgata nu a fost imediat acceptată în toate bisericile
latine, dar în cursul secolului al cincilea a devenit o carte
universală. S-a transmis prin numeroase variante scrise de mână,
copiate de călugări, iar în decursul timpului aceste interpolări au
necesitat corecturi permanente. În anul 1456, Johan Gutenberg a tipărit
prima ediție a Vulgatei, iar noua tehnologie a confirmat faptul
că opera avea nevoie de o nouă ediție corectată. Conciliul Tridentinum
Sanctae Sedi s-a aplecat asupra acesteia și a decretat, în 8 aprilie
1546, versiunea Vulgatei ca singura autentică. Ediția revizuită a fost finalizată sub Papa Clement al VIII-lea și a apărut la Roma în 1592. Denumită Sixtina-Clementina,
aceasta a fost revăzută și corectată în edițiile din 1593 și 1598,
devenind „textus receptus” al bisericii catolice. În perioada recentă,
papa Pius X a inițiat o nouă traducere a Vulgatei, iar un edict dat de papa Ioan Paul al II-lea a afirmat că aceasta se conformează ideilor și filozofiei secolului XX.
În 1760-1761, episcopul unit Petru Pavel Aron realizează la Blaj, cu ajutorul colaboratorilor săi, o nouă traducere a Sfintei Scripturi din latină în limba română, pe baza Vulgatei,
rămasă netipărită (Biblioteca Academiei Române, filiala Cluj, ms. rom.
18, 21, 22, 23, 25, 30, 68, reprezentând protograful traducerii, și ms.
rom. 19, 20, 28, 29, reprezentând versiunea definitivă). Textul Vulgatei de la Blaj a fost reeditat în 2005 de un colectiv de cercetători clujeni.

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 12 Dec 2008, 05:25

Despre Biblie sunt multe de spus și până la urmă cred că vom continua dezbaterea subiectului doar noi doi.

Pe lângă Vulgata, demne de luat în seamă sunt: Publica, Gregorian, Bibliq și Stutgarthensia iar ca autor incontestabil este Jan Paul Migue.

Din aceste Biblii prin sinapsă s-au făcut și traducerile în limba româmă.

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 12 Dec 2008, 05:40

@abbilbal a scris:
Despre Biblie sunt multe de spus și până la urmă cred că vom continua dezbaterea subiectului doar noi doi.

Pe lângă Vulgata, demne de luat în seamă sunt: Publica, Gregorian, Bibliq și Stutgarthensia iar ca autor incontestabil este Jan Paul Migue.Din aceste Biblii prin sinapsă s-au făcut și traducerile în limba româmă.

Cred ca e important sa stim cate ceva despre gruparea care a hotarat ce anume sa cuprinda Biblia si cand. Inainte de a arata sub forma pe care o stim, VT+NT si cu selectionarea anumitor texte ,circulau fel de fel de 'epostole' si alte scripturi...multe din ele s-au pastrat, exista si intregesc tabloul unei lumi care este mult prea departe de capacitatea noastra de intelegere.
Sus In jos
bulache

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 12 Dec 2008, 17:04

Eu am citat ce am citit in diferite studii despre biblie.Apoi nici discutia in jurul blbliei nu face lumina asupra ei.Sa nu uitam ca ea este scrisa la 3-4-5 secole dupa Iisus si de unde stiti ca dupa atata timp ce a zis Iisus sau Moise?In definitiv dupa cele scrise de Karima ,cati dintre ce-i care au tradus cunosteau Aramaica vevhe.?Deci multe adaugiri pot fi atasate de ce-i ce au tradus.Atentia lingvistilor a fost ca interpretarile din biblie sunt unele eronate datorita necunoasteri limbilor vorbite. study oh da!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 12 Dec 2008, 18:55

@abbilbal a scris:
@bulache a scris:
Eu am citat ce am citit in diferite studii despre biblie.Apoi nici discutia in jurul blbliei nu face lumina asupra ei.Sa nu uitam ca ea este scrisa la 3-4-5 secole dupa Iisus si de unde stiti ca dupa atata timp ce a zis Iisus sau Moise?In definitiv dupa cele scrise de Karima ,cati dintre ce-i care au tradus cunosteau Aramaica vevhe.?Deci multe adaugiri pot fi atasate de ce-i ce au tradus.Atentia lingvistilor a fost ca interpretarile din biblie sunt unele eronate datorita necunoasteri limbilor vorbite. study oh da!

Aici mi-am redactat răspunsul și îână să-l trimit...

mi l-a furat Gogol

Miluuuuuu!!!! Vezi de el că-l tau !

abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 12 Dec 2008, 19:17

Bulache, mă screm să mai zâc odată că doar n-am zâs minciuni. Nu mai ies vorbele alea, dar zama rămâne.

Aici încep de-a-ndoaselea față de celălat răspuns, dar tot acolo o să anjung, dar mai pe scurtătiră și când gat o să fac o copie pentru orice evntual.

Cărțile Biblice (deci nu Biblia așa cum o știm azi) au fost scrise în perioada 1230 î.d.Hr. - 96 d.Hr. Cum altfel, decât în aramaică, din moment ce asta era limba vorbită atunci. În lumea asta mare sunt destui cunoscători ai limbii aramaice vechi și chiar dacă ar fi doi sau trei, ar fi destui. Traducerea scrierilor biblicer și redactarea Bibliei originale s-a făcut prin sinapsă, adică mai mulți cunoscători ai limbii aramaice au tradus biblia și au întocmit liste cu cele traduse. După ce toți au terminat de tradus au analizat traducerile punct cu punct și au discutat cuvintele unde existau neînțalegeri sau interpretări diferite. După ce au ajuns la consens au redactat conțonutul articolului respectev, care ulterior a devenit verset.

După ce sa redactat Biblia originală a venit rândul traducătorilor pentru popoare care au procedat în același fel, dar cu participarea reprezentanților tuturor religiilor (cultelor) vremii. Și aceștia au redactat un original al traducerii, după care a venit rândul altor și altor traducători care au tradus Biblia după cum au considerat bine. De aici s-a născut și marea erezie care este ruperea Bisericii Universale de ala începutul creștinismului și spargerea ei în bisericuțe de tot felul: ortodocși, catolici, greco-catolici etc., etc., etc.

Așa văd eu Biblia originală și originară ca o Carte a cărților. Dacă cineva știe că am zmintit cu ceva, sau că am o informare eronată, sau că alta este rânduiala, să spună.

PS.

Ha, ha, ha, ha că asta a luat-o !

abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 13 Dec 2008, 02:46

O știre de ultimă oră: Biblia Vulgata,, Blaj 1760-1761, a intrat recent în colecțiile Bibliotecii Județene "Lucian Blaga" din Alba Iulia.

abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 13 Dec 2008, 02:53

Dacă apreciați că este necesar să vorbim și despre conținutul Bibliei o facem, dacă nu eu mă opresc aici. Domnul fie lăudat, Domnul fie cu voi și cu mine alături de voi.

abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 13 Dec 2008, 02:55

@Emil Condor a scris:
Scoateti-o din bibliotecă!
...traducerea biblică cu cele mai mari erori!

Cu atât mai mult trebuie să rămână ca document.

zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 13 Dec 2008, 03:42

@bulache a scris:
.Sa nu uitam ca ea este scrisa la 3-4-5 secole dupa Iisus

La ce te referi cand spui asta?
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 13 Dec 2008, 09:28

@zuum a scris:
@bulache a scris:

Precizarea asta a făcut-o aici: "Eu am citat ce am citit in diferite studii despre biblie.Apoi nici discutia in jurul blbliei nu face lumina asupra ei.Sa nu uitam ca ea este scrisa la 3-4-5 secole dupa Iisus si de unde stiti ca dupa atata timp ce a zis Iisus sau Moise?".
Eu i-am răspuns aici: "Cărțile Biblice (deci nu Biblia așa cum o știm azi) au fost scrise în perioada 1230 î.d.Hr. - 96 d.Hr." de unde rezultă că după moartea, învierea și înălțarea lui Iisus la cer au trecut mai puțin de 100 de ani până s-au scris Evangheliile cu viața lui Iisus.

Deci dacă noi astăzi mai avem martori oculari la ce a fost în urmă cu 80 de ani și oameni care spun poveștile auzite de la părinții și bunicii lor ce mai împing timpul ănapoi cu încă 100 de ani, putem spune că poveștile bătrânilor reflectă realitaea timpului, chiar dacă în jurul lui apar înflorituri ale imaginației povestitorilor, legendele apărând la intervale de timp de peste 250 de ani ca vechime pentru distorsionarea adevărului.

zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 13 Dec 2008, 17:16

@abbilbal a scris:
@zuum a scris:
@bulache a scris:

Precizarea asta a făcut-o aici: "Eu am citat ce am citit in diferite studii despre biblie.Apoi nici discutia in jurul blbliei nu face lumina asupra ei.Sa nu uitam ca ea este scrisa la 3-4-5 secole dupa Iisus si de unde stiti ca dupa atata timp ce a zis Iisus sau Moise?".
Eu i-am răspuns aici: "Cărțile Biblice (deci nu Biblia așa cum o știm azi) au fost scrise în perioada 1230 î.d.Hr. - 96 d.Hr." de unde rezultă că după moartea, învierea și înălțarea lui Iisus la cer au trecut mai puțin de 100 de ani până s-au scris Evangheliile cu viața lui Iisus.

Deci dacă noi astăzi mai avem martori oculari la ce a fost în urmă cu 80 de ani și oameni care spun poveștile auzite de la părinții și bunicii lor ce mai împing timpul ănapoi cu încă 100 de ani, putem spune că poveștile bătrânilor reflectă realitaea timpului, chiar dacă în jurul lui apar înflorituri ale imaginației povestitorilor, legendele apărând la intervale de timp de peste 250 de ani ca vechime pentru distorsionarea adevărului.

Abbi , Scripturile nu au fost scrise la secole dupa Isus, e un fapt istoric !
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 13 Dec 2008, 17:48

@Karima a scris:
Biblia Vulgata sau Vulgata... traduceri extrem de imprecise.
Asa este Karima, "extrem" de adevărat! Cele mai multe erori de traducere se găsesc în varianta latină a Bibliei.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 14 Dec 2008, 01:43

@zuum a scris:
@abbilbal a scris:
@zuum a scris:
@bulache a scris:

Abbi , Scripturile nu au fost scrise la secole dupa Isus, e un fapt istoric !

Dar eu i-am răspuns alti elea sau i-am spus "1230 î.d.Hr. - 96 d.hr."

Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 14 Dec 2008, 01:49

Greseli de traducere se ivesc în cele mai multe cazuri.
Uite aici o traducere făcută din aramaică de un tip care stia mai multe limbi printre care aramaica si engleza.
Asta ce dau la sfârsitul postării este în mod special pentru cei ce cunosc limba engleză dar si ei vor avea probleme căci este în engleza veche.
Deci, dau linkul "crud" nearanjat: http://www.studylight.org/desk/?l=en&query=1+John+5&section=2&translation=tyn&oq=1jo%25205&new=1&nb=2co&ngt=Go+To%3A&ng=2&ncc=5
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 14 Dec 2008, 06:20

CUm nu se poate mai dulce, frumosul grai romanesc al fratilor Greceanu

http://www.sfantascriptura.com/biblia_1688.php
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 14 Dec 2008, 13:37

Și acum să dau cu barda.

Așa se cuvenea a fi discuțiile despre Biblie. Nu deviate în acest fel: "Ce rău ți-o fi făcut Pavel de ești atît de pornită împotriva lui? De ce ești invidioasă pe el că a văzut de unul singur Stîlpul de Foc cu numele de Isus Hristos?
Ar trebui să citești un pic mai bine. Pavel/Saul nu a fost martor de unul singur. În drumul spre Damasc avea și însoțitori care au auzit Glasul Domnului, deși nu vedeau nimic.

Și chiar de-ar fi fost singur cu Domnul, nu ar fi fost un caz izolat.
Cînd lui Zaharia i se vestea despre nașterea fiului său (Ioan Botezătorul), a fost singur față-n față cu Îngerul Gavril. Nu mai era nici un martor pe acolo. Pe el îl crezi?
Acelaș Înger Gavril a fost văzut doar de Maria, la vestirea nașterii Mîntuitorului. Pe ea o crezi?

De ce te-ar deranja strategia lui Pavel de ai converti la creștinism pe cei cărora le propovăduia?
Dumnezeu nu S-a folosit de un duh de minciună ca să-l nimicească pe Ahab?
Scopul scuză mijloacele."

zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 15 Dec 2008, 20:40

@Karima a scris:
“Evanghelia este un cuvant foarte des folosit; dar, care Evanghelie provaduia Isus?

Shocked
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 15 Dec 2008, 22:26

@zuum a scris:
@Karima a scris:
“Evanghelia este un cuvant foarte des folosit; dar, care Evanghelie provaduia Isus?

Shocked

Ce-ti provoaca mirarea?
Intrebarea mea?
Pai nu am primit nici un raspuns
Conform spuselor lui Matei si Luca etc Isus(pbuh)propovaduia o Evanghelie.Care?

MesajSubiect: Re: BIBLIA   

Sus In jos

BIBLIA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: