Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
informatica monumente 23 triste este sibiu jazz istorie 1 frig placut romana comment-143 English brasov Limba altaintrebare problema nobel Când curiozitati USL drumetie
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BIBLIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 16 Dec 2008, 02:25

@Karima a scris:
@zuum a scris:
@Karima a scris:
“Evanghelia este un cuvant foarte des folosit; dar, care Evanghelie provaduia Isus?

Shocked

Ce-ti provoaca mirarea?
Intrebarea mea?
Pai nu am primit nici un raspuns
Conform spuselor lui Matei si Luca etc Isus(pbuh)propovaduia o Evanghelie.Care?

karima cred ca exprimarea e gresita. evangheliile , toate, au fost scrie la o distanta considerabila dupa moartea lui Isus...deci Isus nu-si citea propria poveste !
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 16 Dec 2008, 17:19

Zuum
Eu stiu povestile Evangheliilor,le-am citit,le-am studiat,le-am comparat,cunosc si cele devenite apocrife si despre care putin vorbesc,de exemplu ia Evanghelia lui Toma devenita apocrifa,vei gasi acolo copilaria lui Isus(pbuh)care contrar celor spuse de multi ca ar fi fost Profet timp de 33 de ani,ceea ce nu este adevarat,profetia lui a durat 3 ani,copilarie in care este descris parca un alt Isus cu greseli omenesti desigur era om,era normal,dar aceasta perioada cuprinsa intre 12 ani si 30 de ani este trecuta sub tacere.Te-ai intrebat vreodata de ce?
In fine,sa nu deviez,spui ca exprimarea este gresita,a cui exprimare?

Matei 9:35 Si Iisus
strabatea toate cetatile si satele, învatând în sinagogile lor,
propovaduind Evanghelia împaratiei si vindecând toata boala si toata
neputinta în popor.

Marcu 8:35
Caci cine va
voi sa-si scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Sau
pentru Mine si pentru Evanghelie, acela îl va scapa.

Poti sa verifici.Eu mi-am spus punctul de vedere de mult dar nu mai vreau sa intru in polemici pentru ca sunt in minoritate si nici nu as vrea sa supar alti forumisti,caci trist dar adevarat,cand nu mai avem argumente trecem la atac la persoana si asta nu e placut.
Greseli de exprimare de genul celor de mai sus precum si altfel de ,,N,, greseli gasesti ca umple Biblia dar cine recunoaste?

Iar Allah Preainaltul stie mai bine

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 29 Dec 2008, 04:11

@abbilbal a scris:
@Emil Condor a scris:
"Noi nu ne închinăm crucii dar crucea e sfântă"!!!
Biblia spune că Iisus a fost atârnat pe lemnul blestemat, cum dar este el sfânt?!
Zici că a sfintit-o Domnul!!! Nu, Dumnezeu nu sfinteste elemente de tortură... E părerea mea.

Dumnezeu sfințește un lucru prin simplă atingere. Și nu doar crucea a fost sfințită de Dumnezeu ci și lancea cu care a fost strâpuns trupul Lui Iisus, cuiele care l-au pironit pe iisus de cruce, spinii care au aureolat fruntea Mântuitorului. Dacă Dumnezeu nu ar fi vrut să sfințească aceste lucruri, ele nu ar fi existat. Dar ele au fost sfințite pentru a noastră mântuire.
Stii ce vreau eu de la tine acum? Poate asa mă vei convinge de afirmatiile tale...
Doresc un verset biblic care să sustină părerea ta despre acele obiecte enumerate mai sus care au fost "sfintite".
Toti avem părerile noastre dar trebuie sustinute prin Cuvântul lui Dumnezeu. Asa e corect, nu? Suntem crestini pentru că avem credinta în Domnul Isus, care Domn este Cuvântul întrupat si de El trebuie să ascultăm. Astept...

Nu trebuie să fortezi un răspuns acum, poate fi si mâine sau chiar mai încolo.

zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 29 Dec 2008, 07:27

“Daca vrea cineva sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-mi urmeze Mie” (Mater XVI, 24)

Și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine. (Matei 10:38)

Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume! (Gal. 6:14)
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 29 Dec 2008, 07:33

Si ce înseamnă "să-si ia crucea"? Aia de lemn???!!! Îti dau eu răspunsul: NU.

zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 29 Dec 2008, 19:54

@Emil Condor a scris:

Scrie de care cruce ? Nu. Wink Daca nu scrie nu poti hotari nimic obiectiv, totul ramane la latitudinea individului
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 30 Dec 2008, 02:35

@zuum a scris:
@Emil Condor a scris:

Scrie de care cruce ? Nu. Wink Daca nu scrie nu poti hotari nimic obiectiv, totul ramane la latitudinea individului
De aia lumea cunoaste atâtia dumnezei diferiti pentru că au fost de acord cu opinii ca aia exprimată de tine, să-L înteleagă pe Creator, fiecare "la latitudinea lui"!!!

Tu care te bazezi atâta pe traditii, vezi în traditiile românesti ce înseamnă "fiecare îsi poartă crucea", este crucea aia materială?
Eu stiu că te-a gâdilat "complimentul" ce ti l-a făcut Bulache, Gică-contra, dar asta nu înseamnă că trebuie să lupti împotriva lui Dumnezeu doar de dragul dialogurilor contradictorii!!!

zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 30 Dec 2008, 05:48

Daca ar fi sa vorbesc cat ma priveste doar pe mine as zice asa : crucea n-am inventat-o eu si nici mosii mei. A venit cu foarte multe generatii inainte de stra-stra-stra bunul meu. A fost buna pentru ei, e buna si pentru mine. Stiu din istorie ca e prezenta in viata crestinilor inca din secolul II AD, este un simbol crestin, cu siguranta si nu cred ca exista vreun dubiu. Poate nu numai crestin dar crestinii o asociaza cu Isus Hristos si asta e de ajuns.
Eu nu ma sumetesc sa le dau nana la popou inaintasilor mei cum ca n-au stiut ce fac, iar eu, vezi doamne fiindca stiu ce a ingropaty matza, le dau clasa! Fara ei nu eram nici eu, nici limba dulce ce-o vorbesc, nici cozonacii, nici baladele si nici Voronetul! Fara ei si credinta lor nu exista nici o tara care sa aibe azi un nume, lor le datorez tot ceea ce sunt, asa cum sunt acum ! Crucea este un simbol ca foarte multe alte simboluri care ne inconjoara. De ce sa consider crucea un obiect pagan iar $$$ o parte normala a vietii mele?
Sunt o multime de alte obiecte simbolice pe care le folosim , le perpetuam. Tu porti verigheta? Sotia ta poarta cercei? Pomul de Craciun este un simbol pagan, e venerarea lui Yul( tacita), am vazut ca porti mustata, si ala e un simbol, o marca a ta personala. Cand o divinitate ca Isus, patrunde adanc in viata de zi cu zi a unui om, totul se schimba dar nu dirijat, dupa cum vrei tu sau altul, se schimba dupa cum merge consensul social, mediul spiritual si alte conditii economico-geografice in care nu vreau sa intru acum......
Sunt Gica-contra atunci cand vad ca se cade in teribilisme si extremisme fara baza logica, iar cu fanaticii religiosi n-am facut casa buna niciodata.
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 30 Dec 2008, 07:26

@Emil Condor a scris:
@abbilbal a scris:
@Emil Condor a scris:
"Noi nu ne închinăm crucii dar crucea e sfântă"!!!
Biblia spune că Iisus a fost atârnat pe lemnul blestemat, cum dar este el sfânt?!
Zici că a sfintit-o Domnul!!! Nu, Dumnezeu nu sfinteste elemente de tortură... E părerea mea.

Dumnezeu sfințește un lucru prin simplă atingere. Și nu doar crucea a fost sfințită de Dumnezeu ci și lancea cu care a fost strâpuns trupul Lui Iisus, cuiele care l-au pironit pe iisus de cruce, spinii care au aureolat fruntea Mântuitorului. Dacă Dumnezeu nu ar fi vrut să sfințească aceste lucruri, ele nu ar fi existat. Dar ele au fost sfințite pentru a noastră mântuire.
Stii ce vreau eu de la tine acum? Poate asa mă vei convinge de afirmatiile tale...
Doresc un verset biblic care să sustină părerea ta despre acele obiecte enumerate mai sus care au fost "sfintite".
Toti avem părerile noastre dar trebuie sustinute prin Cuvântul lui Dumnezeu. Asa e corect, nu? Suntem crestini pentru că avem credinta în Domnul Isus, care Domn este Cuvântul întrupat si de El trebuie să ascultăm. Astept...

Nu trebuie să fortezi un răspuns acum, poate fi si mâine sau chiar mai încolo.

Nu-mi cere tu mie versete, pentru ca n-am sa-ti dau nicicand. Eu nu umblu cu versetele in jeb. Citate mai dau din cand in cand, dar fara sa te trimit la Cap. si vers. Cu treaba asta tu stai mai bine ca mine si tocmai pentru asta cred ca nu este cazul sa te mai trimit si io la Cap. si vers., mai ales ca am bagat de sama ca alea nici macar nu se potrighesc de la Biblia mea la Biblia ta. Dar ce spun eu, o sa gasesesti cu siguranta in infinitul infinit de-l scormonesti pe indelete.

tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 30 Dec 2008, 16:16

@zuum a scris:
@Emil Condor a scris:

Ceea ce a scris Pavel este la latitudinea fiecarui individ de a spune ce a vrut sa spuna Pavel? Sau nu conteza ce a vrut sa spuna Pavel pt tine ca tu tot ce vrei gandesti?
Daca vrei sau nu Pavel era un om ca si tine care avea propriile sentimente si ganduri si tu daca si le citesti nu inseamna ca poti sa gandesti ce vrei despre acestea si sa mai spui ca esti in asentimentul lui ....
macar sa-ti dai seama ca Pavel a vrut sa spuna ceva anume si nu orice crezi tu.
In legatura cu aceasta fraza nu vreau sa-ti demonstrez nimic deosebit ci vreau sa-ti arat ca modul tau de abordare aici este f gresit. Intelegi? modul!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 30 Dec 2008, 16:28

@tomi a scris:
Ceea ce a scris Pavel este la latitudinea fiecarui individ de a spune ce a vrut sa spuna Pavel? Sau nu conteza ce a vrut sa spuna Pavel pt tine ca tu tot ce vrei gandesti?
Daca vrei sau nu Pavel era un om ca si tine care avea propriile sentimente si ganduri si tu daca si le citesti nu inseamna ca poti sa gandesti ce vrei despre acestea si sa mai spui ca esti in asentimentul lui ....
In legatura cu aceasta fraza nu vreau sa-ti demonstrez nimic deosebit ci vreau sa-ti arat ca modul tau de abordare aici este f gresit. Intelegi? modul!

Nu inteleg. Repeti aceleasi cuvinte fara sa spui mare lucru. Care mod? Cum TREBUIE sa abordam ce a spus Pavel? Exista un "model" de abordare absolut?
Sus In jos
tomi

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 30 Dec 2008, 17:21

@zuum a scris:
@tomi a scris:

Nu inteleg. Repeti aceleasi cuvinte fara sa spui mare lucru. Care mod? Cum TREBUIE sa abordam ce a spus Pavel? Exista un "model" de abordare absolut?
In sfarsit spui ca nu intelegi ceva. e o premiera! (m-am obisnuit sa scriu mai mult despre acelasi subiect mai ales cand iti explic tie ceva ca de obicei cand sunt concis nu intelegi ce vreau sa spun)
Vreau sa spun ca Pavel se gandea la un singur lucru si nu poti spune ca 2 pareri diferite despre ce a spus Pavel sunt si in asentimentul ideii lui Pavel.
Nu spun ca exista un mod de abordare absolut!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 30 Dec 2008, 17:27

@tomi a scris:
Vreau sa spun ca Pavel se gandea la un singur lucru si nu poti spune ca 2 pareri diferite despre ce a spus Pavel sunt si in asentimentul ideii lui Pavel. Nu spun ca exista un mod de abordare absolut!

Trebuie sa recunosti ca Pavel a avut probleme cu "interpretarile" chiar in timpul vietii. Citeste Galateni de ex. Deci poti spune ca exista nu 2 ci chiar mai multe interpretari la o idee....
Sus In jos
tomi

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 31 Dec 2008, 11:44

@zuum a scris:
@tomi a scris:
Vreau sa spun ca Pavel se gandea la un singur lucru si nu poti spune ca 2 pareri diferite despre ce a spus Pavel sunt si in asentimentul ideii lui Pavel. Nu spun ca exista un mod de abordare absolut!

Trebuie sa recunosti ca Pavel a avut probleme cu "interpretarile" chiar in timpul vietii. Citeste Galateni de ex. Deci poti spune ca exista nu 2 ci chiar mai multe interpretari la o idee....

Corect zum!
Si crezi ca au elucidat acele probleme la Sinoade?
Sau pur si simplu poti chiar tu sa elucidezi acele "probleme" cu interpretarile daca il ai pe Duhul Sfant fie si un sfert de ceas?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 31 Dec 2008, 19:11

@tomi a scris:
Si crezi ca au elucidat acele probleme la Sinoade?

Ambiguitatea conceptelor din Biblie nu a fost "creatia" sinoadelor!

Citat :
Sau pur si simplu poti chiar tu sa elucidezi acele "probleme" cu interpretarile daca il ai pe Duhul Sfant fie si un sfert de ceas?

Nici nu am o asa ambitie. Apoi, daca s-ar ELUCIDA ceva, ce mai ramane din "tainele" ascunse atat de bine in paginile Bibliei???
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 31 Dec 2008, 19:15

@zuum a scris:

dar sinoadele mai rau au incurcat invataturile biblice.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 31 Dec 2008, 19:19

@Roxy a scris:
@zuum a scris:

dar sinoadele mai rau au incurcat invataturile biblice.

Pentru ca aceasta afirmatie sa aibe o cat de mica valoare trebuie sa specifici care sinoade,cand si care invataturi biblice
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 31 Dec 2008, 19:26

@zuum a scris:

Pentru ca aceasta afirmatie sa aibe o cat de mica valoare trebuie sa specifici care sinoade,cand si care invataturi biblice

majoritatea.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 31 Dec 2008, 19:31

@Roxy a scris:
@zuum a scris:
majoritatea.

Astea sunt zvonuri .... daca stii ceva vorbeste daca nu...ciocu mic!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 31 Dec 2008, 22:05

@zuum a scris:

toate invataturile de sorginte pagana din BC si BO au fost consfintite prin astfel de concilii: Trinitatea, icoanele, inchinarea la maica Domnului etc.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 00:24

@Roxy a scris:
@zuum a scris:

toate invataturile de sorginte pagana din BC si BO au fost consfintite prin astfel de concilii: Trinitatea, icoanele, inchinarea la maica Domnului etc.

OK.....care "toate"...? Haide , fa un efort, arata-ne ca stii ce vorbesti!
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 08:36

aici avetzi sinoade si concilii cat incape...

http://www.voxdeibaptist.org/istorie_crestina.htm oh da!

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
abba

Numarul mesajelor : 677
Localizare : Neaparat pe langa Dunare...
Data de inscriere : 03/10/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 12:43

Am o rugaminte la dvs, dragi colegi de forum! De mai multi ani ma straduiesc sa gasesc o interpretare strict religioasa unor versuri ale lui Arghezi, ca din cealalta, literara, am gasit destul. Va rog sa ma credeti ca l-am intrebat chiar si pe IPS Teofan, pe cand era Mitropolitul Olteniei, insa raspunsul lui a fost ca ii pare rau ca nu poate sa ma lamureasca dat fiind faptul ca nu cunostea versurile respective. I le-am spus, insa i-ar fi trebuit timp de gandire si nu era momentul atunci. Mi-a zis ce mi-a zis, dar tot n-am priceput mare lucru. Stiu ca cele 3 animale pomenite aici sunt simboluri alese de cei trei evanghelisti, dar eu semnificatia acestor simboluri vreau s-o aflu.

Tudor Arghezi Flori de mucigai

Le-am scris cu unghia pe tencuială
Pe un părete de firidă goală,
Pe întuneric, în singurătate,
Cu puterile neajutate
Nici de taurul, nici de leul, nici de vulturul
Care au lucrat împrejurul
Lui Luca, lui Marcu și lui Ioan.

Sunt stihuri fără an,
Stihuri de groapă,
De sete de apă
Și de foame de scrum,
Stihurile de acum.
Când mi s-a tocit unghia îngerească
Am lăsat-o să crească
Și nu mi-a crescut -
Sau nu o mai am cunoscut.

Era întuneric. Ploaia bătea departe, afară.
Și mă durea mâna ca o ghiară
Neputincioasă să se strângă
Și m-am silit să scriu cu unghiile de la mâna stângă.

Numarul mesajelor : 677
Localizare : Neaparat pe langa Dunare...
Data de inscriere : 03/10/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 23:22

Una din doua: ori nu vrea nimeni sa bage in seama rugamintea mea, ceea ce ar fi foarte urat din partea voastra, ori nu stiti sa-mi raspundeti, dar macar sa ma anuntati. Desi mi se pare uimitor( la cate cunostinte despre ortodoxism si alte credinte se desfasoara pe-aici) sa nu se gaseasca cineva care sa-mi raspunda si mie!

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 01 Ian 2009, 23:24

pai, Aurora, nu prea este nicio interpretare religioasa...sunt ideile lui Arghezi, nu sunt luate din Biblie.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BIBLIA   

Sus In jos

BIBLIA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: