Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Astazi la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Astazi la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
23 drumetie frig placut English brasov 1 curiozitati comment-143 Când jazz problema nobel istorie romana este triste sibiu Limba
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mier 27 Aug 2008, 15:33

In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Din pacate, multi oameni au luat parte, intentionat sau nu, la modificarea si distorsionarea Bibliei originale, cea revelata de Dumnezeu lui Iisus, fiul Mariei. Lista poate sa-i includa atat pe evanghelisti, cat si pe cativa imparati, personal clerical ori chiar pe traducatorii venerabilelor texte originale. Rezultatul tuturor acestor modificari succesive nu este altul decat ghidarea Crestinismului de astazi dupa invataturi total diferite de cele pe care le-a primit sau oferit insusi Iisus.

Printre aceste modificari care au afectat esenta mesajului lui Iisus se numara si urmatoarele :

• Iisus a spus ca Dumnezeu este Unul Singur :

"Asculta, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn." – Marcu 12 : 29), acesta fiind mesajul tuturor profetilor.

Idea Dar ei au schimbat acest principiu monoteistic si L-au facut pe Dumnezeu trei in Unu sau Unu in trei, o ecuatie neinteleasa chiar de marea majoritate a crestinilor.

• Iisus a spus ca el este mesager al lui Dumnezeu :

"Oricine va primi in numele Meu pe unul din acesti copii, pe Mine Ma primeste; si oricine Ma primeste, nu pe Mine Ma primeste, ci pe Cel ce M-a trimis pe Mine." (Marcu 9 : 37)

Idea Dar ei au schimbat aceasta si l-au facut pe Iisus fiul al lui Dumnezeu, sau partener al lui Dumnezeu, sau Dumnezeu, iar cateodata chiar mai presus de Dumnezeu.

• Iisus a spus ca omul se poate salva prin supunere si ascultare fata de poruncile date de Dumnezeu :

"Nu oricine Imi zice Doamne, Doamne !, va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri." (Matei 7 : 21)

Idea Dar ei au schimbat aceasta si au hotarat ca salvarea vine prin crucificarea lui Iisus.

Iisus a spus ca a fost trimis DOAR pentru oile pierdute ale lui Israel :

"Iar El, raspunzand, a zis : Nu sunt trimis decat catre oile pierdute ale casei lui Israel." (Matei 15 : 24)

Idea Dar ei au schimbat si au hotarat ca mesajul lui se adreseaza tuturor oamenilor, impotriva instructiunilor clare date de Iisus !

• Iisus a spus ca el nu a venit sa distruga legea lui Moise :

"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc." (Matei 5 : 17)

Insa, Paul a distrus complet toate legile, afirmand ca Iisus a adus un "Nou Testament", mai bun :

18. Astfel, porunca data intai se desfiinteaza pentru neputinta si nefolosul ei,

19. Caci Legea n-a desavarsit nimic, iar in locul ei isi face cale o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu.

20. Ci inca a fost la mijloc si un juramant, caci pe cand aceia s-au facut preoti fara juramant,

21. El s-a facut cu juramantul Celui ce I-a grait : <>

22. Cu aceasta, Iisus S-a facut chezasul unui mai bun testament." (Evrei 7 : 18-22)

• Iisus a venit cu O SINGURA EVANGHELIE. Dar ei au pierdut-o; nimeni nu stie de ce sau cum. Si tot ei eu scris, cu propriile lor maini si conform propriei imaginatii (aduceri aminte) evanghelii care se contrazic !

• Iisus a spus ca diavolii au fugit in porc :

"Si iesind demonii din om, au intrat in porci, iar turma s-a aruncat de pe tarm in lac si s-a inecat." (Luca 8 : 33)

Aceasta indica dezgustul fata de acest animal, a carui carne era deja interzisa inca din legea lui Moise :

"Nu se mananca porcul pentru ca, desi are copita despicata, nu isi rumega mancarea; acesta este necurat pentru voi. Carnea acestora sa n-o mancati si de starvurile lor sa nu va atingeti." (Deuteronom 14 : 8 )

Exclamation Dar ei au schimbat acestea si au facut din slanina mancarea lor preferata !

• Toti profetii, asa cum este mentionat in Vechiul Testament au evitat bauturile alcoolice si au atentionat oamenii cu privire la consumul lor. Si nici Iisus nu este o exceptie, doar ca ei au hotarat ca primul miracol al lui sa fie chiar transformarea apei in vin (Ioan 2), iar din acest moment, asemenea bauturi se numara printre cele favorite.

• Iisus a spus ca a venit sa implineasca legea lui Moise, nu sa o distruga. Insa ei au sustinut ca el a abrogat pedeapsa pentru adulter, o poveste care a dat unda verde tuturor felurilor de adulter :

"5. Iar Moise ne-a poruncit în Lege ca pe unele ca acestea să le ucidem cu pietre. Dar Tu ce zici ?

6. Și aceasta ziceau, ispitindu-L, ca să aibă de ce să-L învinuiască. Iar Iisus, plecându-Se în jos, scria cu degetul pe pământ.

7. Și stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat și le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei.

8. Iarăși plecându-Se, scria pe pământ.

9. Iar ei auzind aceasta și mustrați fiind de cuget, ieșeau unul câte unul, începând de la cei mai bătrâni și până la cel din urmă, și a rămas Iisus singur și femeia, stând în mijloc.

10. Și ridicându-Se Iisus și nevăzând pe nimeni decât pe femeie, i-a zis: Femeie, unde sunt pârâșii tăi? Nu te-a osândit nici unul ?

11. Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Și Iisus i-a zis: Nu te osândesc nici Eu. Mergi; de acum să nu mai păcătuiești." (Ioan 8 : 5 – 11)
• Iisus a confirmat ca el se inscrie pe aceeasi linie cu legea lui Moise, el nefiind un reformist sau aducand o noua religie.

Exclamation Dar ei nu au acordat niciun pic de atentie asupra acestui demers si au luat toate masurile care s-au impus astfel incat sa declare o noua religie, Crestinismul. Ei au construit locuri speciale de rugaciune, numite biserici. Ei au abrogat legea lui Moise si Vechiul Testament. Ba chiar au schimbat Dumnezeul Cel Unic al Vechiului Testament si au creionat un Altul nou : trinitatea, alcatuita din trei dumnezei !

• Iisus a urmat legea lui Moise inclusiv in ceea ce priveste mancarea interzisa.

Exclamation Dar ei au modificat aceasta, din cauza ca Petre a adormit infometat si a visat ca toate felurile de carne sunt permise :

"13. Și glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie și mănâncă.

14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat și necurat.

15. Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate." (Fapte 10 : 13-15)

Exclamation Visul lui Petre a abrogat legea lui Moise. Ce vis ! Cu un asemenea vis, toata legea lui Moise a devenit ... istorie !

• Iisus a permis divortul doar din cauza de adulter. Dar ei au modificat aceasta si au permis divortul fara nicio restrictie !

• Iisus a spus oamenilor sa ramana fideli poruncilor divine. Insa, Paul s-a plans cu amaraciune de acest lucru, afirmand :

"Iar eu candva traiam fara Lege, dar dupa ce a venit porunca, pacatul a prins viata." (Romani 7 : 9)

Exclamation El a stabilit ca porunca divina reprezinta principala cauza a pacatului, prin constrangerea exercitata !

• In conformitate cu evangheliile, Iisus a baut vin si a preschimbat apa in vin ! Iar Paul a atentionat asupra bautului, spunand :

"Bine este sa nu mananci carne, nici sa bei vin." (Romani 14 : 21)

Exclamation Astfel, ei l-au facut pe Paul mai pios decat Iisus !

• Iisus a mancat peste fript :

"Iar ei I-au dat o bucata de peste fript si dintr-un fagure de miere" (Luca 24 : 42)

Dar Paul a gasit de cuviinta sa spuna :

"Bine este sa nu mananci carne." (Romani 14 : 21)

Question Cine pe cine urmeaza ?! Paul il urmeaza pe Iisus sau Iisus – pe Paul ?

• Iisus a confirmat ca legea lui Moise include interdictii de mancaruri. Dar Paul distruge invataturile atat ale lui Moise, cat si pe cele ale lui Iisus, atunci cand afirma :

"Toate sunt curate, dar rau este pentru omul care mananca spre poticnire." (Romani 14 : 20)

Cu o singura fraza, sfarama legea lui Moise in bucati :

"Mancati tot ce se vinde in macelarie, fara sa intrebati nimic pentru cugetul vostru." (I Corinteni 10 : 25)

Mananca orice iti da macelarul ! Desigur, macelarii trebuie sa fie foarte fericiti sa auda cuvintele lui Paul. Paul (omul norocos) devine superior ambilor : Moise si Iisus, deoarece si-a luat autoritatea sa abroge invatatura lui Moise si Iisus.

Question Cum poate fi Paul superior lui Iisus, care conform lor este Dumnezeu, din moment ce Paul nu a fost nici macar profet ?!
• Niciun profet, incluzandu-l aici si pe Iisus, nu a spus vreodata ca celibatul este mai bun decat casatoria. Dar o face acelasi Paul, cand spune :

"Celor ce sunt necasatoriti si vaduvelor le spun : Bine este pentru ei sa ramana ca si mine." (I Corinteni 7 : 8 )

Sfatul dat de Paul este impotriva naturii umane care, in caz de ipotetica aplicare, ar putea avea drept rezultat disparitia speciei umane.

Exclamation Acest sfat nu face altceva decat sa puna bazele monahismului crestin, neaprobat de niciun profet.

• Iisus a spus ca un profet care se numeste Muhammed va veni dupa el cu un mesaj revelat complet. Dar ei nu i-au dat ascultare si, in mod intentionat, ii ascund numele si continua sa tina ochii inchisi si urechile astupate fata de mesajul final revelat sub forma perfecta, cel al Islamului :

Quote:
In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi ! (Coran 5 : 3)

In concluzie, Crestinismul din zilele noastre este total diferit fata de mesajul lui Iisus, atat ca detalii, cat si ca principii. Este o religie stabilita de imparati, preoti, scriitori necunoscuti si traducatori anonimi. Iisus a subliniat Unicitatea lui Dumnezeu, ca el este Mesagerul lui Dumnezeu, ca salvarea vine doar din fapte bune si din respectarea poruncilor lui Dumnezeu, dar si faptul ca el confirma legea lui Moise.

In contrast, Crestinismul de astazi confirmaTrinitatea in locul Unicului Dumnezeu, ca Iisus este fiul lui Dumnezeu sau Dumnezeu, ca salvarea vine prin rastignirea lui Iisus si ca legea lui Moise este abrogata de Noul Testament.

Crestinismul contemporan are, din pacate, prea putin de-a face cu adevaratul mesaj al lui Iisus.

Si Allah Preainaltul stie cel mai bine !
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 28 Aug 2008, 04:26

La mesajul introductiv făcut de Karima, pentru a răspunde conform Cuvântului lui Dumnezeu, e nevoie să curgă multă cerneală. Vreau să zic că sunt subiecte diferite care trebuiesc tratate separat pentru o mai bună întelegere a lor.

În această postare voi spune doar atât: litera omoară dar Duhul dă viată.
Prin asta doresc să exprim faptul că multe din cele citite nu pot fi întelese usor prin metode omenesti; litera exprimă un lucru dar mort, doar Duhul poate da viată acelei litere, numai Duhul lui Dumnezeu.

Voi reveni cu multe si ample comentarii la versetele date mai sus.
Sus In jos
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 01 Sept 2008, 15:42

@Emil Condor a scris:
La mesajul introductiv făcut de Karima, pentru a răspunde conform Cuvântului lui Dumnezeu, e nevoie să curgă multă cerneală. Vreau să zic că sunt subiecte diferite care trebuiesc tratate separat pentru o mai bună întelegere a lor.

Prin asta doresc să exprim faptul că multe din cele citite nu pot fi întelese usor prin metode omenesti; litera exprimă un lucru dar mort, doar Duhul poate da viată acelei litere, numai Duhul lui Dumnezeu.

Ai dreptate!AMIN!
Sus In jos
mihaitza

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mar 23 Sept 2008, 07:12

@Emil Condor a scris:

Adica pentru ceea ce este scris ce fel de metode trebuie sa aplici ca sa intelegi,mai exista si altfel de metode decat cele omenesti? Shocked
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mar 23 Sept 2008, 07:39

Despre revelatii duhovnicesti ai auzit?
Sus In jos
mihaitza

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mar 23 Sept 2008, 07:43

Adica pentru ceea ce a scris un om trebuie sa ai o revelatie ca sa citesti?Banuiesc ca vorbim in contextul Cartilor Sfinte
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mar 23 Sept 2008, 07:46

Omul care a scris, a făcut lucrarea respectivă sub călăuzirea Duhului,
deci si noi avem nevoie de El pentru a-L întelege.
Sus In jos
mihaitza

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mar 23 Sept 2008, 07:53

Adevarat ce spui,dar daca un om il are pe Duhul si citind,intelege,inseamna ca a avut o revelatie?
Sunt foarte multe carti care alcatuiesc Biblia,multe din ele sunt contradictorii iar unele din ele sunt identice,cineva a ,,furat,,de la altcineva(am si exemple)aceste greseli si aceste furturi s-au facut tot sub indrumarea Duhului?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mar 23 Sept 2008, 07:57

Când esti sub îndrumarea Duhului, vezi cu usurintă acele omenesti adăugiri.

Cândva am citit Biblia de la cap la coadă. Nu am înteles mai nimic, poate doar ceva despre Samson si Dalila, ori David si Goliat - adică povestile din Biblie. Mai târziu, condus de Duhul, am studiat si am înteles mult mai mult.
Sus In jos
mihaitza

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mar 23 Sept 2008, 08:04

Sunt multi cei care spun ca au inteles,dar depinde ce au inteles si daca au inteles ce trebuia.
Sunt multi care nu stiu sa citeasca dar simt mai mult decat altii care au citit.
Eu cred ca Dumnezeu lucreaza in fiecare din noi dar depinde de noi daca il acceptam sau nu.
Te-ai gandit la cei din tarile subdezvoltate care nu stiu sa citeasca daca il simt pe Dumnezeu,sau mai bine zis ,cum il stiu ei pe Dumnezeu?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mar 23 Sept 2008, 08:08

E problema lui Dumnezeu cu acei din tările subdezvoltate - într-o zi vor sti si ei suficient. Atotputernicul are căile Lui prin care se face cunoscut.
Sus In jos
mihaitza

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Mier 24 Sept 2008, 21:05

@Emil Condor a scris:
Când esti sub îndrumarea Duhului, vezi cu usurintă acele omenesti adăugiri.

Cândva am citit Biblia de la cap la coadă. Nu am înteles mai nimic, poate doar ceva despre Samson si Dalila, ori David si Goliat - adică povestile din Biblie. Mai târziu, condus de Duhul, am studiat si am înteles mult mai mult.

Si ai vazut si acele omenesti adaugiri?Ti se pare normal ca o carte care este indreptar pt credinciosi si aibe ,,omenesti adaugiri,,?
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 25 Sept 2008, 14:46

@mihaitza a scris:

Si ai vazut si acele omenesti adaugiri?Ti se pare normal ca o carte care este indreptar pt credinciosi si aibe ,,omenesti adaugiri,,?

pai cu siguranta are omenesti traduceri.... ia vezi cat de usor se traduce din ebraica in romana ...
Sus In jos
mihaitza

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 25 Sept 2008, 17:57

adaugiri e una si traduceri cu totul alta.
Sus In jos
grabillion

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 03:45

Draga Karima, bineinteles ca oamenii au facut multe lucruri noi gresite contrar bibliei si au interpretat de multe ori biblia gresit, dar oare tu crezi ca o interpretezi aici mai bine decat ei ?????
Nicidecum, tu faci alte greseli, chiar mai importante, mai ales ca amesteci coranul
cu biblia, lucru care nu poate fi corect. Ti-am mai spus de mere si pere dar nu ai inteles inca ca nu e bine sa compari lucruri neasemanatoare.
@Karima a scris:

Din pacate, multi oameni au luat parte, intentionat sau nu, la modificarea si distorsionarea Bibliei originale, cea revelata de Dumnezeu lui Iisus, fiul Mariei.
Daca Iisus a fost fiul Mariei cine a fost Tatal lui ? Daca omiti Tatal atunci din Iisus
se poate face un simplu om, creat ca si oricare.
@Karima a scris:

• Iisus a spus ca el este mesager al lui Dumnezeu :
Iisus a mai spus si ca "Eu si cu Tatal (Dumnezeu) sunt una, cum de nu intelegi asta inca Filipe, si esti de mult ucenicul Meu ? " si a mai spus si
"Cine ma vede pe Mine vede pe Tata".

Din aceste vorbe se intelege mai mult decat un simplu mesager. Dar tocmai aceste lucruri importante coranul le ignora facand din Iisus un pur profet sau mesager.
Daca alegem numai pasajele care ne convin noua putem interpreta totul in fel si chip.
Cum faci tu aici. Tot ce arata ca Iisus a fost mult mai mult decat un om este dat la o parte.
@Karima a scris:

Idea Dar ei au schimbat aceasta si l-au facut pe Iisus fiul al lui Dumnezeu, sau partener al lui Dumnezeu, sau Dumnezeu, iar cateodata chiar mai presus de Dumnezeu.

De ce multi crestini au facut din Iisus mai mult decat un om este faptul ca ei au inteles
cine a fost Iisus cu adevarat Iisus. Tu interpretezi biblia prin ochii lui Mohamed sau al unui crestin care nu a inteles si il vezi pe Iisus numai ca om, in timp ce Fiul lui Dumnezeu
desemneaza cu totul alte calitati si diferenta mare fata de un "profet"

@Karima a scris:

Insa, Paul a distrus complet toate legile, afirmand ca Iisus a adus un "Nou Testament", mai bun :
Asta e cheia intelegerii lui Iisus: Legea (vechiul testament) omoara omul facand din el o masina de respectat porunci care este in stare si sa-l omoare pe Fiul Lui,
in timp ce iubirea si libertatea da viata omului facand din el copilul Lui care il urmeaza din dragoste si nu ca a postit 40 de ani in timp ce inima lui nu are nici un pic de iubire pentru nimeni asa cum erau fariseii.

Daca preferi legea si judecata nu ai decat sa o alegi, legea implica judecata, iubirea iarta totul cand gaseste iubire in inima.

@Karima a scris:

Si tot ei eu scris, cu propriile lor maini si conform propriei imaginatii (aduceri aminte) evanghelii care se contrazic !
Evengheliile nu se contrazic deloc. Ci reprezinta marturia la 4 oameni diferit ale acelorasi fapte. Daca aduni 4 oameni diferiti care au fost martorii unui eveniment ei vor reda lucrurile vazute un pic diferit in amanunte desi in principiu acelasi. Este absolut normal sa fie asa ! Daca ar fi fost identice cele 4 evanghelii, ce rost ar fi avut sa mai fie 4 in biblie ? Una ar fi ajuns!
In plus daca ar fi fost 4 identice ai fi argumentat ca unul a copiat de la altul !!!
Asta nu-i un argument, ci chiar dovada ca evengheliile contin adevarul, fiind un fapt complet natural sa existe discrepante intre redari. Mai ales ca cele mai multe vin din corectarea si treaducerile ulterioare ! Iate dupa a lui Ioan, este cea mai corecta si neschibata, restul le poti ignora, caci redau cu alte cuvinte acelasi fapte !
@Karima a scris:

• Toti profetii, asa cum este mentionat in Vechiul Testament au evitat bauturile alcoolice si au atentionat oamenii cu privire la consumul lor. Si nici Iisus nu este o exceptie, doar ca ei au hotarat ca primul miracol al lui sa fie chiar transformarea apei in vin (Ioan 2), iar din acest moment, asemenea bauturi se numara printre cele favorite.
Faci din nou greseala sa faci din Iisus un profet desi in biblie nu este folosit niciodata acest termen pentru Iisus si chiar se afirma contrariul atunci cand se spune
"Din Galilea nu se va ridica niciodata un profet". Fiindca Iisus s-a ridicat din Galilea si Iisus nu a fost numit nicodata de profeti ca fiind un profet, in comparatie cu profetii adevrati, din Biblie reiese ca Iisus nu a fost niciodata un profet.

In plus nici un alt profet nu a facut ce a facut Iisus si nici un altul nu a vorbit ca Iisus !
In vorbele lui Iisus reiese Dumnezeirea aproape mai mult decat in fapte si minuni !
Ce profet ar fi indraznit sa vorbeasca ca Iisus ???? EU sunt, EU sunt, ...
@Karima a scris:

• Iisus a confirmat ca el se inscrie pe aceeasi linie cu legea lui Moise, el nefiind un reformist sau aducand o noua religie.
Aici ai uitat ce ai scris mai inainte, si anume ca Iisus a schimbat totusi ceva, adaugand si ceva, desi poruncile cele 10 ale lui Moise au ramas aceleasi.
Asta nu inseamna ca Iisus nu a schimbat nimic, caci a schimbat ceva f. IMPORTANT !
El a arata ca numai cu Iubirea de oameni si de Dumnezeu (=Iisus) ajungem la Dumnezeu, adica la El si a mai aratat si cum arata Dumnezeu ! (cine Ma vede pe Mine il vede pe Tata")

@Karima a scris:

Ba chiar au schimbat Dumnezeul Cel Unic al Vechiului Testament si au creionat un Altul nou : trinitatea, alcatuita din trei dumnezei !
Unde ai dreptate iti dau. Aici e de vina omul dar si Satana, nu crestinul in sine. Si tu faci greseli, este omenesc, dupa cum sper ca vei vedea. Important ca om este numai sa iti vezi greselile cat mai curand posibil.

@Karima a scris:

• Iisus a permis divortul doar din cauza de adulter. Dar ei au modificat aceasta si au permis divortul fara nici o restrictie !
Iisus nu a permis nimic nou decat si nu a schimbat nici o lege, ai zis tu mai inainte! Aici te contrazici ! Unde scrie ca a Iisus a zis ca e permis divortul ? Interpretarea ta cu adultera e gresita! Fariseii vroiau ca pacatosi sa omoare un alt pacatos. Iisus le-a arat greseala si atunci au fugit cu totii de frica poporului care ii stia pacatosi si din frica ca poporul ii va omorii pe ei acestia au dat bir cu fugitii !
Iisus nefiind un criminal ci un om cu dragoste astepti acum sa o omoare pe adultera ?
Ia spus numai ca numai e nimeni in jur care sa o condamne si ca urmare nici el nu o condamna. Asta nu inseamna a da o noua porunca pentru abolirea adulterui, fato !
Tu in locul lui Iisus ce i-ai fi spus: "Fato, pai esti vinovata, asteapta aici pana vin din nou aia sa te omoare cu pietre "!? Cam ii reprosezi lui Iisus ca nu a pedepsit-o pe pacatoasa, desi pe cruce la luat in rai pe un ucigas comun !

@Karima a scris:

• Iisus a spus oamenilor sa ramana fideli poruncilor divine. Insa, Paul s-a plans cu amaraciune de acest lucru, afirmand :
"Iar eu candva traiam fara Lege, dar dupa ce a venit porunca, pacatul a prins viata." (Romani 7 : 9)
Exclamation El a stabilit ca porunca divina reprezinta principala cauza a pacatului, prin constrangerea exercitata !
Interpretarea ta e divada ca tu interpretezi totul dupa mintea ta, tragand din context o fraza care are cu totul alt inteles. Inteles pe care nici nu poti sa-l intelegi, desi e la mintea cocosului !

@Karima a scris:

• Iisus a spus ca un profet care se numeste Muhammed va veni dupa el cu un mesaj revelat complet. Dar ei nu i-au dat ascultare si, in mod intentionat, ii ascund numele si continua sa tina ochii inchisi si urechile astupate fata de mesajul final revelat sub forma perfecta, cel al Islamului
Acest lucru nu a fost spus niciodata de Iisus ! Interpretare aleatoare si mincionoada. Daca ar fi spus Iisus sau Biblia acest lucru, atunci ca toate in Biblie ar fi fost mentionate locul si numele acelui profet. In plus este la mintea cocosului, ca
un profet venit dupa anul 33 ar fi inteles Biblia cum trebuie si nu ca tine sau Mohamed
si l-ar fi numit pe Iisus un profet si un om normal cand de fapt Biblia dovedeste altceva,

Este mai bine sa crezi o carte care are peste 4000 de profetii implinite exact, inclusiv venirea lui Iisus incepand de la Moise, cu felul si numele exact al locului, decat o carte ulterioara in care nu s-a implinit nici o profetie dinainte aratata. Si in care Iisus este desemnat un "profet"

Eu am intelegere pt. orice religie si om, orsicat de gresita sau corecta, dar numai pentru neadevar nu. Acelasi lucru il face si Dumnezeu. Mai ales atunci cand o piersica, orisicat de frumoasa, doreste sa arate ca un mar este o para intr-o livada de mere. Nu crezi oare ca-i livada gresita pentru
a afirma ca cele mai importante lucruri din Biblie sunt asa cum scrie in coran ????

Cat priveste greselile facute de oameni din biblie, acestea sunt nenumarate, aici ai dreptate, insa culmea este ca numai celelalte surse religioase raman neschimbate si perfect corecte ? Nu-ti bate inca la ochi ?

Daca exista Satana, oare ce il deranjeaza mai mult, adevarul sau neadevarul sau minciuna ? Acolo unde il deranjeaza cel mai mult, acolo va incerca sa schimbe si sa strice cat mai mult, de aceea si inspiratiile diferite la greseli cat priveste biblia si adevarul ! Daca bibia ar fi neadevarata si gresita atunci Satana ar fi lasat.o in pace si s.ar fi luat de coran, care pare perfect pe vesnicie !

In plus trebuie sa bata la ochi oricui cu ceva minte ca doua carti cu continut in parte contradictoriu in lucrurile cele mai importante - misiunea lui Iisus si convingerea ca El a fost mai mult decat un om si profet - nu pot fi amandoua opera lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu nu ameteste oamenii, ca dusmanul si asa o face.

Daca Mohamed ar fi fost profet trimis de Dumnezeu, adevar iti spun ca astazi majoritatea s-ar certa azi despre coran, coranul ar fi cea mai des publicata carte din lume, anul 0 ar fi anul nasterii lui Mohamed , in loc de B.C ar fi sot B.M. iar noi am serba "craciunul" in alta luna. Si "crestinii" ne-ar arata ce este gresit in coran ! Dar puterea lui Dumnezeu arata unde adevarul este si omenirea ca vrea, ca nu vrea se lasa influentata de ea, in ciuda greselilor evidente facute de oameni cu privire la biblie !

Caci acolo unde este lumina exista si umbra si cu cat mai mare lumina cu atat mai mare si umbra. Numai in coran si la budisti domneste o lumina deplina, luciferica, fara umbre, desi sunt continute o gramada de adevaruri in ele, dar nu numai !

Dar asta nu este important, ci chiar necesra, caci pe pamant exista multe popoare care nu au aceeasi intelegere si nivel spiritual, ca sunt e trepte diferite ca copii la scoala. Nu este nici unul mai bun sau mai rau, ci numai cu avantaje de timp. Toti avanseaza continuu. Si de aceea trebuie pe pamant sa existe si diferite religii.
Daca la scoala toti copiii de varste diferite ar fi bagate in aceeasi clase nu s-ar face nimic bun ci dimpotriva.. Asa e si la scoala mare numita pamant !

30 de scolari din aceasi clasa primesc aceeasi invatatura din aceleasi carti si ce diferiti
ajung ei cand termina scoala ! Fiecare isi ia hrana care ii prieste din tot ce exista !

Insa intre scoala primara, liceu si universitatea Harvard exista totusi o mare diferenta- chiar daca nu e decat de timp. Cine astazi e la liceu poate ajunge maine la universitate.
Cine doreste insa sa ramana toata viata la liceu poate sa ramane. Vina lui, avem vointa libera. Iar cine se duce de la universitate inapoi la liceu isi va pierde timpul cu siguranta sau a facut liceul de pomana inainte.

Iar cine este la liceu si ii convinge pe altii ca facultatea e o mare prostie, acela se face chiar vinovat in fata lui Allah, asa ca ai grija cum vorbesti, ce vorbesti si unde vorbesti ! E mai bine sa taci decat sa intorci pe cineva de la adevar chiar in ograda lui !
Daca vine cineva la tine in casa poti sa-l convingi de ce vrei, dar sa te duci in ograda la el si sa spui ca gardul tau este bun si a lui este prost este un pic nerusinare si in cazul tau chiar un pacat!

Candva insa orice om, fie el musulman, crestin sau hinduist sau ateist care traieste dupa cele doua porunci al lui Iisus, chiar fara sa le cunoasca, caci inima lui le traieste si fara sa le stie cand este iubire in el - va recunoaste cu usurinta de ce tocmai Iisus a spus ca numai cine are iubire de seaman ca si de el insusi si de Dumnezeu mai presus de orice, indiferent cum Il numesc, va ajunge candva, nu neaparat pe pamant ci poate de abia "dincolo" la Cel care a spus pentru toti si pentru toata vesnicia:
"Eu sunt viata, adevarul si calea" si-s vor da seama usor de ce El a spus aceste lucruri.

Lucruri esentiale pe care tocmai coranul, dar si esoterica si budhismul si toti care se lasa influentate de ele le negheaza si nu le inteleg (inspirati ghici de cine ?)

Acum tu sa nu ai astea personal, ci parerea mea despre cele scrise de tine, chiar daca esti musulmana, caci acelasi lucruri as fi scris si daca erai crestina sau de alta religie. Ci incearca sa vezi daca poti invata ceva nou pe care pana acum nu ai inteles. Omul smerit invata usor.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 06:20

Pentru subiectul "Distorsionarea mesajului lui Iisus", Domnul nostru a trimis mesagerul perfect cu un mesaj impecabil. Multumim lui Grabillion pentru timpul acordat acestui subiect. Nu pot decât să admir cuvintele sale născute din adevăr si să zic din toată inima, AMIN!
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 07:03

@Emil Condor a scris:
E problema lui Dumnezeu cu acei din tările subdezvoltate - într-o zi vor sti si ei suficient. Atotputernicul are căile Lui prin care se face cunoscut.

As vrea sa cred ca Dumnezeu nu are nici o problema cu pamantenii, doar e Dumnezeu si tot ce face e sub control!
Mihaitza a intrebat ce soarta ar fi avut Cuvantul lui Dumnezeu daca accesul la intelegerea lui este posibil numai si numai printr-un artificiu divin si nu prin canalele obisnuite omenesti ( si alea tot de la Dumnezeu venite!) ?

Tu spui ca ai citit Biblia si n-ai INTELES nimic ? N-ai inteles sau n-ai simtit nimic? Dupa aceea cu ajutorul Duhului Sfant ai inteles mult mai mult! Cum ai ajuns la Duhul sau cum a ajuns Duhul la tine? Prin vointa cui ? Probabil vei spune ca prin vointa lui Dumnezeu, asa ar avea si sens. Atunci intrebarea vine in mod natural, de ce n-a recurs Dumnezeu la acest mic si simplu gest de a-L trimite pe Duh la fiecare om, inca de la inceput ca sa nu mai curga atata sange si suferinta??
Dupa tine, nu e chiar asa usor, afirmi ca Dumnezeu are o "probleme" cu subdezvoltatii, probabil ca Duhul nu lucreaza decat la cei care stiu sa citeasca !
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 07:28

@Emil Condor a scris:

As vrea sa cred ca Dumnezeu nu are nici o problema cu pamantenii, doar e Dumnezeu si tot ce face e sub control!
Mihaitza a intrebat ce soarta ar fi avut Cuvantul lui Dumnezeu daca accesul la intelegerea lui este posibil numai si numai printr-un artificiu divin si nu prin canalele obisnuite omenesti ( si alea tot de la Dumnezeu venite!) ?

Tu spui ca ai citit Biblia si n-ai INTELES nimic ? N-ai inteles sau n-ai simtit nimic? Dupa aceea cu ajutorul Duhului Sfant ai inteles mult mai mult! Cum ai ajuns la Duhul sau cum a ajuns Duhul la tine? Prin vointa cui ? Probabil vei spune ca prin vointa lui Dumnezeu, asa ar avea si sens. Atunci intrebarea vine in mod natural, de ce n-a recurs Dumnezeu la acest mic si simplu gest de a-L trimite pe Duh la fiecare om, inca de la inceput ca sa nu mai curga atata sange si suferinta??
Dupa tine, nu e chiar asa usor, afirmi ca Dumnezeu are o "probleme" cu subdezvoltatii, probabil ca Duhul nu lucreaza decat la cei care stiu sa citeasca !

Karima draga , da ce e cu 'distorsionarea' asta la tine? Pana acum era imaginea "femeii musulmane" distorsionata, acum il vezi si pe Isus cu probleme? Poate tre sa schimbi ochelarii...!
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1331
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 09:24

@Karima a scris:
Din pacate, multi oameni au luat parte, intentionat sau nu, la modificarea si distorsionarea Bibliei originale, cea revelata de Dumnezeu lui Iisus, fiul Mariei. Lista poate sa-i includa atat pe evanghelisti, cat si pe cativa imparati, personal clerical ori chiar pe traducatorii venerabilelor texte originale. Rezultatul tuturor acestor modificari succesive nu este altul decat ghidarea Crestinismului de astazi dupa invataturi total diferite de cele pe care le-a primit sau oferit insusi Iisus.

Printre aceste modificari care au afectat esenta mesajului lui Iisus se numara si urmatoarele :
frusty Asta da "analiza" care se vrea cu pretentii! Iti poti da seama dupa cum incepe! Ce e asta?? "A fost odata ca nici odata, ca de n-ar fi fost asa, nici ca se povestea"? Nu inteleg de ce nu ati terminat "loghia" cu " S-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa"?! 😴 :bedtime:
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 16:26

Gabrillion
bineinteles ca oamenii au facut multe lucruri noi gresite contrar bibliei si au interpretat de multe ori biblia gresit, dar oare tu crezi ca o interpretezi aici mai bine decat ei ?????

Da,poate ca o interpretez mai bine,ce ti se pare de mirare?

mai ales ca amesteci coranul
cu biblia, lucru care nu poate fi corect.

Este exact ceea ce nu am facut.Daca imi urmaresti postarile acest lucru este limpede iar exemplele mele sunt doar din Biblie precum si istoria religiei

eu si cu tatal una suntem..

Expresia "una", folosita de Isus pentru a indica relatia lui cu Tatal are genul neutru, in limba greaca insemnand doar unitatea vointei, sau a lucrarii caci altfel nu ar fi repetat mereu:
,,"Oricine va primi in numele Meu pe unul din acesti copii, pe Mine Ma primeste; si oricine Ma primeste, nu pe Mine Ma primeste, ci pe Cel ce M-a trimis pe Mine." (Marcu 9 : 37),,

,,"Nu oricine Imi zice Doamne, Doamne !, va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri." (Matei 7 : 21),,
Expresie in care Isus(pbuh)recunoaste ca el este doar un trimis(profet)abunda in Biblie

Daca alegem numai pasajele care ne convin noua putem interpreta totul in fel si chip.

Dreptate ai drept dovada cum ai ales si tu mai sus ce ti-a convenit

si nu ca a postit 40 de ani in timp ce inima lui nu are nici un pic de iubire pentru nimeni asa cum erau fariseii.

Nu am inteles cine a postit 40 de ani??????

Teoria cu evangheliile care nu se contrazic ma faci sa cred ca nu ai citit Biblia,e strigator la cer cate contradictii exista si tu spui ca nu.
De ce au fost selectate doar 4 evanghelii?Am discutat subiectul la alt topic.Pana una alta vezi Isaia 37 si 2 Regi 19.Cu alte cuvinte, Isaia 37 si 2 Regi 19 sunt identice, dar autori diferiti, la distanta de secole intre ei.Cine a copiat de la cine? Cine a furat de la cine?
A DOUA CARTE A LUI SAMUEL 24:1
NUMARATOAREA
"Domnul S’a aprins de manie din nou impotriva lui Israel; si a starnit pe David impotriva
lor, zicand: “Du-te si fa numaratoarea lui Israel si lui Iuda

CARTEA INTAI A CRONICILOR 21:1
NUMARATOAREA
"Satana s’a sculat impotriva lui Israel, si a a?â?at pe David sa faca numaratoarea lui Israel."
Putea Atotputernicul D-zeu sa fie sursa acestor INSPIRATII contradictorii? Este
Dumnezeu sau Satana! In care religie a lumii DIAVOLUL este sinonim cu DUMNEZEU?

Interpretarea ta e divada ca tu interpretezi totul dupa mintea ta, tragand din context o fraza care are cu totul alt inteles

Sa inteleg ca tu ai venit cu scoala popilor aici sau cum?

n plus trebuie sa bata la ochi oricui cu ceva minte ca doua carti cu continut in parte contradictoriu in lucrurile cele mai importante nu pot fi amandoua opera lui Dumnezeu.

Corect si adevarat.Pentru cultura ta generala musulmanii cred in toate Cartile Revelate incepand cu Suhor care a fost revelata Profetului David.

Daca Mohamed ar fi fost profet trimis de Dumnezeu, adevar iti spun ca astazi majoritatea s-ar certa azi despre coran, coranul ar fi cea mai des publicata carte din lume, anul 0 ar fi anul nasterii lui Mohamed , in loc de B.C ar fi sot B.M. iar noi am serba "craciunul" in alta luna.

Mai multe ineptii cuprinse intr-o fraza nici nu putea-i sa spui ,sincer.
-Coranul este cea mai des publicata Carte la ora actuala
-anul nasterii lui Mohammed(saws)nu are cum sa fie 0 si asta cu calcule simple.
Musulmanii au respect si iubire pentru toti Profetii inclusiv Profetul Isus(pbuh)in aceeasi masura.
-Craciunul tocmai am scris un articol la alt topic aici pe forum nu are nici in clin nici in maneca cu nasterea lui Isus(pbuh)care ar fi in luna de primavara(martie)
E mai bine sa taci decat sa intorci pe cineva de la adevar chiar in ograda lui !
Daca vine cineva la tine in casa poti sa-l convingi de ce vrei, dar sa te duci in ograda la el si sa spui ca gardul tau este bun si a lui este prost este un pic nerusinare si in cazul tau chiar un pacat!

In casa cui m-am dus eu pe nepusa masa sa fac polologhii????
Eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.
In momentul in care nu mai ai argumente incepi sa ataci interlocutorul?Nerusinare?Asta e cel mai forte argument al tau?
Pacat?Ca afirm Unicitatea lui Dumnezeu nefacandu-i parteneri si necoborandu-l la rang uman sa zic ca a avut fii???
Islamul si budismul nu au nimic dar chiar nimic in comun aici iti dovedesti lipsa de conostinte.
Multumesc pentru participare oricum

Iar Allah Preainaltul stie mai bine

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 16:32

@zuum a scris:

Karima draga , da ce e cu 'distorsionarea' asta la tine? Pana acum era imaginea "femeii musulmane" distorsionata, acum il vezi si pe Isus cu probleme?

Unde am spus eu ca il vad pe Isus(pbuh)cu probleme????

Citat :
Poate tre sa schimbi ochelarii...!

Asta ti-e argumentul?Sau din lipsa treci la atac de persona practica des intalnita?

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 16:35

@Ciprian a scris:
Asta da "analiza" care se vrea cu pretentii! Iti poti da seama dupa cum incepe! Ce e asta?? "A fost odata ca nici odata, ca de n-ar fi fost asa, nici ca se povestea"? Nu inteleg de ce nu ati terminat "loghia" cu " S-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa"?! 😴 :bedtime:

Abilitatea de a citi nu te ajuta sa si intelegi asta asa este.
Noapte buna Ciprian 😴

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 17:00

Karima , nu te supara dar ai pornit un atac la adresa Bibliei. Subtil , subtil dar e ofensiv! Nu te astepta la toleranta!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 17:22

@zuum a scris:
Karima , nu te supara dar ai pornit un atac la adresa Bibliei. Subtil , subtil dar e ofensiv! Nu te astepta la toleranta!

Zuum
Eu am deschis sau am completat subiecte.A fost pe fata nu subtil.Daca asta inseamna a ataca atunci e ok,nu vreau atac la persoana,vroiam discutii deschise pe baza de dovezi finalizate cu concluzii personale si nu numai, iar in cazul acesta implicit nu am nevoie de toleranta.
Dar e ok game over cyclops

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 17:44

@Karima a scris:
@zuum a scris:

Zuum
Eu am deschis sau am completat subiecte.A fost pe fata nu subtil.Daca asta inseamna a ataca atunci e ok,nu vreau atac la persoana,vroiam discutii deschise pe baza de dovezi finalizate cu concluzii personale si nu numai, iar in cazul acesta implicit nu am nevoie de toleranta.
Dar e ok game over cyclops

eu ti-am adus nenumarate dovezi de instigare la agresiune si genocid din Coran si te-ai simtit ofensata
Tu mananci sfinti si scuipi draci......game over!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   

Sus In jos

Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: