Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
sibiu triste 23 English placut Când jazz drumetie este problema turism brasov istorie comment-143 1 curiozitati frig nobel Limba romana
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
grabillion

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 17:54

Draga Karima,

nu te atac personal, dupa cum se vede bine din textul scris. Tu interpretezi asa ca nu iti vezi greseala omenesca evidenta.
Chiar daca nu folosesti coranul ca argumentatie, ci biblia ca sa-i arati greselile, tu aperi credinta generala a musulmanilor
influentata de coran si "denigrezi" cum ar zice altii, pe crestini, pe biblie si mai ales pe Iisus intr-un forum
crestin contrar credintei celor mai multi crestini. Caci ataci lucrui esentiale !

Acest forum are mai multe compartimente rezervate si altor religii. De ce nu scri acolo ?
Pierzi aici timpul si spatiu la cei care CRED in biblie si in IISUS ca Fiu al lui Dumnezeu spunandu-le
in fata si fara rusine ca ei cred in lucruri gresite !!!

Ma si mira tare ca nimeni nu ti-a facut vreo remarca pe tema asta pana acum ! De aici vezi si toleranta mare a participantilor din acest forum ! In alt forum ai fi zburat de mult, asa ca apreciaza acest lucru.
Sunt curios daca iti recunosti aceasta greseala ?

Problema ta cea mai mare insa este ca tu nu intelegi deloc ce iti scriu altii, ci te crezi atacata fara rost, caci ca in majoriteta din forumuri oamenii nu citesc decat in graba textul dupa care se straduiesc sa raspunda cat mai repede si mai "argumentat"
la niste lucruri pe care nu le-au inteles de la ceilalti creiind o discutie infinita si fara rost.
Este o greseala care o fac multi si tu in mod special. Atata vreme cat nu citesti cu rabdare si cu dorinta de a intelege
degeaba incerci sa argumentezi, sau sa creezi o discutie cu folos.

Mi-ai mai pus o intrebare la un alt topic in care in 6 randuri scrie tot, dar tu mai intrebi ceea ce scrie defapt in ultimele 4 randuri, dovedind ca nu intelegi ori nu citesti.

Eu nu-mi pierd timpul cu astfel de parteneri de discutie ca mai bine as vorbi la pereti, ei cei putin mi-ar reda vorbele inapio, iar un astfel de om nu va invata nimic din discutie atata vreme cat nu asculta si nu intelege nici macare cele scrise negru verde. Acesta este un lucru elementar.

In plus fiind convinsa ca ai dreptate si restul nu, nici nu se va naste intrebarea in tine daca nu cumva TU esti
cea care greseste. vezi ca orgoliul si stiinta face omul orb !

Si oamenii cu intentii bune sunt folositi inconstienti de Satana pentru a face rau, a crea raca si dezbinare, a murdari cele mai curate adevaruri. Intentia fara cunoastere este la fel de rea ca si cunoasterea cu intentie rea.
Orice om poate sa faca rau cand el se crede de fapt in perfecta dreptate. De aceea noi toti trebuie sa fim atenti sa nu avem insusiri care ne fac prada usoara dusmanului.

Nimeni nu are nimic impotriva ta ceva, numai ca anumite lucruri nu pot fi facute in anumite locuri si ceea ce faci tu aici
este la locul nepotrivit si aduce celolrati pagube de timp si nervi.

Grabillion.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 18:06

@zuum a scris:

eu ti-am adus nenumarate dovezi de instigare la agresiune si genocid din Coran si te-ai simtit ofensata
Tu mananci sfinti si scuipi draci......game over!

Wikipedia si filmulete de pe youtube nu sunt dovezi.Rascolesti sa cauti acul in carul cu fan.
Eu sunt subiectul topicului???? lol!

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 18:12

Gabrillion
Cum ai zis si tu,nu-ti mai pierde timpul ca polologhie fara argumente cum faci tu e egala cu zero.
Eu am venit pe forumul asta invitata de administrator care stia foarte bine carei religii apartin,care a vazut ce subiecte am deschis.Nu am jignit pe nimeni cu atat mai putin un Profet ca Profetul Isus(pbuh)si cu atat mai putin o religie.Am evidentiat doar falsurile care-i calauzesc pe unii asa-zisi crestini.
Simplu si la obiect.
Tocmai de aceea nu am fost restrictionata sau banata sau data cu sutul cum ti-ai dori tu.
Peste tot in lume se tipa despre libertatea cuvantului si individuala si tu vrei sa-mi inchizi gura?
Nu-ti place nu citesti care-i problema?
Ia uite-te tu la topicul asta cand l-am deschis eu si cand te-ai gandit tu sa-l dezgropi si daca nu zic ca tine,gata,nu mai am loc.
Pai astea sunt argumentele tale?Mi-e mila de tine sincer.

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 18:20

@Karima a scris:
Pai astea sunt argumentele tale?Mi-e mila de tine sincer.
Dupa cum am asteptat, reactia ta si cuvintele tale iti arata caracterul. Cuvintele de mai sus denota
un orgoliu imens (mila de prostia altora) si in orgoliu omul este orb ca o cartita cu ochelari de soare.
Eu argumentele le scriu numai odata caci daca mai scriu altele insemana ori ca primele nu au fost bune ori ele nu sunt
citite sau bagate in seama. La cine intelege greu le scriu si a doua oara ca in forum este greu de inteles
Dar a discuta mai departe cu tine cand deja ti-am spus tot ce am avut de spus la adresa postului
tau este un lucru inutil. Deci hai s-o lasam balta.

Nu cunosc nici un om care isi permite - in ciuda libertatii - sa intre la musulmani sa le spuan ca coranul e o prostie,
chiar daca ar fi adevarat ... eu nu as face asa ceva ce faci tu ! Poate ca nu iti dai seama din cauza ochelarilor de soare...
E o chestie de bun simt, nu de libertatea ingaduita

Ultima editare efectuata de catre grabillion in Joi 18 Dec 2008, 18:23, editata de 1 ori
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 18:22

Sint de acord cu tine la finalul mesajului tau thumb_yello

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 18:24

Am spus eu ca Biblia este o prostie?Musulmanii si implicit eu credem in Cartile Revelate am spus de un milion de ori asta aici pe forum.Dar nu in forma actuala a Bibliei

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 18:25

Deci a spune adevarul este lipsa de bun simt? Rolling Eyes

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 18:32

Nu, unde ai spus adevarul ti-am dat dreptate. Du-te si vezi.
Insa restul de "adevarul" pe care il predici tu aici este unealta lui Satan, identic cu coranul in care crezi si care denigreaza lucrurile esentiale din biblie: Iisus este Fiul lui Dumnezeu si nu un biet profet si evangheliile sunt marturii adevarate si nu inventii umane !
Lucruri esentiale pt. orice crestin. Cum poti tu sa crezi, ca spunand aceste lucruri faci pe plac unui Iisus , unui Allah, sau unui crestin la care te adresezi de fapt ?
Cei mai multi nici macar nu au observat atacul tau incosntient, subtil si argumentat, pe care tu il privesti de fapt ca "adevar" cand el este cu totul altceva?
Doar nu vrei sa te aplaud ?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 18:43

Nu desigur nu pentru aplauze sunt pe forum.
Sa revenim on topic
Demonstreaza-mi ca ce am spus eu in mesajele mele nu este adevarat.
De regula eu nu atac ci expun
De cand o carte respectiv Coranul care propovaduieste un singur Dumnezeu, acelasi,Unic,este unealta diavolului? What a Face
De ce ?Pentru ca nu aplica formula 2 in 1 sau mai rau,3 in 1?

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:11

@Karima a scris:
Sa revenim on topic
Fato, tu nu citesti ce scriu, iti repet. Citeste ce am scris la inceput de 10 ori in liniste pana intelegi cat si ceea ce am spus mai inainte si anume ca eu nu discut cu cei care nici macar nu au citit ce am scris mai inainte si nici nu repet aceleasi argumente de 2 ori pt. ca stau doar scrise. Vrei sa intelegi, sta totul scris.
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1331
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:21

@Karima a scris:
@Ciprian a scris:
Asta da "analiza" care se vrea cu pretentii! Iti poti da seama dupa cum incepe! Ce e asta?? "A fost odata ca nici odata, ca de n-ar fi fost asa, nici ca se povestea"? Nu inteleg de ce nu ati terminat "loghia" cu " S-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa"?! 😴 :bedtime:

Abilitatea de a citi nu te ajuta sa si intelegi asta asa este.
Noapte buna Ciprian 😴
Pe romaneste, va rog!
Cat despre somn, incercati a nu-l cauza participantilor acestui forum. Daca aveti ceva serios, informat, cunostinte minime la subiect, prezentati-le. Fabricatii ca si cele de mai sus, in care se amesteca la ghiveci un imparat, poate doi, vre-un copist, ba chiar mai multi, candva, nu stim cand, au alterat ceva, nu stim ce, dupa cum nu stim nici cum, trebuie trecute la subiectul "diverse" sau "cum se scriu basme" sau " ce am mai visat cu ochii deschisi cand nu am avut nimic mai bun sa fac".
Sau a fost totul o gluma, iar eu grosul de mine, nu am prins poanta?

Ultima editare efectuata de catre Ciprian in Joi 18 Dec 2008, 21:25, editata de 1 ori
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:24

Abilitatea de a citi nu te ajuta sa si intelegi :eusa_naughty:

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:27

Aferim!
Pai aia zic si eu! Prezentati ceva cu inteles, nu bancuri: " cica un roman, cu un ungur si cu un american erau pe o pluta..."!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:28

Asta zic si eu sa muti postarea la divertisment,acolo sunt bancuri santa

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:32

@Karima a scris:
Nu desigur nu pentru aplauze sunt pe forum.
Sa revenim on topic
De regula eu nu atac ci expun
De cand o carte respectiv Coranul care propovaduieste un singur Dumnezeu, acelasi,Unic,este unealta diavolului? What a Face
De ce ?Pentru ca nu aplica formula 2 in 1 sau mai rau,3 in 1?
Dar nu credeti ca ar fi mai util, inainte de a cere cuiva sa demostreze ceva, sa prezentati datele problemei corect?
Ce raza are patratul si care e radicalul din triunghi?
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:35

@Karima a scris:
Asta zic si eu sa muti postarea la divertisment,acolo sunt bancuri santa
Acum am inteles! De fapt, dumneavoastra, intra-adevar sunteti tare la bancuri!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:38

Ma bucur ca esti baiat intelegator.Ti se intampla des sa monologhezi?

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:41

Exista DEX on line, folositi-l des. Ca se pare ca ati trecut de la subiectul "bancuri"
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:50

Si petnru ca ma provoaca duduia Karima la monolog, iata ce am incercat, din greu, sa o fac sa inteleaga:
Daca Bilbia este alterata, si cum nu ne zice cum, cand, si cum a fost modificata, nici cum a fost originalul, orice zice dumneaei, folosindu-se de Biblie, e fals, si nu are cum sa prezinte adevarul!
Adica, sa o luam babeste. Primul text prezentat de Karima:
Citat :
Asculta, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn." – Marcu 12 : 29
Intrebare pentru Karima: este acesta textul original, sau o modificare? Shocked
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:51

DEX-ul il folosesc mai mult decat crezi tu iar pe unde nu ma descurc ma mai ajuta Abbilbal.Oricum multumesc frumos

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 21:55

@Karima a scris:
DEX-ul il folosesc mai mult decat crezi tu iar pe unde nu ma descurc ma mai ajuta Abbilbal.Oricum multumesc frumos
Si se vede. Deci nu trebuie sa va spun cum sa ajungeti la definitia monologului?!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 22:06

@Ciprian a scris:

Si se vede. Deci nu trebuie sa va spun cum sa ajungeti la definitia monologului?!

Nu,desigur de aia ti-am si spus ca monologhezi ca scria-i mesaj dupa mesaj fara a-mi da drept de replica

MONOLÓG, monoloage, s.n. 1. Scenă dintr-o lucrare dramatică în care un personaj, fiind singur pe scenă, își exprimă cu glas tare gândurile. ** Monolog interior = procedeu literar specific romanului sau nuvelei de analiză psihologică, prin care personajul supune introspecției propriile sentimente. ** Lucrare dramatică de proporții reduse, destinată fie interpretată de către un singur actor. 2. Vorbire neîntreruptă a cuiva, fără a da altuia timp pentru replică; vorbire cu sine însuși. [Pl. și: monologuri] - Din fr. monologue.

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 22:07

Karima, grabillion ti-a dat o lectie buna. Inca una pe langa alealalte multe pe care ti le-a dat si zuum...nu cred insa ca se prind de tine, ai o vanitate mare cat tine! Opreste-te un pic si reflecteaza la ce afirmi. Trebuie sa intelegi ca Islamul nu e cu nimic superior nici unei religii!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 22:12

@zuum a scris:
Karima, grabillion ti-a dat o lectie buna. Inca una pe langa alealalte multe pe care ti le-a dat si zuum...nu cred insa ca se prind de tine, ai o vanitate mare cat tine! Opreste-te un pic si reflecteaza la ce afirmi. Trebuie sa intelegi ca Islamul nu e cu nimic superior nici unei religii!

Zuum
Pentru mine este normal sa va ajutati si sprijiniti unul pe altul ca doar eu sunt singura care apartin altei religii aici.
Nu am afirmat in postarile mele superioritatea islamului ca religie ci am sustinut Unicitatea lui Dumnezeu
Corespunde cu dogma islamica este drept dar probabil si cu alte dogme religioase nu crezi?
Religiile nu sunt una mai superioara ca alta ci ele se completeaza
Unde este vanitatea mea aici.
Si,da ,ai dreptate este mai bine sa ma opresc

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 18 Dec 2008, 22:23

@Karima a scris:
@zuum a scris:

Zuum
Pentru mine este normal sa va ajutati si sprijiniti unul pe altul ca doar eu sunt singura care apartin altei religii aici.
Nu am afirmat in postarile mele superioritatea islamului ca religie ci am sustinut Unicitatea lui Dumnezeu
Corespunde cu dogma islamica este drept dar probabil si cu alte dogme religioase nu crezi?
Religiile nu sunt una mai superioara ca alta ci ele se completeaza
Unde este vanitatea mea aici.
Si,da ,ai dreptate este mai bine sa ma opresc

Asa scumpo, asa sa faci. Uite ai dat dovada de intelepciune.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   

Sus In jos

Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: