Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 12:58 Scris de zaraza26

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Astazi la 07:54 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mar 17 Oct 2017, 19:31 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
Limba sibiu comment-143 curiozitati 1 problema drumetie English brasov placut romana istorie 23
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Anahoret

Numarul mesajelor : 6967
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Sam 07 Feb 2009, 10:30

Nu te cred nebun!
Nici pe tine și nici pe nimeni dintre cei (cele) care postează aici. Când ți-am dat exemplul din Arghezi, credeam c-ai citit poeziile în care "se ceartă" cu Dumnezeu, pentru că tema este aceeași. Iar Arghezi chiar a fost, pentru o perioadă, călugăr (ca să scape de niște belele, ce-i drept). Ei, în cele din urmă s-a cam convins cum stă treaba în discuțiile cu Dumnezeu.

N-am timp acum să dezvolt subiectul, dar am să revin diseară sau mâine.
Ideea este însă că Dumnezeu îți poate răspunde într-o mulțime de moduri, principalul este ca tu să-L înțelegi. Nu este neapărat să Se manifeste foarte spectaculos...

Dar, dacă vrei, mai vorbim.
O zi bună!

Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 25/01/2009

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Sam 07 Feb 2009, 15:53

o zi buna imi cer scuze, nu sint cultivat cu scoala inalta o sa mai vorbim acum nu sint in stare sa scriu un raspuns. numai bine. esti un om bun.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Sam 07 Feb 2009, 16:03

Salut Elvil!
Te-am văzut online! Very Happy

Nu-ți trebuie școlă înaltă ca să citești ce a scris Arghezi. Este așa ușor de înțeles! Doar să-ți faci puțin timp și să citești Psalmii. Cred că îi poți găsi și pe Internet. Și ai să vezi că și el își punea cam aceleași întrebări pe care ți le pui tu. Așa ai putea găsi niște căi spre unlele răspunsuri. Wink

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Sam 07 Feb 2009, 17:16

Cu multă plăcere urmăresc dialogul sincer si decent dintre Elvil si Anahoret.
Aplauze pentru amândoi... bravo
M-as băga si eu în discutii dar mi-e teamă că întrerupt si nu as vrea.

Să fiti binecuvântati!

Anahoret

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Sam 07 Feb 2009, 18:21

N-ai ce întrerupe! Eventual ai mai putea adăuga ceva! Very Happy

MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Sam 07 Feb 2009, 18:58

elvil a scris:
ptr. karima- :eusa_naughty: nu ti se pare ca te straduiesti prea mult sa combati crestinismul?ai vorbit vreodata cu allah? eu am vorbit cu Dumnezeu(NU ALLAH).UNDE ESTE MESAJUL IUBIRII DE APROAPE IN ISLAM?AI GRIJA ATACINDU-L PE DOMNUL ISUS.MUHAMMED AL VOSTRU INVIE MORTII?DESCHIDE OCHII ORBILOR?ALLAH AL VOSTRU ARE VREUN DUH?

Elvil,crezi tu ca eu vreau sa combat ceva?
Desigur ca am vorbit de foarte multe ori cu Allah de mai multe ori pe zi
Allah sau Dumnezeu este unul si acelasi.Musulmanii nu au alt Dumnezeu pentru ca exista numai unul,Unicul,Singurul
Cum tu ca roman il numesti Dumnezeu,englezii-i spun God,italienii Dio,noi musulmanii precum si arabii crestini spunem Allah.Nimic nou sub soare
Cuvantul ,, Allah,, inseamna in limba araba Dumnezeu(L). Cuvantul - Allah - este de fapt un cuvant compus din ( este articol hotarat in lb araba)Al+ 'Illah' care inseamna fiecare luate separat Dumnezeu +L= Allah. Cuvantul nu are plural in limba araba, nici gen. Etimologic cuvantul –ALLAH- provine din limba aramaica -'Allahe'
Qoranul cuprinde exact acest mesaj,al iubirii de aproape,al bunatatii,al milei.Ai citit Quranul?
Departe de mine de a ataca Profetul Isa(r.a)=Isus(r.a) eu nu-mi atrag pedeapsa de la Dumnezeu fara de nici un rost.Ce te determina sa spui asta?Musulmanii ,si ma includ desigur si pe mine,credem in toti Profetii si mesagerii trimisi de Allah=Dumnezeu si-i raspectam in aceeasi masura
Fiecare Profet a facut diferite minuni ,cu ajutorul lui Dumnezeu desigur,la fel si Mohammed(swas)a facut minunile care au fost dirijate de Dumnezeu la vremea aceea.Mai cunosti si alt profet,prorooc sau cum vrei tu sa-l numesti care a mai inviat mortii?Mai cunosti si un alt Profet care a despicat luna in doua jumatati?
Allah al nostru ti-am explicat mai sus,este Dumnezeul tuturor,este Unicul Dumnezeu

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Sam 07 Feb 2009, 20:31

da, karima salutari, o sa mai vorbim daca vrea bunul DUMNEZEU SAU ALLAH CUM SPUI TU.AI DREPTATE IN UNELE PRIVINTE SI CHIAR M-AI AJUTAT IN UNELE PUNCTE CU MESAJUL DESPRE DISTORSIONARE.O SA INCERC SA-TI ADUC CONTRAARGUMENTE LA MESAJUL MENTIONAT MAI SUS MERITI LAUDE PTR. DECENTA TA IN DIALOG.NUMAI BINE.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Sam 07 Feb 2009, 21:10

Multumesc la fel si tie numai bine si pace in sufletul tau.
Nu suntem aici sa ne razboim pe acest forum ci sa ne completam eventual cunostintele,eu una asa zic,oricand cu placere accept orice fel de argument flower

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Joi 12 Feb 2009, 19:24

buna karima,
da karima ai dreptate ca DUMNEZEU este unul singur o singura persoana nu trei in unul sau unul in trei cum ai scris tu si ai scris bine.credinta mea e singura care are aceasta invatatura despre singurul DOMN al israelului.
apoi spui ca ISUS afost facut DUMNEZEU .uite care e raspunsul meu:nu numai ca credinta mea spune acest lucru sau il ia ca invatatura ci chiar DOMNUL ISUS a pretins ca EL ESTE DUMNEZEU. VEZI EVANGHELIA DUPA IOAN CAP 10 CU VERS.33 PINA LA 38.
,, iudeii i-au raspuns: Nu pentru o lucrare buna aruncam noi cu pietre in tine, ci pentru o hula si pentru ca Tu, care esti un om,te faci Dumnezeu."
.....................

daca nu fac lucrarile Tatalui meu,sa nu ma credeti.
DAR daca le fac chiar daca nu ma credeti pe mine, credeti macar lucrarile acestea, ca sa ajungeti sa cunoasteti si sa stiti ca Tatal este in Mine si Eu sint in Tatal.

de asemeni:

filipeni cap. 2 cu vers 6.
El macar ca avea chipul lui Dumnezeu totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu DUMNEZEU,CI S-A DEZBRACAT PE SINE INSUSI SI A LUAT CHIP DE ROB, FACINDU-SE ASEMENEA OAMENILOR.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Dum 15 Feb 2009, 07:53

elvil a scris:
,, iudeii i-au raspuns: Nu pentru o lucrare buna aruncam noi cu pietre in tine, ci pentru o hula si pentru ca Tu, care esti un om,te faci Dumnezeu."
.....................

daca nu fac lucrarile Tatalui meu,sa nu ma credeti.
DAR daca le fac chiar daca nu ma credeti pe mine, credeti macar lucrarile acestea, ca sa ajungeti sa cunoasteti si sa stiti ca Tatal este in Mine si Eu sint in Tatal.

de asemeni:

filipeni cap. 2 cu vers 6.
El macar ca avea chipul lui Dumnezeu totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu DUMNEZEU,CI S-A DEZBRACAT PE SINE INSUSI SI A LUAT CHIP DE ROB, FACINDU-SE ASEMENEA OAMENILOR.
Da, sunt versete puternice care totusi nu pot fi întelese de foarte multi pentru că, simplu, nu vor! Se împotrivesc la orice sună diferit de ceea ce au mostenit ei prin si de la oameni...

"Eu sunt în Tatăl" - doar afirmatia asta să o înteleagă si este de ajuns!

elvil

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Dum 15 Feb 2009, 11:06

multumesc emil Dumnezeu sa te binecuvinteze!asta e cheia TaTAL IN MINE SI EU IN TATAL
,,Eu, Cuvintul in Gind si Gindul in Mine" un Gind exprimat devine Cuvintul.Unul si Acelasi Dumnezeu. Sfintul lui Israel.Isus a fost Gindul(Tatal) invelit, imbracat, ascuns in spatele Cuvintului.
2 corinteni cap.5 cu 19

,,ca adica Dumnezeu era in Hristos, impacind lumea cu Sine..............."

Ioan cap 1 cu vers.1

,, La inceput era Cuvintul (Gindul exprimat) si Cuvintul era cu Dumnezeu(Gindul) si Cuvintul (Gindul exprimat) era Dumnezeu(Gindul).

Cuvintul=Gind ,, Eu sint in Tatal si Tatal in Mine"
Ioan cap.1 cu vers.14
Si Cuvintul(Gindul exprimat) S-a facut trup(ISUS)si a locuit printre noi plin de har si de adevar.Si noi am privit slava Lui,o slava intocmai ca slava singurului nascut(adica Gindul exprimat,Cuvintul care a iesit(nascut) de la Dumnezeu(Gindul) si care a devenit in acest verset Isus) din Tatal.
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Dum 15 Feb 2009, 14:14

elvil a scris:
multumesc emil Dumnezeu sa te binecuvinteze!asta e cheia TaTAL IN MINE SI EU IN TATAL
,,Eu, Cuvintul in Gind si Gindul in Mine" un Gind exprimat devine Cuvintul.Unul si Acelasi Dumnezeu. Sfintul lui Israel.Isus a fost Gindul(Tatal) invelit, imbracat, ascuns in spatele Cuvintului.
2 corinteni cap.5 cu 19

,,ca adica Dumnezeu era in Hristos, impacind lumea cu Sine..............."

Ioan cap 1 cu vers.1

,, La inceput era Cuvintul (Gindul exprimat) si Cuvintul era cu Dumnezeu(Gindul) si Cuvintul (Gindul exprimat) era Dumnezeu(Gindul).
Cuvintul=Gind ,, Eu sint in Tatal si Tatal in Mine"
Ioan cap.1 cu vers.14
Si Cuvintul(Gindul exprimat) S-a facut trup(ISUS)si a locuit printre noi plin de har si de adevar.Si noi am privit slava Lui,o slava intocmai ca slava singurului nascut(adica Gindul exprimat,Cuvintul care a iesit(nascut) de la Dumnezeu(Gindul) si care a devenit in acest verset Isus) din Tatal.

Gnosticule - brava.... hug

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Dum 15 Feb 2009, 16:34

elvil a scris:
asta e cheia: TaTAL IN MINE SI EU IN TATAL
Este una din chei - ai dreptate.

Că "Tatăl este în mine", cei mai multi înteleg pentru că face logică umană, simplă: Duhul lui Dumnezeu în mine dar "Eu în Tatăl", când vine vorba de acest înteles, urmează aruncarea speculatiilor proprii! În versetul respectiv spune că sunt unul în celălalt în acelasi mod, nu diferit: asa cum Dumnezeu este în Isus, la fel si Isus în Dumnezeu, prin asta arătâtnd că este unul si acelasi. Dar nu trebuie să se ghideze omul doar după un verset, două: avem zeci si zeci de versete ce sustin si întăresc acest adevăr dumnezeiesc.

Am mai discutat aceste lucruri pe forumul unde am activat în trecut si parcă îmi este nu stiu cum să scriu aceleasi lucruri, totusi în una din zile o voi face si pentru acest Popas.

elvil

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Dum 15 Feb 2009, 18:12

multumesc cactus! hug
Sus In jos
elvil

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Dum 15 Feb 2009, 18:16

Dumnezeu sa te binecuvinteze emil!
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1313
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 01:19

Emil a scris:
În versetul respectiv spune că sunt unul în celălalt în acelasi mod, nu diferit: asa cum Dumnezeu este în Isus, la fel si Isus în Dumnezeu, prin asta arătâtnd că este unul si acelasi.

Citat :
Joh 14:20 În ziua aceea, veți cunoaște că Eu sînt în Tatăl Meu, că voi sînteți în Mine, și că Eu sînt în voi.
Joh 17:21 Mă rog ca toți să fie una, cum Tu, Tată, ești în Mine, și Eu în Tine; ca, și ei să fie una în noi, pentru ca lumea să creadă că Tu M'ai trimes.
Joh 17:22 Eu le-am dat slava, pe care Mi-ai dat-o Tu, pentruca ei să fie una, cum și noi sîntem una,
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 01:36

Da. Asa este. Trupul este făcut de Duh nu invers.
Isus este Calea si El ne arăta nouă Calea, ca om, ca Fiu al Omului. Totul este adevărat, Ciprian. Vezi tu acolo doi sau mai multi dumnezei? Eu nu!

Ciprian

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 05:47

Eu nu discut de trup, Duh, cale, unul sau mai multi dumnezei. Si nu vad legatura cu citatele date. Nedumerirea mea este ca daca din Ioan 8:38 se intelege asta:
Citat :
În versetul respectiv spune că sunt unul în celălalt în acelasi mod, nu diferit: asa cum Dumnezeu este în Isus, la fel si Isus în Dumnezeu, prin asta arătâtnd că este unul si acelasi.
atunci trebuie sa tinem seama si de versetele date de mine anterior, si aplicand interpretarea citata mai sus, Ioan 14:20, 17:21-23 se intelege... cum?!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 06:07

Versetele date de tine scot în evidentă pe Omul Isus, pe Fiul Omului, de aceea am răspuns în modul acela. Adică tu vrei să spui că versetele date de tine scot în relief, doi dumnezei?

Ciprian

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 06:14

Nu. Spun ca din Ioan 8: 38 nu se poate trage concluzia asta:
Citat :
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 06:25

Se deduce usor dacă luăm în considerare întreaga Biblie. Un verset separat poate să dezorienteze mult.
Când Dumnezeu a spus în Vechiul Testament că El Însusi va- veni să ne mântuie, că El Însusi o să poarte mieii în brate, nu cred că a mintit! dacă dăm un alt înteles Cuvântului din Ioan, atunci Îl facem mincinos pe Dumnezeu!!!

Isaia 35:04 - "Iată Dumnezeul vostru... El Însusi va veni si vă va mântui."
Isaia 48:11,12 - Nu voi da altuia Slava Mea.
Isaia 63:08 - El S-a făcut Mântuitorul lor.
Ezechiel 34:11 - Iată, Mă voi îngriji Eu Însumi de oile Mele și le voi cerceta. Același lucru specificat și la versetul 15, deasemenea la Ioan 10:11,14.

Deci oricine încearcă să spună altcumva, Îl face mincinos pe Dumnezeu. Eu nu o voi face...

Ultima editare efectuata de catre Emil Condor in Lun 16 Feb 2009, 06:32, editata de 1 ori
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 06:32

Emil Condor a scris:
Se deduce usor dacă luăm în considerare întreaga Biblie. Un verset separat poate să dezorienteze mult.
Când Dumnezeu a spus în Vechiul Testament că El Însusi va- veni să ne mântuie, că El Însusi o să poarte mieii în brate, nu cred că a mintit! dacă dăm un alt înteles Cuvântului din Ioan, atunci Îl facem mincinos pe Dumnezeu!!!

Isaia 48:11,12 - Nu voi da altuia Slava Mea.
Isaia 63:08 - El S-a făcut Mântuitorul lor.
"Iată Dumnezeul vostru... El Însusi va veni si vă va mântui." (Isaia 35:04)

Ezechiel 34:11 - Iată, Mă voi îngriji Eu Însumi de oile Mele și le voi cerceta. Același lucru specificat și la versetul 15, deasemenea la Ioan 10:11,14.

Deci oricine încearcă să spună altcumva, Îl face mincinos pe Dumnezeu. Eu nu o voi face...

Buun; s-ar putea aminti afirmatia lui Isus cand a spus ca El si Tatal sunt una... si daca mergem si mai departe s-ar putea aminti afirmatia din NT referitoare la oameni "Voi sunteti dumnezei" - asta ca explicatie la faptul ca Sfantul Duh salasluieste in fiecare si asta ne duce mai departe la Geneza, la faptul ca Duhul s-a facut cuvant si cuvantul s-a intrupat si asta ne duce si mai departe la gnostici si tot asa...

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 06:34

Mult adevăr grăiesti acolo, Cactus.
Tu nu esti departe de adevăratul Dumnezeu, singurul Atotputernic ce S-a manifestat în atâtea moduri diferite. thumb_yello

cactus

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 06:37

Emil Condor a scris:
Tu nu esti departe de adevăratul Dumnezeu, singurul Atotputernic ce S-a manifestat în atâtea moduri diferite. thumb_yello
Multzam de apreciere; sper ca si El sa fie de aceeasi parere atunci cand o sa-mi scriu Extemporalul - bai dă uei - oare Acolo or să mă lase să-l scriu cu pix de la mine ? Ca mai am un Parker pe undeva prin sertare...

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   Lun 16 Feb 2009, 06:55

cactus a scris:
Emil Condor a scris:
Multzam de apreciere; sper ca si El sa fie de aceeasi parere atunci cand o sa-mi scriu Extemporalul - bai dă uei - oare Acolo or să mă lase să-l scriu cu pix de la mine ? Ca mai am un Parker pe undeva prin sertare...
Băi dă uei, acolo nu o să fie materie.
Îmi pare rău că pixul tău Parker o să se piardă pe undeva, pe drum! Laughing

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)   

Sus In jos

Distorsionarea mesajului lui Iisus (a.s.)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: