Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Astazi la 10:11 Scris de Anahoret

» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 09:55 Scris de Anahoret

» ION
Astazi la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» BANCURI
Lun 07 Aug 2017, 13:58 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Maxime problema drumetie 23 istorie Invatamant sibiu cugetari 1 curiozitati brasov Popasul
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Joi 28 Aug 2008, 08:26

In a cata zi a fost facut Adam?In a cata zi a fost facuta Eva?In a cata zi au fost facuti oamenii?
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Joi 28 Aug 2008, 09:18

trebe sa recunosc ca ai o minte foarte odihnita... Pai, decat sa te intrebi mai bine

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Joi 28 Aug 2008, 09:25

Dovada ca si io am mintea odihnita...

De ce ar fi creat Dumnezeu microbii si medicina, nu era mai simplu sa nu creeze microbii?

Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Joi 28 Aug 2008, 22:52

@cactus a scris:
Dovada ca si io am mintea odihnita...

De ce ar fi creat Dumnezeu microbii si medicina, nu era mai simplu sa nu creeze microbii?
Intai raspunde la intrebarile mele si apoi iti raspund si la intrebarile tale.
Sus In jos
star

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Vin 29 Aug 2008, 02:45

Fratilor, numa' intrebari pe aici.
In ce m-am bagat! Unde e iesirea a mai rapida? Laughing
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Vin 29 Aug 2008, 03:27

@Restauratorul a scris:
In a cata zi a fost facut Adam?In a cata zi a fost facuta Eva?In a cata zi au fost facuti oamenii?
Ce ne garanteaza faptul ca "ziua" nu este de fapt 1000 de ani: Pământul a fost făcut intr-o mie de ani. Adam în altă mie si tot asa... Biblia e cea care spune că la Dumnezeu o zi poate fi cât o mie de ani la noi (si invers).
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Vin 29 Aug 2008, 06:50

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Ce ne garanteaza faptul ca "ziua" nu este de fapt 1000 de ani: Pământul a fost făcut intr-o mie de ani. Adam în altă mie si tot asa... Biblia e cea care spune că la Dumnezeu o zi poate fi cât o mie de ani la noi (si invers).
Puterea lui DUMNEZEU este nelimitata!O zi a Facerii lumii a fost una ca cea de astazi.Ce este ziua calendaristica?O zi calendaristica cate ore are?Biblia este adevarata?
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Vin 29 Aug 2008, 06:51

@star a scris:
Ramai te rog....nu pleca!
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Sam 30 Aug 2008, 17:16

@star a scris:

Hai ca-tzi arat io...

Sus In jos
star

Numarul mesajelor : 41

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Sam 30 Aug 2008, 22:02

@cactus a scris:
@star a scris:

Hai ca-tzi arat io...
Tu ai folosit-o... Asa te-au speriat si pe tine?
Uite ca Restauratorul a... restabilit o atmosfera pasnica unde putem ramane. Am incredere in el.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Dum 31 Aug 2008, 17:10

@star a scris:
@cactus a scris:
@star a scris:

Hai ca-tzi arat io...
Tu ai folosit-o... Asa te-au speriat si pe tine?
Uite ca Restauratorul a... restabilit o atmosfera pasnica unde putem ramane. Am incredere in el.
Mult foarte multumesc!Eu nu am incredere in mine!Eu am incredere doar in DUMNEZEU TATAL CERESC!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Dum 31 Aug 2008, 17:12

Cine mai raspunde la intrebarile mele?
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Dum 31 Aug 2008, 23:22

@Restauratorul a scris:

Nu inteleg sensul si rostul intrebarii...

sa inteleg ca nu stii sa citesti in biblie??? affraid
Sus In jos
Bartolomeu

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Lun 01 Sept 2008, 00:44

Caută în Geneza 1:26-27 și vei vedea că Adam și Eva au fost făcuți în ziua a șasea a creației. Că ziua aceea a durat 1000 de ani este altă poveste. Și ca să răspund și la a treia întrebare, trebuie să știi că Adam și Eva erau oamenii făcuți în acea zi măreață.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Lun 01 Sept 2008, 15:20

@enohabel a scris:
@Restauratorul a scris:

Eu vreau sa stiu daca altii si altele stiu sa citeasca in Biblia Ortodoxa mai bine decat mine!Raspunde te rog la intrebarile mele?
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Lun 01 Sept 2008, 15:28

@Bartolomeu a scris:
Caută în Geneza 1:26-27 și vei vedea că Adam și Eva au fost făcuți în ziua a șasea a creației. Că ziua aceea a durat 1000 de ani este altă poveste. Și ca să răspund și la a treia întrebare, trebuie să știi că Adam și Eva erau oamenii făcuți în acea zi măreață.
Citeste te rog si versetul 28 din "Facerea",cap.1 si vezi ca acest verset infirma afirmatia ta ca Adam si Eva au fost facuti in ziua a sasea.Ce era pe pamant in ziua in care DUMNEZEU l-a facut pe Adam?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Mar 02 Sept 2008, 16:16

@Restauratorul a scris:
@Bartolomeu a scris:
Caută în Geneza 1:26-27 și vei vedea că Adam și Eva au fost făcuți în ziua a șasea a creației.
Citeste te rog si versetul 28 din "Facerea",cap.1 si vezi ca acest verset infirma afirmatia ta ca Adam si Eva au fost facuti in ziua a sasea.Ce era pe pamant in ziua in care DUMNEZEU l-a facut pe Adam?
Versetul 28 este despre a sasea zi, adevărat?

Cum să întelegem Cap. 2 al Facerii?
Acolo unde scrie că Dumnezeu, în ziua a saptea a sfârsit lucrările (nu spune că în a sasea s-a întâmplat aceea!) apoi afirmă că (totusi) în ziua respectivă S-a odihnit.
Genesa 02:02, 03 - "În ziua a saptea Dumnezeu Si-a sfârsit lucrarea, pe care o făcuse; si în ziua a saptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
Dumnezeu a binecuvântat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise si o făcuse
".
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Mar 02 Sept 2008, 22:30

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
@Bartolomeu a scris:
Caută în Geneza 1:26-27 și vei vedea că Adam și Eva au fost făcuți în ziua a șasea a creației.
Versetul 28 este despre a sasea zi, adevărat?

Cum să întelegem Cap. 2 al Facerii?
Acolo unde scrie că Dumnezeu, în ziua a saptea a sfârsit lucrările (nu spune că în a sasea s-a întâmplat aceea!) apoi afirmă că (totusi) în ziua respectivă S-a odihnit.
Genesa 02:02, 03 - "În ziua a saptea Dumnezeu Si-a sfârsit lucrarea, pe care o făcuse; si în ziua a saptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
Dumnezeu a binecuvântat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise si o făcuse
".
Citind cu atentie capitolele 1 si 2 din "Facerea" vedem ca atunci cand DUMNEZEU l-a facut pe Adam pe pamant nu era niciun copacel si nici verdeata si deci era inceputul zilei a treia.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Mier 03 Sept 2008, 05:50

@Restauratorul a scris:
@enohabel a scris:
@Restauratorul a scris:

Eu vreau sa stiu daca altii si altele stiu sa citeasca in Biblia Ortodoxa mai bine decat mine!Raspunde te rog la intrebarile mele?

La prima vedere apare o nepotrivire deoarece in ziua a treia a zis Dumnezeu sa dea pamantul verdeata si pomi...insa in cap. 2 din Genesa zice ca atunci cand a facut Dopmnul cerurile si pamantul nu era nici un copacel ca inca nu daduse ploaie... dar oricum omul a fost creat in ziua a sasea,

si mai slabeste-ne cu biblia ortodoxa ca-i una din cele mai slabe traduceri ia si tu o biblie traducerea Cornilescu nerevizuita ca-i una dintre cele mai reusite si mai fidele dintre toate traducerile...

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Mier 03 Sept 2008, 06:39

@enohabel a scris:
...biblia ortodoxa-i una din cele mai slabe traduceri...
Nu multi pot vedea aceea!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Mier 03 Sept 2008, 22:18

@enohabel a scris:

si mai slabeste-ne cu biblia ortodoxa ca-i una din cele mai slabe traduceri ia si tu o biblie traducerea Cornilescu nerevizuita ca-i una dintre cele mai reusite si mai fidele dintre toate traducerile...
Esti gras?Te simti prins in stransoarea mea?Esti protestant?Chiar si in Biblia tradusa de Cornilescu scrie clar ca Adam a fost facut in ziua a treia pentru ca pe pamant nu era niciun copacel si nici verdeata.Pentru asta trebuie sa ai ochii Sufletului deschisi.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Mier 03 Sept 2008, 22:19

@Emil Condor a scris:
@enohabel a scris:
...biblia ortodoxa-i una din cele mai slabe traduceri...
Nu multi pot vedea aceea!
De unde si-a luat femeie Cain fiul lui Adam?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Joi 04 Sept 2008, 03:28

@Restauratorul a scris:
Citind cu atentie capitolele 1 si 2 din "Facerea" vedem ca atunci cand DUMNEZEU l-a facut pe Adam pe pamant nu era niciun copacel si nici verdeata si deci era inceputul zilei a treia.
Eu mă refeream doar la faptul că Dumnezeu a lucrat si în ziua a saptea, conform celor scrise în Facerea.
N-am treabă cu primul Adam, al doilea Adam este Viata mea si îmi ajunge, nu crezi?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Joi 04 Sept 2008, 04:46

[quote="Restauratorul"]
@enohabel a scris:

Esti gras?Te simti prins in stransoarea mea?Esti protestant?Chiar si in Biblia tradusa de Cornilescu scrie clar ca Adam a fost facut in ziua a treia pentru ca pe pamant nu era niciun copacel si nici verdeata.Pentru asta trebuie sa ai ochii Sufletului deschisi.

Este scris ca omul a fost facut in ziua a sasea citez;

5. În ziua cînd a făcut Domnul Dumnezeu un pămînt și ceruri, nu era încă pe pămînt nici un copăcel* de cîmp și nici o iarbă de pe cîmp nu încolțea încă: fiindcă Domnul Dumnezeu nu dăduse încă ploaie** pe pămînt și nu era nici un om ca să lucreze† pămîntul
asta e din genesa cap 2;5
iar asta e din genesa 1 de la 27

27. Dumnezeu a făcut pe om după* chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească** și parte femeiască i-a făcut.

28. Dumnezeu i-a binecuvîntat, și Dumnezeu le-a zis: „Creșteți*, înmulțiți-vă, umpleți pămîntul, și supuneți-l; și stăpîniți peste peștii mării, peste păsările cerului, și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pămînt.”

29. Și Dumnezeu a zis: „Iată că v’am dat orice iarbă care face sămînță și care este pe fața întregului pămînt, și orice pom, care are în el rod cu sămînță: aceasta să fie hrana* voastră.”
30. Iar tuturor* fiarelor pămîntului, tuturor păsărilor** cerului, și tuturor vietăților care se mișcă pe pămînt, care au în ele o suflare de viață, le-am dat ca hrană toată iarba verde.” Și așa a fost.
31. Dumnezeu S’a uitat* la tot ce făcuse; și iată că erau foarte
bune. Astfel a fost o seară, și apoi a fost o dimineață: aceasta a fost ziua a șasea

omul a fost facut cand toate celelalte erau gata si pentru asta nu trebuie sa ai ochii sufletului deschisi, trebuie doar sa citesti cu atentie

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   Joi 04 Sept 2008, 21:37

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Eu mă refeream doar la faptul că Dumnezeu a lucrat si în ziua a saptea, conform celor scrise în Facerea.
N-am treabă cu primul Adam, al doilea Adam este Viata mea si îmi ajunge, nu crezi?
Care este al doilea Adam?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE   

Sus In jos

F A C E R E A - INTAIA CARTE A LUI MOISE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: