Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 04:36 Scris de Emil Condor

» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Limba Când brasov sibiu jazz triste nobel English frig curiozitati drumetie istorie problema placut 23 1 romana turism comment-143 este
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 28 Aug 2008, 09:21

In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Una dintre dogmele de baza ale Crestinismului o reprezinta credinta in pacatul original. Conform acesteia, fiecare om este nascut plin de pacate deoarece el mosteneste pacatul de la marele sau stramos Adam (a.s.), cel care a pacatuit cand a consumat din copacul interzis, impotriva poruncii divine. Asadar, omul este nascut plin de pacate si total incapabil sa fie virtuos. Iar dincolo de aceasta, nu se poate salva pe sine insusi. Credinta in pacatul originar sau mostenit nu are nicio baza, fiind falsa din urmatoarele considerente :

• In mod logic, rational, pacatul sau puritatea nu se pot transmite de la tata la fiu. Un copil poate sa mosteneasca inaltimea, culoarea ochilor, chipul, dar nu pacatul. Presupunand ca tatal tau a comis un pacat, l-ai mosteni si tu ?!

• Credinta in pacatul mostenit contrazice principiul "pedeapsa-recompensa". Cum poate o persoana sa fie pedepsita pentru un pacat pe care nu l-a facut ?!

• Aceasta doctrina este contrara justitiei divine. Dumnezeu poate sa pedepseasca o persoana pentru ce a facut acea persoana, nu pentru actiunile tatalui sau strabunicului sau. Vechiul Testament afirma ca fiecare moare pentru pacatul sau :

"Parintii nu trebuie sa fie ucisi pentru feciori, nici feciorii nu trebuie sa fie ucisi pentru parinti, ci fiecare sa fie ucis pentru pacatul lui." (II Paralipomena 25 : 4)

• Vechiul Testament, tinut drept sfant de catre unii crestini, ne spune ca fiul nu poarta pacatul tatalui, cum nici tatal - pe cel al fiului :

,,Fiul nu va purta nedreptatea tatalui, si tatal nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rau, rautatea sa." (Iezechiel 18 : 20)

Acest text demonstreaza responsabilitatea individuala a propriilor actiuni, contrazicand teza pacatului originar.

• Vechiul Testament mai relateaza si ca fiecare om moare pentru propriile sale pacate :

"In zilele acelea nu vor mai zice : Parintii mei au mancat agurida si copiilor li s-au strepezit dintii,

Ci fiecare va muri pentru faradelegea sa; cine va manca agurida, aceluia i se vor strepezi dintii." (Ieremia 31 : 29-30)

• Crestinii sustin, in acord cu principiul 'pacatului originar' ca fiecare om se naste in pacat. Cum poate un copil sa fie plin de pacate, din moment ce el nu a facut nimic drept sau gresit ?! El nici macar nu poate distinge raul de bine !

• Daca omul se naste in pacat, de ce Vechiul Testament nu mentioneaza acest principiu ?! De ce el il face pe fiecare om responsabil intrutotul de faptele sale ?! Cum si de ce Vechiul Testament contrazice Noul Testament in aceasta privinta, ambele fiind cuvinte divine, asa cum crestinii sustin ?!

• Conform Genezei, Dumnezeu a distrus prin potopul lui Noe (a.s.) toti oamenii, cu exceptia lui Noe (a.s.) si a dreptcredinciosilor. Potopul i-a vizat pe oamenii pacatosi, distrugandu-i, dar in acelasi timp a oferit oamenilor buni sansa de a trai in bunastare si siguranta. Acest potop reprezinta un punct de referinta, deschizand o noua etapa. Ori, prin acest eveniment initiatic, nu mai exista nicio sansa de a discuta de pacatul originar, "omul nou", cel de dupa Noe (a.s.) devenind curat, fara de pacat. Potopul a trasat o granita.

• Crestinismul ii atribuie primul pacat lui Adam (a.s.) Dar aceasta contrazice Pentateuhul biblic, conform caruia Eva, nu Adam, a savarsit primul pacat. Adam (a.s.) spune ca femeia care il insotea i-a dat sa manance din pom si el a mancat :

"Zisa Adam : Femeia pe care mi-ai dat-o sa fie cu mine, aceea mi-a dat din pom si am mancat." (Facerea 3 : 12)

Eva, in autoaparare, a spus ca sarpele a sedus-o sa manance din pom :

"Si a zis Domnul Dumnezeu catre femeie : Pentru ce ai facut aceasta ? Iar femeia a zis : Sarpele m-a amagit si eu am mancat." (Facerea 3 : 13)

Povestea biblica vine sa spuna ca Dumnezeu l-a pedepsit pe sarpe sa se tarasca tot timpul si pe Eva, in special privind nasterea !! El l-a pedepsit si pe Adam (a.s.) exilandu-l din Paradis. Daca luam urma primului pacat, el trebuie sa se opreasca, asadar, la SARPE, nu la Adam (a.s.) sau la Eva. Conform logicii textului biblic, primul pacatos este sarpele !! Daca pacatul s-ar transmite, atunci el ar trebui sa se faca de la sarpe la urmasii sarpelui ! Adam (a.s.) si urmasii sai nu au nicio legatura cu pacatul originar.

• Conform Genezei, Dumnezeu a dat celor trei pacatosi timpurii (sarpele, Eva si Adam) pedeapsa cuvenita. Noi stim ca pedeapsa stinge pacatul si trage cortina peste ce a fost. Cu toate acestea, de ce a trebuit ca pacatul sa se transfere de la tati la parinti si asta in ciuda faptului ca Adam si Mama Eva (impreuna cu sarpele !) au fost pedepsiti pentru pacatele lor ?!

• Daca fiecare s-a nascut plin de pacate, atunci n-ar mai trebui sa fie oameni buni pe pamant. Ce se poate spune despre profeti ?! Sunt si ei plini de pacate ?! Dumnezeu i-a spus lui Noe (a.s.) ca l-a aflat drept, curat :

"Dupa aceea a zis Domnul Dumnezeul lui Noe : Intra in corabie, tu si toata casa ta, caci in neamul acesta numai pe tine te-am vazut drept inaintea Mea." (Facerea 7 : 1)

Dumnezeu, de asemenea, l-a salvat pe Noe (a.s.) si pe companionii sai tocmai pentru ca ei erau drept-credinciosi. Doctrina pacatului originar eticheteaza intreaga umanitate ca fiind plina de pacate, ceea ce contrazice realitatea - pe de o parte, si venerabilele texte biblice, pe de alta parte.

• Iisus a spus :

"Orice pom bun face roade bune" (Matei 7 : 17)

Acesta este un indiciu ca oamenii buni fac fapte bune, aceasta implicand ca nu toti oamenii sunt plini de pacat, dezaproband, astfel, teza pacatului originar.

• Iisus a spus :

"N-am venit sa chem pe drepti, ci pe pacatosi la pocainta." (Matei 9 : 13)

A afirmat aceasta fraza drept raspuns fariseilor care-l acuzasera ca sta sa manance la aceeasi masa cu pacatosii. Este clar, Iisus imparte oamenii in doua categorii : pacatosii si cei drept-credinciosi, o clasificare care demonstreaza existenta acelor oameni fara nicio legatura cu asa-numitul pacat originar.

• Iisus a spus :

"Caci din cuvintele tale vei fi gasit drept, si din cuvintele tale vei fi osandit. (Matei 12 : 37)

Iisu (a.s.) subliniaza aici ca o persoana este recompensata sau pedepsita pentru ceea ce a spus personal, ceea ce demonstreaza responsabilitatea individuala si neaga prezumtiunea pacatului originar.

• Chiar daca Crestinismul aduce in discutie pacatul originar, tu nu poti sa-l descoperi la niciunul dintre profeti, de-a lungul istoriei, in intreaga Biblie. Niciun profet nu a vorbit despre pacatul originar, care a fost de fapt, o inovatie a bisericii pentru a definitiva o poveste imaginata !!

Ei au inscenat crucificarea lui Iisus. (a.s.) Din acest motiv au trebuit sa gaseasca si o justificare. Si au inventat moartea pe cruce pentru mantuire sau salvare. S-a ivit insa o problema : salvarea de ce ? Si asa o alta inventie a trebuit sa tina loc de raspuns, materializandu-se in pacatul originar.

Adevarul este, insa, ca nu exista pacat originar, nu a avut loc nicio crucificare a lui Iisus (a.s.) si nicio salvare. Ei au inceput cu crucificarea, ceea ce nu s-a intamplat. Apoi au cautat un motiv, care s-a dovedit a fi salvarea din pacatul primordial. Pacatul nu este mostenit si crucificarea nu are nicio legatura logica sau de cauzalitate cu salvarea. Povestea lor se termina fals deoarece a inceput de la o premisa falsa !

• Teoria pacatului originar a Crestinismului nu-i este clara nici chiar lui Paul insusi, care spune :

"De aceea, precum printr-un om a intrat pacatul in lume, si prin pacat moartea, asa si moartea a trecut la TOTI oamenii, pentru ca TOTI au pacatuit in el. (Romani 5 : 12)

Ulterior Paul spune :

"Caci precum prin neascultarea unui om s-au facut pacatosi CEI MULTI, tot asa prin ascultarea Unuia se vor face drepti cei multi." (Romani 5 : 19)

Paul se contrazice singur : odata alatura pacatul originar TUTUROR oamenilor, iar odata - CELOR MULTI. Desigur, "TUTUROR" difera de "CELOR MULTI". Si daca insusi Paul, asa-numitul fondator al Crestinismului, nu este sigur care din "TUTUROR" si "CELOR MULTI", atunci cine altcineva sa fie sigur ?!

Iar in alt text, Paul respinge pacatul originar complet. El spune :

"Dar eu n-am cunoscut pacatul decat prin Lege." (Romani 7 : 7)

De asemenea, spune :

"Caci fara Lege, pacatul era mort." (Romani 7 : 8 )

Conform lui Paul, pacatul capata consistenta doar datoria Legii si ordinelor. Inainte de normele Legii, nu exista pacat - afirma el. Ori aceasta inseamna ca pacatul nu a existat inaintea Legii si ca originea pacatului este Legea, nu Adam (a.s.).

Paul face Legea responsabila de pacat, prin aceasta declarand inocenta lui Adam (a.s.). Vedem, asadar, cum Paul insusi distruge fara mila asa-numitul 'pacat originar'.

Pentru a concluziona, doctrina crestina a pacatului originar nu are ratiune si nicio corespondenta in Biblie. Pacatul nu poate fi mostenit; nu are nimic in comun cu genele sau cu legile genetice. Textele biblice resping pacatul originar. Niciun profet nu l-a propovaduit. Toti au subliniat responsabilitatea individuala fata de propriile cuvinte si fapte.

Mai mult, pacatul originar nu apare nicaieri in Vechiul Testament. Omul singur are capacitatea sa comita pacate sau sa se abtina. Si tot el se poate salva pe sine insusi.

Ne miram de ce multe inovatii au aparut imediat dupa Iisus (a.s.) :

1. Inainte de Iisus Dumnezeu era Unul. Dupa Iisus , Dumnezeu a devenit trei in Unul !!

2. Inainte de Iisus Dumnezeu nu avea fii si era Fara de Egal. Dupa Iisus, Dumnezeu a devenit 'tata' si asistat de alti doi dumnezei : Iisus si Sfantul Duh !!

3. Inainte de Iisus, salvarea venea din ascultarea poruncilor lui Dumnezeu, din supunerea fata de El. Dupa Iisus, salvarea vine prin moartea pe cruce !!

4. Inainte de Iisus, nu a existat pacat originar. Dupa Iisus, pacatul primordial a inceput !

Asa cum am spus si mai devreme, mesajul lui Dumnezeu este acelasi pentru toti profetii de la Adam (a.s.) si pana la Muhammed (s.a.s.) Straniile credinte crestine reprezinta o inovatie tarzie, fabricata dupa Iisus. Invatatura lui Iisus a fost total diferita de Crestinismul bisericilor.

Iisus a spus ca este fiul unui om, insa biserica l-a ridicat la rangul de 'fiu al lui Dumnezeu', iar mai apoi o 'copie' a divinitatii, adica un alt dumnezeu.

Iisus a spus ca omul se poate salva prin credinta sa si prin ceea ce face, dar biserica a intervenit afirmand ca omul este salvat prin moartea pe cruce a lui Iisus !

Idea Urmandu-l pe Iisus (a.s.) inseamna ceva, iar a urma biserica - altceva, trebuie sa subliniem.

Iar Allah preainaltul stie mai bine
Sus In jos
Bartolomeu

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 31 Aug 2008, 14:38

Karima.
Se observă că ai studiat Koranul sau o traducere islamică a Bibliei, și te lași condusă de o interpretare care nu are nimic de-a face cu adevăratul început al lumii.
Tot ce ai scris este doar o imagine contrafăcută a evenimentelor de atunci. Dar ce este mai trist e tocmai faptul că tu chiar crezi ceea ce susții. Iar prin afișarea crezului tău poți duce în rătăcire pe mulți oameni, fără să-ți dai seama.
N-aș vrea să te superi, dar convingerile tale te rătăcesc chiar și pe tine. Și nu ești singura în situația asta. Și nici măcar vinovată nu ești, pentru că nu știi altceva decît ceea ce ți s-a oferit pînă acuma, îmbrățișînd atît de strîns, incît mă îngrijorez, și mi-i teamă că-i destul de grea măhrama de pe ochii tăi.
Mă întreb dacă ai fi dispusă să schimbi falsul pe care-l cunoști cu Adevărul pe care încă nu-L cunoști. Dac-aș ști că vrei, m-aș strădui să te pun în fața Adevărului. Dacă nu vrei, nici nu merită efortul ca să-mi pierd timpul zadarnic.
Dar dacă Dumnezeu (nu Alah) te-a găsit vrednică să cunoști Adevărul, îți va schimba atît inima cît și Koranul. Dacă nu, nu. Dă-mi totuși un semnal. Vreau să fii și tu salvată.
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 31 Aug 2008, 23:12

Pacatul originar exista deoarece omul gustand din pomul oprit sistemul lui spiritual biologic a fost corupt si toata spita umana mosteneste inclinatia spre pacat...

avem exemple concludente cu copiii, care de mici incep sa minta sa fure sa fie egoisti fara sa ii invete cineva asta...

versete;

12. De aceea, după cum printr’un singur om a intrat păcatul în lume, și prin păcat a intrat moartea, și astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toți au păcătuit...

17. Dacă deci, prin greșala unuia singur, moartea a domnit prin el singur, cu mult mai mult ceice primesc, în toată plinătatea, harul și darul neprihănirii, vor domni în viață prin acel unul singur, care este Isus Hristos

Coranul nu este o carte inspirata de Dumnezeu anumite pasaje este un plagiat dupa VT , iar restul este o doctrina religioasa falsa.
Sus In jos
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Lun 01 Sept 2008, 15:39

@enohabel a scris:
Pacatul originar exista deoarece omul gustand din pomul oprit sistemul lui spiritual biologic a fost corupt si toata spita umana mosteneste inclinatia spre pacat...
Toti oamenii se trag din Adam si Eva?Adam si Eva au fost iudei?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Lun 01 Sept 2008, 17:46

@Bartolomeu a scris:
Karima.
Se observă că ai studiat Koranul sau o traducere islamică a Bibliei, și te lași condusă de o interpretare care nu are nimic de-a face cu adevăratul început al lumii.
Tot ce ai scris este doar o imagine contrafăcută a evenimentelor de atunci. Dar ce este mai trist e tocmai faptul că tu chiar crezi ceea ce susții. Iar prin afișarea crezului tău poți duce în rătăcire pe mulți oameni, fără să-ți dai seama.
N-aș vrea să te superi, dar convingerile tale te rătăcesc chiar și pe tine. Și nu ești singura în situația asta. Și nici măcar vinovată nu ești, pentru că nu știi altceva decît ceea ce ți s-a oferit pînă acuma, îmbrățișînd atît de strîns, incît mă îngrijorez, și mi-i teamă că-i destul de grea măhrama de pe ochii tăi.
Mă întreb dacă ai fi dispusă să schimbi falsul pe care-l cunoști cu Adevărul pe care încă nu-L cunoști. Dac-aș ști că vrei, m-aș strădui să te pun în fața Adevărului. Dacă nu vrei, nici nu merită efortul ca să-mi pierd timpul zadarnic.
Dar dacă Dumnezeu (nu Alah) te-a găsit vrednică să cunoști Adevărul, îți va schimba atît inima cît și Koranul. Dacă nu, nu. Dă-mi totuși un semnal. Vreau să fii și tu salvată.

Tu spui ca tot ce am scris este o imagine contrafacuta?OK.Demonstreaza ceea ce spui,si demonstreaxa ca toate exemplele pe care eu le-am expus din :Facerea,Iezechiel,Ieremia,Matei,Romani etc sunt contrafacute,vin-o tu cu originalele si demonstreaza ca eu am gresit te rog,ok?
Dumnezeu=Allah,cum in romaneste este folosit numele Dumnezeu,in araba este este folosit numele Allah.deci este unul si acelasi,(in alte limbi gasim alte denumiri Dio,God,Dios etc)
Eu sunt dispusa sa cunosc orice,dar vreau si dovezi ca de polologhie e satula lumea,intelegi,ceea ce vad ca tu nu faci,cum am spus si mai sus,demonstreaza-mi daca totusi ai afirmat ca tot ce am expus eu reprezinta ceva contrafacut
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Lun 01 Sept 2008, 17:51

@enohabel a scris:

avem exemple concludente cu copiii, care de mici incep sa minta sa fure sa fie egoisti fara sa ii invete cineva asta...

versete;

12. De aceea, după cum printr’un singur om a intrat păcatul în lume, și prin păcat a intrat moartea, și astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toți au păcătuit...

17. Dacă deci, prin greșala unuia singur, moartea a domnit prin el singur, cu mult mai mult ceice primesc, în toată plinătatea, harul și darul neprihănirii, vor domni în viață prin acel unul singur, care este Isus Hristos

Coranul nu este o carte inspirata de Dumnezeu anumite pasaje este un plagiat dupa VT , iar restul este o doctrina religioasa falsa.

Teoria cu pacatul originar a cazut de mult,e simplu de inteles ca un Dumnezeu care este bun ,milos,iertator,etc etc nu ar fii de acord sa transmita pacatele mele urmasilor mei de exemplu,iar daca ar fii asa,unde anume acest Dumnezeu ar fii spus asa ceva?
Cat despre afirmatia ca, Coranul nu ar fii o carte inspirata de Dumnezeu,te rog sa vii si cu dovezi ca sa te pot crede.Probabil ca nu ai citit Coranul de faci asemenea afirmatii asa este?Ai citit Coranul?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Lun 01 Sept 2008, 19:50

@Karima a scris:
@enohabel a scris:

versete;

Teoria cu pacatul originar a cazut de mult,e simplu de inteles ca un Dumnezeu care este bun ,milos,iertator,etc etc nu ar fii de acord sa transmita pacatele mele urmasilor mei de exemplu,iar daca ar fii asa,unde anume acest Dumnezeu ar fii spus asa ceva?
Cat despre afirmatia ca, Coranul nu ar fii o carte inspirata de Dumnezeu,te rog sa vii si cu dovezi ca sa te pot crede.Probabil ca nu ai citit Coranul de faci asemenea afirmatii asa este?Ai citit Coranul?

Nu, nu am citit Coranul,doar anumite citate postate pe unele forumuri...
Nici nu am intentia sa-l citesc...chiar daca ar fi o carte inspirata de Dumnezeu(dar nu e cazul) este doar pentru musulmani pentru urmasii lui Ismael, iar noi stim ca Agar a fost doar o roaba si a nascut pentru robie,Isac este adevaratul mostenitor,Avraam a impartit daruri copiilor din roabe si ia izgonit din mostenire...
Calea Adevarul si Viata sunt Isus Hristos, singurul mijlocitor intre oameni si Dumnezeu...Isus a fost mort dar a inviat Mohamed este si acum in mormant la Mecca, si eu nu cred intr-un profet mort,iar Alah nu stiu cine este,doar un dumnezeu ca atatia altii in imaginatia unora....

Dar nu vreau sa vb de la mine sa vedem ce zice biblia...care adevarat este o carte inspirata de Dumnezeu Jehova;

22. Căci este scris că Avraam a avut doi fii: unul din roabă, și unul din femeia slobodă.
23. Dar cel din roabă s'anăscut în chip firesc, iar cel din femeia slobodă s'a născut prin făgăduință.
24. Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înțeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naște pentru robie și este Agar
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Lun 01 Sept 2008, 23:06

@enohabel a scris:

Nici nu am intentia sa-l citesc...chiar daca ar fi o carte inspirata de Dumnezeu(dar nu e cazul) este doar pentru musulmani pentru urmasii lui Ismael, iar noi stim ca Agar a fost doar o roaba si a nascut pentru robie,Isac este adevaratul mostenitor,Avraam a impartit daruri copiilor din roabe si ia izgonit din mostenire...
Calea Adevarul si Viata sunt Isus Hristos, singurul mijlocitor intre oameni si Dumnezeu...Isus a fost mort dar a inviat Mohamed este si acum in mormant la Mecca, si eu nu cred intr-un profet mort,iar Alah nu stiu cine este,doar un dumnezeu ca atatia altii in imaginatia unora....
Dar nu vreau sa vb de la mine sa vedem ce zice biblia...care adevarat este o carte inspirata de Dumnezeu Jehova;
22. Căci este scris că Avraam a avut doi fii: unul din roabă, și unul din femeia slobodă.
23. Dar cel din roabă s'anăscut în chip firesc, iar cel din femeia slobodă s'a născut prin făgăduință.
24. Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înțeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naște pentru robie și este Agar
Raspunde te rog si la intrebarile mele!Repet:"Toti oamenii se trag din Adam si Eva?Adam si Eva au fost iudei?"
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mar 02 Sept 2008, 01:44

@enohabel a scris:
@Karima a scris:
@enohabel a scris:

versete;

Spui ca nu ai citit Coranul si mai spui ca nu ai nici o intentie sa-l citesti chiar daca ar fi o carte inspirata de Dumnezeu,pai atunci pe ce baza sustii ca este o carte inspirata din VT doar?
Si nu,nu este o carte doar pentru musulmani,Coranul a fost trimis pentru toate popoarele lumii.
Isus in conceptia musulmanilor nu a fost mort si inviat ci el a fost ridicat la Dumnezeu,iar despre Mohammed(saws)de unde stii tu ca este in mormant la Mecca?
Si mai spui ca nu crezi intr-un profet mort.Dar asta inseamna ca nu crezi in nici un alt profet care a fost inaintea lui Isus nu?Si Noe a fost profet si a murit,si multi altii,noi recunoastem peste 1000 de profeti si 350 de mesageri dintre care 25 sunt pomeniti in Coran.
Am vazut ca ai alaturat numelui Dumnezeu si Jehova,ce inseamna Jehova?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mar 02 Sept 2008, 02:46

Da, m-am exprimat gresit deci revin ;eu cred mai mult intr-un profet mort care ulterior a inviat dupa 3 zile decat intr-un profet care este inca in mormant

Jehova inseamna Domnul " in limba ebraica

MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mar 02 Sept 2008, 04:48

Si ce te faci cu profetii care au fost inaintea lui Isus?Nu crezi in ei?Moise a murit.Nu mai crezi in el?
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mar 02 Sept 2008, 16:12

Nimeni nu vrea sa raspunda si la intrebarile mele on topic?
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mar 02 Sept 2008, 16:35

@Restauratorul a scris:
Toti oamenii se trag din Adam si Eva?
Crezi că scrierile ce le avem garantează 100% despre asta? Stim cu certitudine că ne tragem din Dumnezeu si suntem după chipul si asemănarea Lui. Câti Adami si Eve a făcut Dumnezeu - El stie sigur, nu am fost martor la Facere, nici nu mi-a cerut părerea...

Citat :
Adam si Eva au fost iudei?
Nu. Pe vremea aceea nu erau religii de niciun fel.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 03 Sept 2008, 06:04

@Karima a scris:
Si ce te faci cu profetii care au fost inaintea lui Isus?Nu crezi in ei?Moise a murit.Nu mai crezi in el?

Da cred in toti prorocii chiar si cei care au murit dar intentia mea era sa arat ca mantuitorul meu Isus a inviat dintre cei morti iar Mohamed este in mormant.iar Alah nu stiu cine este...sa fie pelerinu acela care calareste pe camila in avatarul tau???da oricum acest Alah are un caracter destul de dubios daca pentru un terorist martir care omoara oameni nevinovati pregsateste harem cu cadane in cer affraid

MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 03 Sept 2008, 18:24

@enohabel a scris:
@Karima a scris:

Da cred in toti prorocii chiar si cei care au murit dar intentia mea era sa arat ca mantuitorul meu Isus a inviat dintre cei morti iar Mohamed este in mormant.iar Alah nu stiu cine este...sa fie pelerinu acela care calareste pe camila in avatarul tau???da oricum acest Alah are un caracter destul de dubios daca pentru un terorist martir care omoara oameni nevinovati pregsateste harem cu cadane in cer affraid

enohabel
asta ai si urmarit,sa imi jignesti religia ,te simti mai bine acum?asta face parte din Duhul Sfant care-l ai?Vezi cum ai dat cu batul in balta si ti-ai dat arama?
Ai spus ca nu ai citit Coranul deci daca avea-i ceva de intrebat trebuia sa intrebi nu sa ataci.Dar daca ai caracter urat poti sa intalnesti tu Duh Sfant cu carul ca tot nu te schimbi.
Eu in primul rand te-am intrebat de ceilalti profeti comparativ cu profetul Mohammed pt ca ai spus ca in el nu crezi pt ca e mort,iar eu te-am intrebat ce te faci cu ceilalati care au fost destui printre care si Moise,el tot in mormant este nu mai crezi in el?Ai evitat raspunsul si ai atacat.Atata poti atata faci ori poate asa te indeamna Duhul tau Sfant,nu?
Allah inseamna Dumnezeu in limba araba,si ti-am mai spus asta.
Pentru cultura ta generala afla ca sunt milioane de crestini care traiesc in tari musulmane(Iraq,Liban,Egypt.Sirya)si ei tot Allah i spun lui Dumnezeu pt ca asta este denumirea in limba araba,nimic altceva.
Cat despre povestea cu cadanele citeste Coranul mai inatai si dupa aia sa vorbesti,nu vorbi ca tzatza dupa gard ceea ce auz, ca doar ai spus ca nu ai citit Coranul.Oricum daca il citesti nu ma astept sa-l si intelegi.Cu mine ti-ai dat examentul Duhule,sfintit prin rautate sau cum?
Mi-e mila de tine
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 03 Sept 2008, 18:54

daca pentru un terorist martir care omoara oameni nevinovati pregsateste harem cu cadane in cer

Sa-mi spui si mie unde scrie asta ca eu nu stiu ,caci altfel nu esti credibil
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 03 Sept 2008, 20:59

@Karima a scris:
daca pentru un terorist martir care omoara oameni nevinovati pregsateste harem cu cadane in cer

Sa-mi spui si mie unde scrie asta ca eu nu stiu ,caci altfel nu esti credibil

Nu poti sa negi ca aceasta invatatura cu haremul nu exista in Islam,pentru ca exista si sarmanii martiri sunt ademeniti cu aceasta minciuna...

s-apoi eu nu am nici un respect pentru religii false ,pentru erezii si minciuni, adevarul e unul singur; Domnul Isus Hristos care o murit pentru pacatele mele,in Alah si Mohamed nu exista mantuire pentru ca nu exista nici o jertfa acolo si implicit nici iertare de pacate.

MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 03 Sept 2008, 21:25

,,Invatatura cu haremul,, ti-o explic dupa ce-mi spui tu mie ce fel de credinta ai tu in tine daca nu crezi in profetul Moise si altii care sunt in mormant?Vad ca ocolesti subiectul de ce?Ti-e teama de ceva sau nu stii sa raspunzi pt ca nu ai argumente?
Ti-am mai mai spus si repet:toti crestinii (si sunt multi)din tarile arabe se adreseaza lui Dumnezeu cu numele Allah pt ca asta inseamna Dumnezeu in limba araba,chiar nu poti sa pricepi?Nu sunt destul de explicita?
Isus nu a murit,si mai ales pentru pacatele cuiva.Spui numai ineptii,din cauza duhului?? lol!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 03 Sept 2008, 22:01

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Toti oamenii se trag din Adam si Eva?
Crezi că scrierile ce le avem garantează 100% despre asta? Stim cu certitudine că ne tragem din Dumnezeu si suntem după chipul si asemănarea Lui. Câti Adami si Eve a făcut Dumnezeu - El stie sigur, nu am fost martor la Facere, nici nu mi-a cerut părerea...

Citat :
Adam si Eva au fost iudei?
Nu. Pe vremea aceea nu erau religii de niciun fel.
DUMNEZEU a facut un singur Adam si o singura Eva si acestia au stat o vreme in Rai.In ziua cand Adam si Eva au fost izgoniti din Rai,pe pamant erau deja foarte multi oameni.Adam si Eva au dat nastere la poporul ales al lui DUMNEZEU si acesta este poporul iudeu.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 04 Sept 2008, 03:15

@Restauratorul a scris:
Adam si Eva au dat nastere la poporul ales al lui DUMNEZEU si acesta este poporul iudeu.
Deci toti oamenii sunt... iudei. Asta voiai să spui?

Dacă gândim la faptul că iudaism înseamnă credintă într-un Dumnezeu, unic (prima religie monoteistă din lume), atunci nu suntem toti iudei căci, asa cum spune Pavel...
Romani 02:28,29 - "Iudeu nu este acela care se arată pe dinafară că este Iudeu; si tăiere împrejur nu este aceea care este pe dinafară, în carne.
Ci Iudeu este acela care este Iudeu înăuntru; si tăiere împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de Iudeu îsi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu
".

Deci, dacă citim versetele astea, nu mai putem spune că tot ce a iesit din Adam si Eva ar fi iudei...

Întrebările tale au o directie precisă, am convingerea că este calculată de mult, fratele meu restaurator.
Nu m-ai auzit niciodată vorbind despre un subiect anume din Biblie si vrei să ajungi acolo. Continuă, te rog!
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 04 Sept 2008, 05:00

@Karima a scris:
,,Invatatura cu haremul,, ti-o explic dupa ce-mi spui tu mie ce fel de credinta ai tu in tine daca nu crezi in profetul Moise si altii care sunt in mormant?Vad ca ocolesti subiectul de ce?Ti-e teama de ceva sau nu stii sa raspunzi pt ca nu ai argumente?
Ti-am mai mai spus si repet:toti crestinii (si sunt multi)din tarile arabe se adreseaza lui Dumnezeu cu numele Allah pt ca asta inseamna Dumnezeu in limba araba,chiar nu poti sa pricepi?Nu sunt destul de explicita?
Isus nu a murit,si mai ales pentru pacatele cuiva.Spui numai ineptii,din cauza duhului?? lol!

Eu ma opresc aici cu polemica,Coranul este un plagiat dupa Vechiul testament cu modificarile de rigoare...nu valoreaza 2 bani,nimeni nu poate fi mantuit si salvat prin Coran

Daca voi la Jehova Domnul ii ziceti Alah n-am nici o obiectie, obiectia este ca la acest Alah nu poti ajunge decat prin Isus Hristos...

citat din biblie Ioan cap;3; 14-16

14. Și, după cum a înălțat Moise șarpele în pustie, tot așa trebuie să fie înălțat și Fiul omului,
15. pentruca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața vecinică.
\16. Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu(Alah) lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața vecinică.

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 04 Sept 2008, 05:17

@enohabel a scris:

Daca voi la Jehova Domnul ii ziceti Alah n-am nici o obiectie, obiectia este ca
la acest Alah nu poti ajunge decat prin Isus Hristos...

14. Și, după cum a înălțat Moise șarpele în pustie, tot așa trebuie să fie înălțat și Fiul omului,
\16. Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu(Alah) lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața vecinică.
La Alah (Dumnezeu) nu poti ajunge decât prin jertfa de la cruce, ai absolută dreptate. AMIN!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 04 Sept 2008, 21:29

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Adam si Eva au dat nastere la poporul ales al lui DUMNEZEU si acesta este poporul iudeu.
Dacă gândim la faptul că iudaism înseamnă credintă într-un Dumnezeu, unic (prima religie monoteistă din lume), atunci nu suntem toti iudei căci, asa cum spune Pavel...
Romani 02:28,29 - "Iudeu nu este acela care se arată pe dinafară că este Iudeu; si tăiere împrejur nu este aceea care este pe dinafară, în carne.
Ci Iudeu este acela care este Iudeu înăuntru; si tăiere împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de Iudeu îsi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu
".
Deci, dacă citim versetele astea, nu mai putem spune că tot ce a iesit din Adam si Eva ar fi iudei...
Asa este!Imi place ca intelegi ca vreau sa aflam impreuna Adevarul cu ajutorul Duhului Adevarului!
Deci eu cred ca nu toti ne tragem din Adam si Eva.Cati evrei sunt azi in lume?Din ce neam se trag arabii si palestinienii?Cati arabi si cati palestinieni sunt azi in lume?De ce poporul chinez este cel mai numeros popor din lume?Dupa ce vom raspunde la aceste intrebari va fi usor sa intelegem cam cand au fost alungati Adam si Eva din Rai si ni se va clarifica si ziua cand a fost facut Adam si ziua cand a fost facuta Eva si cand s-a format poporul evreu.
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 10:49

@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
".
Asa este!Imi place ca intelegi ca vreau sa aflam impreuna Adevarul cu ajutorul Duhului Adevarului!
Deci eu cred ca nu toti ne tragem din Adam si Eva.Cati evrei sunt azi in lume?Din ce neam se trag arabii si palestinienii?Cati arabi si cati palestinieni sunt azi in lume?De ce poporul chinez este cel mai numeros popor din lume?Dupa ce vom raspunde la aceste intrebari va fi usor sa intelegem cam cand au fost alungati Adam si Eva din Rai si ni se va clarifica si ziua cand a fost facut Adam si ziua cand a fost facuta Eva si cand s-a format poporul evreu.

S-a cam deviat de la subiect , nu va suparati ca va spun ... am si eu o intrebare: Cand Eva a fost amagita de acel sarpe , ea a muscat dintr-un mar? apoi din acel mar i-a dat si lui Adam? Cine este Sarpele acesta?De ce a fost blestemat sa se tarasca?El nu era deja tarator? Va ascult !
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 14:31

@enohabel a scris:
@Karima a scris:

Eu ma opresc aici cu polemica,Coranul este un plagiat dupa Vechiul testament cu modificarile de rigoare...nu valoreaza 2 bani,nimeni nu poate fi mantuit si salvat prin Coran

Daca voi la Jehova Domnul ii ziceti Alah n-am nici o obiectie, obiectia este ca la acest Alah nu poti ajunge decat prin Isus Hristos...

Demonstreaza ca Quranul este un plagiat precum spui tu.
Ca sa ajungi la Dumnezeu nu ai nevoie de mijlocitori,poti ajunge singur prin rugaciune,tu crezi ca daca te rogi singurului si preaputernicului unic Dumnezeu=Allah el nu te poate asculta pentru ca inainte trebuie sa bagi la inaintare un profet precum a fost Isus(pacea lui Allah asupra lui)?
Trebuie sa crezi in Isus(pacea alui Allah asupra lui)ca si trimis la fel cum trebuie sa crezi in toti profetii care au fost trimisi da Allah de-a lungul timpului,este normal.
Dumnezeu nu are fii si fiice,daca afirmi asta il cobori pe Dumnezeu la rang uman,avand fii sau fiice banuiesc ca a avut si sotie nu??Sa afirmi ca Dumnezeu a avut vreun fiu este o greseala din prima religiei islamice.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   

Sus In jos

Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: