Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Astazi la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Ieri la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Ieri la 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Ieri la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
sibiu Maxime curiozitati problema istorie altaintrebare brasov 1 drumetie Popasul cugetari 23 Invatamant
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 19:05

@Emil Condor a scris:
Deci toti oamenii sunt... iudei. Asta voiai să spui?
Nu toti oamenii sunt iudei!Daca pana a fi a alungati Adam si Eva din Rai erau deja pe pamant foarte multi oameni cum se poate ca toti oamenii sa fie iudei?!?Eu nu am scris asa ceva!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 19:40

@sam22 a scris:

S-a cam deviat de la subiect , nu va suparati ca va spun ... am si eu o intrebare: Cand Eva a fost amagita de acel sarpe , ea a muscat dintr-un mar? apoi din acel mar i-a dat si lui Adam? Cine este Sarpele acesta?De ce a fost blestemat sa se tarasca?El nu era deja tarator? Va ascult !
Cam deviezi de la Biblie!Despre ce mar vorbesti?Tu confunzi marul cu Pomul cunostintei Binelui si raului!In Rai Sufletele Oamenilor si sufletele animalelor pot "vorbi" fara glas.Cu voia lui DUMNEZEU sarpele a ispitit-o pe Eva sa manance din Pomul cunostintei Binelui si raului.La inceput sarpele nu era o taratoare caci asa rezulta avand in vedere blestemul lui DUMNEZEU.Care este taina Pomului cunostintei binelui si raului?Daca DUMNEZEU a facut toate bune foarte de ce au facut rau sarpele,Eva si Adam in Rai si de ce sunt atatea rele in lume?De ce lui DUMNEZEU i-a placut jertfa de carne a lui Abel?De ce Abel pastorul a fost omorat de Cain agricultorul?De ce Iov a suferit atatea necazuri?De ce Iisus a fost rastignit?Raspunde daca stii?Daca stii sa raspunzi la intrebarile mele vei intelege si ceea ce s-a intamplat in Rai cu sarpele,Eva si Adam!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 22:00

@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Toti oamenii se trag din Adam si Eva?
Crezi că scrierile ce le avem garantează 100% despre asta? Stim cu certitudine că ne tragem din Dumnezeu si suntem după chipul si asemănarea Lui. Câti Adami si Eve a făcut Dumnezeu - El stie sigur, nu am fost martor la Facere, nici nu mi-a cerut părerea...

Citat :
Adam si Eva au fost iudei?
Nu. Pe vremea aceea nu erau religii de niciun fel.
DUMNEZEU a facut un singur Adam si o singura Eva si acestia au stat o vreme in Rai.In ziua cand Adam si Eva au fost izgoniti din Rai,pe pamant erau deja foarte multi oameni.Adam si Eva au dat nastere la poporul ales al lui DUMNEZEU si acesta este poporul iudeu.

Numele de iudeu s-a nascut dupa ce a aparut Iuda,stranepotul lui Avraam.
Adam si Eva au fost musulmani,adica cu credinta in unic Dumnezeu,monoteisti,asta inseamna a fii musulman.
Primul om pe pamant a fost musulman,adica cu credinta in unic Dzeu,acesta a fost Avraam care i s-a supus in totalitate lui Allah.Dar islamul ca mod de viata fusese revelat altor Profeti de dinaintea lui Avraam,precum Adam si Noe.
Unele Biblii spun ca Avraam ar fii fost evreu dar este o mare greseala.
In Geneza(11:13)scrie:
,,Si Terah il lua pe fiul sau Avraam,si pe Lot,fiul lui Haran,fiul fiului sau,si pe Sarai noru-sa,nevasta fiului sau Avraam.Au iesit impreuna din Ur,din Haldeea,ca sa mearga in tara Canaan.Au venit pana la Haran si s-au asezat acolo,,
Prin urmare Avraam care s-a nascut in Orasul Ur din Haldeea nu putea fi evreu.Mai intai deoarece Ur din Haldeea se afla in Mesopotamia,care face parte din Iraqul de astazi.
Era prin urmare mai mult arab decat evreu
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 23:08

Avraam a fost Haldeu de origine, mai tarziu Iacov nepotul sau a primit numele de Israel adica biruitor...a luptat cu ingerul si a biruit
exspresia evreu" provine din cuvantul Israel si inseamna acelasi lucru...
mai tarziu cand poporul evreu s-a dezbinat in 2 pe vremea lui Roboam o parte s-a numit Iuda dupa fiul lui Iacov si Iuda este in cronoilogia Domnului Isus

Ca Adam si Eva au fost la origine musulmani este o gluma proasta, tatal musulmanilor este cu siguranta Ismael fiul lui Avraam care s-a nascut din roaba Agar, dar cum am mai zis Agar naste pentru robie,Ismael este asemanat cu un magar salbatic in biblie, care e impotriva tuturor.
Karima eu cred ca tu te pricepi mai bine la cratita... lasa-i pe apologetii calificati sa faca apologetica ca mereu vb minciuni scratch

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 23:10

@Emil Condor a scris:
@enohabel a scris:

Daca voi la Jehova Domnul ii ziceti Alah n-am nici o obiectie, obiectia este ca
la acest Alah nu poti ajunge decat prin Isus Hristos...

citat din biblie Ioan cap;3; 14-16

14. Și, după cum a înălțat Moise șarpele în pustie, tot așa trebuie să fie înălțat și Fiul omului,
15. pentruca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața vecinică.
\16. Fiindcă atît de mult a iubit Dumnezeu(Alah) lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața vecinică.
La Alah (Dumnezeu) nu poti ajunge decât prin jertfa de la cruce, ai absolută dreptate. AMIN!
Asa este!AMIN!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 23:16

Eu cred ca nu toti ne tragem din Adam si Eva.Cati evrei sunt azi in lume?Din ce neam se trag arabii si palestinienii?Cati arabi si cati palestinieni sunt azi in lume?De ce poporul chinez este cel mai numeros popor din lume?Dupa ce vom raspunde la aceste intrebari va fi usor sa intelegem cam cand au fost alungati Adam si Eva din Rai si ni se va clarifica si ziua cand a fost facut Adam si ziua cand a fost facuta Eva si cand s-a format poporul evreu.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 23:17

@Karima a scris:
Adam si Eva au fost musulmani,adica cu credinta in unic Dumnezeu,monoteisti,asta inseamna a fii musulman.
Primul om pe pamant a fost musulman,adica cu credinta in unic Dzeu,acesta a fost Avraam care i s-a supus in totalitate lui Allah.Dar islamul ca mod de viata fusese revelat altor Profeti de dinaintea lui Avraam,precum Adam si Noe.
Unele Biblii spun ca Avraam ar fii fost evreu dar este o mare greseala.
In Geneza(11:13)scrie:
,,Si Terah il lua pe fiul sau Avraam,si pe Lot,fiul lui Haran,fiul fiului sau,si pe Sarai noru-sa,nevasta fiului sau Avraam.Au iesit impreuna din Ur,din Haldeea,ca sa mearga in tara Canaan.Au venit pana la Haran si s-au asezat acolo,,
Prin urmare Avraam care s-a nascut in Orasul Ur din Haldeea nu putea fi evreu.Mai intai deoarece Ur din Haldeea se afla in Mesopotamia,care face parte din Iraqul de astazi.
Era prin urmare mai mult arab decat evreu
Păi, după cum se poate realiza, avem strămosi comuni dar ne numim diferit.
Atât evreii cât si arabii si tot asa crestinii au doar denumirile schimbate? De ce?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 05 Sept 2008, 23:57

@enohabel a scris:
Avraam a fost Haldeu de origine, mai tarziu Iacov nepotul sau a primit numele de Israel adica biruitor...a luptat cu ingerul si a biruit
exspresia evreu" provine din cuvantul Israel si inseamna acelasi lucru...
mai tarziu cand poporul evreu s-a dezbinat in 2 pe vremea lui Roboam o parte s-a numit Iuda dupa fiul lui Iacov si Iuda este in cronoilogia Domnului Isus

Ca Adam si Eva au fost la origine musulmani este o gluma proasta, tatal musulmanilor este cu siguranta Ismael fiul lui Avraam care s-a nascut din roaba Agar, dar cum am mai zis Agar naste pentru robie,Ismael este asemanat cu un magar salbatic in biblie, care e impotriva tuturor.
Karima eu cred ca tu te pricepi mai bine la cratita... lasa-i pe apologetii calificati sa faca apologetica ca mereu vb minciuni scratch

Stau si ma minunez cata rautate poti sa ai in tine.Nu poti sa discuti fara sa lovesti in interlocutor?Vezi ca poate trebuie sa recitesti regulile forumului.Nu eu sunt subiect de discutie aici si daca ma pricep sau nu ma pricep mai bine la cratita,asta nu e problma ta si nici tema discutiei ,dar probabil ca faptul ca trebuie sa raspunzi unor intrebari te face irascibil.Ori o fii duhul ala din tine?Oricum nu te mai obosi sa-mi raspunzi ca si-asa esti pe langa subiect.
Ca incheiere pt cultura ta generala:
musulman=credinta unic Dzeu
Desigur ca Adam si Eva au fost musulmani la fel si Avraam sau Noe,ei nu au crezut decat in unic Dumnezeu Preainaltul Stapanul tuturor si nu in Trinitate,Filiatie etc
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 00:17

@Karima a scris:
...Adam si Eva... nu au crezut decat in unic Dumnezeu Preainaltul Stapanul tuturor si nu in Trinitate...
AMIN!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 07:15

@Emil Condor a scris:
@Karima a scris:
...Adam si Eva... nu au crezut decat in unic Dumnezeu Preainaltul Stapanul tuturor si nu in Trinitate...
AMIN!
Am pus si eu niste intrebari ieri la 11:16 pm!Vrei si poti sa-mi raspunzi tu?
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 07:32

@Karima a scris:
Nu eu sunt subiect de discutie aici si daca ma pricep sau nu ma pricep mai bine la cratita,asta nu e problma ta si nici tema discutiei,....
Pentru ca nu am cum sa-ti transmit un mesaj privat te intreb:
-De cate ori ti-ai schimbat religia si credinta?
-Acum esti musulmanca?
-Esti casatorita?
-Cate sotii mai are barbatul tau?
-Care trebuie sa fie comportamentul unei femei musulmance?
Raspunsurile tale ma vor face sa inteleg de ce esti impotriva lui DUMNEZEU TATAL CERESC care este UNUL si care este mai intai DUMNEZEUL POPORULUI EVREU si deci si al celorlalte popoare si de ce esti impotriva lui Iisus Hristos Cel Dintai Dumnezeu Nascut din DUMNEZEU TATAL CERESC!!??!!???
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 08:15

[quote="Karima"]
@enohabel a scris:

Stau si ma minunez cata rautate poti sa ai in tine.Nu poti sa discuti fara sa lovesti in interlocutor?Vezi ca poate trebuie sa recitesti regulile forumului.Nu eu sunt subiect de discutie aici si daca ma pricep sau nu ma pricep mai bine la cratita,asta nu e problma ta si nici tema discutiei ,dar probabil ca faptul ca trebuie sa raspunzi unor intrebari te face irascibil.Ori o fii duhul ala din tine?Oricum nu te mai obosi sa-mi raspunzi ca si-asa esti pe langa subiect.
Desigur ca Adam si Eva au fost musulmani la fel si Avraam sau Noe,ei nu au crezut decat in unic Dumnezeu Preainaltul Stapanul tuturor si nu in Trinitate,Filiatie etc

Ok recunosc ca este inca multa rautate in mine, te-am ironizat cu trimiterea la cratita imi cer scuze...si eu m -am intrebat serios ce duh a vorbit Wink

am o intrebare daca vrei sa raspunzi; Ce este mai tare decat moartea???, in biblie scrie,in Coran nu cred

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 08:34

[quote="enohabel"]
@Karima a scris:
@enohabel a scris:

Ok recunosc ca este inca multa rautate in mine, te-am ironizat cu trimiterea la cratita imi cer scuze...si eu m -am intrebat serios ce duh a vorbit Wink

am o intrebare daca vrei sa raspunzi; Ce este mai tare decat moartea???, in biblie scrie,in Coran nu cred
Buna intrebare pentru "Karima"!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 08:38

@Karima a scris:

Stau si ma minunez cata rautate poti sa ai in tine.Nu poti sa discuti fara sa lovesti in interlocutor?Vezi ca poate trebuie sa recitesti regulile forumului.Nu eu sunt subiect de discutie aici si daca ma pricep sau nu ma pricep mai bine la cratita...
Tu esti femeie facatoare de bine?Ce este mai buna decat femeia facatoare de bine?Ce este mai amara ca moartea?
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 13:06

@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:

S-a cam deviat de la subiect , nu va suparati ca va spun ... am si eu o intrebare: Cand Eva a fost amagita de acel sarpe , ea a muscat dintr-un mar? apoi din acel mar i-a dat si lui Adam? Cine este Sarpele acesta?De ce a fost blestemat sa se tarasca?El nu era deja tarator? Va ascult !
Cam deviezi de la Biblie!Despre ce mar vorbesti?Tu confunzi marul cu Pomul cunostintei Binelui si raului!In Rai Sufletele Oamenilor si sufletele animalelor pot "vorbi" fara glas.Cu voia lui DUMNEZEU sarpele a ispitit-o pe Eva sa manance din Pomul cunostintei Binelui si raului.La inceput sarpele nu era o taratoare caci asa rezulta avand in vedere blestemul lui DUMNEZEU.Care este taina Pomului cunostintei binelui si raului?Daca DUMNEZEU a facut toate bune foarte de ce au facut rau sarpele,Eva si Adam in Rai si de ce sunt atatea rele in lume?De ce lui DUMNEZEU i-a placut jertfa de carne a lui Abel?De ce Abel pastorul a fost omorat de Cain agricultorul?De ce Iov a suferit atatea necazuri?De ce Iisus a fost rastignit?Raspunde daca stii?Daca stii sa raspunzi la intrebarile mele vei intelege si ceea ce s-a intamplat in Rai cu sarpele,Eva si Adam!

Scurt raspund : in Eden a fost vorba despre SEX .... si nu deviez de la biblie stai relax ! team intrebat si eu ceva despre acel sarpe raspundemi sati raspund !
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 13:10

@Emil Condor a scris:
@Karima a scris:
AMIN!
AMIN!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 19:20

@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:

Scurt raspund : in Eden a fost vorba despre SEX .... si nu deviez de la biblie stai relax ! team intrebat si eu ceva despre acel sarpe raspundemi sati raspund !
Stimabile!Ratacesti!Ratacesti!Ratacesti!In Rai nu a fost vorba de sex pentru ca in Rai Adam si Eva erau doar Suflete!Citeste cu atentie Biblia!Am spus ce a fost cu sarpele si cu Adam si cu Eva in Rai!Cum vor fi oamenii in Rai dupa Judecata de Apoi?Poate un om sa ajunga in Rai inainte de Judecata de Apoi?Crezi in reintruparea Sufletelor?
Sus In jos
Administrator

Numarul mesajelor : 300
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 19:44

@enohabel a scris:
Avraam a fost Haldeu de origine, mai tarziu Iacov nepotul sau a primit numele de Israel adica biruitor...a luptat cu ingerul si a biruit...
Pănâ aici e corect.
Citat :
Karima eu cred ca tu te pricepi mai bine la cratita...
Aici nu mai e corect!!! Insinuările nu arată prea multe lucruri pozitive despre cei ce le fac.
Karima o fi pricepută si în domeniul culinar dar asta nu înseamnă că n-ar fi si în alte domenii la fel.
Enohabel, politica acestui site este să atragă cât mai multi utilizatori, nu să-i respingă. Personal mă orientez să invit tot felul de persoane din toate religiile - numai asa putem avea discutii atractive si pline de învătăminte. Dacă toti ar fi de acord cu mine sau cu tine, prăpastia ne asteaptă cu gura larg deschisă.
Trebuie să iubim faptul că sunt useri cu idei diferite, credinte diferite, din dialogurile între ei, iese adevărul mai usor la lumină.

Ceea ce solicit din partea tuturor este să nu pornim atacuri la persoană, VĂ ROG!
Eu voi sanctiona promp si fără discutii, în primul rând, atacurile la persoană ce constituie dusmanul #1 al acestui Forum.

Vă multumesc pentru întelegere!
Sus In jos
http://luminalumii.forum-gratuit.ro
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 20:54

@Admin a scris:
@enohabel a scris:
Avraam a fost Haldeu de origine, mai tarziu Iacov nepotul sau a primit numele de Israel adica biruitor...a luptat cu ingerul si a biruit...
Pănâ aici e corect.
Citat :
Karima eu cred ca tu te pricepi mai bine la cratita...
Aici nu mai e corect!!! Insinuările nu arată prea multe lucruri pozitive despre cei ce le fac.
Karima o fi pricepută si în domeniul culinar dar asta nu înseamnă că n-ar fi si în alte domenii la fel.
Enohabel, politica acestui site este să atragă cât mai multi utilizatori, nu să-i respingă. Personal mă orientez să invit tot felul de persoane din toate religiile - numai asa putem avea discutii atractive si pline de învătăminte. Dacă toti ar fi de acord cu mine sau cu tine, prăpastia ne asteaptă cu gura larg deschisă.
Trebuie să iubim faptul că sunt useri cu idei diferite, credinte diferite, din dialogurile între ei, iese adevărul mai usor la lumină.

Ceea ce solicit din partea tuturor este să nu pornim atacuri la persoană, VĂ ROG!
Eu voi sanctiona promp si fără discutii, în primul rând, atacurile la persoană ce constituie dusmanul #1 al acestui Forum.

Eu cred ca voi pleca ca vad ca nu prea vrea nimeni sa dialogheze logic cu mine.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 20:59

@Admin a scris:

In lumina scripturii imi pot permite sa te contrazic categoric, Domnul Isus atunci cand a fost nevoie a luat un bici in mana...
iar cand a venit in contact cu imptrivitorii si batjocoritorii adevarului s-a adresat pe masura; morminte varuite, fatarnici, nebuni si orbi...
slujba mea =este sa tin adevarul sus , iar daca scopul acestui forum este sa faca amalgam religios si ecumenism, pe mine nu ma intereseaza, eu am nevoie de un forum de calitate cu interlocutori de calitate,...
si niciodata n-am sa tac daca ereticii ridica capul si batjocoresc crestinismul autentic si pe Domnul...

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 21:07

@Restauratorul a scris:

Eu cred ca voi pleca ca vad ca nu prea vrea nimeni sa dialogheze logic cu mine.
Un pic de răbdare si nici nu o să mai dovedesti la răspunsuri. Promit!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 21:08

Enohabel,

Stii cum fac eu? Atac credinta falsă nu pe păcătos. Ce zici? Gresesc prin atitudinea aia?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 23:02

@Emil Condor a scris:
Enohabel,

Stii cum fac eu? Atac credinta falsă nu pe păcătos. Ce zici? Gresesc prin atitudinea aia?

mare branza ca i-am zis sa mearga la cratita, asta-i jignire??? ea o zis ca am venin si il vars asupra ei... Wink

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 06 Sept 2008, 23:13

Vorba ta: mare brânză (sunt convins, Karima e de acord si dânsa cu aceasta)... nu a fost nimic major dar e bine să fim cu totii stăpâni pe tot ce facem asa încât nimic să nu ne scape de sub control.
Nici eu nu văd că a fost ceva major, totusi lucrurile majore pornesc prin cele minore.

Să avem o zi plăcută cu Domnul alături de noi. Alături de noi (la dreapta ca să nu ne clătinăm - vorba lui David), în noi (ca prin Duhul Său să facem tot ce este drept să facem).
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 07 Sept 2008, 02:24

@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:

Stimabile!Ratacesti!Ratacesti!Ratacesti!In Rai nu a fost vorba de sex pentru ca in Rai Adam si Eva erau doar Suflete!Citeste cu atentie Biblia!Am spus ce a fost cu sarpele si cu Adam si cu Eva in Rai!Cum vor fi oamenii in Rai dupa Judecata de Apoi?Poate un om sa ajunga in Rai inainte de Judecata de Apoi?Crezi in reintruparea Sufletelor?
Ratacesc? Spunemi te rog de unde pana unde in rai adam si eva erau doar suflete? gresesti ei aveau trup de carne prietene ... explicam te rog de unde a venit cain? biblia zice ca de la cel rau ( dar cummmm???) ..... explicami te rog cine e sarpele .... cine e samanta sarpelui si cine e samanta femei (in limbaj biblic samanta=urmasi).... explicami te rog ce intelegi prim pomul din mijlocul gradini ..... explicami te rog de ce sarpele fost cel mai apropiat de oameni ...... de ce a fost blestemat sa se tarasca ....explicami de ce sentinta evei este de a naste cu dureri ..... explicami de ce siau acoperit rusinea daca nu a fost vb de sex .... explicami de ce sarpele vorbeste? ...explicami cum adica eva a luat din rodul sarpelui?
reintruprea sufletelor este reancarnarea? nu nu cred ! ( in reancarnare ) dar in viata de apoi cred !
Ar fi mai bine sa nu te grabesti cu afirmatiile .... pt ca daca nu ai raspuns la intrebarile mele .... tu ratacesti STIMABILE
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   

Sus In jos

Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: