Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
problema drumetie sibiu 23 brasov Invatamant Popasul curiozitati istorie Maxime 1 cugetari
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 07 Sept 2008, 14:38

@Emil Condor a scris:
Enohabel,
Stii cum fac eu? Atac credinta falsă nu pe păcătos. Ce zici? Gresesc prin atitudinea aia?
Care este credinta falsa?Exista vreun om fara de pacat?Care este credinta Adevarata?
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 07 Sept 2008, 14:47

@enohabel a scris:
@Emil Condor a scris:
Enohabel,

Stii cum fac eu? Atac credinta falsă nu pe păcătos. Ce zici? Gresesc prin atitudinea aia?

mare branza ca i-am zis sa mearga la cratita, asta-i jignire??? ea o zis ca am venin si il vars asupra ei... Wink
Ai dreptate,nici mie nu-mi prea place femeia asta "Karima"(daca o fi femeie?!) ca nu prea sta linistita si are reminiscente de femeie asa zis "crestina" care in zilele de azi nu mai are de loc bunul simt de a respecta pe cel dintai zidit.Eu stiam ca musulmancele se poarta si se imbraca cuviincios ca sa nu ispiteasca pe barbati.Ce inseamna oare "Karima" in limba araba sau pe unde rataceste ea acum c-o fugit din Romania dupa un arab bogat "crestina".
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 07 Sept 2008, 15:18

In numele lui Allah Cel Milostiv,Indurator

Karima=buna cu sensul de miloasa
Eu personal ma imbrac si ma port cuviincios,ai tu dovezi ca nu fac asa?Si asta nu ar fii problema ta,cel care ma va judeca candva stie si ma vede,daca fac ceva gresit este numai intre mine si el.
Nu am fugit din Romania
Nu am fost niciodata crestina.
De regula nu tin la reminescente,asa ca....
Cu aceste scurte informatii cred ca ti-am facut o zi mai buna pt ca am observat ca eu devenisem problema ta.
AAAAAA......Inca ceva:daca nu ma placi ca interlocutor nu-i nevoie sa mi te mai adresezi.

O zi buna sa ai farao
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 07 Sept 2008, 15:22

@sam22 a scris:

Ratacesc? Spunemi te rog de unde pana unde in rai adam si eva erau doar suflete? gresesti ei aveau trup de carne prietene ... explicam te rog de unde a venit cain?.....explicami te rog ce intelegi prim pomul din mijlocul gradini ..... explicami de ce siau acoperit rusinea daca nu a fost vb de sex ....
reintruprea sufletelor este reancarnarea? nu nu cred ! ( in reancarnare ) dar in viata de apoi cred !
Am sa-ti raspund prin intrebari:
Ce le-a facut DUMNEZEU lui Adam si Evei in momentul izgonirii lor din Rai?Unde si cand a cunoscut trupeste,Adam pe Eva?Unde a nascut Eva pe Cain?Era numai un pom in mijlocul Raiului?Despre care pom vorbesti?Plantele si deci si pomii si animalele din Rai erau trupesti?Cati barbati si cate femei sunt acum in Rai?In Rai vom fi barbati si femei?Cine este Ioan (Ioan Botezatorul)?
Astept raspunsul tau la intrebarile mele!
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 07 Sept 2008, 15:41

@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:

Ratacesc? Spunemi te rog de unde pana unde in rai adam si eva erau doar suflete? gresesti ei aveau trup de carne prietene ... explicam te rog de unde a venit cain?.....explicami te rog ce intelegi prim pomul din mijlocul gradini ..... explicami de ce siau acoperit rusinea daca nu a fost vb de sex ....
reintruprea sufletelor este reancarnarea? nu nu cred ! ( in reancarnare ) dar in viata de apoi cred !
Ce le-a facut DUMNEZEU lui Adam si Evei in momentul izgonirii lor din Rai?Unde si cand a cunoscut trupeste,Adam pe Eva?Unde a nascut Eva pe Cain?Era numai un pom in mijlocul Raiului?Despre care pom vorbesti?Plantele si deci si pomii si animalele din Rai erau trupesti?Cati barbati si cate femei sunt acum in Rai?In Rai vom fi barbati si femei?Cine este Ioan (Ioan Botezatorul)?
am sa raspund cand primesc si eu raspunsuri nu tot intrebari .... inseaamna ca esti in necunostiinta daca nu raspunzi. deci raspundemi si tu mie si am sa iti raspund si eu tie la intrebarile astea ... ale tale .... care suna ... f aiurea ... suna de parca tu nai citit biblia in viata ta !
deci raspus la intrebarile mele si raspund si eu la ale tale .... !!!!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 07 Sept 2008, 15:48

@Karima a scris:
In numele lui Allah Cel Milostiv,Indurator

Karima=buna cu sensul de miloasa
Eu personal ma imbrac si ma port cuviincios,ai tu dovezi ca nu fac asa?Si asta nu ar fii problema ta,cel care ma va judeca candva stie si ma vede,daca fac ceva gresit este numai intre mine si el.
Nu am fugit din Romania
Nu am fost niciodata crestina.
De regula nu tin la reminescente,asa ca....
Cu aceste scurte informatii cred ca ti-am facut o zi mai buna pt ca am observat ca eu devenisem problema ta.
AAAAAA......Inca ceva:daca nu ma placi ca interlocutor nu-i nevoie sa mi te mai adresezi.
O zi buna sa ai farao
Daca numele tau este "Miloasa",atunci cum te-nvata Allah sa faci milostenii?
Te rujezi?Te sulemenesti?Te parfumezi?Iti place moda?Iti vopsesti parul?Iti acoperi capul?Porti vesminte pana la calcaie si vesmintele tale nu dezvaluie formele trupului tau?Iti plac banii si bijuteriile?Iubesc femeia cand e femeie si care se imbraca si are un comportament cuviincios!Iubesc femeia care sta linistita!
De unde ai fugit acum vreo 10 ani?Esti turcoaica?Problema mea sunt femeile si barbatii deopotriva caci vreau sa inteleg aceste creaturi facute de DUMNEZEU TATAL CERESC!Cati barbati dintr-o mie ai gasit?Cate femei ai gasit din cate sunt pe pamant?
Ca interlocutoare nu-mi placi,dar te accept!Tu esti femeie facatoare de bine?
Nu prea dorm bine noaptea!Ureaza-mi chiar si ziua:"Noapte buna!".Tu dormi bine noaptea?
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Dum 07 Sept 2008, 15:53

@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:

am sa raspund cand primesc si eu raspunsuri nu tot intrebari .... inseaamna ca esti in necunostiinta daca nu raspunzi. deci raspundemi si tu mie si am sa iti raspund si eu tie la intrebarile astea ... ale tale .... care suna ... f aiurea ... suna de parca tu nai citit biblia in viata ta !
Stimabile!Ratacitorule!Raspunsurile mele la intrebarile tale sunt tocmai ultimile mele intrebari la care astept raspuns!
Sa raspunda altcineva care are ochi sa vada Cuvantul lui DUMNEZEU TATAL CERSC si Invataturile lui Iisus Hristos!AMIN!
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 12 Sept 2008, 00:59

@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:

Stimabile!Ratacitorule!Raspunsurile mele la intrebarile tale sunt tocmai ultimile mele intrebari la care astept raspuns!
Sa raspunda altcineva care are ochi sa vada Cuvantul lui DUMNEZEU TATAL CERSC si Invataturile lui Iisus Hristos!AMIN!

deci daca tu raspunzi prin intrebari la intrebarile mele ... inseamna ca esti f logic ... asa cum te tii ...
ca sa dau raspuns intrebarilor tale trebuie sa raspunzi mai intai intrebarilor mele la care ... tu esti cam paralel ... sau paralel pardon.
Sus In jos
grabillion

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mar 16 Dec 2008, 22:31

@Karima a scris:
Una dintre dogmele de baza ale Crestinismului o reprezinta credinta in pacatul original. Conform acesteia, fiecare om este nascut plin de pacate deoarece el mosteneste pacatul de la marele sau stramos Adam (a.s.), cel care a pacatuit cand a consumat din copacul interzis, impotriva poruncii divine. Asadar, omul este nascut plin de pacate si total incapabil sa fie virtuos. Iar dincolo de aceasta, nu se poate salva pe sine insusi. Credinta in pacatul originar sau mostenit nu are nicio baza, fiind falsa din urmatoarele considerente
Crestinismul, ca multe alte religii are intradevar multe dogme. Eu chiar le cunosc bine si ma lupt impotriva lor. Dintre acestea din pacate tocmai aceasta nu se numara printre ele !

Aici dai gres caci pacatul original pe care tu nu-l accepti si intelegi dar pe care probabil ca orice om il practici din cand in cand a fost procrearea prin sexul asemanator animalelor. Acest lucru se ascunde in metafora cu marul.

Astfel de procreatie nu este ordinea dumnezeiasca de procreare a fiintelor umane naturala, ci alternativa nenaturala dar posibila la care a fost ispitit Eva de catre diavol.
Exista o forma mai inalta de procreare care nu necesita contact animalic: Iisus ca si catva profeti (Iisus nu a fost un profet conform Bibliei ci Mesiah, interpretare falsa din coran) dovedesc ca este posibila si o alta forma de procreatie.

Un fizician nu va si maestru in biologie si poate nici invers, asa ca este greu sa intelegi adevaratul crestinism prin ochii lui Mohammed atunci cand nici macar cei care studiaza bilblia nu il inteleg. Sa nu amestecam merele cu perele, desi pomii arata cam la fel.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mar 16 Dec 2008, 22:59

@grabillion a scris:
Iisus nu a fost un profet conform Bibliei ci Mesiah

Mesia=aceasta denumire vine din limbile semitice insemnand Unsul
Unsul lui Dumnezeu=trimisul lui Dumnezeu.
Nimic nou sub soare.
Lasa fizicianul si biologul si merele cu perele si explica mai cu detalii ca eu nu prea inteleg urmatoarele

,,Aici dai gres caci pacatul original pe care tu
nu-l accepti si intelegi dar pe care probabil ca orice om il practici
din cand in cand a fost procrearea prin sexul asemanator animalelor.,,

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 02:48

Eu nu sunt de acord cu ideea de "pacat originar"...e un simbol si asta, nu cred ca-l luati ca atare!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 03:14

Vorba lui Grabillion: ăsta e unul din păcatele ce nu se tin în seamă (sau cam asa ceva).
Dacă l-am considera păcat nu ne-am mai căsători, nu am mai face copii...
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 06:22

@Emil Condor a scris:
Vorba lui Grabillion: ăsta e unul din păcatele ce nu se tin în seamă (sau cam asa ceva).

Oamenii confunda Pacatul" cu pacatul....ce a fost de fapt PACAT ? Nesocotirea poruncii divine sau...ce ? Imperecherea a fost lasata de la Dumnezeu ca altfel ne facea pe toti cu putza! ( dupa asemanarea cu El)
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1289
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 10:07

@Karima a scris:
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Una dintre dogmele de baza ale Crestinismului o reprezinta credinta in pacatul original. Conform acesteia, fiecare om este nascut plin de pacate deoarece el mosteneste pacatul de la marele sau stramos Adam (a.s.), cel care a pacatuit cand a consumat din copacul interzis, impotriva poruncii divine. Asadar, omul este nascut plin de pacate si total incapabil sa fie virtuos. Iar dincolo de aceasta, nu se poate salva pe sine insusi. Credinta in pacatul originar sau mostenit nu are nicio baza, fiind falsa din urmatoarele considerente :
Altfel spus, ceea ce sustine Crestinismul e fals. Ce sustine Biblia este iarasi fals, in principal pentru ca ce zicea ea nu se poate cunoaste actualmente, fiind corupta de jidovi. Corect? Daca da, ce rost mai are sa citam din Biblie? Credeti, Karima, in ce zice Biblia?
Citat :

• In mod logic, rational, pacatul sau puritatea nu se pot transmite de la tata la fiu. Un copil poate sa mosteneasca inaltimea, culoarea ochilor, chipul, dar nu pacatul. Presupunand ca tatal tau a comis un pacat, l-ai mosteni si tu ?!
In mod logic, afirmatia nu e tot una cu demonstratia.
Logic e ca un efect sa aiba, invariabil, o cauza.
De alcoolism, sau de consumarea drogurilor, de ex., ce ziceti?
Dar de "second hand smoke"?
Citat :
Pacatul mostenit contrazice principiul "pedeapsa-recompensa". Cum poate o persoana sa fie pedepsita pentru un pacat pe care nu l-a facut ?!
• Aceasta doctrina este contrara justitiei divine. Dumnezeu poate sa pedepseasca o persoana pentru ce a facut acea persoana, nu pentru actiunile tatalui sau strabunicului sau. Vechiul Testament afirma ca fiecare moare pentru pacatul sau :...........
Din moment ce argumentele sunt teologice, iar Bibia este falsa, rezulta ca argumentele sunt... false?!
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6938
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 12:58

Încerc să vă descrețesc frunțile printr-o opinie cât se poate de laică (și originală) asupra temei păcatului originar. Ea aparține regrataului Octavian Paler:

Nu nu este deloc sigur dacă Adam și Eva s-au iubit unul pe altul. Ceea ce se știe cu certitudine, deoarece nimeni [dintre creștini, nota mea] nu neagă păcatul originar, este că Adam și Eva "au făcut sex", cum este moda să se zică azi. Și trebuie să admiteți că lumea, cum a conceput-o Dumnezeu are un singur cusur. Ea nu se putea perpetua decât cu riscul izgonirii din Paradis. Dacă rămânea virtuoasă, ar fi fost condamnată la peire. Păcatul originar a fost, de fapt, un defect al Creației.

Octavian Paler – Calomnii mitologice, ed. Historia, 2007, pag. 58-59

MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 19:27

Ciprian,eu am spus ca Biblia este modificata,nu falsa,parerea mea despre Biblie am cam scris-o pe toate topicurile,daca te uiti putin in urma o sa vezi si daca ai neclaritati pe care nu le-am mai expus si rasexpus cu placere raspund

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 19:39

@grabillion a scris:

Un fizician nu va si maestru in biologie si poate nici invers, asa ca este greu sa intelegi adevaratul crestinism prin ochii lui Mohammed atunci cand nici macar cei care studiaza bilblia nu il inteleg. Sa nu amestecam merele cu perele, desi pomii arata cam la fel.

A devenit crestinismul de neinteles?Si atunci cei care sunt adeptii crestinismului insemna ca nu intelg dogmatica nu?Atunci pe ce baza se autodefinesc crestini?
Nu vad legatura Profetului Islamului(saws)la comentariul tau.
Sau daca acest comentariu mi se adreseaza dupa cum presupun,dar asa mai pe ocolite,eu zic sa fii deschis nu e nevoie sa ocolesti,iau pe raspunderea mea orice studiu pe care l-am facut in domeniu religios precum si orice afirmatie pe care o postez.

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 21:36

@Karima a scris:
Ciprian,eu am spus ca Biblia este modificata,nu falsa,parerea mea despre Biblie am cam scris-o pe toate topicurile,daca te uiti putin in urma o sa vezi si daca ai neclaritati pe care nu le-am mai expus si rasexpus cu placere raspund
Daca este modificata, este falsa.
Poate totusi raspundeti la cele de mai sus. Puteti sa-mi faceti un rezumat, sper, sau sa-mi dati un copy/ paste la pozitia dvs. Cu tot respectul, dar nu am de gand sa citesc sute de pagini pe forum. Punctele ridicate de dvs. sunt prezentate incorect atat teologic, cat si logic. Din moment ce discutia pacatului este puternic ancorata in teologie, nu vad cum putem sa ajungem la un numitor comun cata vreme nu putem face referinta la o baza comuna. Deci, credeti dvs. Biblia?
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 21:43

@Anahoret a scris:
Încerc să vă descrețesc frunțile printr-o opinie cât se poate de laică (și originală) asupra temei păcatului originar. Ea aparține regrataului Octavian Paler:

Nu nu este deloc sigur dacă Adam și Eva s-au iubit unul pe altul. Ceea ce se știe cu certitudine, deoarece nimeni [dintre creștini, nota mea] nu neagă păcatul originar, este că Adam și Eva "au făcut sex", cum este moda să se zică azi. Și trebuie să admiteți că lumea, cum a conceput-o Dumnezeu are un singur cusur. Ea nu se putea perpetua decât cu riscul izgonirii din Paradis. Dacă rămânea virtuoasă, ar fi fost condamnată la peire. Păcatul originar a fost, de fapt, un defect al Creației.

Octavian Paler – Calomnii mitologice, ed. Historia, 2007, pag. 58-59
Daca exista un defect in creatie, exista defect la Dumnezeu. Si asta e erezie.
Cat despre sex, cititi primele trei capitole din Genesa, ca doar nu e mult, si vedeti acolo de ce cele afirmate de dvs sunt eronate (am sa va ajut, cu toate ca nu este mult de lecturat: Genesa 1:28)
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 21:48

@Emil Condor a scris:
Pacatul original nu a fost sexul, oameni buni! Genesa 1:28, cum ziceam mai sus, a fost inaintea caderii! Daca Dumnezeu nu avea in vedere sexul si inmultirea omenirii, nu facea pe Eva (sau cumva a existat o Eva inainte de pacat, fara de ovare, iar dupa, una cu adaugari, ca parte din blestem? Ca se poate face o corolare si la Adam)! Cam prea multa obsesie cu sexul in raspunsurile voastre, nu credeti?
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 22:04

@Ciprian a scris:

Cat despre sex, cititi primele trei capitole din Genesa, ca doar nu e mult, si vedeti acolo de ce cele afirmate de dvs sunt eronate (am sa va ajut, cu toate ca nu este mult de lecturat: Genesa 1:28)

Ciprian, deși ți-am mai lăsat mesaje de salut, te salut și aici. Bine ai venit.

Scri frumos și-mi place cum gândești, da pe acest forum te rog și insist să faci economie la scris. Adică să nu mai folosești pronumele de politețe că este prea lung, iar prescurtându-l se numește lipsă de plitețe. Dă drumu pronumelor personale la persoana I-ia singular: eu, tu, el, ea. Aici nimeni nu se va supăra și chiar ne va face plăcere. Dacă în cazul meu îți va fi peste mână să scri abbilbal (ABBILBAL), sau abby, zâmi "moșulică" și te asigur că nu mă voi supăra.

Mulțumesc pentru atenția ce o vei acorda acestui mesaj. Sper să te "plesnesc" cu un cântec care să-ți facă plăcere. Ne întâlnim la mizică peste 5 minute.

PS.
La redactarea mesajelor fă cât mai multă risipă de scris.

Ciprian

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 22:09

Multumesc de buna intentie; nu scriu prescurtat din lipsa de politete, dar e un cuvant lung, pe care toti pot sa-l priceapa si in forma prescurtata. In rest, prefer sa o tin cum stiu eu. Multumesc de toate.
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 22:13

@Ciprian a scris:
Multumesc de buna intentie; nu scriu prescurtat din lipsa de politete, dar e un cuvant lung, pe care toti pot sa-l priceapa si in forma prescurtata. In rest, prefer sa o tin cum stiu eu. Multumesc de toate.

Știu Ciprian, dar folosește celelalte pronume personale fără să te uiți la părul meu alb. Gândește-te că te adresezi Puiului Mic din Brațele me. Este tot una, că doar am dat în mintea ei. Esti asteptat la muzică.

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Mier 17 Dec 2008, 22:49

@Ciprian a scris:

Daca este modificata, este falsa.
Poate totusi raspundeti la cele de mai sus. Puteti sa-mi faceti un rezumat, sper, sau sa-mi dati un copy/ paste la pozitia dvs. Cu tot respectul, dar nu am de gand sa citesc sute de pagini pe forum. Punctele ridicate de dvs. sunt prezentate incorect atat teologic, cat si logic. Din moment ce discutia pacatului este puternic ancorata in teologie, nu vad cum putem sa ajungem la un numitor comun cata vreme nu putem face referinta la o baza comuna. Deci, credeti dvs. Biblia?

Ciprian
Dupa cum a spus si Abbilbal nu este nevoie sa folosesti pronume de politete.Noi suntem aici ca intr-o familie nu tinem cont de varsta sau pregatire,discutam amical si cu rol de completare a culturii generale,acumulare de noi idei.
Dar asta nu inseamna ca nu ne respectam.
Cu timpul vei intelege caci acum esti si tu parte din familia noastra.
Din cate stiu eu:
fals=care induce în eroare; contrar adevarului
modificat=caruia i s-a schimbat aspectul, forma, continutul; transformat
Deci daca modific forma dar pastrez continutul nu este un fals.
Acum depinde si de receptor sa stii.Ma rog
Intrebarea ta......
Cand un musulman isi demonstreaza parerea sa despre “Sfanta Scriptura” a Crestinilor, iar preotul, parohul, sau predicatorul nu poate respinge argumentele, singura scapare este intrebarea: “Accepti Biblia drept Cuvantul lui Dumnezeu?” La prima vedere, intrebarea pare a fi una usoara, dar, un simplu “Da” sau “Nu”, nu poate fi dat ca raspuns
Trebuie sa explicam pozitia pe care suntem, dar crestinul nu-ti va lasa aceasta oportunitate. Devine agitat si insista: “Raspunde – Da sau Nu!” Evreii au facut la fel cu Isus 2000 de ani in urma.
Lucrurile nu sunt totdeauna albe sau negre.
Intre aceste doua extreme sunt diverse nuante de GRI. Daca spui “da”, va insemna ca esti gata sa aluneci pe drumul prabusirii de la Geneza la Revelatii – din Biblia sa. Daca raspunzi cu “Nu”, imediat se inchide in spatele faptelor prezentate pana atunci,
revenind in fata suporterilor sai crestini, spunand: “Vedeti – acest om nu crede in Biblie! Ce drepturi are sa sustina cazul din Cartea noastra?”
Noi, musulmanii, recunoastem fara ezitare ca in Biblie sunt trei feluri de marturii –fara a vea chiar nici o pregatire de specialitate. Acestea sunt:
1. Vei putea recunoste cu usurinta ceea ce se poate descrie ca si “Cuvantul lui
Dumnezeu”
2. De asemenea, vei putea discerne cu usurinta ceea ce se descrie ca drept “Cuvintele unui Profet”
3. Fara greutate, vei observa ca restul volumului Bibliei este o serie de inregistrari ale martorilor, atat din vazute, dar si din auzite, precum si scrieri ale unor povestitori care transmit pe baza celor auzite. Acestea sunt “Cuvintele unui Povestitor”
PRIMUL TIP:
a) “Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le ve spune tot ce-i voi porunci Eu.”(Deuteronom, 18:18)
b) “Eu, Eu sunt Domnul, si afara de Mine nu este nici un Mantuitor!”(Isaiah 43:11)
AL DOILEA TIP:
a) “Isus a strigat cu glas tare: “Eli, Eli, Lama Sabactani?....”(Matei 27:46)
b) “Isus i-a raspuns: “Asculta Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn;” (Marcu 12:29)
Chiar si un copil ar putea afirma ca expresile ce urmeaza dupa: Isus a strigat, Isus a
raspuns, Isus a zis, sunt atribuite lui Isus, deci sunt CUVINTELE UNUI PROFET AL LUI DUMNEZEU.
AL TREILEA TIP:
“A zarit(el,Isus) de departe un smochin, care avea frunze, si a venit(el-Isus) sa vada, poate va gasi ceva in el. S-a apropiat(el,Isus) de smochin, dar n-a gasit decat frunze,caci nu era inca vremea smochinelor.” (Marcu 11:13)
Intrega Biblie este plina de acest fel de marturii DE TIPUL AL TREILEA. Acestea sunt cuvintele unei a treia persoane, nu sunt nici Cuvintele lui Dumnezeu si nici Cuvintele unui Profet, ci CUVINTELE UNUI POVESTITOR.
Pentru un musulman este foarte usor in a recunoaste aceste probe, pentru ca el insusi le regaseste in credinta lui. Aceste tipuri de scrieri sunt inregistrate in Carti separate:
PRIMA: in care vom regasi primul tip – CUVINTELE LUI DUMNEZEU – le vom regasi in Cartea numita Sfantul Quran.
A DOUA: in care avem cel de-al doilea tip – CUVINTELE UNUI PROFET AL LUI DUMNEZEU, (Muhammad, pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie aspra lui) sunt inregistrate in Carti numite Hadith.
A TREIA: Marturiile de al treilea tip- CUVINTELE POVESTITORILOR – abunda in scrierile Islamice, scrise de invatati eminenti, dar si de altii mai putin cunoscuti, dar,pe care musulmanii atenti, le tin in volume separate!
Musulmanul tine cu gelozie aceste trei tipuri de literatura aparte, ficare avand gradul sau de prioritate; niciodata nu le va amesteca. Pe de alta parte, “Sfanta Biblie” contine
diverse tipuri de literatura, unele chiar dezgustatore sau indecente, toate sub aceeasi coperta.

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 18 Dec 2008, 00:48

Oameni buni,

10 oameni au 10 pareri. Ca sunt bune sau nu nu conteaza, oamenii au dreptul
la ele. Dumnezeu are o singura parere si aceia este si neschimbabila si neschimbata.
Daca dorim sa aflam insa adevarul despre ceva spiritual il putem afla numai de la Dumnezeu.
In biblie nu este scris tot si nici nu este scris totul pe indelete si orisicat ar studia cineva biblia cu mintea va fi imposibil de descifrat cele mai simple lucruri pt. a reda adevarul divin, obiectiv.

Dovada cea mai simpla este deja intrebarile acelea pusa de unul aici cu privire la suflet.
Daca mai luam si duhul, care trebuie sa fie si mai complicat, trebuie sa marturisim ca nici macar nu stim nici ce este duhul si nici sufletul si nici cum arata si cum sunt facute, caci nimic nu au cum sa fie.

Ca nu putem avea toti dreptate in acelasi timp - fie ca este tema asta fie ca alta, trebuie sa ne fie clar din faptul ca fiecare are o alta parere. Fiecare crede ca el are mai multa dreptate ca celalalt, desi probabilitatea ca fiecare sa creada gresit este enorm de mare, caci la orice tema cu pareri diferite ori numai unul are dreptate ori nici unul.
Si asa nu se ajunge la nimic decat la o vorbarie goala si fara fructe. chiar interminabila si nimeni din forumul asta nu va avea vreun folos decat ca va fi nedumerit si mai tare.
Ca si cum se aduna 30 de invatatori intr-o clasa sa predea in acelasi timp. Schimbul asta
de pareri pe temele astea sunt complet fara folos spiritual, pierdere de timp, ii face pe plac lui Satana. Sau stam aici fara sa tragem folos ci doar la taclale si sa ne mai si enervam pe ce spune unul sau altul?

Internetul este unealta diavolui, de aceea incepe si cu www care este sinomim cu 666, prin unealta lui oamenii nu se vor intelege decat extrem de greu si dovada se poate vedea in orice forum!

Este bine ca oamenii vor sa discute, dar de invatat spiritual nu se poate invata asa mai nimic, decat poate biblia pe de rost in mod literal si mai mult cred ca nu. Caci pentru a invata, omul trebuie mai intai sa recunoasca ca nu stie nimic, sa se duca la o scoala si sa accepte, invatatura unui profesor. In cazul nostru profesorul e Dumnezeu si cei invatati de El. Cei mai multi insa se cred autodictacti si chiar specialisti intr-o sfera imposibil de invatat singur, in afara lucrurilor elementare.

Oamenii sunt intr-un forum religios ca intr-un templu de farisei, care fiecare crede
ca intelege mai bine biblia, dar nu vrea sub nici o forma sa inteleaga ca exista poate un Iisus pe undeva si prin urmare si cineva invatat de el.
Si acel cineva trebuie sa stie si sa inteleaga lucrurile mai mult ca acei farisei, caci acel cineva a fost invatat direct de Dumnezeu prin duhul sfant si nu cu mintea lui din cuvantul mort al bibliei, care fara duh nu are viata.

Si ca in afara de lucrurile din biblie, care este pt. toti fariseii inca o carte cu 12 pecete, se poate sti si invata mult mai mult decat ce se poate interpreta prin pura ratiune din biblie ?

Voi puteti oare intelege sau accepta acest lucru elementar ?

Din toti farisei, Nicodemus a fost singurul care l-a inteles pe Iisus, oare din voi ar fi vreunul sa realizeze ca stiinta mintii, chiar daca e din biblie, nu trebuie sa fie stiinta adevarata si ca fara explicatie suplimentara de la Dumnezeu, tot ce credem ca stim poate fi interpretat complet gresit, oricat am studia biblia si am intoarce cuvintele ei?

Nu spun sa nu discutati, ci va intreb mai degraba : cu ce scop discutati si ce folos ati tras din discutii pana acum si sunteti siguri ca parerea voastra, a fiecaruia, este cea corecta si ca nu exista oameni invatati de Dumnezeu (nu ma refer aici la mine) care sa stie mai bine ca noi ?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   

Sus In jos

Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: