Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Mier 16 Aug 2017, 09:18 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» ION
Vin 11 Aug 2017, 14:26 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 11 Aug 2017, 04:30 Scris de Ciprian

» BANCURI
Lun 07 Aug 2017, 13:58 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

» PSD
Lun 03 Iul 2017, 15:39 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
problema Popasul 1 23 brasov sibiu Invatamant cugetari drumetie istorie Maxime curiozitati
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 18 Dec 2008, 01:11

Mult adevăr grăit-ai în cele de mai sus Grăbitule Ion, și în fața vorbelor tale mă aplec adânc și umil. Și încă să nu cauți în aceste spuse ale mele urme de bășcălie, că nu vei găsi. Bășcălia mea se îndreaptă împotriva bășcălioșilor și nu a oamenilor serioși, dar așa mi graiul după o juma de zi de scărchinat la ceafă. Și aste vorbe: "Si ca in afara de lucrurile din biblie, care este pt. toti fariseii inca o carte cu 12 pecete, se poate sti si invata mult mai mult decat ce se poate interpreta prin pura ratiune din biblie ?
Voi puteti oare intelege sau accepta acest lucru elementar ?" sunt fedeul (capacul) la oală. Că orice oală bine folosită musai trăbă să aibă un fedeu pentru a nu chica gunoiul în ea. Cine are ochi de citit să citească, cine are minte de priceput, să priceapă, cine nu are aceste două simțuri în el să meargă pe drum înăinte ca și Vodă prin lobodă.

Dumnezeu să ne ajute pe fiecare după cum crede de cuviință! Mulțamu-ți ție Doamne pentru tot ce mi-ai dat și pentru tot ce-mi vei de acum încolo, fără să-mi prisosească nimic, căci cu prisosul nu am ce face.

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Joi 18 Dec 2008, 01:18, editata de 2 ori
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 18 Dec 2008, 01:11

Postarea lui Grabillion de mai sus merită citită de oricine - sunt destule lucruri interesante pe care le atinge. Bineînteles că (asa cum, de fapt, afirmă si el) nici Grabillion nu are dreptate 100%. Doar Dumnezeu are, dar noi suntem în căutarea acelui Adevăr si discutiile dintre noi pot avea darul de a lumina pe unii, poate chiar pe unii ce nici nu au cont deschis pe acest forum, sunt doar vizitatori în trecere grăbită...
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 18 Dec 2008, 01:14

Abby, parcă ne-am înteles să scriem în acelasi moment (1:11), acelasi lucru - deci e adevărat. smile
Sus In jos
grabillion

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 18 Dec 2008, 04:13

hmm, textul l-ati citit si inteles si placut, dar centrul de greutate inca nu l-ati observat si anume intrebarile !!! Asa e cu forum in general, e greu sa-ti faci cunoscuta intentia adevarata...

Ca adevarul vine de la Dumnezeu si ca biblia este greu de inteles in multe lucruri si ca nu
contine decat o particica din ceea ce putem sti , ca noi nu cunoastem multe lucruri elementare vad ca sunteti de acord.

Intrebarea mea a fost de fapt, daca voi puteti accepta ideea sau sunteti convinsi ca nu numai Dumnezeu, ci si un om invatat de el poate sa arate omului adevarul lui Dumnezeu, asa cum au fost profetii mai inainte care nu au vorbit de la ei, ci prin Duh si invatati direct de El ? Astfel de profeti au fost de mare folos caci omul a avut un ghid adevarat care l-a ferit de multe greseli.

Caci ce folos are daca Dumnezeu ne poate invata mai mult decat invatam noi cu mintea,asa cum confirmati si voi, daca El nu o face si nici nu trimite vreun om sa ne invete mai mult ???? Degeaba suntem convinsi de asta ca nu ne aduce nici un folos !!!

Iar Dumnezeu nu vrea doara sa ne lasa in greseala si nestiinta, prada mintii goale si dogmelor omenesti !

Si daca Dumnezeu ne trimite oameni sa ne invete, oare cum putem noi recunoaste daca un astfel de om vorbeste adevarul si il putem crede ? Dupa dupa fapte, dupa cuvinte, dupa cunoastere, dupa folosul vorbelor, dupa ce ???

Si cat de greu este sa acceptam un astfel de om oare si sa intelegem ca putem sa fim luminati de el cu ajutorul lui Dumnezeu ? Ca daca Dumnezeu il trimite si noi nu il recunoastem, atunci degeaba il trimite ! E numai vina noastra !!!

Voi ce credeti despre astea ???
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1289
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 18 Dec 2008, 04:54

Stimata Karima, eu nu am pus intrebarea privitor la Biblie pentru ca m-am vazut fara de argumente. Dimpotriva, argumente privitor la subiectul deschis de dumneavoastra am destule si in nici un caz nu le-am epuizat prin cele cateva randuri cu care am inceput. Prin ele am vrut doar sa va intrept atentia catre o anumita directie, directie care sa va ajute a intelege unde ati gresit.
Despre Biblie, daca e modificata, chiar si dupa explicatiile dumneavoastra, tot nu poate sa depuna marturie privitor la adevar. Ori acceptam ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, ori nu. Gri nu exista. Ori este Cuvantul lui Dumnezeu, asa cum a fost dat; ori daca a fost "modificat", nu mai este. E chiar simplu, fara nevoie de explicatii in trei trepte.
In plus, cele trei trepte prezentate sunt artificiale, doar praf aruncat ca sa incurce.
Privitor la prima treapta:
Dumnezeu nu a scris nici un cuvant, in afara de cele zece porunci, scriere care a avut viata scurta. Deci punctul dumneavostra e nul.
Privitor la a doua treapta:
Hristos nu a scris nici un cuvant. Deci a doua treapta e doar abureala
Privitor la a treia:
Daca implicati ca cele scrise de un narator nu sunt vrednice de crezare, cel putin nu intotdeauna, apoi atunci toata Scriptura se incadreaza aici, la treapta Povestitor.
Prin urmare, dumneavoastra considerati Scriptura ca si ceva care nu poate sa depuna marturie privitor la adevar. De ce o folositi atunci ca si argument? Idea
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Joi 18 Dec 2008, 06:11

@Karima a scris:
crestinul nu-ti va lasa aceasta oportunitate. Devine agitat si insista: “Raspunde – Da sau Nu!” Evreii au facut la fel cu Isus 2000 de ani in urma.
Si musulmanii au aceeasi atitudine cand e vorba de Coran

Citat :
Noi, musulmanii, recunoastem fara ezitare ca in Biblie sunt trei feluri de marturii –fara a vea chiar nici o pregatire de specialitate. Acestea sunt:

Pentru un crestin aceste "marturii" au mai putina importanta. Biblia nu este un tratat de teologie.

Citat :
raspuns, Isus a zis, sunt atribuite lui Isus, deci sunt CUVINTELE UNUI PROFET AL LUI DUMNEZEU.
Cum deosebesti tu aceste "cuvinte" de altele? De cuvintele lui Dumnezeu de exemplu, si El vorbeste in Biblia si inca de la inceputul lumii.

Citat :
Intrega Biblie este plina de acest fel de marturii DE TIPUL AL TREILEA. Acestea sunt cuvintele unei a treia persoane, nu sunt nici Cuvintele lui Dumnezeu si nici Cuvintele unui Profet, ci CUVINTELE UNUI POVESTITOR.

Pai da, un profet povestitor sau un povestitor profet. O calitate nu o elimina pe cealalta. Si tu esti mai multe intr-una.

Citat :
Pentru un musulman este foarte usor in a recunoaste aceste probe, pentru ca el insusi le regaseste in credinta lui. Aceste tipuri de scrieri sunt inregistrate in Carti separate:

Ce vrei sa dovedesti cu asta? Asa e, ei si?

Citat :
Pe de alta parte, “Sfanta Biblie” contine diverse tipuri de literatura, unele chiar dezgustatore sau indecente, toate sub aceeasi coperta.

Depinde cu ce ochi o citesti , si cu ce scop. Uite eu ti-am demonstrat pana la epuizare nervoasa cate instigari la razboi si crima contin cuvintele lui Mahomed din Coran. E normal ca tu sa nu mai vezi fiindca faci parte dintr-o cultura diferita.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Sam 20 Dec 2008, 13:37

Gabrilion

nternetul este unealta diavolui, de aceea incepe si cu www care este sinomim cu 666,

Ce imaginatie bogata ai,ar trebui sa te apuci de scris povesti nemuritoare pentru copii ca ai avea priza la public oh da! Tu nu ai auzit de stiinta pana acum?Si ca stiinta merge mana in mana cu credinta?

Pe de alta aprte desi afirmi asta totusi vad ca ai mare drag sa folosesti uneltele diavolului :roflmao:

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   Vin 17 Apr 2009, 23:04

@abbilbal a scris:

Voi puteti oare intelege sau accepta acest lucru elementar ?" sunt fedeul (capacul) la oală. Că orice oală bine folosită musai trăbă să aibă un fedeu pentru a nu chica gunoiul în ea. Cine are ochi de citit să citească, cine are minte de priceput, să priceapă
Se pare c-ai pus fedeu/capac și la topic.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,   

Sus In jos

Falsitatea doctrinei ,,pacatului originar,,
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: