Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 00:18 Scris de Ciprian

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
frig nobel brasov drumetie triste 1 Limba Când romana comment-143 este sibiu English jazz curiozitati istorie problema 23 placut
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Stăruința în rugăciune - Luca 11:13

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Bartolomeu

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 31 Aug 2008, 02:04

Cum se pune în practică acest verset? Care este procedura corectă?
Unii spun ,,Sînge, sînge, sînge...,, la infinit, pînă cînd vine pastorul și hotărăște cine s-a umplut de Duh Sfînt.
Alții preferă să se roage spunînd cuvinte de neînțeles, și tot pastorul hotărăște.... etc.
Punînd în discuție, poate reușim să facem lumină și asupra acestui amănunt destul de important.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 31 Aug 2008, 02:14

Adică ce vrei să spui prin "cum se pune în practică"?
Sus In jos
Bartolomeu

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 31 Aug 2008, 02:32

Mă refer la procedură, cum ar fi cel mai corect, și dacă este necesar. Poate că Duhul Sfînt se poate căpăta și în alte condiții, nu neapărat la cererea insistentă.
Iată versetul:
,,Deci dacă voi care sînteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cît mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfînt celor ce I-L cer,,
Sus In jos
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 31 Aug 2008, 17:26

@Bartolomeu a scris:
Cum se pune în practică acest verset? Care este procedura corectă?
Unii spun ,,Sînge, sînge, sînge...,, la infinit, pînă cînd vine pastorul și hotărăște cine s-a umplut de Duh Sfînt.
Alții preferă să se roage spunînd cuvinte de neînțeles, și tot pastorul hotărăște.... etc.
Punînd în discuție, poate reușim să facem lumină și asupra acestui amănunt destul de important.
Ce rugaciuni trebuie sa spunem?Cui trebuie sa ne rugam?Cum trebuie sa ne rugam?
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 31 Aug 2008, 22:42

@Bartolomeu a scris:
Mă refer la procedură, cum ar fi cel mai corect, și dacă este necesar. Poate că Duhul Sfînt se poate căpăta și în alte condiții, nu neapărat la cererea insistentă.
Iată versetul:
,,Deci dacă voi care sînteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cît mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfînt celor ce I-L cer,,

Te contrazici singur,odata zici ca nu e nevoie de cerere insistenta, iar apoi citezi ca Duhul Sfant il primesc cei care il cer...

Despre rugaciune si insistenta in rugaciune avem pilda cu judecatorul nedrept si vaduva, chiar Domnul a rostit aceasta pilda...

Vorbesc din experienta ca unul care am staruit si am primit botezul cu Duhul Sfant insotit de vorbirea in limbi...

\Am intalnit si anomalii si staruinte suparatoare in unele grupuri de penticostali care strigau tare,repetau cuvinte la nesfarsit...dar fara rezultat
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 31 Aug 2008, 23:02

,,si am primit botezul cu Duhul Sfant insotit de vorbirea in limbi...,,
Cum adica?Ce inseamna asta mai pe larg?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 31 Aug 2008, 23:30

@Karima a scris:
Cum adica?Ce inseamna asta mai pe larg?

citat faptele apostolilor 19;1-7

1. Pe cînd era Apolo în Corint, Pavel, dupăce a trecut prin ținuturile de sus ale Asiei, a ajuns la Efes. Aici a întîlnit pe cîțiva ucenici,
2. și le-a zis: „Ați primit voi Duhul Sfînt cînd ați crezut?“ Ei i-au răspuns:„Nici n'am auzit măcar că a fost dat un Duh Sfînt.“3. Dar cu ce botez ați fost botezați?“ le-a zis el. Și ei au răspuns: „Cu botezul lui Ioan.“
4. Atunci Pavel a zis: „Ioan a botezat cu botezul pocăinței, și spunea norodului să creadă în Celce venea după el, adică în Isus.“
5. Cînd au auzit ei aceste vorbe, au fost botezați în Numele Domnului Isus.
6. Cînd și-a pus Pavel mînile peste ei, Duhul Sfînt S'a pogorît peste ei, și vorbeau în alte limbi, și prooroceau.7. Erau cam doisprezece bărbați de toți.

Eu tot prin punerea mainilor am primit Duhul Sfant
Sus In jos
Bartolomeu

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Lun 01 Sept 2008, 00:28

Citat :

Vorbesc din experienta ca unul care am staruit si am primit botezul cu Duhul Sfant insotit de vorbirea in limbi...

Enohabel. Dacă nu te superi, în ce limbi vorbești? Și prin mîinile cui L-ai primit?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Lun 01 Sept 2008, 02:23

@Bartolomeu a scris:
Citat :

Enohabel. Dacă nu te superi, în ce limbi vorbești? Și prin mîinile cui L-ai primit?

Nu stiu ce limbi sunt si nu am talmacire...dar cand primesc cantari si melodii pot observa ca rimeaza la urma...sunt limbi ca oricare altele inteligibile...nu sunete incoerente sau bolboroseli cum se sustine de unii...

Fratele Tudorel de la Alba avea dar de punerea mainilor pentru vindecari si botez cu Duhul Sfant...a trecut la Domnul nu mai traieste...
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Lun 01 Sept 2008, 15:34

Ce spune Iisus cu privire la rugaciune?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Lun 01 Sept 2008, 17:35

enohabel

,,Fratele Tudorel de la Alba avea dar de punerea mainilor pentru vindecari si botez cu Duhul Sfant.,,

Cine i-a spus lui ca are acest dar?Sau cine i l-a dat?Sa inteleg ca unde punea el mana sa vindeca?sau se umplea de Duh Sfant?Adica tu esti plin de acest duh?Si cum te manifesti?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Lun 01 Sept 2008, 21:13

@Karima a scris:
enohabel

,,Fratele Tudorel de la Alba avea dar de punerea mainilor pentru vindecari si botez cu Duhul Sfant.,,

Cine i-a spus lui ca are acest dar?Sau cine i l-a dat?Sa inteleg ca unde punea el mana sa vindeca?sau se umplea de Duh Sfant?Adica tu esti plin de acest duh?Si cum te manifesti?

Karima cand vrei sa citezi vreo postare da clic pe quote si iti apare automat dedesupt pagina unde sa scrii mesajul tau de raspuns,dar sa ai grija sa fie dedesubt si quote sa ramana...

Eu am umblat in misiune cu fratele Tudorel si am asistat la zeci de botezuri cu Duhul Sfant si vindecari...chiar 2 fete ale mele s-au vindecat...

Cine este plin de Duhul Sfant are roade...dragoste bucurie ,pace, facerea de bine ,credinciosia etc.

Manifestarea darurilor Duhului este ;profetia vindecari si minuni, intelepciune , vorbire in alte limbi,talmacirea limbilor, visuri si vedenii etc.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Lun 01 Sept 2008, 22:19

@Bartolomeu a scris:
Iată versetul:
Iisus a spus ca atunci cand cerem sa fie ca si cand am si primit si cine cere sa aiba Duhul Sfant sa creada ca l-a si primit si-l va avea.
"Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Marcu,Capitolul 11:
21. Și Petru, aducându-și aminte, I-a zis: Învățătorule, iată smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat.
22. Și răspunzând, Iisus le-a zis: Aveți credință în Dumnezeu.
23. Adevărat zic vouă că oricine va zice acestui munte: Ridică-te și te aruncă în mare, și nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
24. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.
25. Iar când stați de vă rugați, iertați orice aveți împotriva cuiva, ca și Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greșealele voastre."
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 02 Sept 2008, 01:54

@enohabel a scris:
@Karima a scris:
enohabel

Karima cand vrei sa citezi vreo postare da clic pe quote si iti apare automat dedesupt pagina unde sa scrii mesajul tau de raspuns,dar sa ai grija sa fie dedesubt si quote sa ramana...

Eu am umblat in misiune cu fratele Tudorel si am asistat la zeci de botezuri cu Duhul Sfant si vindecari...chiar 2 fete ale mele s-au vindecat...

Cine este plin de Duhul Sfant are roade...dragoste bucurie ,pace, facerea de bine ,credinciosia etc.

Manifestarea darurilor Duhului este ;profetia vindecari si minuni, intelepciune , vorbire in alte limbi,talmacirea limbilor, visuri si vedenii etc.

Multumesc pt explicatii dar eu nu vroiam sa dau quote la tot si doar am pus in ghilimele ceea ce eu nu am inteles.
Adica sa inteleg ca tu primind Duhul Sfant de la acel frate Tudorel,acum si tu profetesti?vindeci?vorbesti in alte limbi?ai visuri si vedenii?? Shocked
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 02 Sept 2008, 02:20

@Karima a scris:
@enohabel a scris:
@Karima a scris:
enohabel

Multumesc pt explicatii dar eu nu vroiam sa dau quote la tot si doar am pus in ghilimele ceea ce eu nu am inteles.
Adica sa inteleg ca tu primind Duhul Sfant de la acel frate Tudorel,acum si tu profetesti?vindeci?vorbesti in alte limbi?ai visuri si vedenii?? Shocked

Nu nu profetesc dar cant si vb in alte limbi si am darul de interpretare a scripturii(darul cunostintei)

MODERATOR

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 02 Sept 2008, 04:50

Pai si asta inseamna ca ai duh sfant?
In ce limbi vorbesti si cate?
Banuiesc ca oricine studiaza intens scripturile(ma refer la studiu de ani de zile)le poate interpreta nu?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 02 Sept 2008, 06:08

@Karima a scris:
Pai si asta inseamna ca ai duh sfant?
In ce limbi vorbesti si cate?
Banuiesc ca oricine studiaza intens scripturile(ma refer la studiu de ani de zile)le poate interpreta nu?

Nu e chiar simplu scriptura este o carte codificata si trebuie revelatie pentru a o intelege...mai ales latura profetica...

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 02 Sept 2008, 15:57

Am impresia ca nu intereseaza pe nimeni Biblia Crestin-Ortodoxa!?!???
Cu mine nu vreti sa dialogati?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 02 Sept 2008, 16:24

@Restauratorul a scris:
De ce spui asta?
Ce are Biblia ortodoxă diferit de Biblie (în general)?
Eu citesc Biblia lui Tyndale de prin anii 500 si văd unele diferente fată de celelalte scrieri (traduceri).
O să trebuiască să citesc si pe cea ortodoxă... O s-o fac si atunci voi putea să mă exprim fără să gresesc.
Citat :
Ce rugaciuni trebuie sa spunem?
Cui trebuie sa ne rugam?
Cum trebuie sa ne rugam?
Mi-ar place să te văd chiar pe tine venind cu explicatii - poate multi dintre noi nu le stim si asteptăm sfatul tău.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 02 Sept 2008, 22:25

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
De ce spui asta?
Ce are Biblia ortodoxă diferit de Biblie (în general)?
Eu citesc Biblia lui Tyndale de prin anii 500 si văd unele diferente fată de celelalte scrieri (traduceri).
O să trebuiască să citesc si pe cea ortodoxă... O s-o fac si atunci voi putea să mă exprim fără să gresesc.
Citat :
Ce rugaciuni trebuie sa spunem?
Cui trebuie sa ne rugam?
Cum trebuie sa ne rugam?
Mi-ar place să te văd chiar pe tine venind cu explicatii - poate multi dintre noi nu le stim si asteptăm sfatul tău.
M-ar interesa diferentele dintre traducerile Bibliei si originalele VT si NT.
Eu spun o singura rugaciune si aceea este Rugaciunea Domneasca!Eu ma rog si ma inchin doar lui DUMNEZEU TATAL CERESC!Eu ma rog in ascuns si nu in vazul lumii!
Iata cum spune Iisus sa ne rugam:
"Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Matei,Capitolul 6:
5. Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care este în ascuns, îți va răsplăti ție.
7. Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El.
9. Deci voi așa să vă rugați: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău;
10. Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ.
11. Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi;
12. Și ne iartă nouă greșealele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri;
13. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău. Că a Ta este împărăția și puterea și slava în veci. Amin!"
Ce rugaciuni faci tu?Ce cereri adresezi tu lui DUMNEZEU?Cand,cum si ce fel de cereri adresezi lui DUMNEZEU?Exista sfinti?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mier 03 Sept 2008, 05:18

@Restauratorul a scris:
Cu mine nu vreti sa dialogati?

Pe mine ma intereseaza doar cartile necanonice care le cuprinde...

De fapt stii tu cum a fost tradusa varianta BO ???iti spun eu...acolo nu prea o fost nici o traducere ci copiere dupa alte traduceri,dar au schimbat multe multe expresii cu sinonime au inversat cuvintele in fraze sa apara diferenta...si o iesit ce o iesit..una din.cele mai proaste traduceri din cate exista,cu greseli gramaticale si de exprimare
[bTraducerea BO este de fapt un plagiat notoriu dupa alte traduceri.[/b

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mier 03 Sept 2008, 06:32

@Karima a scris:
Da si nu...
Interpretări găsim pe toate drumurile dar câte sunt adevărate?
Oricât am studia Cuvântul, fără ajutor divin nu-L vom întelege destul căci Duhul este Cel care cercetează chiar si cele mai adânci taine ale lui Dumnezeu. Încercând a întelege Cuvântul Sfânt doar după sunetul literei, nu ajungem niciunde... litera e moartă fără Duh.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Joi 04 Sept 2008, 22:59

@Emil Condor a scris:
@Karima a scris:
Da si nu...
Interpretări găsim pe toate drumurile dar câte sunt adevărate?
Oricât am studia Cuvântul, fără ajutor divin nu-L vom întelege destul căci Duhul este Cel care cercetează chiar si cele mai adânci taine ale lui Dumnezeu. Încercând a întelege Cuvântul Sfânt doar după sunetul literei, nu ajungem niciunde... litera e moartă fără Duh.
Ai dreptate!Adaug:Cei carora le este dat sa aiba ochi sa vada,atunci acestia vad!Cu ce fel de ochi trebuie sa vedem Cuvantul lui DUMNEZEU TATAL CERESC?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Vin 05 Sept 2008, 05:44

@Restauratorul a scris:
Ce rugaciuni faci tu?
Din toată inima, cu multă simplitate. Nu fac rugăciuni standard! Nu sunt papagal!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Vin 05 Sept 2008, 08:06

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Ce rugaciuni faci tu?
Din toată inima, cu multă simplitate. Nu fac rugăciuni standard! Nu sunt papagal!
Da un exemplu de rugaciune si cerere pe care tu le-ai zis ultima oara!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   

Sus In jos

Stăruința în rugăciune - Luca 11:13
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: