Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
nobel triste jazz sibiu 1 placut brasov este Limba romana 23 turism istorie English frig Când curiozitati drumetie comment-143 problema
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Stăruința în rugăciune - Luca 11:13

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Vin 05 Sept 2008, 10:14

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Ce rugaciuni faci tu?
Din toată inima, cu multă simplitate. Nu fac rugăciuni standard! Nu sunt papagal!
Rugaciunea facuta din inima este rugaciune trupeasca.Rugaciunea Domneasca este Rugaciunea Sufletului!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Vin 05 Sept 2008, 23:51

@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Ce rugaciuni faci tu?
Din toată inima, cu multă simplitate. Nu fac rugăciuni standard! Nu sunt papagal!
Rugaciunea facuta din inima este rugaciune trupeasca.Rugaciunea Domneasca este Rugaciunea Sufletului!
Si rugăciunea domnească din ce o faci, din papuc sau tot din inimă?!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Sam 06 Sept 2008, 08:27

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Ce rugaciuni faci tu?
Si rugăciunea domnească din ce o faci, din papuc sau tot din inimă?!
Rugaciunea Domneasca este Rugaciunea "TATAL NOSTRU" pe care Sufletul omului trebuie sa o spuna,iar daca omul o spune din inima e ca si cum nu ar spune-o!Trupul nu simte nimic daca nu are Suflet in el!Intelegi tu ce spun eu?
Daca tu spui rugaciunile tale din inima e ca si cum ai afirma ca un trup inert de om (care are deci inima dar nu mai are Suflet) ar putea spune o rugaciune.Cine strica pe om Sufletul sau,sau trupul sau?
Care a fost ultima ta rugaciune si cerere?Cui adresezi tu rugaciuni si cereri?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Sam 06 Sept 2008, 22:10

@Restauratorul a scris:
Rugaciunea Domneasca este Rugaciunea "TATAL NOSTRU" pe care Sufletul omului trebuie sa o spuna,iar daca omul o spune din inima e ca si cum nu ar spune-o!Trupul nu simte nimic daca nu are Suflet in el!Intelegi tu ce spun eu?
Nu. Nu înteleg! Tu întelegi ce-mi spui?! Vezi că Biblia afirmă altceva despre inimă (la modul figurativ, căci în realitate inima este o pompă pentru sânge, stim asta, nu-i asa)?
Citat :
Cine strica pe om Sufletul sau,sau trupul sau?
Dacă cele două sunt conduse de Duhul lui Dumnezeu, e o mare diferentă...
Citat :
Cui adresezi tu rugaciuni si cereri?
Lui Dumnezeu, numai că, se pare că Dumnezeul meu are un Nume iar al tău nu are!!!
Care e Numele Dumnezeului tău?
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 07 Sept 2008, 16:08

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Nu. Nu înteleg! Tu întelegi ce-mi spui?! Vezi că Biblia afirmă altceva despre inimă (la modul figurativ, căci în realitate inima este o pompă pentru sânge, stim asta, nu-i asa)?
Citat :
Cine strica pe om Sufletul sau,sau trupul sau?
Dacă cele două sunt conduse de Duhul lui Dumnezeu, e o mare diferentă...
Citat :
Cui adresezi tu rugaciuni si cereri?
Lui Dumnezeu, numai că, se pare că Dumnezeul meu are un Nume iar al tău nu are!!!
Care e Numele Dumnezeului tău?
Ce spune Biblia despre inima?Sufletul omului are Libera Alegere si daca DUMNEZEU TATAL CERESC il trage atunci ajunge la Iisus Hristos si prin Iisus Hristos ajunge la DUMNEZEU TATAL CERESC!Cine strica pe om Sufletul sau,sau trupul sau?Numele DUMNEZEULUI MEU TATAL CERESC este acela care i l-a spus lui Moise:"EU SUNT CEL CE SUNT!".Care este Numele Dumnezeului tau?Numai lui Dumnezeu adresezi cereri?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Dum 07 Sept 2008, 17:43

@Restauratorul a scris:
Numele DUMNEZEULUI MEU TATAL CERESC este acela care i l-a spus lui Moise:"EU SUNT CEL CE SUNT!".Care este Numele Dumnezeului tau?Numai lui Dumnezeu adresezi cereri?
"Tatăl" nu este un nume - Tatăl are un nume, asa cum si Fiul!
Numai lui Dumnezeu mă rog si adresez cereri, ai dreptate.

Numele Lui? Cuvântul Sfânt ni-L arată cu deplină claritate: "în Numele Lui să se plece orice genunchi", "totul să se facă în Numele Lui", "botezati în Numele Lui", "Numele Lui este singurul Nume ce mântuieste" samd.
Hai să vedem niste versete:
Zaharia 14:09 - "Domnul va fi singurul Domn și Numele Lui va fi singurul Nume."
Deci, insist: care e SINGURUL Nume a lui Dumnezeu? Cel descris in Biblie, nu inventat de oameni...

El să fie cu noi toti! Amin!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Lun 08 Sept 2008, 21:02

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Numele DUMNEZEULUI MEU TATAL CERESC este acela care i l-a spus lui Moise:"EU SUNT CEL CE SUNT!".Care este Numele Dumnezeului tau?Numai lui Dumnezeu adresezi cereri?
"Tatăl" nu este un nume - Tatăl are un nume, asa cum si Fiul!
Numai lui Dumnezeu mă rog si adresez cereri, ai dreptate.

Numele Lui? Cuvântul Sfânt ni-L arată cu deplină claritate: "în Numele Lui să se plece orice genunchi", "totul să se facă în Numele Lui", "botezati în Numele Lui", "Numele Lui este singurul Nume ce mântuieste" samd.
Hai să vedem niste versete:
Zaharia 14:09 - "Domnul va fi singurul Domn și Numele Lui va fi singurul Nume."
Deci, insist: care e SINGURUL Nume a lui Dumnezeu? Cel descris in Biblie, nu inventat de oameni...

El să fie cu noi toti! Amin!
In fine mi-ai dat dreptate!Te-am convins!DUMNEZEU TATAL CERESC sa te binecuvanteze!AMIN!Poate vei intelege atunci ca trebuie sa spunem doar Rugaciunea Domneasca!
Rugaciunea Domneasca:
"Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Matei,Capitolul 6:
5. Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care este în ascuns, îți va răsplăti ție.
7. Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El.
9. Deci voi așa să vă rugați: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău;
10. Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ.
11. Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi;
12. Și ne iartă nouă greșealele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri;
13. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău. Că a Ta este împărăția și puterea și slava în veci. Amin!"
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Lun 08 Sept 2008, 23:52

@Restauratorul a scris:
Te-am convins!
La ce te referi?
Citat :
Poate vei intelege ca trebuie sa spunem doar Rugaciunea Domneasca!
Acolo în Matei ai un exemplu de rugăciune nu singura rugăciune ce trebuie spusă! Esti gresit!
Citat :
...știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El.
Si dacă Dumnezeu stie, de ce te mai rogi?!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 09 Sept 2008, 20:33

@Emil Condor a scris:
@Restauratorul a scris:
Te-am convins!
La ce te referi?
Citat :
Poate vei intelege ca trebuie sa spunem doar Rugaciunea Domneasca!
Acolo în Matei ai un exemplu de rugăciune nu singura rugăciune ce trebuie spusă! Esti gresit!
Citat :
...știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El.
Si dacă Dumnezeu stie, de ce te mai rogi?!
M-am referit la ceea ce ai spus:"Numai lui Dumnezeu mă rog si adresez cereri, ai dreptate."
Daca esti de-acord cu Iisus inseamna ca trebuie sa spui doar Rugaciunea Domneasca asa cum a spus El,altfel tu esti cel care greseste amarnic!
Cred ca ar fi bine sa analizam si Rugaciunea Domneasca!Rugaciunea Domneasca este esenta existentei umane si implineste Poruncile lui DUMNEZEU TATAL CERESC!Pentru ca tu vorbesti "...știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El." eu iti atrag atentia sa nu mai citezi fragmentat fara sa dai tot contextul acestor cereri uite cum trebuia sa expui corect si complet ideea de cerere pe care Iisus o afirma si o sustine:
"Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Matei,Capitolul 6
25. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiți pentru sufletul vostru ce veți mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veți îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana și trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviți la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitnițe, și Tatăl vostru Cel ceresc le hrănește. Oare nu sunteți voi cu mult mai presus decât ele?
27. Și cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28. Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiți? Luați seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Și vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceștia.
30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este și mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puțin credincioșilor?
31. Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele.
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei."
In Rugaciunea Domneasca sunt 3 cereri importante si pe care noi trebuie sa le zicem cu toata puterea Sufletelor noastre!Prima cerere este ca TATAL NOSTRU-DUMNEZEU TATAL CERESC sa ne dea Painea noastra cea spre fiinta!Ce inseamna Painea noastra cea spre fiinta?Astept raspuns!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Joi 11 Sept 2008, 19:35

@Emil Condor a scris:
@Karima a scris:
Banuiesc ca oricine studiaza intens scripturile(ma refer la studiu de ani de zile)le poate interpreta nu?
Da si nu...
Interpretări găsim pe toate drumurile dar câte sunt adevărate?
Oricât am studia Cuvântul, fără ajutor divin nu-L vom întelege destul căci Duhul este Cel care cercetează chiar si cele mai adânci taine ale lui Dumnezeu. Încercând a întelege Cuvântul Sfânt doar după sunetul literei, nu ajungem niciunde... litera e moartă fără Duh.

Sa inteleg ca scripturile nu sunt la indemana oricui.Adica Dumnezeu doreste ca mesajul lui sa fie inteles sau face doar un studiu de piata sa vada cine are mai multe studii?Nu inteleg.Eu cred ca de vreme ce El a creat si prosti si destepti ar trebui sa lase la indemana oricui Cartile Sfinte nu?
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mier 17 Sept 2008, 06:43

cei care se roaga la nesfarsit, bolborosind cate un cuvant, precum "sange" sau "glorie" se aseamana cu hindusii care procedeaza cam la fel, rostind o mantra repetat, pana intra in rezonanta cu spiritul pe care il cheama (indicat de acea mantra rostita, care de multe ori este numele spiritului - zeu din mitologia hindusa, in realitate un demon).
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mier 17 Sept 2008, 17:04

Eu cred ca mai intai de toate ar trebui sa citim versetul din Luca 11:13.

"Deci daca voi care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cit mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfint celor ce I-L cer!"

Intrebarea e, de ce-ar fi rai ucenicii? pentru ca de fapt unul din ucenici L-a rugat pe Domnul sa-i invete cum sa se roage (Luca 11:1).
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mier 17 Sept 2008, 20:25

@TUDOR a scris:

"Deci daca voi care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cit mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfint celor ce I-L cer!"

Intrebarea e, de ce-ar fi rai ucenicii? pentru ca de fapt unul din ucenici L-a rugat pe Domnul sa-i invete cum sa se roage (Luca 11:1).

toti oamenii s-au abatut si niciunul nu face Binele asa cum trebuie.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 23 Sept 2008, 06:51

@Roxy a scris:
@TUDOR a scris:

toti oamenii s-au abatut si niciunul nu face Binele asa cum trebuie.

Asta numai Dumnezeu stie,tu nu cunosti TOTI oamenii
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 23 Sept 2008, 07:41

Cuvântul Sfânt afirmă cele spuse de Roxy.
Sus In jos
mihaitza

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mar 23 Sept 2008, 07:54

Exemplifica te rog,verset ceva
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mier 24 Sept 2008, 01:20

Degeaba dau versete! Degeaba...
Voi veni cu ele dar nu o să facă mare diferentă la unii.

Mihaitza, tu te rogi? Cui? În ce/cine crezi? Povesteste-ne si nouă un pic despre tine si poti să o faci la "Religia, Cultul, Secta de care apartinem". Te rugăm...
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Mier 24 Sept 2008, 22:56

@TUDOR a scris:

Teza divinitatii lui Isus isi are radacinile in Evangheliile lui Ioan si Luca dar mai ales in scrierile lui Pavel. Dar cine erau acesti oameni si cind au scris ei .Ioan -evreu,care dupa rastignirea lui Isus pleaca impreuna cu Maria(mama lui Isus ) la Efes -oras apartinind grecilor ionieni.Aici se intilneste cu Pavel iar dupa moartea Mamei lui Isus de aici isi incep amindoi propovaduirea crestinismului ( dupa anii 70-80 A.D.).
Luca (asa cum stie toata lumea )era doctor grec ,si asa cum el insusi afirma in Ev. lui ,,
Luca1:1 Fiindca multi s-au apucat sa alcatuiasca o istorisire amanuntita despre lucrurile cari s-au petrecut printre noi,
Luca 1:2 dupa cum ni le-au încredintat ceice le-au vazut cu ochii lor dela început, si au ajuns slujitori ai cuvîntului,
Luca 1:3 am gasit si eu cu cale, prea alesule Teofile, dupa ce am facut cercetari cu deamaruntul asupra tuturor acestor lucruri dela obîrsia lor, sa ti le scriu în sir unele dupa altele,
Luca1:4 ca sa poti cunoaste astfel temeinicia învataturilor, pe cari le-ai primit prin viu grai."

Deci inceputurile scrierii Ev .dupa Luca s-a facut dupa anii 80-100 A.D.
Pavel - cetatean roman evreu de origine .Nu l-a cunoscut pe Isus in viata . Majoritatea scrierilor lui sunt de fapt ale lui Ioan in cea mai mare parte.
Ce am vrut sa arat cu asta? Atit Luca cit si Ioan si Pavel au iceput implementarea crestinismului in Grecia prin punerea lui Isus alaturi de ceilalti zei din pantenonul grecesc .De altfel si limba in care au fost scrise evangheliile lor ne demonstreaza acest lucru .In timp ce Evangheliile lui Matei si Marcu au fost scrise in ebraica(Matei) si respectiv ebraica +aramaica(Marcu) ,Evangheliile dupa Ioan ,Luca Si mare parte a scrierilor zise a lui Pavel au fost scrise in greaca.De altfem dorinta lui Pavel de a raspindii crestinismul printre celelalte popoare(neamuri) apeland la falsuri a dus la o ruptura majora intre el si ceilalti ucenici (in special Petru)care vedeau in aceasta o blasfemie ce punea la grea incercare si putea duce chiar la represalii asupra crestinilor evrei. Istoria a aratat ca Petru avea dreptate.
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Vin 26 Sept 2008, 08:59

@Karima a scris:
@TUDOR a scris:

Teza divinitatii lui Isus isi are radacinile in Evangheliile lui Ioan si Luca dar mai ales in scrierile lui Pavel. Dar cine erau acesti oameni si cind au scris ei .Ioan -evreu,care dupa rastignirea lui Isus pleaca impreuna cu Maria(mama lui Isus ) la Efes -oras apartinind grecilor ionieni.Aici se intilneste cu Pavel iar dupa moartea Mamei lui Isus de aici isi incep amindoi propovaduirea crestinismului ( dupa anii 70-80 A.D.).
Luca (asa cum stie toata lumea )era doctor grec ,si asa cum el insusi afirma in Ev. lui ,,
Luca1:1 Fiindca multi s-au apucat sa alcatuiasca o istorisire amanuntita despre lucrurile cari s-au petrecut printre noi,
Luca 1:2 dupa cum ni le-au încredintat ceice le-au vazut cu ochii lor dela început, si au ajuns slujitori ai cuvîntului,
Luca 1:3 am gasit si eu cu cale, prea alesule Teofile, dupa ce am facut cercetari cu deamaruntul asupra tuturor acestor lucruri dela obîrsia lor, sa ti le scriu în sir unele dupa altele,
Luca1:4 ca sa poti cunoaste astfel temeinicia învataturilor, pe cari le-ai primit prin viu grai."

Deci inceputurile scrierii Ev .dupa Luca s-a facut dupa anii 80-100 A.D.
Pavel - cetatean roman evreu de origine .Nu l-a cunoscut pe Isus in viata . Majoritatea scrierilor lui sunt de fapt ale lui Ioan in cea mai mare parte.
Ce am vrut sa arat cu asta? Atit Luca cit si Ioan si Pavel au iceput implementarea crestinismului in Grecia prin punerea lui Isus alaturi de ceilalti zei din pantenonul grecesc .De altfel si limba in care au fost scrise evangheliile lor ne demonstreaza acest lucru .In timp ce Evangheliile lui Matei si Marcu au fost scrise in ebraica(Matei) si respectiv ebraica +aramaica(Marcu) ,Evangheliile dupa Ioan ,Luca Si mare parte a scrierilor zise a lui Pavel au fost scrise in greaca.De altfem dorinta lui Pavel de a raspindii crestinismul printre celelalte popoare(neamuri) apeland la falsuri a dus la o ruptura majora intre el si ceilalti ucenici (in special Petru)care vedeau in aceasta o blasfemie ce punea la grea incercare si putea duce chiar la represalii asupra crestinilor evrei. Istoria a aratat ca Petru avea dreptate.

Baliverne ... te rugam ...forumul cel nou pentru cei ca tine te asteapta .. REPET ... aici se CREDE in Cuvantul lui Dumnezeu ... in BIBLIE.
Povesstile nu isi au sensul aici !! PRIORITAR este Cuvantul DOMNULUI !!!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Vin 26 Sept 2008, 14:19

@sam22 a scris:

Baliverne ... te rugam ...forumul cel nou pentru cei ca tine te asteapta .. REPET ... aici se CREDE in Cuvantul lui Dumnezeu ... in BIBLIE.

Nu,nu baliverne,insusi Luca spune ca s-a apucat si el de dragul penitei de a scrie niste povestiri.
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Vin 26 Sept 2008, 14:53

@Karima a scris:
@sam22 a scris:

Nu,nu baliverne,insusi Luca spune ca s-a apucat si el de dragul penitei de a scrie niste povestiri.

De ce vorbesti de Luca ... daca tu nu crezi BIBLIA!!!!!
din moment ce tu nu crezi biblia nu ai pur si simplu ce sa vorbesti despre vreun apostol sau altcineva !!
ca tu crezi CORANUL asta e altceva .... vorbeste te rog despre cine gasesti scris acolo ... nu imbarliga Cuvantul lui Dumnezeu cu doctrina si POVESTILE TALE din coran !
ai forum unde poti sa postezi cat vrei .... dar aici NU deoarece aici se VORBESTE DESPRE DUMNEZU .. .pe care tu nu il RECUNOSTI !!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Vin 26 Sept 2008, 15:38

Cand Bartolomeu a deschis acest topic nu a limitat accesul musulmanilor.
Daca este limitat acest topic rog Administratorul sa ma instiinteze si pe mine.Multumesc
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Sam 27 Sept 2008, 00:05

Ca sa nu ne abatem de la subiectul topicului, mai bine citim versetul in cauza.

"Deci, daca voi care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cit mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfint celor ce I-L cer" (Luca 11:13).

Acest verset este baza staruintei in rugaciune, mai ales in cadrul cultului penticostal.
Eu inteleg ca discutiile ar trebui sa se axeze functie de acest verset/baza topicului.
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Sam 27 Sept 2008, 20:11

se poate cere Duhul Sfant, insa fara repetitii mecanice si fara a cere vorbirea in limbi in mod special. Duhul stie ce daruri sa dea, nu trebuie sa-I spunem noi.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   Sam 27 Sept 2008, 20:18

@Roxy a scris:
Duhul stie ce daruri sa dea, nu trebuie sa-I spunem noi.
Nu se poate mai adevărat de atât.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stăruința în rugăciune - Luca 11:13   

Sus In jos

Stăruința în rugăciune - Luca 11:13
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: