Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
turism English istorie frig 23 drumetie placut brasov curiozitati problema comment-143 sibiu jazz Când 1 triste Limba nobel este romana
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Domeniul profetic ,profetii...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Sam 11 Oct 2008, 21:26

Comoara îngropată

Puteam auzi vocea 'înțelepciunii' în timp ce Ștefan vorbea, așa că știam că acest tânăr fusese învățat de înțelepciune. Mai știam că nu cunoștea numele Domnului, și îi va fi greu să creadă că numele 'înțelepciunii' era Isus. Știam că voi avea nevoie de înțelepciune chiar și pentru a-i împărtăși numele 'înțelepciunii'. M-am gândit la apostolii, profeții, evangheliștii, pastorii și învățătorii despre care 'înțelepciunea' spunea că-i voi întâlni ducă ce voi intra pe ușă. Niciodată nu am visat că-i voi întâl­ni într-un loc ca acesta. Uitându-mă deasupra marii adunături de oameni, I-am simțit prezenta. Era ală­turi de mine și puteam simți cum emoția crește în mine chiar și în această beznă a închisorii. M-am gândit că de fapt pentru aceasta fusesem eu pregătit.
- Ștefan, ce vezi tu când te uiți la adunătura aceasta de oameni?, l-am întrebat eu.
- Văd confuzie, disperare, amărăciune, ură. Văd întuneric, răspunse el.
- Ai dreptate, dar privește din nou cu ochii inimii tale. Folosește-te de vederea ta.
S-a uitat mai multă vreme și în cele din urmă zise cu ezitare:
- Văd acum un mare câmp cu o comoară îngropată în el. Comoara este peste tot și sub orice formă.
- Așa este, am răspuns eu. Aceasta este și o reve­lație a scopului tău. Ești un vânător de comori. Unele din cele mai mari suflete care au trăit vreo­ dată sunt ținuți captivi aici, iar tu vei ajuta la găsirea acestora și la eliberarea lor.
- Dar cum îi voi găsi, și cum îi voi putea elibera dacă nici măcar eu nu sunt eliberat?
- Știi deja cum să-i găsești, dar este adevărat că nu-i vei putea elibera atâta timp cât tu nu ești elibe­rat. Aceasta este următoarea ta lecție. Dar amintește-ți că vei ști mereu care este scopul tău într-o anumită situație, uitându-te cu ochii inimii tale. Ceea ce vezi tu cu adâncul ființei tale îți va descoperi întotdeau­na scopul tău.
- La fel ai știut despre mine că sunt chemat să fiu un vânător de comori?
- Da, însă trebuie să fii eliberat înainte de a putea deveni ceea ce ai fost chemat să fii. De ce nu ai încercat să scapi de aici prin acele găuri din zid?, l-am întrebat eu.
- Când am început să văd, am văzut gardurile și zidul. Am văzut și găurile din garduri și chiar am tre­cut prin ele. Când am ajuns la zid, am încercat de mai multe or să-l urc, dar teama mă cuprindea pen­tru că mă tem de înălțimi. M-am mai gândit că dacă aș fi trecut de zid, aș fi fost împușcat.
- Acei străjeri nu pot vedea atât de aproape pre­cum crezi tu, i-am zis eu. Sunt aproape la fel de orbi asemeni oamenilor de aici.
Aceasta se pare că l-a surprins pe Ștefan, dar aș putea spune chiar că i-a deschis ochii chiar mai mult.
- Poți vedea vârful zidului?, l-am întrebat eu.
- Da, îl pot vedea de aici.
- Vreau să ții minte lucrul acesta: Până acum am fost în multe locuri. Poți să le numești lumi diferite, sau tărâmuri diferite. Există un principiu important pe care l-am descoperit a fi adevărat în fiecare loc, și trebuie să-ți aduci aminte de el pentru tot restul vieții tale.
- Care este acesta?
- Poți merge întotdeauna doar până acolo unde poți vedea. Dacă poți vedea vârful zidului, poți ajunge acolo. Când ajungi în vârful zidului, vei putea vedea mai departe decât ai putut vedea vreodată. Continuă să mergi cât poți vedea cu ochii. Niciodată să nu te oprești atâta timp cât poți vedea departe.
- Înțeleg, răspunse el imediat. Dar tot mă tem să urc acel zid. Este atât de înalt! Crezi că sunt în sigu­ranță?
- Nu te voi minți spunându-ți că ești în siguranță, dar știu că este mult mai periculos dacă nu-l urci. Dacă nu-ți folosești vederea, umblând după ceea ce vezi, îți vei pierde această abilitate. Și vei pieri aici.
- Cum voi putea găsi comoara ce se află aici dacă eu voi pleca?
- Aceasta este o întrebare bună, dar este una care nu-i lasă pe mulți să-și îndeplinească scopul. Pot doar să-ți spun că mai întâi trebuie să faci această călătorie. Iar la sfârșitul acesteia vei găsi o ușă ce te va conduce din nou la această închisoare, la fel cum am găsit-o și eu. Când te vei întoarce, vederea ta va fi atât de bună încât niciodată nu vei mai putea fi prins aici. Vederea ta va fi suficient de bună pentru a putea vedea comoara ce se găsește aici.

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Sam 11 Oct 2008, 23:13

Enohabel. Tu ai vre-un merit în toată povestea asta?
Eu cred că pentru tine contează doar să te simți util, neavînd importanță mesajul.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Dum 12 Oct 2008, 06:01

E un mesaj de Rick Joyner

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Dum 12 Oct 2008, 09:01

Enohabel, ti-am mai zis, Rick Joyner nu spune nimic concret, nu face nicio descoperire, nicio profetie, cartile lui sunt poetice si am impresia ca le-a scris cineva care are darul "literaturii" si nu daruri ale Duhului Sfant.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 07:20

@Roxy a scris:
Enohabel, ti-am mai zis, Rick Joyner nu spune nimic concret, nu face nicio descoperire, nicio profetie, cartile lui sunt poetice si am impresia ca le-a scris cineva care are darul "literaturii" si nu daruri ale Duhului Sfant.

In orice caz e mai talentat decat mister Branham macar avem niste opere de calitate smile

manifestarile Duhului in viata lui Rick Joyner au fost cu mult mai profunde decat ce a avut Branham, el a fost rapit in cer si a stat de vb cu multi sfinti,inclusiv cu ap. Pavel, iar Domnul Isus i sa aratat de multe ori.

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 10:04

@enohabel a scris:

manifestarile Duhului in viata lui Rick Joyner au fost cu mult mai profunde decat ce a avut Branham, el a fost rapit in cer si a stat de vb cu multi sfinti,inclusiv cu ap. Pavel, iar Domnul Isus i sa aratat de multe ori.

Ce te face să ai o asemenea convingere de nezdruncinat? Cum ai verificat?
Care au fost manifestarile Duhului in viata lui Rick Joyner?
Arată măcar un exemplu de proorocie împlinită [cînd a spus ceva din partea Domnului].
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 16:26

Rick Joyner, e mai mult decat un profet, pentru ca a fost rapit ca si Pavel, da stiu sigur ca Branham a rostit profetii care nu s-au implinit...printre care scufundarea Californiei...

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 20:02

@enohabel a scris:
Rick Joyner, e mai mult decat un profet, pentru ca a fost rapit ca si Pavel, da stiu sigur ca Branham a rostit profetii care nu s-au implinit...printre care scufundarea Californiei...

Ai ocolit răspunsul la întrebările lui Mircea, așa cum faci deobicei.
Cred că nici nu știi să răspunzi la ele. Dar știi a lovi într-un om a lui Dumnezeu.

Dacă California nu s-a scufundat încă, nu înseamnă că nu se va scufunda de loc.
Isaia a proorocit despre nașterea Domnului Isus cu 700 ani înainte. Dar s-a împlinit.
Eu cred că s-au găsit unii ca tine care să-l blameze, și să-l tăvălească prin noroi din cauză că incă nu vedeau împlinită proorocia asta. [mai ales că trebuia să Se nască dintr-o fecioară]

Cînd Noe povestea despre venirea potopului, s-au găsit destui batjocoritori ca tine care-l luau in rîs. Dar el știa, și continua să propovăduiască. Și a trecut 100 ani pînă la împlinire. Nimeni n-a vrut să creadă; și-au pierit in acel potop pe care nu l-au crezut posibil. De ce n-au crezut? Pentru că Logica și Rațiunea le spunea că dacă nu a plouat de 2000 de ani, nici n-ar fi trebuit să plouă vre-o dată.

Au trecut aproape 2000 ani de la vestirea potopului cu foc, de către Ioan; și nu zici că n-o să se împlinească. Cum de-l crezi pe Ioan, pe Pavel (și pe Rick Joiner)?

Cîți ani au trecut de cînd a proorocit Branham? poate să mai treacă încă pe atîția, și totuși se va scufunda, mai devreme sau mai tîrziu, înainte de potopul cu foc.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 20:06

Da ai dreptate, uneori trece mult timp pana sa se implineasca o profetie
in acest caz intrebarea voastra referitor la profetiile lui Rick Joyner nu prea isi are sensul, este un profet contemporan cu noi

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 20:09

Deci, să înțeleg că-ți retragi acuzațiile nefondate aruncate lui Branham?
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 20:17

@enohabel a scris:
Da ai dreptate, uneori trece mult timp pana sa se implineasca o profetie
in acest caz intrebarea voastra referitor la profetiile lui Rick Joyner nu prea isi are sensul, este un profet contemporan cu noi

eu am citit o carte de-a lui Rick Joyer, mi-a placut sub aspectul literar si nimic mai mult, dar nu contine nicio profetie, niciuna. Atunci de ce spui ca Joyner este profet ? nu este !!
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 23:17

@TUDOR a scris:

In privinta lui Branham nu retrag nimic,Cuvantul scris biblia il dovedeste mincinos Sad

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Lun 13 Oct 2008, 23:33

@enohabel a scris:
@TUDOR a scris:

In privinta lui Branham nu retrag nimic,Cuvantul scris biblia il dovedeste mincinos Sad

vai vai !
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mar 14 Oct 2008, 20:50

@enohabel a scris:

cand o sa lucreze Domnul semne si minuni prin tine, Enohabel, abia atunci sa-l critici pe Branham.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mar 14 Oct 2008, 21:23

@Roxy a scris:

cand o sa lucreze Domnul semne si minuni prin tine, Enohabel, abia atunci sa-l critici pe Branham.

Semnele si minunile nu constitue garantia si etalonul adevarului ca si Satan imita si face semne si minuni, noi trebuie sa punem scriptura mai presus de orice om chiar profet fiind,ap. Pavel zicea ca daca el insusi vine cu o alta evanghelie sa nu il primeasca nimeni...

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mar 14 Oct 2008, 21:26

@enohabel a scris:

Semnele si minunile nu constitue garantia si etalonul adevarului ca si Satan imita si face semne si minuni, noi trebuie sa punem scriptura mai presus de orice om chiar profet fiind,ap. Pavel zicea ca daca el insusi vine cu o alta evanghelie sa nu il primeasca nimeni...

este adevarat ca semnele si minunile nu sunt etalonul, insa este scris in Biblie ca Isus intarea marturia crestinilor primului veac prin semne si minuni, lucrand impreuna cu ei.

Evrei 2:4 în timp ce Dumnezeu întărea mărturia lor cu semne, puteri și felurite minuni și cu darurile Duhului Sfânt, împărțite după voia Sa!

acest verset nu este absolut deloc contestat, este autentic 100%. Scrie si prin alte parti ale Scripturii idei asemanatoare, insa m-am ferit sa aduc ca argumente versete contestate cum ar fi sfarsitul evangheliei lui Marcu.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mar 14 Oct 2008, 21:30

@Roxy a scris:

este adevarat ca semnele si minunile nu sunt etalonul, insa este scris in Biblie ca Isus intarea marturia crestinilor primului veac prin semne si minuni, lucrand impreuna cu ei.

Evrei 2:4 în timp ce Dumnezeu întărea mărturia lor cu semne, puteri și felurite minuni și cu darurile Duhului Sfânt, împărțite după voia Sa!

acest verset nu este absolut deloc contestat, este autentic 100%. Scrie si prin alte parti ale Scripturii idei asemanatoare, insa m-am ferit sa aduc ca argumente versete contestate cum ar fi sfarsitul evangheliei lui Marcu.

Eu sunt deacord si subscriu 100% ce ai scris,
da majoritatea baptistilor si alti evanghelici nu crede asta...

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mar 14 Oct 2008, 21:33

@enohabel a scris:

Eu sunt deacord si subscriu 100% ce ai scris,
da majoritatea baptistilor si alti evanghelici nu crede asta...

si atunci, ajungi la vorba mea, ca daca Domnul nu lucreaza semne si minuni prin tine, inseamna ca nu sprijina afirmatiile tale !! cand o sa demonstrezi ca Domnul este cu tine, atunci sa critici crestini precum Branham care a avut la activ lucrari apostolice, nu mizilicuri.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mar 14 Oct 2008, 23:52

Am început să citesc despre Branham: ehe, a fost contestat si când Dumnezeu făcea minunile alea prin el. Credeti că doar Enohabel e împotriva lui, împotriva învătăturilor răspândite de el? Doar să ne amintim câti împotrivitori a avut Isus pe timpul sederii Lui pe pământ si în continuare până în zilele noastre. Nu trebuie să ne mire atitudinea potrivnică a multor oameni atunci când e vorba de adevăratul Dumnezeu. Adevărul, cu cât e mai mare cu atât mai multi împotrivitori are - e în natura omului să fie asa.

Un mesaj pentru tine, Enohabel: doar ai grijă să nu te trezesti luptând împotriva lui Dumnezeu.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mier 15 Oct 2008, 00:56

Cel mai intelept este sa nu ma mai implic in controverse despre Branham

Atit le spun si eu celor care ii urmeaza invataturile;

Paziti-va intotdeauna sa credeti intr-un om si lucrarea lui, oricat ar fi fost de renumit !!!

In Corint unde ap. Pavel vb prima data de apostoli mincinosi se refera si la aceia care au facut partide ca erau unii ai lui Chifa,unii ai lui Pavel ,iar unii ai lui Hristos, si nici unii nici altii nu erau buni,Pavel intreaba; Hristos a fost impartit???
e interesant nu??? macar ca atat Pavel cat si Petru erau apostoli autentici...

Pazitiva caci ereziile sunt nimicitoare ,zice ap. Petru !!!

Aceasta definitie au dat-o apologetii care se ocupa de cultele religioase false;

O secta este un cult religios fals, un grup de oameni stransi in jurul unei interpretari specifice a Scripturii. Acest grup depinde de interpretarea data de catre un om, un lider proeminent, sau o organizatie autoritara, invatatura care nu se conforma principiului literar, istoric si lingvistic al Bibliei. Ea pretinde sa se armonizeze cu crestinismul biblic, dar neaga doctrinele fundamentale ale Trinitatii,....

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mier 15 Oct 2008, 01:21

@TUDOR a scris:

@enohabel a scris:

In privinta lui Branham nu retrag nimic, Cuvantul scris biblia il dovedeste mincinos.

@Emil Condor a scris:
Un mesaj pentru tine, Enohabel: doar ai grijă să nu te trezesti luptând împotriva lui Dumnezeu.

Foarte bună intervenția ta frate Emil. Vin și eu cu un citat doveditor din Biblie: "Dacă incercarea sau lucrarea aceasta este de la oameni, se va nimici; dar dacă este de la Dumnezeu, n-o veți putea nimici. Să nu vă pomeniți că luptați împotriva lui Dumnezeu" (Fapte 5:38-39).

Au trecut mai bine de 40 ani [mai mult de o generație] de cînd a predicat Branham ultima lui predică, și de cînd a făcut ultimile vindecări. Și lucrările profetice care s-au făcut prin el, nu s-au nimicit, cu toată înverșunarea împotrivitorilor. Ba chiar au luat o și mai mare amploare.

Enohabel, țin să te avertizez că tot ce ai postat împotriva lui Branham [omul lui Dumnezeu], te va întîmpina la bara de judecată, cînd vei sta condamnat înaintea lui Dumnezeu.
O să-ți pară tare rău de îndîrjirea pe care o manifești împotriva lui Branham.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mier 15 Oct 2008, 07:31

Asta e parerea voastra,da stii cum e toamna se numara bobocii...

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Mier 15 Oct 2008, 20:43

@enohabel a scris:
Cel mai intelept este sa nu ma mai implic in controverse despre Branham

Atit le spun si eu celor care ii urmeaza invataturile;

Paziti-va intotdeauna sa credeti intr-un om si lucrarea lui, oricat ar fi fost de renumit !!!

In Corint unde ap. Pavel vb prima data de apostoli mincinosi se refera si la aceia care au facut partide ca erau unii ai lui Chifa,unii ai lui Pavel ,iar unii ai lui Hristos, si nici unii nici altii nu erau buni,Pavel intreaba; Hristos a fost impartit???
e interesant nu??? macar ca atat Pavel cat si Petru erau apostoli autentici...

Pazitiva caci ereziile sunt nimicitoare ,zice ap. Petru !!!

Aceasta definitie au dat-o apologetii care se ocupa de cultele religioase false;

O secta este un cult religios fals, un grup de oameni stransi in jurul unei interpretari specifice a Scripturii. Acest grup depinde de interpretarea data de catre un om, un lider proeminent, sau o organizatie autoritara, invatatura care nu se conforma principiului literar, istoric si lingvistic al Bibliei. Ea pretinde sa se armonizeze cu crestinismul biblic, dar neaga doctrinele fundamentale ale Trinitatii,....

si tu ai impresia ca penticostalii sunt mai breji ? ce au adus ei bun in lumea aceasta? prin ce se deosebesc de alte culte ?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Joi 16 Oct 2008, 01:40

@Roxy a scris:

si tu ai impresia ca penticostalii sunt mai breji ? ce au adus ei bun in lumea aceasta? prin ce se deosebesc de alte culte ?

Penticostalii au mers bine o vreme,acum scartie, iar eu nu mai fac parte din cult de multa vreme deoarece pastorii penticostali m-au dat pe mana securitatii,am avut dosar,dar a venit asa zisa revolutie si am scapat fara puscarie...

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   Joi 16 Oct 2008, 06:46

@enohabel a scris:

Penticostalii au mers bine o vreme,acum scartie, iar eu nu mai fac parte din cult de multa vreme deoarece pastorii penticostali m-au dat pe mana securitatii,am avut dosar,dar a venit asa zisa revolutie si am scapat fara puscarie...

Enohabel, nu este suficient sa iesi din religii, trebuie sa te separi de practicile rele ale acestei lumi, cum ar fi: sa nu iei parte la niciun razboi din aceasta lume, sa nu te amesteci in viata politica, sa nu comiti pacate. In felul acesta vei fi o lumina in lume.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Domeniul profetic ,profetii...   

Sus In jos

Domeniul profetic ,profetii...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: