Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
istorie placut brasov problema romana 23 drumetie 1 sibiu comment-143 curiozitati noapteacahotii Limba English
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Eternul feminin

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 11 Ian 2011, 18:46

CRUCIAT a scris:

Cristina, daca imi permiti, nu generaliza.
Cruciatule, daca-mi permiti (sau nu smile ), generalizez, tocmai pentru ca ceea ce am descris eu, observ ca este o stare generala la romani (si nu numai), din pacate Wink . Ca ne place sau nu, asta este realitatea si este ceea ce aud si vad in fiecare zi, cel putin o data, inclusiv aici pe forum. Ne plingem non-stop, dar nu facem nimic pentru a ne fi mai bine.
CRUCIAT a scris:
Sint multi cei care nu fac ceea ce le-ar place, pentru a cistiga piinea cea de toate zilele.

Este strict alegerea lor sa faca asta. Consider ca iti poti cistiga o piine inclusiv facind ceva care, cit de cit, sa-ti placa. Atentie, eu nu am spus nicicind ca trebuie sa-ti placa 100% Wink (reciteste, te rog, postarea mea smile ) ...
CRUCIAT a scris:
Din pacate, intr-o lume creata de barbati, dupa tipare create de barbati pentru barbati, majoritatea sint femei, dintre cei nemultumiti de munca zilnica pe care o fac.
Stiu, am trecut si eu prin asta (pina am pus piciorul in prag si am spus "Stop!", pina am invatat sa spun "Nu!"), de-aceea stiu despre ce vorbesc.
CRUCIAT a scris:
In anumite meserii este greu, pina la imposibil sa impletesti utilul cu placutul.
Si cine ii obliga (in-afara de ei, insisi) sa faca acest lucru? S-au invatat sa traiasca/gindeasca intr-un tipar patrat din care nu mai pot iesi, de fapt.
CRUCIAT a scris:
Indemnul nu este la chiul, cum aparent da impresia. Cred ca este apel la femei sa isi caute stropul de fericire, indiferent de ceea ce fac.
Iar eu spun ca ar fi bine sa-si caute stropul de fericire in ceea ce fac, nu indiferent de ceea ce fac Wink . Cum poti fi -ca femeie/barbat, dar mai ales ca om- fericit indiferent de ce faci, de cum esti tratat/exploatat/abuzat fizic, emotional, etc ?!
CRUCIAT a scris:
Ma bucur pentru tine ca esti o exceptie: se vede din fiecare postare a ta bucuria de a trai, de a trai frumos. aplauze
Sincer, nu stiu ce se vede, dar -pina una alta- asta sunt: nici mai buna, nici mai rea decit altii. In plus, ma straduiesc sa ies din patratzelul meu si ma bucur de fiecare data cind vad ca ... pot smile .

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 11 Ian 2011, 18:53

dolion a scris:

Cantecul favorit al sefului

Păunul nemulțumit

Păunul, stând în fața Junonei, se jelea:
- Zeiță, preamarită, sunt un nedreptatit!
Ascultă-mă, și-ai să-nțelegi durerea mea.
Mi-ai dat un glas atât de răgușit,
Că n-am gasit în lume pe nimenea sa-i placă;
Pe când Privighetoarea, o pasăre săracă,
Atît de dulce cîntă, cu voce-atît de clară,
De parcă-ar fi ea însăși întreaga primavara!
Junona, supărată, l-a certat:
- Să nu te-aud, pizmaș nerușinat!
Tu gelozești Privighetoarea și spui ca glasul ți-e urât;
Dar porti la gât
Un curcubeu cu-o suta de feluri de culori
Si desfășori,
Pe coada ta-nstelată, podoabe mai bogate
Decât un galantar de nestemate
Mai e vreo pasare sub soare
Cu straie-atât de-ncântătoare?
Orice-animal își are o însușire-a lui,
Pe toate sa le aibă nici unul însă nu-i!
Putere are unul, iar celalalt - mărire;
Ușor în zborul lui e șoimul, vitează-a vulturului fire;
V-aduce corbul prevestire,
Iar ciorile va-arata sa va feriti de rău.
Sunt toti îndestulați cum se găsesc,
Și nu cârtesc
Să încetezi cu plânsul tău,
Că dacă nu, te jumulesc!

(Jean de La Fontaine)

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
CRUCIAT

Numarul mesajelor : 1568
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 11 Ian 2011, 20:47

Cristina a scris:
CRUCIAT a scris:

Cristina, daca imi permiti, nu generaliza.
Cruciatule, daca-mi permiti (sau nu smile ), generalizez, tocmai pentru ca ceea ce am descris eu, observ ca este o stare generala la romani (si nu numai), din pacate Wink . Ca ne place sau nu, asta este realitatea si este ceea ce aud si vad in fiecare zi, cel putin o data, inclusiv aici pe forum. Ne plingem non-stop, dar nu facem nimic pentru a ne fi mai bine.
......
CRUCIAT a scris:
Indemnul nu este la chiul, cum aparent da impresia. Cred ca este apel la femei sa isi caute stropul de fericire, indiferent de ceea ce fac.
Iar eu spun ca ar fi bine sa-si caute stropul de fericire in ceea ce fac, nu indiferent de ceea ce fac Wink . Cum poti fi -ca femeie/barbat, dar mai ales ca om- fericit indiferent de ce faci, de cum esti tratat/exploatat/abuzat fizic, emotional, etc ?!
CRUCIAT a scris:
Ma bucur pentru tine ca esti o exceptie: se vede din fiecare postare a ta bucuria de a trai, de a trai frumos. aplauze
Sincer, nu stiu ce se vede, dar -pina una alta- asta sunt: nici mai buna, nici mai rea decit altii. In plus, ma straduiesc sa ies din patratzelul meu si ma bucur de fiecare data cind vad ca ... pot smile .

Cristina, m-ai demolat! fraza cu fraza! acord
Mie imi plac femeile feminine-!, adica, cele tandre, glumete, harnice, inventive, culte, modeste, luptatoare. Adica, pe scurt, frumoase. floare
Eu cunosc insa oameni care nu pot sa reactioneze drastic la problemele intimpinate in viata ( lipsa de cultura sau structura sufleteasca ar fi cauze).Si ei sint insa frumosi pentru mine. Nu sint de acord cu lipsa de reactie, sa nu intelegi gresit. Dar exista acesti oameni, sint chiar foarte multi,majoritatea, daca au alte criterii de valori in viata decit mine, nu inseamna ca sint inferiori mie. Nu mi-e mila de ei in sensul peiorativ, dar inteleg ca au nevoie de ajutor, chiar de al meu, de ce nu?! Ca sint femei sau barbati, totul tine de compozitia sufleteasca-atit de complicata si fragila.
S-ar parea ca si tu si eu sintem oameni care facem SI ceea ce ne place si, nu stiu de tine, dar eu a trebuit sa lupt enorm sa reusesc asta, in ciuda tuturor, chiar si a mea! secret Ca sa intelegi ca, probabil, reactinam asemanator in viata.Dar...altii au dreptul sa fie diferiti de noi!
Apoi, daca o femeie considera ca TREBUIE sa rabde orice pentru a apara copilul sau de necazuri, sau, invers, ia hotararea sa rupa lanturile inrobitoare si lipseste, fortuit, de linga copil si mai si face munci complet sub pregatirea sa...asta nu vad de ce ar trebui eu s-o judec. Daca cere si pot si vreau, o ajut, daca nu, nu! Dar nu am dreptul sa judec scara de valori a altora. Asa cred eu si asta cautam sa spun anterior, nu ma refeream, absolut de loc, la lene si plingaciosi.Si nici la chiul, la indiferent orice fel de fericire in munca prestata, ci, fericire si in afara locului de munca respect

Numarul mesajelor : 630
Localizare : brasov
Data de inscriere : 25/11/2010

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 11 Ian 2011, 21:40

Admir cel mai mult la o femeie care isi pastreaza femininatatea in toate cazurile.Cel mai mult detest vulgaritatea. Si ar fi bine ca si femeia si barbatul sa aiba demnitate.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mier 12 Ian 2011, 09:06

CRUCIAT a scris:

Cristina, m-ai demolat!
Nu asta a fost intentia mea, sorry. Desigur ca unele lucruri dor si pot fi percepute ca fiind "demolator" etc, aici sunt de acord cu tine. Si pe mine ma doare, sa stii. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie spus si ce nu ne place sa auzim, din-contra.
CRUCIAT a scris:
Eu cunosc insa oameni care nu pot sa reactioneze drastic la problemele intimpinate in viata ( lipsa de cultura sau structura sufleteasca ar fi cauze).Si ei sint insa frumosi pentru mine.
Frumusetea lor exista, indubitabil (nici nu am afirmat contrariul). Dar ea este pusa in umbra tocmai datorita incapacitatii lor de a reactiona la... uritenie (="probleme", "lipsa de cultura", etc)Wink ...
CRUCIAT a scris:
Nu sint de acord cu lipsa de reactie, sa nu intelegi gresit. Dar exista acesti oameni, sint chiar foarte multi,majoritatea, daca au alte criterii de valori in viata decit mine, nu inseamna ca sint inferiori mie.
Cine a vorbit despre inferioritate aici, Cruciatule? Toti, dar absolut toti, avem partile noastre slabe, unii sunt prea luptatori, altii prea delasatori. Aici este vorba despre alegeri: alegem sa (re)actionam, sa luptam cu problemele (in sens constructiv, evident), sau sa ne lamentam la nesfirsit?!
CRUCIAT a scris:
Nu mi-e mila de ei in sensul peiorativ, dar inteleg ca au nevoie de ajutor, chiar de al meu, de ce nu?!
Daca-i impartasesti din experienta ta pozitiva, daca ii arati unde/cum ai gresit, inclusiv cum ai reusit sa treci peste probleme, il ajuti enorm de mult. Unde n-as da sa fi avut si eu pe cineva care sa ma traga de mineca, atunci cind am gresit. Ajutorul nu inseamna sa-i dai pestele (mura-n-gura), ci sa-i pui undita-n mina, sa invete singur cum sa se ajute.
CRUCIAT a scris:
Dar...altii au dreptul sa fie diferiti de noi!
Nici nu am contestat acest drept. Mi-am exprimat o opinie, si-atit.
CRUCIAT a scris:
Apoi, daca o femeie considera ca TREBUIE sa rabde orice pentru a apara copilul sau de necazuri, sau, invers, ia hotararea sa rupa lanturile inrobitoare si lipseste, fortuit, de linga copil si mai si face munci complet sub pregatirea sa...asta nu vad de ce ar trebui eu s-o judec.
Intre noi fie vorba, (ne) judecam tot timpul, inclusiv atunci cind ii spunem altuia ca nu trebuie sa-i judece pe altii Wink ...
In plus, eu nu m-am referit la cei care muncesc din greu si care gasesc o satisfactie in munca lor prin faptul ca-si hranesc familia, ci strict la puturosii si chiulangiii de profesie, milogii -in putere- care-ntind mina si se smiorcaie non-stop.
CRUCIAT a scris:
nu ma refeream, absolut de loc, la lene si plingaciosi.
Eu, da smile .

Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21491
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mier 12 Ian 2011, 09:56

CRUCIAT a scris:
lipseste, fortuit, de linga copil

FORTUÍT, -Ă, fortuiți, -te, adj. (Livr.) Venit pe neașteptate; neprevăzut, inopinat; întâmplător. – Din fr. fortuit, lat. fortuitus.
Sursa: DEX '98

FORTUÍT ~tă (~ți, ~te) livr. Care are loc pe neașteptate; întâmplător; inopinat; accidental; incidental. [Sil. -tu-it] /Sursa: NODEX

FORTUÍT, -Ă adj. neprevăzut, întâmplător, venit pe neașteptate; inopinat. ♦ (jur.) caz ~ = eveniment independent de culpa debitorului, care îl împiedică să-și execute o obligație. (< fr. fortuit, lat. fortuitus)
Sursa: MDN

FORTUÍT, -Ă adj. Venit pe neașteptate; neprevăzut, întâmplător, inopinat. [Pron. -tu-it. / cf. fr. fortuit, lat. fortuitus].
Sursa: DN

FORTUÍT adj. v. incidental, întâmplător, neașteptat, neprevăzut.
Sursa: Sinonime
http://dexonline.ro/definitie/fortuit

Scuze, dar n-am putut rezista tentatiei de "a te trage de ureche"!

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mier 12 Ian 2011, 11:13

dolion a scris:
CRUCIAT a scris:
lipseste, fortuit, de linga copil

FORTUÍT, -Ă, fortuiți, -te, adj. (Livr.) Venit pe neașteptate; neprevăzut, inopinat; întâmplător. – Din fr. fortuit, lat. fortuitus.
Sursa: DEX '98

FORTUÍT ~tă (~ți, ~te) livr. Care are loc pe neașteptate; întâmplător; inopinat; accidental; incidental. [Sil. -tu-it] /Sursa: NODEX

FORTUÍT, -Ă adj. neprevăzut, întâmplător, venit pe neașteptate; inopinat. ♦ (jur.) caz ~ = eveniment independent de culpa debitorului, care îl împiedică să-și execute o obligație. (< fr. fortuit, lat. fortuitus)
Sursa: MDN
FORTUÍT, -Ă adj. Venit pe neașteptate; neprevăzut, întâmplător, inopinat. [Pron. -tu-it. / cf. fr. fortuit, lat. fortuitus].
Sursa: DN

FORTUÍT adj. v. incidental, întâmplător, neașteptat, neprevăzut.
Sursa: Sinonime
http://dexonline.ro/definitie/fortuit

Scuze, dar n-am putut rezista tentatiei de "a te trage de ureche"!

Sensul dat de mine a fost acela ca, indiferent de vointa sa, nu poate sa isi indeplineasca indatoririle. E foarte folosit..
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:-tV9z8UhPW4J:forum.portal.edu.ro/index.php?act%3DAttach%26type%3Dpost%26id%3D367660+sinonumul+cuvintului+fortuit&hl=el&gl=gr&pid=bl&srcid=ADGEESjwhXc7D0aJXx_4Zsv7s5-_V_Yfkxl6TBrq-wwxHkRFfjsomVkbez469yxMAO_MU6KoC-RpmGPN717MjqyKf1tPhvANDGHDJAkTp9Vgc5qvQBSnqTkzMs5eXPvnr6USwBdRyFxk&sig=AHIEtbRFG97d9BCKPRKThF-Z5S4T2V-2mA
Oricum, ma bucur sa ma "tragi de urechi" oride cite ori o dau in bara...si nu va fi de putine ori.. mwah!

Numarul mesajelor : 630
Localizare : brasov
Data de inscriere : 25/11/2010

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mier 12 Ian 2011, 12:31

E grea limba romana,asta e,ne mai incurcam si noi! thumb_yello

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mier 12 Ian 2011, 17:06

Ca orice limba memorabila si cu mult mai bogata in sensuri ca altele, limba romana este o limba cu ... greutate smile , intr-adevar.

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Dum 16 Ian 2011, 13:40

AI ACCEPTA O RELATIE CU UN BARBAT INSURAT?

15 femei, 12 refuzuri categorice si 3 raspunsuri afirmative, dar cu anumite conditii. In mod cert, nicio femeie nu ar accepta fara retineri sa joace rolul de „cealalta femeie”... in viata unui barbat.
Multe nu realizeaza, insa, ca il joaca, desi stiu ca exista o sotie in peisaj. Scuzele barbatului care spune, ba ca nu merge casnicia, ba ca actele de divort sunt pe rol merg la inimile multor femei amorezate.
Totusi, in teorie, sexul majoritar stie ca nu este in regula sa apelezi la barbatul altei femei, chiar daca ti se pare ca au disparut pestii din balta.

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face

Citeam printre comentariile unui articol despre o femeie implicata intr-o relatie plina de peripetii cu un barbat casatorit, cazul unei femei care m-a cutremurat. Sotul ei, cu care este casatorita de 7 ani, a plecat timp de 4 luni de acasa in interes de serviciu. S-a indragostit insa acolo, chiar cu doua saptamani inainte sa se intoarca acasa. El i-a spus ca simte pentru acea femeie ce nu a simtit pentru ea niciodata. I-a explicat ca este foarte fericit si ca a realizat ca in casnicia cu ea se straduia sa creeze intelegere si armonie, in timp ce cu cealalta femeie le primeste in mod natural.
Suferinta acestei femei este suferinta pe care ar trai-o orice femeie al carei sot a inceput o relatie cu tine. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face. Pe acest principiu merg atat femeile din comunitatea noastra, Intre Prietene, dar si cele care ne urmaresc pe Facebook.
De aceea, sufletista spune ca distrugi o familie si se intoarce roata la un moment dat, iar betuca adauga ca „Viata nu dureaza o eternitate, ca sa pot gresi si apoi sa incerc sa repar ce am gresit!”
Pe Facebook cineva ne provoaca… „ Deci sa-mi spuna mie una careia ii place sa-i fie luat barbatul?”
Mai apoi, apare si teama ca el nu isi va parasi sotia, ca ea va afla… O femeie ne spune ca ar accepta cazul unui barbat vaduv, dar atat.
Per total, 12 femei intervievate merg pe deviza „totul sau nimic”, asa ca ar refuza categoric un barbat care nu este intreg, pentru ca apartine legal, moral, cu trupul sau sufletul altei femei.

Insurat, dar fara copii?

Un studiu de anul trecut care a facut mare valva spunea ca femeile sunt mai atrase de barbatii casatoriti, decat de burlaci. Motivul? Primii au dat deja dovada ca sunt capabili de o relatie serioasa si sa-si asume responsabilitati sentimentale.
3 din 15 femei ne-au marturisit ca ar putea accepta o relatie cu un barbat insurat. Una dintre ele isi limiteaza declaratiile la: „ In teorie toata lumea va spune ca nu ar accepta o relatie cu un barbat insurat, desigur, dar de multe ori se ajunge la asta fara sa-ti dai seama... Ea se indragosteste de el, el de ea, el omite sa-i spuna ca are verigheta, ea afla cand deja relatia devine mai serioasa...”
Celelalte doua femei care au raspuns afirmativ, adauga insa ca este important ca barbatul respectiv sa nu aiba copii. Ambele spun ca, in functie de gradul de implicare, ar lasa aventura sa curga fara sa-i ceara sa se desparta de sotie, dar ar vrea ca el sa renunte la casnicie, daca intre ei doi se leaga ceva serios.
|
Sursa: Unica.ro - (Stela Moisescu)

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Dum 16 Ian 2011, 14:49

Brrr! tema dura!
Din punctul meu de vedere, femeia, cistigind independenta materiala si culturala, a mai pierdut, uneori, si un dram din sensibilitatea cu care sintem construite de la natura.Sensibilitatea aceasta ar trebui sa ne aduca aminte ca nu trebuie sa ne facem "surorile" sa sufere, ca este greu sa explici unui baiat ( daca esti mama de baiat), sau unui copil in general, ca iti inseli partenerul tau, dar care este si tatal sau...Asta, vorbind teoretic. Si eu , vorbind la personal acum, sint o femeie fericita care m-am casatorit din mare dragoste si de tinara tare, am facut copil din dragoste, l-am crescut cu si in dragoste si, deocamdata, traiesc iubindu-mi sotul si cu simtamintul ca inca sint iubita. Nu a fost un drum fara hirtoape pina aici si, sigur, nimic nu-mi garanteaza ce va fi miine. Sint fericita si recunoscatoare insa pentru ceea ce am trait impreuna pina acum.
Lasint teoria si trairile personale, la general, stim bine ca sentimentele nu pot fi comandate.Aici, orice as gindi eu, las pe Dumnezeu sa judece si..pe ceilalti sa-si traiasca viata asa cum stiu si vor.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Sam 04 Iun 2011, 19:09

Splendid si atat de adevarat !

La 4 ani - Mama știe tot.
La 8 ani - Mama știe multe.
La 12 ani - Mama nu știe tot.
La 14 ani - Mama mea nu știe nimic.
La 16 ani - Mama mea ? Ce știe ea ?...
La 18 ani - Bătrâna asta a copilărit cu dinozaurii...
La 25 de ani - Posibil ca Mama să știe ceva despre asta...
La 35 de ani - Înainte de a decide, vreau să mă sfătuiesc cu Mama.
La 45 de ani - Precis ca Mama poate să mă îndrume...
La 55 de ani - Ce-ar fi făcut Mama în acest caz ?
La 65 de ani - De-aș fi putut să vorbesc despre asta cu Mama...
Dedicat tuturor mamelor din lume.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 28 Iun 2011, 11:53

No Limits Woman, cel mai mare eveniment dedicat femeilor din Romania:1-3 Iulie 2011, Sala Palatului, Bucuresti

Esti perfecta si fara limite! Trebuie doar sa te descoperi!

Daca iti place sa ai grija de sanatatea ta, daca iti plac la nebunie cosmeticele, accesoriile si hainele, sau esti o iubitoare de moda, No Limits Woman este ceea ce cauti: un eveniment pentru femei si despre femei: expozitie cu vanzare, workshop-uri, ateliere de creatie.

Pentru ca o femeie independenta este o femeie frumoasa si sanatoasa, No Limits Woman, a pregatit o gramada de surprize pentru tine: servicii medicale, produse de ingrijire personala, saloane de infrumusetare, spa, fitness, accesorii si imbracaminte, confectii, bijuterii, cadouri, parfumuri, articole sportive, servicii matrimoniale, decoratiuni interioare, sau cluburi pentru femei, produse naturiste si terapii complementare, centre de remodelare corporala, cursuri diverse, carti de dezvoltare personala, coaching, psihologie.

Workshopuri sustinute de: Dr. Cristian Andrei, Maria Grapini, Dr. Alin Popescu, Dr. Serban Damian, Dr. Cristian Panaite, doamna Christine Valmy, Andrei Loiso, Cristian Margarit, Simoma Maria Vladica, Cristina Comanac.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Joi 08 Sept 2011, 17:31

DIN EXPERIENTA UNEI OCTOGENARE

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
Suficienti bani in contul ei ca sa se poata muta sau inchiria o locuinta, chiar daca ea nu vrea niciodata asta... sau nu este nevoita sa faca asta.

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
Ceva pentru imbracat, care sa fie perfect pentru serviciu, sau pentru o intalnire cu cineva "visat" si pentru care trebuie sa fie gata intr-o ora.

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
O tinerete pe care sa o lase multumita in urma.

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
Un trecut suficient de "suculent", pe care il va putea povesti cand va fi batrana.

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
Un set de surubelnite, o masina de gaurit si un sutien negru de dantela...

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
O prietena/prieten, care sa o faca intotdeauna sa rada... si una care sa o lase sa planga.

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
O piesa de mobila buna, care sa nu fi fost proprietatea nimanui din familia ei.

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
8 farfurii care sa se asorteze, pahare cu picior pentru vin si o reteta de mancare care ii va face pe musafiri sa se simta onorati.

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
Sentimentul de control asupra destinului ei...

O FEMEIE TREBUIE SA STIE
Cum sa "cada" in iubire, fara sa se piarda...

FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
Cum sa paraseasca un serviciu, sa intrerupa o dragoste si sa se confrunte cu o prietena, fara sa strice prietenia...

Cand poate sa insiste mai tare... si cand trebuie sa plece...

Ca nu poate schimba lungimea picioarelor, latimea soldurilor sau natura parintilor sai...

Ca, poate nu a fost perfecta copilaria ei, dar ca s-a terminat...

Ce trebuie sa faca, sau sa nu faca, pentru a fi iubita mai mult...

Cum sa traiasca singura... chiar daca ei nu-i place asta...

Pe cine sa creada, pe cine sa nu creada si de ce ea nu trebuie sa ia asta ca pe o ofensa personala...

Ce poate sau ce nu poate indeplini intr-o zi, intr-o luna... si intr-un an.

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 09 Sept 2011, 01:39

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
Un sot crestin adevarat, care o va respecta ca sotie.

Bărbaților, purtați-vă și voi, la rîndul vostru, cu înțelepciune cu nevestele voastre, dînd cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unele cari vor moșteni împreună cu voi harul vieții, ca să nu fie împiedecate rugăciunile voastre.

Amin.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Sam 10 Sept 2011, 12:49

dolion a scris:
DIN EXPERIENTA UNEI OCTOGENARE
...................
Pai cand ai ajuns octogenara, evident ca stii multe lucruri, posibil pe toate alea enumerate. Problema este: iti mai folosesc? Bine ar fi sa ne nastem invatati... Rolling Eyes
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Sam 10 Sept 2011, 14:44

Tocmai, din experienta ei, impartaseste tinerelor... asa ca tine... sa nu repete greselile ei!

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 16 Sept 2011, 08:02

Bancomatul

Procedura pentru barbati

1 Oprire in dreptul automatului
2 Coborirea geamului
3 Introducerea cartelei si tastarea codului PIN
4 Introducerea sumei dorite
5 Scoaterea card-ului si scoaterea banilor
6 Ridicarea geamului
7 Plecarea

Procedura pentru femei

1 Oprire dupa automat
2 Parcurgerea in marsarier a distantei necesare pina in dreptul automatului
3 Repornirea motorului inecat
4 Coborirea geamului
5 Gasirea posetei,golirea acesteia pe scaunul pasagerului pentru a localiza cardul
6 Gasirea gentii de machiaj si verificarea machiajului in plafoniera
7 Incercarea introducerii card-ului
8 Deschiderea portierei pentru accesul mai facil la automat data fiind distanta prea mare pina la aceasta
9 Introducerea card-ului
10 Introducerea card-ului in pozitia corecta
11 Reintrare in masina si cautare jurnal care are codul PIN scris pe coperta interioara
12 Introducerea codului PIN
13 Apasare "Cancel" si reintroducerea codului PIN corect
14 Introducerea sumei dorite
15 Reverificarea machiajului in oglinda retrovizoare
16 Scoaterea banilor
17 Golirea posetei, din nou, pentru gasirea portofelului si introducerea banilor in portofel
18 Reverificarea machiajului
19 Parcurgerea a citiva metri
20 Reintoarcerea la automat
21 Recuperarea card-ului
22 Regolirea posetei, gasirea portofelului, punerea card-ului in locasul lui
23 Reverificarea machiajului
24 Repornirea motorului care s-a inecat si demarare
25 Conducerea a 6 pina la 8 km
26 Eliberarea frinei de mina.

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 16 Sept 2011, 23:41

dolion a scris:
Bancomatul
Laughing

dolion

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Joi 22 Mar 2012, 13:24

Incredere conjugala

Vine un moment cand o femeie trebuie sa aiba incredere in sotul sau... de exemplu:

O sotie vine acasa seara tarziu, cu o zi mai devreme dupa ce fusese plecata intr-o calatorie de afaceri si deschide incet usa de la dormitor. De sub patura ea vede iesind patru picioare in loc de doua. Se intinde dupa bata de baseball si incepe sa loveasca cu sete patura.
Dupa ce termina se duce in bucatarie sa se racoreasca cu un pahar de vin.
Cand intra in bucatarie il vede pe sotul sau citind o revista.
"Buna draga!" spune el ... "Parintii tai au venit in vizita si i-am lasat sa stea in dormitorul nostru. I-ai salutat si tu?"

Numarul mesajelor : 266
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 28/03/2012

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 24 Apr 2012, 20:16

Femeile vorbesc mai mult decat barbatii. Un articol publicat in 2007 de revista Science arunca in aer mitul ca femeile sunt mai vorbarete decat barbatii, scria Hotnews in urma cu trei ani. Cercetatorii au avut ca grup tinta de studiu 400 de studenti la colegiu, americani si mexicani, inregistrati la fiecare 12 minute si jumatate. A reiesit ca femeile au vorbit, in medie, putin peste 16.000 de cuvinte pe zi, dar nici barbatii nu s-au lasat mai prejos, apropiindu-se de aceeasi cifra. In topul guralivilor, potrivit studiului care a durat patru ani, cu 47.000 de cuvinte exprimate intr-o singura zi, au fost trei barbati. Rezultatele studiului au demontat afirmatiile potrivit carora femeile ar vorbi de trei ori mai mult decat barbatii.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 24 Apr 2012, 20:17

Femeile sunt mai predispuse la stres si depresie. Analizele cerebrale din ultimii 10 ani au aratat ca barbatii si femeile raspund diferit cand vine vorba de durere si de frica, creierul femeilor fiind mai sensibil la amandoua, chiar si la niveluri mici de stres. Oamenii de stiinta cred ca in spate se afla un motiv biologic. O cercetare realizata pe soareci la Spitalul de Copii din Philadelphia, publicata vara aceasta, a descoperit ca femeile sunt mai sensibile la niveluri mici ale unui hormon al stresului si ca le este mai greu decat barbatilor sa se adapteze la niveluri mai ridicate ale acestui hormon. Sistemul nervos al soarecilor este asemanator cu cel uman, asa ca observatia ar putea avea implicatii si la oameni, desi stresul resimtit de acestia este mai complex decat in cazul rozatoarelor. Sensibilitatea la stres poate avea o serie de beneficii, intrucat sporeste flexibilitatea si vigilenta, insa daca anxietatea este prelungita, ea poate produce pagube. O astfel de observatie poate explica de ce femeile sunt mai predispuse la depresie, la tulburarea de stres posttraumatic sau la alte afectiuni care au la baza anxietatea.
Daniel David, seful catedrei de Psihologie Clinica si Psihoterapie din cadrul Universitatii Babes Bolyai din Cluj, spune insa ca multe tulburari psihice pot aparea cu frecvente diferite la barbati si la femei nu pentru ca ar fi vorba de diferente reale in functie de gen, ci pentru ca instrumentele de psihodiagnostic sunt distorsionate, favorizand raspunsurile in functie de sex. „Particularizand ideea, se pare ca scalele/testele psihologice clasice de depresie insista mai mult pe forme de manifestare/raportare a depresiei la femei (ex. trairea subiectiva sau probleme legate de comportamentul alimentar) si mai putin pe forme de manifestare a depresiei la barbati (ex. comportamental/iritabilitate)”, explica el. „De aceea femeile par sa aiba depresie mai frecvent decat barbatii”.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 24 Apr 2012, 20:20

Psihologul trece si el in revista doua mituri care tin de femei. Unul dintre ele este legat de faptul ca femeile ar fi mai emotionale iar barbatii mai rationali. „Studiile de specialitate arata ca femeile si barbatii sunt la fel de irationali/rationali, diferentele de rationalitate/irationalitate, daca si cand apar, fiind instabile si probabil legate de continutul, nu de stilul gandirii!”. Cat priveste partea de emotionalitate, lucrurile sunt nuantate. „Unele probleme emotionale (ex. de tip depresiv, tulburare de panica, anxietate sociala), mai numeroase, sunt mai frecvente la femei decat la barbati in timp ce altele (ex. impulsuri agresive), probabil mai putine, sunt mai frecvente la barbati decat la femei”. Un alt mit, continua psihologul, spune ca, in psihoterapie, femeile sunt mai eficiente in comparatie cu barbatii, si asta pentru ca ar fi mai empatice si ar avea abilitati verbale mai ridicate, ceea ce le-ar permite o mai mare atentie si un mai mare insight in problemele (emotionale) ale pacientului. „Sigur, cercetarile de specialitate nu au scos in evidenta diferente de performanta in functie de gender. Mai mult, analizand istoria psihologiei si a psihoterapiei, cei mai multi psihoterapeuti – cunoscuti si influenti -, practicanti si/sau fondatori de scoli psihoterapeutice au fost barbati”.
In articolul pentru Fox News mentionat mai sus, expertul in relatii Yvonne Fulbright enumera la randul ei o serie de mituri legate de femei, dintre care amintim cateva: femeile au intotdeauna nevoie de o legatura emotionala pentru a face sex – fals („Unele au nevoie de asa ceva”, scrie Fulbright, „insa altele, din cand in cand, nu vor decat sex fara implicatii, ‘actiune carnala bruta’. Mai multe femei ar face asta daca nu ar exista inca prohibitii culturale(…). Chiar si mai multe ar face sex de dragul sexului daca nu le-ar fi teama sa fie considerate curve”; fiecare femeie are un punct G – aici nu exista inca un consens in lumea stiintifica („Da, fiecare femeie are un punct G. Insa nu toate punctele G sunt zone erogene”, spune Fulbright, care ii indeamna pe barbati sa caute alte puncte fierbinti presarate de-a lungul trupului unei femei in cazul in care punctul G nu ii produce acesteia satisfactie); femeile nu au nevoie de sex la fel de des ca barbatii – fals (Expertul in relatii spune ca, daca e sa ne gandim la atingerile, teasingul, exhibitionismul sau la seductiile subtile utilizate de femei, apetitul lor sexual concureaza cu cel al barbatilor, plus ca reprezentantele sexului frumos sunt setate de Mama Natura sa aiba orgasme multiple); o femeie insala mai putin decat un barbat („Adulterul are avantaje pentru o femeie. De exemplu, cand cineva este interesat de ea, pentru ea inseamna mai multe resurse. O femeie nu-si va recunoaste infidelitatea atat de usor, din teama de a nu pierde sprijinul relatiei de baza”).

Numarul mesajelor : 22381
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mier 25 Apr 2012, 01:50

Un lucru e categoric mai accentuat în viata femeii decât a bărbatului:
ca părinte nimic nu egalează dragostea de mamă. Absolut nimic! floare

dolion

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mier 25 Apr 2012, 09:06

Emil Condor a scris:
... nimic nu egalează dragostea de mamă...

... dragostea de tata, atunci cand acesta e constient de rolul sau in educatia copilului! Fara dragostea autoritara a tatalui, copilul va fi dependent de mama, se va afirma greu, sau deloc in viata si greseala se va perpetua in propria familie... daca o va avea!
Faceti un mic sondaj printre cei ce divorteaza si veti constata ca tatal a fost inexistent in educatia lor, cand erau mici.
Eu le-am sadit responsabilitatea in constiinta copiilor mei si au dat socoteala in fata mea pentru toate esecurile avute... am copii bine crescuti, de care sunt mandru, dar pentru asta, m-am implicat in cresterea si educarea lor de cand au aparut pe lume!
Si acum, (baiatul are aproape 33 de ani), imi cer parerea pentru orice actiune importanta in viata lor.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   

Sus In jos

Eternul feminin
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: ACTIUNEA "DIVERSE"-
Mergi direct la: