Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Astazi la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Ieri la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Ieri la 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Ieri la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
cugetari brasov problema drumetie Popasul sibiu 1 istorie Invatamant Maxime 23 altaintrebare curiozitati
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Falsitatea naturii divine a lui Iisus

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 00:00

Eu am credintă; fără credintă este cu neputintă să fim plăcuti lui Dumnezeu.
Fără credintă nu putem fi ca Isus, nu putem merge unde a mers Isus, fără credintă nu există nimic.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 00:04

@Emil Condor a scris:
Fără credintă nu putem fi ca Isus.....

Nu te supara ,cu credinta pe care o ai poti fi ca Isus(pbuh)????? Shocked
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 00:10

Fără credintă nimic nu se poate, absolut nimic.
Tu ce ai vrut să spui Karima? Poti fi mai explicită pentru mine - nu am înteles întrebarea ta, directia ei.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 00:40

Pai tu ai spus ca fara credinta nu putem fi ca Isus
Eu am intrebat:Cu credinta putem fi ca Isus?
Isus a fost un Profet.Tu poti fi un Profet daca ai credinta?
Sau tu mai spui Isus este de fapt Slava lui Dumnezeu.
Tu poti fi slava lui Dumnezeu daca ai credinta?
Este adevarat ca cine nu are credinta nu are nimic pe lumea asta si nici nu va avea nici pe cealalta si foc va inghiti
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 00:59

Totul stă în credintă, ABSOLUT TOTUL.
Chiar Isus spune că prin credintă putem face lucruri mai mari decât cele făcute de El.

Omul nu realizează că doar credinta dă putere: crezi esti puternic, nu crezi, esti slab. Simplu!
Sus In jos
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 08:38

@Emil Condor a scris:
Chiar Isus spune că prin credintă putem face lucruri mai mari decât cele făcute de El.

Omul nu realizează că doar credinta dă putere: crezi esti puternic, nu crezi, esti slab. Simplu!
Ai dreptate!Dar nu a fost,nu este si nici nu o sa fie vreun om care sa faca macar lucrarile lui Iisus!
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 08:48

@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:

Ai dreptate!Dar nu a fost,nu este si nici nu o sa fie vreun om care sa faca macar lucrarile lui Iisus!

Esti sigur ca nu a fost? eu zic sa mai cercetezi un pic pt ca am avut un om in generatia noastra prin care Dumnezeu a lucrat a vindecat boli si nu numai ! ma rezum la atat ! desi lucrarile au fost mult mai mari (lucrarile Domnului) prin acest om !
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 10:02

@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:

Esti sigur ca nu a fost? eu zic sa mai cercetezi un pic pt ca am avut un om in generatia noastra prin care Dumnezeu a lucrat a vindecat boli si nu numai ! ma rezum la atat ! desi lucrarile au fost mult mai mari (lucrarile Domnului) prin acest om !
Care e acel om din generatia noastra?
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 12:07

@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:

William Marrion Branham !
dar vreau sa precizez si sa fiu bine si clar inteles ... eu nu vin aici si sustin pe acest om pe care lam numit !!! eu sustin mesajul care El la adus in generatia noastra si CRED ca Duhul Domnului a fost peste El.
pt mine omul nu conteaza ... pt mine conteaza ceea ce spune !! si eu CRED MESAJUL care la adus si il consider adevarat si in conformitate cu Biblia !
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 18:51

@sam22 a scris:

dar vreau sa precizez si sa fiu bine si clar inteles ... eu nu vin aici si sustin pe acest om pe care lam numit !!! eu sustin mesajul care El la adus in generatia noastra si CRED ca Duhul Domnului a fost peste El.
pt mine omul nu conteaza ... pt mine conteaza ceea ce spune !! si eu CRED MESAJUL care la adus si il consider adevarat si in conformitate cu Biblia !

WILLIAM BRANHAM
MISCAREA "LATTER RAIN" - "PLOAIE TARZIE"
Cea mai bine documentata si completa lucrare de cercetare a originilor Miscarii "Ploii Tarzii" este lucrarea lui Albert James Dager, numita Kingdom Theology. Majoritatea acestui material se inspira din lucrarea aceasta.
Conform celor spuse de Dager, Miscarea "Latter Rain" (deci, "Ploaie Tarzie"), a aparut la sfarsitul anilor 40 cu persoana lui Franklin Hall, cel care a infiintat un "mare centru de postire si rugaciune pentru trezire" in 1946, in San Diego, California. Pentru a putea sa-l analizam pe William Branham trebuie sa-l cunoastem mai intai pe Franklin Hall. Pe vremea aceea, Franklin Hall a scris cartea Putere Atomica prin Post si Rugaciune. Aceasta carte care amesteca idei din ocultism cu terminologia crestina a avut un impact semnficativ asupra unui numar de alte organizatii de pe atunci. Spre exemplu, Hall a afirmat ca rugaciunile crestinilor sunt impiedicate daca acestia nu postesc, iar rugaciunile paganilor primesc raspuns atunci cand postesc:
Fara indoiala ca Hall a fost sincer in dorinta lui de a dobandi iluminare spirituala, cum sunt si cei din zilele noastre ce considera experientele ca fiind etalonul spiritualitatii. Este insa clar ca ocultismul amestecat cu expresii crestine si cu referinte din Biblie a fost o piatra de poticnire pentru cei amagiti.
STIATI CA WILLIAM BRANHAM NU A MURIT ?
Un influent exponent din trecut al "vinului nou" si ale carui invataturi sunt reinviate astazi de invatatorii moderni ai "vinului nou" si ai "Binecuvantarii Toronto" ("trezirea rasului sfant"!?), este nimeni altul decat William Branham. Influentat de Franklin Hall, Branham s-a facut in 1948 din baptist, penticostal si a inceput sa invete ceea ce el a numit "Cea De-a Saptea Era a lui Dumnezeu pentru Biserica". Branham a crezut literalmente ca el este "ingerul" despre care se vorbeste in Apocalipsa 3:14 si 10:7, profetul Epocii Laodiceene, epoca sfarsitului. Branham a crezut ca mesajul sau va aduce ordinea in lume si dupa aceea Isus se va intoarce. Branham si urmasii lui au crezut ca dovada posesiunii Duhului Sfant era daca-l urmai pe "profetul lui Dumnezeu", William Branham ! Invataturile lui Branham sunt pline de crezuri eretice, printre care se numara, "doctrina samantei sarpelui", prin care afirma nasterea lui Cain (biblicul, nu Paul Cain !) din adulterul Evei cu Satana (?!), precum si "Armata lui Ioel" prin care el sustinea ca "ploaia tarzie" reprezinta Miscarea Penticostala a vremii lui. Branham a invatat ca doctrina Trinitatii, crezul ca Dumnezeu este din Trei Persoane, Tatal, Fiul si Duhul Sfant, se bazeaza pe un mit babilonian. In vehementa cu care neaga doctrina Trinitatii William Branham nu este cu nimic diferit de Martorii lui Iehova. El a sustinut ca Dumnezeu este doar o Singura Persoana care si-a manifestat (aratat) trei atribute diferite. El a mai invatat ca Biblia, Cuvantul lui Dumnezeu ne-a fost oferit sub trei forme diferite: Zodiacul, piramidele egiptene, si Scripturile ?! Insa pretentia lui cea mai mare la faima au fost, inchipuitul lui dar al vindecarii si al descoperirilor care el spune ca ii erau facute de "glasul" pe care-l identificase ca fiind al unui inger. De obicei, Branham cadea in transa in timpul serviciilor de vindecare si atunci ingerul sau lucra prin el. Cand era intrebat daca vindecarile sale erau savarsite de catre Duhul Sfant, Branham raspundea, "Nu, ingerul meu le face"!?
Viata lui William Branham s-a curmat brusc in anul 1965, la sase zile dupa ce masina lui a fost lovita frontal de un sofer beat. Multi din urmasii lui Branham au crezut ca intr-adevar el venise in duhul lui Ilie. Altii, au crezut ca era Dumnezeu, nascut dintr-o fecioara - Fiul Omului. S-au asteptat sa invie din morti dupa trei zile ?! Insa, pana in aceasta zi trupul lui Branham zace in mormant. Piatra sa funerara, o piramida, se poate vedea intr-un cimitir din Jefferson, statul Indiana. Inscrisa pe ea este pretentia lui ca ar fi fost "profetul" bisericii din zilele din urma. Acum, desi Branham este mort, invataturile sale ocultice sunt inca vii prin cei care-i poarta mesajul sau.
WILLIAM BRANHAM SI PLOAIA TARZIE
La sfarsitul anilor 40, Branham a exercitat o puternica influenta asupra unui grup din North Battleford, din districtul Saskatchewan, Canada, grup cunoscut sub numele de Fratii Sharon. Invataturile raspandite de acest grup, cunoscute sub numele de "Miscarea Ploii Tarzii" ("Latter Rain Movement") s-au bazat pe ereziile lui Franklin Hall si William Branham. Aceasta invatatura a "Ploii Tarzii", care este o combinatie a invataturilor lui Hall si Branham, sugereaza ca toate pasajele din Scriptura referitoare la refacerea Israelului in zilele din urma, privesc de fapt Biserica. Adeptii acestei invataturi, numiti "biruitori" ("overcomers") sau "Fii Descoperiti ai lui Dumnezeu" ("Manifested Sons of God"), deveneau sfintii desavarsiti si puternici care puneau stapanire pe Pamant pentru a intemeia Imparatia lui Dumnezeu. Acest grup este un cult despre care organizatiile anti-cultice si apologetice din Statele Unite avertizeaza crestinii de pretutindeni.
O alta parte importanta a acestei miscari o constituie doctrina cunoscuta sub numele de "Armata lui Ioel". Sustinatorii "Ploii Tarzii" isi intaresc teoria lor bizara a "Fiilor Descoperiti ai lui Dumnezeu", interpretand armata de lacuste din capitolele 1 si 2 (din Ioel) ca fiind o puternica armata a lui Dumnezeu - de fapt adevarata biserica (adica, ei) care pune stapanire pe planeta pentru a o pregati pentru venirea lui Isus.
FII DESCOPERITI AI LUI DUMNEZEU
Un bun semnal al prezentei unei doctrine false intr-o biserica este atunci cand o invatatura il proiecteaza pe om ca fiind mai mare si mai puternic iar pe Dumnezeu manipulat si supus planurilor si intentiilor omului. Este limpede ca aceasta idee a "Fiilor Descoperiti ai lui Dumnezeu" se incadreaza in aceasta categorie.
Luata izolat, teologia lui William Branham este in intregime bazata pe propria sa interpretare a cartii Apocalipsei. Astfel, el a pretins ca cele sapte stele din Apocalipsa 1:20 au fost urmatoarele personaje care au fost repartizate fiecarei perioade a Bisericii: Sf.Pavel a fost trimisul sau mesagerul catre Efes, intre 53-170 d.H (dupa Hristos); Ireneu a fost trimisul catre Smirna, intre 170-312 d.H.; Martin catre Pergam ?; Sf.Columba 606-1520 d.H.?; Wesley catre Filadelfia, 1750-1906 d.H.; iar William Branham catre Laodicea 1906- ? (din, "O Expunere a Epocilor celor Sapte Biserici", pag.4).
Inutil sa o mai spunem, dar acestea sunt pure nascociri care nu se pot argumenta scriptural (chiar daca adeptii lor pretind ca se poate, n.tr.), iar cei pe care Branham i-a ales ca "mesageri" se afla in totala contradictie cu el devreme ce acestia au sustinut doctrina Trinitatii pe cand el o neaga.
El s-a auto-intitulat profetul pentru aceasta dispensatie (adica pentru aceasta perioada a Bisericii - n.tr.), spunand ca la fel cum Ioan Botezatorul a avut puterea si duhul lui Ilie si a pregatit calea Domnului tot asa William Branham a venit ca sa implineasca restul din Maleahi 4:5, verset care din punctul de vedere al Bibliei este o profetie ce priveste sfarsitul vremurilor, "ziua Domnului, ziua aceea mare si infricosata". Cu alte cuvinte, el pretinde ca este chiar prevestitorul Zilei Judecatii lui Dumnezeu, parand sa inteleaga bine la ce se refera acel "restul" din Maleahi, insa nefiind persoana potrivita pentru asumarea acelei insarcinari (el afirma aceasta in "Epoca Bisericii Laodiceene", pag.9-11).
Branham a fost la inceput ordinat ca predicator baptist, dar dupa participarea la o adunare penticostala a decis ca nu avea tot ce-i trebuie pentru a predica (a afirmat-o in "Evanghelia Supranaturala", pag.11). Astfel, a continuat sa-l caute pe Dumnezeu si apoi a pretins ca i s-au facut revelatii, aratari ale ingerilor, a auzit glasuri care i-au vorbit si a primit viziuni ale viitorului (vezi, "Asa vorbeste Domnul", vol.2, nr.5, pag.28-29). Una din aceste pretinse revelatii este tiparita cu constanta in diversele publicatii pe care adeptii teologiei lui le raspandesc si este aceea a norului circular chipurile format de ingerii care i-au descoperit taina celor sapte peceti. Recent despre acelasi nor s-a afirmat ca ar fi chipul Domnului Isus (vezi, "Impactul Descoperirii").
Cu privire la el s-au mai facut si alte afirmatii extraordinare, incluzandu-se printre acestea si cea proprie ca el a venit ca "slujitor al lui Dumnezeu care a avut o multime de vedenii, dintre care nici una nu a dat gres vreodata... " (vezi, "Epoca Bisericii Laodicene", pag.6). Adeptii sai de la Cortul lui Branham (Branham Tabernacle) cred ca adevarata biserica sunt ei si ca aceasta a fost refacuta si resturata prin lucrarea lui Branham ("Asa vorbeste Domnul", vol.2, nr.5, pag.11). La randul sau, Branham numeste Biserica Romano-Catolica, "marea curva" a cap.17 al Apocalipsei, iar Bisericile Protestante le numeste "stricate" (idem, pag.13).
Cu toate acestea, eroarea cea mai grava pentru care William Branham nu poate fi un profet al lui Dumnezeu iar teologia lui nu se poate numi crestina, este negarea doctrinei Trinitatii. Argumentul sau este ca, "la Consiliul Nicean, invataturile apostolilor au fost inlocuite cu mult mai noua si recenta doctrina a Trinitatii". Sau ca, "fiecare grup religios care s-a format pana in aceea clipa a anului 1914 este un ferm sustinator al Trinitatii. Aceasta este parte a temeliei lor babiloniene" (idem, pag.4-7). Ostilitatea fata de orice alte grupuri crestine este o trasatura comuna a cultelor. Martorii lui Iehova, mormonii, sunt doar unii dintre cei care impartasesc acest crez comun.
Reinterpretarea pe care Branham o ofera Trinitatii este urmatoarea: Dumnezeu este o singura persoana care se poate descoperi/manifesta/arata sub trei forme diferite - ca Tata, ca Fiu si ca Duh. Si in privinta acestei interpretari este adevarata zicala, "erezii vechi in vestminte noi", deoarece aceasta este doctrina cunoscuta in istorie sub numele de modalism sau sabelianism, dupa numele promotorului ei timpuriu, Sabelius, care a afirmat ca Dumnezeu s-a aratat in trei "moduri" (sau "chipuri") diferite, dar El fiind o singura persoana. Aceasta invatatura se afla in clara contradictie cu Scriptura care invata ca in natura unui singur si adevarat Dumnezeu se afla trei persoane distincte si egale intre ele, care exista in mod simultan: Tatal, Fiul, si Duhul Sfant. Biblia spune ca:
1. Exista un singur Dumnezeu: Isaia 43:10; 44:6; Deut.4:35; 6:4; 1Tim.2:5, etc.
2. Tatal este Dumnezeu: Filip.2:11-12; Ioan 17:3; 1Cor.8:4-6; 1Petru 1:3, etc.
3. Fiul este Dumnezeu: Ioan 1:1,14,18; 8:58; Exod.3:14,15, Ioan 10:30; 20:28; Rom.9:5; Filip.2:6; Evrei 1:8; Isaia 9:6, etc.
4. Duhul Sfant este Dumnezeu: Fapte 5:1-4; 13:2, comparati cu 1Cor.1:1; 2Cor.3:17 si cu Exodul 34:34; Matei 28:19.
De asemenea, Biblia afirma ca exista o deosebire, o distinctie intre persoanele Trinitatii fiindca Fiul spune Tatalui, "nu cum voiesc Eu, ci cum voiesti Tu" (vers.Cornilescu), sau "faca-se nu voia Mea ci voia Ta" (din engleza) (Matei 26:39), iar in afirmatia din Ioan 10:30 redata cu acuratetea limbii grecesti ne spune, "Eu si Tatal (noi) una suntem". Datorita formei verbului, ei sunt acelasi Dumnezeu, dar ca persoane diferite. O alta distinctie, deosebire de persoane observam ca exista intre Isus si Duhul Sfant si intre Tatal si Duhul Sfant atunci cand Isus spune in Ioan 14:15-16 ca Tatal ne va trimite "un altul", "un alt Mangaietor" (cuvantul grecesc pentru "un altul" insemnand "un altul de acelasi fel").
Concluzia la care ajungem este ca invataturile lui Branham sunt gresite si ca in consecinta el vesteste "un alt Isus" (2Cor.11:3-4), (care nu este acelasi cu cel ce este vestit in Biblie !), iar mesajul lui este "o alta evanghelie" decat cea biblica ! Crestinii care respecta Cuvantul lui Dumnezeu nu ar trebui sa sustina aceste crezuri ci sa le demaste ! Iar adeptiilor teologiei si crezurilor popularizate de William Branham ar trebui sa li se dovedeasca adevarata lor origine si sa fie incurajati ca vina la adevaratul Isus. A-l cunoaste pe El inseamna a avea viata vesnica!
de Carl Beisner, Consultantul Cercetarii
tradus si adaptat de Teodor Macavei

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 09 Sept 2008, 19:39

@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:

Uite ce spune Phillip Arnn despre B R A N H A M I S M / W I L L I A M B R A N H A M:
"-Doctrina samantei Sarpelui este o interpretare improprie a textului din Genesa 3, care este alegoric si arbitrar. Pacatul Evei nu a fost de natura sexuala. Ea a luat un fruct litarar dintr-un pom literar. Adam a luat de asemenea din acelasi fruct ca Eva (Genesa 3:6). Aceasta nu este o referire la un pacat sexual. Doctina samantei Sarpelui limiteaza in mod artificial ispasirea prin rasa sau genetica. In timp ce este adevarat ca cea mai mare parte a umanitatii nu va beneficia de jertfa mortii lui Hristos (Matei 7:13-14), Isus a murit pentru pacatele intregii lumi (1 Ioan 2:2). Rascumpararea prin Hristos nu este limitata la o familie anume sau o anume rasa de oameni. Doctrina samamtei Sarpelui nu isi are inceputul odata cu Branham. Versiunea doctrinara a lui Branham este paralela cu puctele de vedere rasiste ale unor grupari din interiorul miscarii “Identity” (Identitate) si filozofiile speculative ale lui Sun Myung Moon.
-In lumina afirmatiilor ca Branham a fost profetul lui Dumnezeu pentru totdeauna, este semnificativ faptul ca a profetit in mod fals ca America va fi distrusa in 1977 (The Seven Church Ages, pag. 322). Branham s-a facut vinovat de profetii false (Deuteronom 18:20-22). In timp ce el a incercat sa o numeasca o prezicere mai degraba decat o profetie (fara sa explice diferenta), el a afirmat cu fermitate ca data din 1977 s-a bazat pe cel de-al treizecilea an al studierii Bibliei si “Inspiratie divina.” Slujirea lui Branham si afirmatiile lui au fost sustinute de asa numitele verificari supranaturale. Oricum, semnele si minunile nu sunt dovezi de necontestat. Multe secte aflate in conflicte si ideologii se lauda cu “dovezi” similare (2 Tesaloniceni 2:9; Matei 12:39, 24:24; Evrei 1:1; 1 Ioan 4:1-3).
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mier 10 Sept 2008, 22:03

@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:

In cazul asta eu zic ca ar fii corect sa crezi in toti profetii care au adus mesajul de la Dumnezeu nu?
Ma refer la toti profetii din toate timpurile si locurile.
Noi musulmanii stim ca au fost peste 1000 de profeti si in jur de 350 mesageri.
Pt ca nu cunosc acest om despre care tu vorbesti poti sa-mi spui pe scurt ce mesaj a adus el?Ce mesaj a fost el ales de Dumnezeu sa aduca?
Cat despre minuni si vindecari au fost si altii chiar in vremea lui Isus care le faceau dar nu au avut darul profetiei(ezi Simion Magul ,Apoloniu din Tiana,etc)
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 11 Sept 2008, 00:16

@Karima a scris:
@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@sam22 a scris:
@Restauratorul a scris:
@Emil Condor a scris:

In cazul asta eu zic ca ar fii corect sa crezi in toti profetii care au adus mesajul de la Dumnezeu nu?
Ma refer la toti profetii din toate timpurile si locurile.
Noi musulmanii stim ca au fost peste 1000 de profeti si in jur de 350 mesageri.
Pt ca nu cunosc acest om despre care tu vorbesti poti sa-mi spui pe scurt ce mesaj a adus el?Ce mesaj a fost el ales de Dumnezeu sa aduca?
Cat despre minuni si vindecari au fost si altii chiar in vremea lui Isus care le faceau dar nu au avut darul profetiei(ezi Simion Magul ,Apoloniu din Tiana,etc)

a adus un mesaj in care ne atentiona cu privinta la Dumnezeu si la ceea ce trebuie sa facem pt a fi cu adevarat fii si fice ale Lui... care este numele lui de fapt si cine a fost cu adevarat Iisus!
a adus mesajul mantuiri ...mesajul credintei in Iisus pt ca doar asa ajungem in vesnici(acest nume este pt vesnicie si nu exista altul asa spune biblia).... a adus mesajul care ne indeamna sa ne intoarcem la credinta apostolilor si a sfintilor data o data pt totdeauna .... a adus mesajul salvarii!!!!!! potrivit Maleahi4.5-6. ( si iti reamintesc ... nu omul acesta William Marrion Branham a adus acest mesaj pt timpul din urma ci Duhul Domului a vorbit prin gura lui !!)
bine au fost si alti cum zici dar acest profet este pt generatia noastra ... si a fost un om deosebit prin care Dumnezeu a lucrat minunat!! a fost LEGITIMT DE DUMNEZEU !!!
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 11 Sept 2008, 01:00

Nu imi place titlul acestui topic, ca este o minciuna, cineva care este nascut din Dumnezeu normal ca are natura divina...si nu numai Isus ci toti crestinii nascuti din nou din apa si din duh au natura divina si Dumnezeu prin Duhul locuieste in ei...

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 11 Sept 2008, 05:16

Sunt perfect de acord cu cele spuse de tine mai sus, Enohabel.
Nimic mai gresit decât titlul acestui topic!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 11 Sept 2008, 06:23

Bismillah al Rahman al Rahim

Da ,este greseala mea ca nu am adaugat in paranteza-din punct de vedere islamic
sau
sa-l fi deschis la topicul religiei islamice.
Daca considerati necesar mutarea lui sau adaugare in paranteza a cuvintelor din punct de vedere islamic eu sunt de acord.
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 11 Sept 2008, 12:53

@Emil Condor a scris:
Sunt perfect de acord cu cele spuse de tine mai sus, Enohabel.
Nimic mai gresit decât titlul acestui topic!

he he he ... imi place emil .... subtil subtill !!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 11 Sept 2008, 15:49

@sam22 a scris:
bine au fost si alti cum zici dar acest profet este pt generatia noastra ... si a fost un om deosebit prin care Dumnezeu a lucrat minunat!! a fost LEGITIMT DE DUMNEZEU !!!

Deci esti de acord cu mine ca au fost si alti profeti da?
Tu crezi ca au fost timisi pt timpuri diferite afirmand ca acest profet despre care tu spui este pt generatia noastra?
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 12 Sept 2008, 00:21

@Karima a scris:
@sam22 a scris:

Deci esti de acord cu mine ca au fost si alti profeti da?
Tu crezi ca au fost timisi pt timpuri diferite afirmand ca acest profet despre care tu spui este pt generatia noastra?

1. da au fost si alti profeti si la care ma refer este doar Pavel pt neamuri.
2. Da au fost trimisi pt timpuri diferite ... Pavel a fost trimis in primul timp al neamurilor si acesta la care ma refer eu a fost trimis pt zilele din urma ... inainte de ziua cea mare si infricosata a Domnului.

imi poti arata altceva?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 12 Sept 2008, 00:50

Despre Profetul islamului stii?Ce stii despre Profetul Mohammed (salallahu aleihi wa selam)?
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 12 Sept 2008, 01:17

@Karima a scris:
Despre Profetul islamului stii?Ce stii despre Profetul Mohammed (salallahu aleihi wa selam)?

daca mil poti arata din Scripturi voi sti si eu!! iar daca nu poti te rog sa taci pt totdeauna !
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 12 Sept 2008, 06:15

Iti pot arata cum venirea lui a fost anuntata dar pana una alta imi arati si tu unde Scripturile pomenesc de William Marrion Branham ca Profet al zilelor noastre cum ai zis tu?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 12 Sept 2008, 20:40

@Karima a scris:
Iti pot arata cum venirea lui a fost anuntata dar pana una alta imi arati si tu unde Scripturile pomenesc de William Marrion Branham ca Profet al zilelor noastre cum ai zis tu?

Da, buna intrebare Very Happy , au ei un verset din Maleahi dar se potriveste ca nuca-n perete affraid

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Sam 13 Sept 2008, 01:51

@enohabel a scris:
@Karima a scris:

Da, buna intrebare Very Happy , au ei un verset din Maleahi dar se potriveste ca nuca-n perete affraid

AM RASPUNS INTREBARILOR TALE ........ IN ALT MESAJ ... VEZI TOPICUL VT SI NT
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 16 Sept 2008, 11:09

@Karima a scris:
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Crestinii cred ca Iisus este Dumnezeu, cu toate ca Biblia contine foarte multe dovezi ca aceasta credinta a lor este una falsa.

Dumnezeu sa te binecuvanteze Karina! Insa nu inteleg de ce spui Allah care inseamna Dumnezeu in limba araba. Crestini arabi spun tot Allah in limba araba..
In ceea ce priveste ce ai spus in deschiderea topicului nu pot spune decat ce ceea ce spune Isus despre Sine este Adevarat si ca ce scrie in Biblie despre Isus este Adevarat insa tu critici nu ce scrie in Biblie ci ceea ce crezi ca spun crestinii insa nu-ti dai seama ca cei care nu cred ce spune Isus defapt nu este ceea ce cred multi care-si spun "crestini".
Daca tu Karina intelegi cu Adevarat ce spune Isus si este marturisit in Biblie atunci n-am cu ce te contrazice insa vad ca tula randul tau te iei putin si dupa alte interpretari mai umane.
Stiu ca in Coran scrie ca Dumnezeu n-a murit pe cruce si stim cu totii ca este adevarat ca Dumnezeu n-a murit dar stiu ca Mohamed nu afirma mai mult despre natura divina a lui Isus decat ca el este singurul om de pe Pamant despre care se spune ca este fiul mamei sale si nu al tatalui desi Tatal acestuia este cunoscut de catre Mohamed dar nu este mentionat si nici bastard nu este mentionat.
Trebuie insa sa-mi cer scuze daca ceea ce am scris mai sus din Coran poate a nu fi in totalitate adevarat caci nu am citit cu ochii mei din el.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   

Sus In jos

Falsitatea naturii divine a lui Iisus
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: