Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 04:36 Scris de Emil Condor

» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
sibiu brasov istorie Când drumetie nobel 23 frig English problema triste 1 jazz romana placut comment-143 curiozitati Limba este turism
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Falsitatea naturii divine a lui Iisus

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
grabillion

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 19 Dec 2008, 01:26

Doamne Iisuse binecuvanteaz-o pe Karima ca nu stie ce face !
Lumineaza-i inima sa nu mai incearca sa prosteasca crestinii catre religii gresite si sa-i covinga ca Biblia si Tu Insusi esti o minciuna si arata-i in inima
ca face pacate si poate nu isi da seama !

Elibereaz-.o de duhul rau care poate o sileste la astfel de fapte si
dai umilinta necesara ca sa-si vada singura greselile !

Amin !
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 19 Dec 2008, 07:59

Shocked

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Lun 12 Ian 2009, 02:00

@grabillion a scris:
Lumineaza-i inima sa nu mai incearca sa prosteasca crestinii catre religii gresite si sa-i covinga ca Biblia si Tu Insusi esti o minciuna si arata-i in inima

Amin !

N-am vazut asta !
Sus In jos
ACCENT

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 09 Apr 2009, 13:40

Acuma dacă tot ai văzut, te oprești și din rîs?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 09 Apr 2009, 16:12

@ACCENT a scris:

Imi amintesti de necromancierul...!
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 09 Apr 2009, 16:44

@zuum a scris:
@grabillion a scris:

Amin !

N-am vazut asta !

Nici eu, pina acuma!
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 09 Apr 2009, 16:53

Acum, serios, rugaciunea in sine este ok, insa este chiar hilar sa induci ideea ca celalalt ar fi sub influenta "duhului rau" doar pentru ca Dumnezeul sau si biblia sa poarta nume diferite: Allah, respectiv Coran.
In acelasi timp, eu nu pot fi de acord cu asertiunile lor, nici ale Karimei, dar nici ale lui grabillion, pentru simplul fapt ca fiecare are impresia ca Dumnezeul lui este mai adevarat decit celalalt, cind -de fapt- EL este UNUL si acelasi, si singurul pentru toti. Doar forma si numele difera, esenta e aceeasi.
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 09 Apr 2009, 18:29

@ACCENT a scris:
@zuum a scris:

Povestește, ca să rîd și eu.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 09 Apr 2009, 20:28

@ACCENT a scris:
@ACCENT a scris:
@zuum a scris:

Povestește, ca să rîd și eu.

Am sa-l caut
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Joi 09 Apr 2009, 22:29

Dar vezi să găsești repede, ca să nu se expire.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 10 Apr 2009, 00:58

@Cristina a scris:
nu pot fi de acord cu asertiunile lor, nici ale Karimei, dar nici ale lui grabillion, pentru simplul fapt ca fiecare are impresia ca Dumnezeul lui este mai adevarat decit celalalt.
Tu nu esti persoana ce să creadă că dumnezeul tău e mai real decât al celor doi amintiti, nu-i asa?

Cristina

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 10 Apr 2009, 09:35

@Emil Condor a scris:
@Cristina a scris:
nu pot fi de acord cu asertiunile lor, nici ale Karimei, dar nici ale lui grabillion, pentru simplul fapt ca fiecare are impresia ca Dumnezeul lui este mai adevarat decit celalalt.
Tu nu esti persoana ce să creadă că dumnezeul tău e mai real decât al celor doi amintiti, nu-i asa?
Dumnezeul in care cred eu este -in esenta- acelasi cu al Karimei si al lui grabillion, cu al tuturor, fie ca-L recunoastem sau nu. Fiind unic si acelasi pentru toti, Dumnezeul in care cred eu nu promoveaza lupta penibila intre religii si zei, ci doar iubirea intre oameni, fara dogme si fara constringeri stupide. Dumnezeul in care cred eu nu se considera mai superior, mai real, mai, mai decit altii. El este Unul singur, deci Unic si Omniprezent, desi poate avea nume diferite, date tot de oamenii care au avut interesul sa dezbine umanitatea. Desigur ca -fiind om- pot gresi si eu, insa -azi- aceasta este credinta mea, pina ma va putea convinge cineva ca ar fi altfel [dar cu argumente solide, nu cu citate bla-bla-bla, nu unilateral si partinitor, nu manipulator si desuet, nu cu "argumente" arogante de genul "se vede ca nu ai citit biblia mea si , vezi Doamne, ce proasta esti" Wink ].
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 10 Apr 2009, 10:03

Cristina, dar nu te-o făcut nimeni proastă. Dac-ai simțit tu așa, nu-i vina nimănui.
Eu știu că ești citită și școlită, și te respect. Dacă n-ai citit Biblia nu înseamnă că ești incultă.
Îmi pare rău c-ai ajuns la concluzia asta.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 10 Apr 2009, 16:56

Asa este, Cristina: Dumnezeu e Unul singur, noi oamenii îl întelegem diferit si din cauza aceea credem că este un altul! hug

De acord cu tine: fără iubire nu există absolut nimic.

Cristina

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 10 Apr 2009, 18:18

@Emil Condor a scris:
Asa este, Cristina: Dumnezeu e Unul singur, noi oamenii îl întelegem diferit si din cauza aceea credem că este un altul! hug

De acord cu tine: fără iubire nu există absolut nimic.

Imi pare bine, Emil.

Oricum, mai am multe de invatat, inclusiv sa-mi controlez exuberanta si placerea vanitoasa atunci cind mi se da dreptate . Da' ce bine e!
In fond, si eu sunt un simplu om, adica ceva de genul .
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 10 Apr 2009, 18:20

Asa suntem toti oamenii, doar că modul de a ne exterioriza e diferit. hug

abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 10 Apr 2009, 18:27

@ACCENT a scris:
referindu-se la Cristina

....Dacă n-ai citit Biblia nu înseamnă că ești incultă.

Accent, prin ce afirmații ale Cristinei ai ajuns la concluzia că nu a citit Biblia? Sau Biblia trebuie citită zi și noapte pentru a fi învățată pe de rost? Eu unul consider că nu în învățarea versetelor pe de rost constă esența citirii Bibliei, ci în modul cum înțelegem această Carte Sfântă. Și Biblia nu este sfântă că a fost sfințită de cineva printr-o procesiune religioasă. Ea este sfântă pentru că a fost sfințită de către cei care s-au jertfit în numele ei.

Și pentru că nici Cristinei nu-i place să umble cu citate în poghilarăș, înseamnă că nu voi mai singur.

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Vin 10 Apr 2009, 18:42, editata de 2 ori
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Vin 10 Apr 2009, 18:33

Mulțumesc Abby pentru accentuare!
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Lun 13 Iul 2009, 09:32

KARIMA a spus : "Daca citesti cu atentie vei vedea ca Isus(pacea lui Allah asupra lui)niciodata nu si-a asumat rol de Dumnezeu,niciodata nu a afirmat ca el este Dumnezeu,a spus clar ca este doar trimis,si doar pentru Israel. Tu spui ca asa a ales Dumnezeu de cuviinta sa lucreze?Da ,a ales de cuviinta sa trimita profeti cum a facut tot timpul,nu a venit el sa joace rol de om,ar fii chiar culmea. :lol! "

hai sa iti citesc din Ioan13.13 Voi Mă numiți ,Învățătorul și Domnul, și bine ziceți, căci sunt. .... deci nu si-a asumat rol de Dumnezeu asai !?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Lun 13 Iul 2009, 19:08

@sam22 a scris:
hai sa iti citesc din Ioan13.13 Voi Mă numiți ,Învățătorul și Domnul, și bine ziceți, căci sunt. .... deci nu si-a asumat rol de Dumnezeu asai !?

Da, dar asta a spus Ioan...
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Lun 13 Iul 2009, 19:16

@zuum a scris:
@sam22 a scris:

thumb_yello
ps: asta inseamna sa ai spirit de observatie si sa gindesti cu mintea proprie bravo

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Lun 13 Iul 2009, 19:26

@Cristina a scris:
@zuum a scris:
@sam22 a scris:

thumb_yello
ps: asta inseamna sa ai spirit de observatie si sa gindesti cu mintea proprie bravo

Ce e curios este ca atunci cand se vorbeste despre " ce a spus Isus" se citeaza din din citatele celor care au scris, cel mai devreme, 70 de ani dupa disparitia lui Isus dintre muritori.
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1331
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 14 Iul 2009, 10:46

Adica, vreti sa ziceti, probabil, ca cea mai apropiata evanghelie de perioada pe care aceasta o acopera ar fi anul 70, nu 70 de ani dupa! Oricum, evanghelii si Faptele au fost scrise inante de anul 70.

In afara de asta, ce presupuneti, din lipsa de informare privitor la viata evreilor, este ca nimeni nu a scris nimic in timpul vietii Mantuitorului, ca si cum nimeni nu a fost constient de Divinitatea Sa decat zeci de ani... dupa!
Cateva puncte:

-considerati cultura si gradul de cultura al evreului sub cel real, necunoscand importanta cruciala a sinagogii in viata evreului. Nu erau putini cei care stiau sa scrie si sa citeasca, iar majoritatea stiau parti sau intregi carti pe de rost (La Bar Mitzva e de presupus sa se inample si in zilele noastre, macar ca acum majoritatea doar citesc din sul). Nu erau putini rabini care stiau tot VT pe de rost. Rabinii aveau ucenici, care scriau si/ sau memorau invataturile rabinilor lor.

-prin urmare, Hristos, ca si invatator recunoscut si respectat de catre si cu ucenici, evreu fiind, e de asteptat sa fii avut aceleasi obiceiuri. Ucenicii nu au considerat ca Isus este Mesia doar la 70 de ani dupa, ci chiar in timpul vieti acestuia, unii chiar de la primul contact cu El, deci "asteptarea" de zeci de ani nu are sens. Ucenicii rabinilor luau notite si memorau ce ziceau acestia. De ce ucenicii Lui nu ar fi avut aceleasi cerinte de la invatatorul lor, iar acestia acelasi respect ca si ceilalti ucenici ai rabinilor, din moment ce-L numeau Rabi?
Cand Acesta trimite pe ucenici, in timpul vietii Sale, nu dupa Inaltare, ii trimite sa predice Evanghelia, doi cate doi. Ce Evanghelie, daca Evanghelia Sa a fost scrisa la 70 de ani dupa?

-prin urmare, ignorati o buna parte din viata Bisericii, cand predicarea era facuta bazata pe Cuvant (memorat, n.b.) si Scriptura, dupa cum am discutat, cam un an in urma (sau asa ceva).

-Biserica nu a avut nevoie, prin urmare, de Evanghelii scrise sub forma pe care noi le avem pentru o buna bucata de vreme pentru ca erau in viata ucenicii, apostolii. Cand ei, martorii, erau prezenti, la ce nevoie de relatarea altuia?

-o alta explicatie pentru aparitia tardiva a Evangheliilor este teolgia apocalitica la care adera Biserica. Toti credeau ca lumea se va termina curand. La ce nevoie de pastrarea documentelor scrise?

-insinuati ca anii multi ar fi dus la o diluare a mesajului lui Hristos. Ce s-a constatat despre manuscrise este tocmai opusul (Sanders in Tendencies of the Synoptic Tradition). Abrevieri si prescurtari au fost observate ca si tendinte, nu opusul, cum Jesus Seminar raspandeste ca si adevar (presupus, ca e "logic", dar nedovedit)
Si deocamdata, ajunge.
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1331
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 14 Iul 2009, 11:09

Inca un amanunt privitor la lipsa de documente:
Daramarea Ierusalimului in anul 70. Foarte important.
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   Mar 14 Iul 2009, 11:18

@zuum a scris:
@sam22 a scris:

cum adica a spus Ioan??? deci Ioan lea spus celorlalti ca ..restul il numesc pe el pe ioan invatzatorul si domnul si el ioan lea spus ca au dreptate ca asa este?????????
habar nu am ce ai vrut sa spui !

eu stiu ca aceste cuvinte apartin Domnului Isus Hristos ! "voi ma numiti , Invatatorul si Domnul , si bine ziceti ca sunt !!!!!!!! deci aici e singurul loc in Biblie in care Isus spune despre EL ca este DOMNUL ! .... asadar ce spui tu ca a zis Ioan?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Falsitatea naturii divine a lui Iisus   

Sus In jos

Falsitatea naturii divine a lui Iisus
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: