Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
istorie 1 sibiu Maxime drumetie 23 Popasul Invatamant cugetari curiozitati brasov problema
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (I)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21379
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 09:20

Multe din învățăturile biblice se referă la transmutarea acestor energii negative ale orgoliuli: "Cînd îți este lovit un obraz, întoarce-l și pe celălalt.". "Iar cine se va înălța pe sine, se va smeri; și cine se va smeri pe sine, se va înălța" (Ev. Matei, XXIII.12). De altfel, Iisus, Marele Învățător, a dăruit lumii un adevăr fundamental, și anume că sîntem cu toții fii ai Tatălui Ceresc, în fața Căruia sîntem egali ca importanță, și că Tatăl Nostru ne dăruiește tuturora în mod egal iubirea Sa fără de margini.

Deplina luciditate în trăirea orgoliului ne poate face cu ușurință să înțelegem că valoarea și importanța nu sînt proprietatea nimănui deoarece fiecare are propria sa valoare (importanță) egală în esență cu aceea a oricărei alte ființe.

Picături din Oceanul Beatitudinii infinite, scîntei divine ale aceleiași Lumini necreate, am venit pe această lume tocmai pentru a înțelege aceste adevăruri prin a căror cunoaștere vom deveni complet liberi și ne vom putea reîntoarce astfel în Inima Tatălui Ceresc de unde provenim cu toții.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 09:22

"Fericiți cei blînzi și plini de umilință și să știți că ei vor primi în dar de la Dumnezeu tot ceea ce este mai bun pe acest pămînt"

Umilința este o virtute de aur care vă conduce la perfecțiune. Dar, deși este o virtute de aur, totuși foarte puțini sînt aceia care înțeleg ceea ce este umilința, cu atît mai puțini cei care o manifestă. Pentru a deveni umili trebuie mai întîi să devenim cei mai "mici" adică să fim cu adevărat umili. Veți remarca cu nespusă încîntare și uimire modul miraculous în care umilința autentică și corect înțeleasă va rezolva spontan multe probleme relaționale cu care ne confruntăm.

Dar să vedem mai întîi ce înseamnă să fii umil. Umil desemnează pe cel care are o atitudine modestă, de om simplu, sărac, fără pretenții, cu o atitudine supusă, ascultătoare, smerită.

Deci umilința înseamnă a ne supune și a asculta de cineva fără să avem nici o pretenție. Cuvîntul umil este un adjectiv ce arată anumite însușiri: modestie, simplitate, smerenie, supușenie, ascultare.

Interesant este faptul că dacă folosim acest cuvînt pentru a desemna o acțiune, deci ca verb, valoarea sa scade. Și anume: a umili, a pune (sau a se pune) într-o situație de inferioritate, a se înjosi, a ofensa, a slugări, a jigni, a suporta o rușine. Dacă luăm alte cuvinte ce desemnează virtuți și facem o comparație avem:

Mulțumit - a mulțumi
Fericit - a ferici
Curajos - a încuraja
Vesel - a veseli
Iertător - a ierta și,
Umil - a umili.

Cuvîntul umil suferă o transformare nu tocmai benefică. De ce cuvîntul "umil" care arată niște însușiri morale extraordinare devine opusul atunci cînd îl folosim pentru a desemna o acțiune, este o întrebare la care merită să medităm. De ce cînd spunem umil ne gîndim la ceva virtuos și cînd spunem umilit sau umilire, gîndul ne duce la o ofensă?

Un răspuns ar fi acela că umilința înseamnă renunțarea la ego. Într adevăr, un om cu o umilință desăvîrșită nu are ego. El, în tot ceea ce face, devine un canal perfect prin care Dumnezeu se manifestă plenar.

Albert Einstein spunea: "trăirea mea cea mai elevată constă într-o umilă admirație transfiguratoare a spiritului superior fără margini care se dezvăluie în infimele detalii pe care pot să le perceapă fragilele și slabele noastre spirite; această convingere de ordin profund emoțional pe care o am despre prezența unei puteri raționale superioare dezvăluită de incomprehensibilul nostru univers este ceea ce formează idea mea de Absolut sau Dumnezeu."

În consecință, umilința este arma teribilă asupra ego-ului. De aceea ar trebui să fim atenți la exprimare pentru că ea arată stadiul evoluției noastre. Un om care vede umilința ca pe o înjosire, vede cu mintea și nu cu inima. Mintea o vede ca pe o înjosire, inima ca pe o binecuvîntare.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 13:36

În miezul zilei, un tată mergea pe străzile unui oraș, împreună cu fiul său și un măgar. Tatăl încălecase pe măgar, iar băiatul îl conducea. „Bietul copil, spuse un trecător. Picioarele lui mici și scurte încearcă să țină pasul cu măgarul. Cum poate omul acela să șadă atît de leneș pe măgar, cînd vede că băiatul se ostenește?” Tatălui îi merse drept la inimă aceste cuvinte, coborî de pe măgar la colțul următor și îl lăsă pe băiat să urce. Dar nu trecu mult, pînă cînd un trecător ridică iarăși vocea și spuse: „Ce rușine! Obrăznicătura stă acolo ca un sultan, în timp ce bietul și bătrînul lui tată fuge alături.” Această remarcă îl duru pe băiat foarte mult și îi ceru tatălui să stea dinapoia lui, pe măgar. „Ai mai văzut vreodată așa ceva? murmură o femeie. O asemenea cruzime față de animale. Spatele bietului măgar se lasă și neisprăvitul acela bătrîn cu fiul său stau tolăniți ca și cum ar fi un divan – biata creatură!” Cei țintiți de asprimea ei se uitară unul la celălalt și, fără să spună un cuvînt, coborîră de pe măgar. Dar abia făcuseră cîțiva pași, cînd un străin făcu haz de ei, spunînd: „Mulțumesc cerului că nu sînt așa de prost. De ce vă plimbați măgarul cînd nu vă e de nici un folos, dacă nici măcar nu duce pe vreunul din voi?” Tatăl îndesă o mînă de paie în gura măgarului și își lăsă mîna pe umărul fiului său: „Oricum facem, există cineva care nu e de acord. Cred că trebuie să știm noi singuri ce credem că este bine.”

(Nossrat Peseschkian, Povești orientale ca instrumente de psihoterapie, 2005, Editura Trei, București)

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 13:38

Atunci cînd ești în compania celorlați fii alături de ei cu toată ființa ta. Dar în clipa în care rămîi singur fii doar cu Dumnezeu. Și fă tot posibilul să petreci cît mai mult timp cu el.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 13:39

Nu poți să-l iubești pe Dumnezeu și în același timp să fii rău cu oamenii din jurul tău. Nu poți să-L iubești și totuși în inima ta să mai existe ură. Modul în care te comporți cu ceilați reflectă starea ta de conștiință și condiționările tale.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:04

Este foarte important mediul în care trăiești. Dacă îți lași haina într-o cameră în care oamenii fumează, după cîteva ore ea va mirosi a fum. Dacă o lași îm mijlocul umnei grădini, ea va aduce miros de aer proaspăt și de flori de casă. La fel se întîmplă și cu mintea, ea se impregnează cu vibrațiile celor din jurul tău.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:06

De la oamenii peșterii, după mii de ani de evoluție am ajuns la oamenii suprafețelor. Oameni pentru care totul se petrece la suprafață. Într-un noian de informații, tentații și solicitări nu mai e timp să aprofundăm nimic. Totul se rezumă la un contact de suprafață. Ne poleim exteriorul, ne rezumăm la o cunoaștere micrometrică a orice, chiar și a profesiei. Doamne ferește să pătrundem mai mult vreun subiect sau obiect al cunoașterii!

În ultima sută de ani au apărut o mulțime de informații și metode prin care viața oricărui om să poate fi îmbunătățită. O mulțime de cărți au fost editate, o mulțime de oameni le-au citit, o mulțime de oameni așteaptă noi și noi cărți. Toți am vrea să se inventeze un buton sau o pilula pentru orice. Sîntem cu adevărat deplorabili și extrem de haioși din punctul acesta de vedere.

Îmi pare absurd să trăim într-o lume în care există atîta informație și totodată atîta incultură și atîta mojicie. Și acest lucru se observă în special în și prin mass-media.

Pentru a avea o viață mai bună este de ajuns să învățăm să vorbim corect, să ne folosim cu înțelepciune vocea. Există numeroase studii care atestă aceasta. Studiile din acest domenniu au apărut de mai bine de un secol și cu toate acestea ele nu sînt prezentate în școli nici măcar cu titlu informativ ca să nu mai spunem că ar trebui aplicate.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:07

Vorbirea este principalul canal care ne poate ajuta să creștem sau să regresăm în omenie. Discrepanța dintre interior și exterior este uluitor de mare. Sub protecția anonimatului limbajul oamenilor este extrem de violent și scoate la lumină suflete contorsionate și bolnave. Vizitați forumurile principale și veți vedea ce fel de oameni avem printre noi. Un coleg de serviciu, imbracat cu atenție, pieptanat, frezat poate să fie sub umbrela anonimatului un forumist ale cărui mesaje te fac să crezi că nu mai ești pe pămînt. De asemenea, același limbaj vulgar, oglindă a sufletului grav bolnav este folosit în mediul familial și în anturajele apropiate. În rest zîmbim protocolar, ne respectăm unii pe ceilalți, mimăm omenia.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:08

Washington Post folosind noile descoperiri și tendințe în ale informației a oferit tutror cetățenilor posibilitatea de a-și edita propriile articole într-un ziar virtual cu apariție doar pe internet. După mai puțin de două luni experimentul a fost oprit din cauză că oamenii au folosit prilejul de a-și exprima gîndurile doar pentru a înjura și a prolifera tot felul de calomnii și dușmănii ieftine. Lăsat să se exprime liber și anonim aproape orice om are tendința de vorbi altfel și despre alte lucruri decît cele folosite uzual în relațiile directe cu ceilalți. Toate acestea nu scot în evidență decît boli grave și suflete iradiate. Dacă am putea privi oamenii direct ca suflete, am ajunge repede la concluzia că trăim într-o lume de handicapați, de contorsionați, într-o lume diformă și inestetică pînă la repulsie. Dar ce noroc pe noi că ochii nu văd dincolo de conturul pielii și al hainelor. Nu pătrundem mai adînc de cîțiva nanometri în realitatea din care facem parte. Sîntem oameni ai suprafețelor!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:09

Limbajul, acțiunea fundamentală de a vorbi este cu adevărat un instrument prin care se pot rezolva o serie importantă din problemele grave cu care se confruntă omenirea. Numai că principala regulă în arta de a vorbi este să fii autentic. Regula de bază este să nu minți și mai ales să nu te minți atît cît îți este cu putință. Pare ceva de domeniul utopicului să-ți imaginezi o lume în care minciuna să fie pe cale de dispariție sau să fie ceva care să existe doar așa de amuzament prin spectacole sau lucrări literare.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:11

Să zicem că putem să trecem peste faptul că nu putem trăi în lumea de azi fără să mințim. Chiar dacă nu putem respecta regula de bază în arta vorbirii, limbajul rămîne în continuare un instrument extrem de puternic prin care ne-am putea ameliora condițiile de viață. Limmbajul este corpul minții, iar de starea mentală depinde starea întregii ființe.

Un limbaj ținut sub control, un limbaj din care să eliminăm vulgaritățile, bîrfa și calomnia poate fi începutul unor transformări radicale în existența noastră. Chiar și numai după cîteva săptămîni în care vom învăța să folosim limbajul așa cum ne sugerează o mulțime de studii în domeniu, rezultatele devin vizibile. Problema este că transformările mai adînci necesită o aprofundare și o continuitate pe ani de zile a controlului vorbirii. Ori între timp putem fi atrași de altceva, de alte metode, eventual mai simple și mai „eficiente”.

Convingerea mea este că prin intermediul limbajului orice om își poate aduce viața în limitele unui confort remarcabil pe toate planurile. Un om cu un limbaj corect este un om cu adevărat fericit, pentru că arta vorbirii este poate cea mai la îndemînă pentru a descoperi fericirea care izvorăște din noi și care să nu depindă de nici o condiție exterioară.

Învățați să vorbiți! Fiți oameni înțelepți și însușiți-vă arta de a vorbi! Mijloacele pentru a obține aceasta sînt numeroase. Mai este nevoie doar de ceva efort și puțină voință.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:13

„Bărbatul conduce lumea iar femeia conduce bărbatul.”

Este evident că în marea majoritate a funcțiilor de lider în societatea noastră sînt bărbați, deci bărbații conduc lumea.

Sensul afirmației că femeia conduce bărbatul este de fapt cel de inspirație și susținere pe care femeia îl are pentru bărbat în tot ceea ce el realizează. Mari capodopere de artă ale lumii au fost create de bărbați inspirați de femei. Din pasiune și iubire pentru femei s-au scris poeme, s-au cîntat serenade, s-au născut imperii, s-au construit palate (Taj Mahal).

Orientul vede lumea prin prisma dualității: Yang-Yin, plus-minus, masculin-feminin, solar-lunar, conștiință-energie.

Natura feminină este asociată așadar cu yin, minus, receptiv, inimă, energie, iar cea masculină cu yang, plus, emisiv, solar, intelectul, conștiința. Întreaga creație este un joc al celor două principii. Conștiința pentru a crea are nevoie de energie. Energia așadar (așa cum a demonstrat și fizica modernă) este suportul a tot ce există. Bărbații care nu prețuiesc femeia își subminează propria sursă de putere. Mai mult chiar decît lipsa de prețuire manifestată în anumite perioade ale istoriei umanității de către bărbați față de femeie, femeile și-au subminat și singure propria putere inclusiv prin angrenarea în lupta pentru drepturi egale cu bărbații. În primul rînd angrenarea în această luptă pentru drepturi egale a presupus aceptarea de către femei că ar fi inferioare. Altfel, de ce s-ar lupta pentru drepul de egalitate? În nici un caz dintr-un complex de superioritate....

În lupta sa pentru drepturi egale cu bărbații, femeia a obținut locuri în parlament, funcții în ministerul apărării naționale, mușchi abdominali, a zburat și în cosmos, și-a cîștigat chiar și accesul într-un stadion ca jucător de fotbal (căci locul din galerie nu mai era reprezentativ...). Și astfel, femeia, după eforturi susținute a cîștigat o sumedenie de „drepturi”... dar oare, nu a uitat ceva? Nu a uitat femeia zilelor noastre să zîmbească, să mîngîie, să se joace? Oare nu a neglijat femeia propria natură prin ignorarea unor calități precum iubirea, dăruirea, demnitatea, puritatea? Astăzi femeia are un corp mai frumos și împodobit ca oricînd dar din păcate și un suflet sărac cum nu l-a avut niciodată.

Afirmația de drepturi egale, de egalitate între Femeie și Bărbat este un nonsens. Cum poate fi egal „plusul” și „minusul”? Ele sînt însă complementare. Femeia și bărbatul sînt jumătăți ale unui întreg și în loc să-și demonstreze supremația firesc ar fi să-și demonstreze unitatea lor. Războiul încrîncenat între sexe care se manifestă astăzi esta cauza nenorocirilor acestei lumi. Înțelegerea, iubirea și prețuirea principiului polar opus înseamnă de fapt intelegerea, iubirea și prețuirea propriei naturi. Astăzi lumea are nevoie de reabilitarea naturii feminine, este șansa noastră de supraviețuire. Căci a nega natura feminină înseamnă a nega însăși viața, natura, iubirea. Avem nevoie de iubire, de tandrețe, de bunătate pentru a ne vindeca și de asemenea avem nevoie de curaj, fermitate și perseverență în a ne opune răului și a ne reorienta pe „calea cea dreaptă”. Acestea sînt calitati atat feminine cît și masculine. Deci doar împreună putem depăși momentul critic al zilelor noastre. Să abandonăm așadar lupta aceasta și să ne împreunăm mîinile și inimile căci avem același scop: Fericirea.

Putem concluziona acum că: Bărbatul conduce lumea iar femeia o poate înălța.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:17

„Carpe Diem!” - trăiește clipa!

„Viața de zi cu zi este templul și religia ta”
„Fiecare moment este al tău… trăiește-l”

V-ați gîndit în această dimineață… cînd v-ați trezit, că este posibil ca seara să nu mai aibă șansa să va mîngîie pleoapele și să va dăruiască somnului?

Probabilitatea ca să muriți în cursul zilei de azi este total prezentă… căci pentru a muri este suficientă o secundă… și apoi… toți suntem datori vieții cu o moarte… Dar ceea ce este important este cîte clipe am trăit cu adevărat azi...

Poate veti zîmbi și veți spune că este un subiect mult prea uzat... însă vă provoc să pătrundeți cît mai adînc... cît mai profund în trupul acestui dicton... să trăiți cu pasiune avîndu-l în minte... fie și numai 24 ore... ar fi un bun început...

Oare de ce uităm să fim fericiți pentru lucrurile aparent firești, pentru un răsărit de soare frumos, pentru o nouă zi în care putem merge mai departe, pentru o ploaie care parcă ne spală sufletele...

Viața noastră nu se petrece în viitor și nici în trecut; nu mai sîntem oamenii de ieri și nici nu știm cum vom fi mîine; haideți să trăim viața mai încet ca să avem timp să înțelegem ceva din ea și să nu ni se pară la sfîrșit că a fost doar un film care s-a derulat mult prea repede pentru a prinde măcar esențialul din el...

Și gîndindu-ne la clipa etern prezentă sigur ne vom întreba și ce este ascuns în spatele morții...

„Am vrea sa întrebăm despre Moarte.
Și Profetul spuse:
Ați vrea să cunoașteți secretul mortii.
Dar cum să îl găsiți altfel decît căutîndu-l în inima vieții?
Bufnița ai cărei ochi nocturni sînt orbi în lumina zilei nu poate revela misterul luminii.
Dacă vreți într-adevăr să priviți spiritul morții, deschideți-vă larg inima asupra corpului vieții.
Pentru că viața și moartea sunt una, la fel cum rîul și marea sînt una.
În adîncul speranțelor și dorințelor voastre se află în tăcere cunoașterea lui dincolo;
Și asemeni semințelor visînd sub zăpadă, inima voastră visează la primavară.
Încredeți-vă-n vise, căci ele ascund poarta spre veșnicie.
Teama voastră de moarte e doar tremurul păstorului stînd în fața regelui care își ridică mîna asupra lui pentru a-l onora.
Oare nu e bucuros păstorul, sub tremurul său, că va fi însemnat de rege ?
Și totuși, nu e el și mai conștient de tremur ?
Căci oare ce înseamnă a muri, decît a sta gol în vînt și a te topi în soare ?
Și ce înseamnă a înceta să respiri decît a libera respirația din neliniștitele-i maree, ca să se ridice și să se extindă și să îl caute pe Dumnezeu neîmpiedecată?
Abia atunci cînd veți bea din rîul tăcerii veți cînta cu adevărat.
Și abia atunci cînd veți atinge vîrful muntelui veți începe să urcați.
Și abia atunci cînd pămîntul vă cere membrele, veți dansa cu adevărat.” (K. Gibran „Profetul”)

Trebuie să conștientizăm permanent momentul prezent, „aici” și „acum”. Fericirea este mereu amînată pentru mai tîrziu, într-un „atunci și acolo” fantasmagoric în care proiectăm de cele mai multe ori dorințe confuze și contradictorii. Adevărata fericire nu poate fi atinsă decît printr-o reală și profundă cunoaștere de Sine, iar pentru ca această cunoaștere să apară este necesară o permanentă atenție față de clipa prezentă.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:28

Boala și vindecarea

Gîndirea poate să ne modifice sănătatea și starea noastră generală. Orcie gîndim are un scop și gîndurile se duc direct înspre împlinirea acelui scop. Nu există gînduri „inactive”. Cum ar putea ca un gînd sa fie inactiv, cînd are puterea de a readuce sănătatea sau succesul, sau din contră de a aduce boala în corp sau eșecul? Fiecare gînd pe care îl emitem rămîne cu noi pentru totdeauna, nu numai în această viață. Energia după cum știm, se schimbă, însă ea se schimbă numai cînd noi o schimbăm. De exemplu, cînd avem o credință asupra unui lucru, acea credință se menține pînă cînd ne schimbăm mintea. Boala nu este ceva pe care noi să o avem, ci e ceva pe care noi o creăm, prin gîndurile noastre de vibrație joasă. Ce anume aduce boala în ființa noastră ? Boala reprezintă energii înțepenite, atitudini, credințe negative care sînt manifestate în corpul nostru. Cînd oamenii sînt prinși în situații stresante, frecvența lor de vibrație scade și astfel poate apărea boala. Cînd ne îndreptăm către Sinele Suprem, tot acest stress se sfîrșește, frecvența noastră de vibrație crește și energia începe să circule liber prin corp. Această conectare la Sinele Suprem este atît de puternică încît aduce cu ea foarte multe purificări în ființă, inclusiv eliminarea bolilor. Cînd începem să ne schimbăm mintea, frecvența noastră se schimbă și ea de la 250 cps(cicli pe secunda), la 500 - 800 cps, iar în acest interval de valori boala nu poate funcționa. Dacă rămînem conectați la Sinele Suprem suficient de mult timp, corpul începe să se vindece de la sine. Nu există nimic mai înalt și mai înelept decît Sinele Suprem. Unor oameni nu le place să folosească cuvîntul „Dumnezeu” însă orcium ar fi, Siele Suprem este o scînteie din Dumnezeu, din Ființa Universală. Sănătatea și starea de bine este o călătorie, nu o destinație. Dacă dorim sănătate, relații armonioase, succese pe multiple planuri, trebuie să facem din toate acestea o călătorie. Acest lucru nu înseamnă că va trece mult timp pînă vom ajunge la destinație. Putem ajunge chiar și în acest moment. Putem să ne bucurăm de fiecare pas pe care îl facem. Viața este o călătorie, nu o destinație...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:28

Gîndirea pozitivă

Știința descoperă că într-adevăr gîndurile au efecte. Fiecare gînd este o formă de energie și are o vibrație specifică. De exemplu, dacă în general avem o gîndire negativistă, ne uimim cum de găsim atît de mulți oameni pesimiști în jurul nostru. Chiar ne vom intreba de unde oare au apărut ei... Dacă în general sîntem optimiști și cineva ne spune: „Nu-i așa că lumea este negativă?”, ne vom întreba oare despre ce vorbește acea persoană pentru că nu sîntem obișnuiți cu astfel de oameni în preajma noastră și de fapt nici nu-i vom recunoaște...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:29

Iubirea

Ori de cîte ori facem un compliment sincer, ori de cîte ori gîndim benefic despre o persoană, ori de cîte ori alegem să lăsăm o persoană să fie ceea ce ea este fără a ne gîndi că ea ar trebui să se schimbe pentru a fi pe placul nostru, în toate aceste situații frecvența noastra de vibrație se ridică foarte mult. De fiecare dată cînd ne gîndim că altcineva ar trebui să se schimbe pentru propria noastră satisfacție, frecvența de vibrație coboară. Nu este nimic mai minunat decît de a-i lăsa pe ceilalți să fie așa cum vor, în laturile benefice ale personalității lor. Ce este iubirea? În esență ea este capacitatea de a nu încerca să schimbi o persoană după cum gîndești tu că ea ar trebui să fie... În această direcție, misticii tuturor timpurilor ne învață că suprema iubire este de fapt a vedea Sinele Suprem în toți ceilalți, de a vedea pe fiecare din jurul nostru ca fiind perfect așa cum este, ca fiind o manifestare plină de lumină a lui Dumnezeu.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:31

Sinele Suprem și corpul de lumină

Cu toții sîntem înzestrați cu un Sine Suprem. Acesta este o prezență cu care sîntem conectați în permanent. Ne gîndim că sîntem separați de el, însă în realitate nu este așa. Cercetările recente întreprise la U.C.L.A de către Valerie Hunt dovedesc faptul că toți avem un „corp de lumină”, o energie care este mult mai puternică și mai elevată decît propriul nostru corp fizic. În timpul unui experiment în care foloseau un electromiograf pentru a măsura energia electromagnetică conținută în mușchi, cercetătorii au descoperit accidental că, înainte de a atașa electrozii corpului și mușchilor, electromiograful depista un cîmp electromagnetic în afara corpului fizic. Au descoperit că întregul corp este împrejmuit cu energie și această energie este mult mai mare decît cea a corpului fizic. Corpul nostru biologic are o natură electromagnetică. Activitatea undelor cerebrale la o persoană obișnuită este între 0 și 100 de cicluri pe secundă (cps). Mușchii în general au 225 cps, iar inima în general este de 250 cps. Cîmpul energetic din afara corpului are diferite frecvențe, depinzînd de la persoană la persoană sau de gîndurile pe care le emitem. Frecvența medie a unei persoane care este focalizată în special pe lucrurile materiale și pe lucrurile obișnuite de zi cu zi este de 250 cps, deci o frecvență egală cu cea a inimii. Cercetătorii au examinat apoi mediumii și pe cei care sînt capabili de a vindeca prin puteri paranormale și frecvența lor de vibrație a fost estimată de la 400 la 800 cps. În fine, au facut aceste măsuratori și pentru mistici, acei oameni care iși trăiesc în mare parte viața ghidați de Sinele Suprem, și care dețin un control perfect asupra gîndurilor lor. Au constat că frecvența lor de vibrație era mai mare decît limita maximă a echipamentului (20.000 cps) așa că au construit un echipament nou și astfel au descoperit că misticii aveau în medie o frecvență de vibrație de 200.000 cps în cîmpul energetic din jurul corpului !!!

Cînd corpul energetic funcționează la 200.000 cps, boala nu ne mai poate atinge. Pentru ca boala să existe, ea trebuie să funcționeze cu vibrații mai joase. Astfel pot apărea miracole, vindecări subite. Se spune în Biblie că atunci cînd ne rugăm, este necesar să credem cu toată tăria în Dumnezeu. În acele momente, frecvența de vibrație se ridică foarte mult și astfel pot apărea miracolele.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:34

Aici și acum – a trăi în prezent

Majoritatea oamenilor trăiesc în trecut. Cînd sînt întrebați dacă sînt fericiți sau nu, ei s-ar gîndi la toate motivele care i-ar putea face ca în acel moment să fie fericiți sau nu. Oricum, aceste lucruri s-au întîmplat în trecut, acum 5 secunde, acum 5 ani sau acum 50 de ani. În general oamenii trăiesc prin proiectarea trecutului lor în viitor, considerînd că s-au împotmolit, că viețile lor nu au cum să se schimbe. Însă ce este acest „acum” sau „aici și acum”? Dacă întrebăm pe cineva dacă dorește să facă ceva în acest moment, el crede că ne referim la următoarele 10 minute, sau poate la următoarea oră. „Acum” reprezintă petru cei mai mulți oameni o jumătate de oră, un minut sau o secundă. În realitate „acum” este în afara oricărui timp și s-a demonstrat că timpul îl putem experimenta numai prin intermediul corpului fizic. În reaitate noi trăim în același „loc” în care am trăit de cînd am fost creați – și acel loc este „aici și acum”. Iar fiecare moment pe care îl trăim, cum ar fi chiar această secundă, este diferit de momentul anterior. Acest moment absolut este denumit „momentul prezent” pentru ca el nu are nimic de-a face cu momentul exact anterior, în afara de cazul în care dorim noi ca el să o aibă.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:35

Idealurile propuse

Idealurie sînt în general evenimente care vor avea loc în viitor, Vrem să facem ceva peste 5 ani. Dacă ne schimbăm idealurile foarte des, e clar că nu vom ajunge să le atingem. Singurele idealuri pe care le putm atinge sînt acelea care sînt aduse aici și acum, în momentul prezent, în care realizăm ceva pentru ele. Celelalte idealuri sînt idealuri viitoare pe care nu le vom atinge niciodată. Cînd învațăm să trăim în momentul prezent, datorită conștientizării faptului că sîntem înzestrați cu un Sine Suprem, începem să lăsăm deoparte toate acele lucruri care ne stresează, care ne aduc neliniști, agitație etc. pentru că înțelegem că ele nu au nici o valoare. Înțelegem că putem să ne detașăm de ele, să le lăsăm în urmă și să ne preocupam de creșterea noastră spirituală. Începem astfel să avem mai mult noroc, oamenii încep să vină înspre noi cu diferite oportunități, încep să apară mici miracole în viața noastră. Dacă în momentul în care trăim acum miracolele nu apar, cu siguranță că ceva nu funcționează armonios în viața noastră. Un miracol este o corecție în viața noastră, nu e ceva care se întîmplă în exterior, ci e o parte din noi.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:36

Sinele Suprem

Noi nu sîntem corpul fizic. Ne identificăm cu corpul fizic pentru că îl putem atinge și știm că el este acolo. Dar constatăm că atunci cînd ne apropiem de străini, putem percepe energia lor specifică pentru că stăm fiecare în cîmpul energetic al celuilalt. Putem merge în casa cuiva și putem simți dacă acolo este o atmosferă negativă sau una plină de iubire. Putem simți multe alte lucruri și această simțire reprezintă o anumită formă de identificare cu Sinele nostru. Ne identificăm cu Sinele nostru zi de zi, însă nu conștientizăm acest lucru. Dacă nu credem că avem un Sine, probabil că nu am trăit încă la nivelul lui suficient de mult timp pentru ca să aflăm de existența sa. El este însă permanent acel glas care ne îndrumă pașii, ori de cîte ori sîntem dispuși să îl auzim. Putem să atingem Sinele Suprem, însă sîntem atît de îndreptați către a-l căuta în exterior încît de cele mai multe ori uităm că el este în interiorul nostru...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:37

Castelul Interior

Corpul uman este un templu plin de mistere. Dacă omul ar putea vizualiza microcosmosul din acest templu, ar fi extaziat de descoperirea sa: buchete sclipitoare de nadi-uri, chakra-e feerice, armonii muzicale și miresme suave, sori multicolori, lăcașuri misterioase ale zeităților. În mijlocul acestei împărății, Sinele Divin asemeni unui soare central, îmbibă și susține totul cu vibrația Sa divină. Îl căutăm pe Dumnezeu în temple și biserici exterioare pentru a-I adresa cererile noastre, pentru a-L venera, dar niciodată nu-L căutăm pe Dumnezeu în centrul ființei noastre deși toate religiile spun același lucru: „Dumnezeu se află în voi”. „Căci iată, Împărăția lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru” (Noul Testament - Luca 17,21). „Sînt Spiritul Universal ce sălășluiește în inimile tuturor ființelor” (Bhagavad-Gita 10,20).

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:40

Și deși prin Dumnezeul lăuntric, Sinele nostru, sîntem stăpînii acestei împărății grandioase, căutăm fericirea și împlinirea într-o realitate exterioară iluzorie ce ne atrage cu mirajul împlinirii tuturor dorințelor noastre cu condiția să-i acordăm tot timpul vieții noastre. Unii consideră corpul ca fiind nedemn, un instrument al păcatului și decăderii, dar corpul este un templu viu al Sinelui și doar în lumea manifestată, doar cu ajutorul corpului, putem atinge eliberarea. Dumnezeu există deasupra întregii Creații. Dincolo de timp și spațiu, sălășluiește în El însuși într-un echilibru absolut, dar prin Marea Shakti, Mama întregului Univers, El pătrunde și susține viața în miriade de lumi , forme și nivele de conștiință. Nimic nu există în afara omniprezenței divine, nimic nu-L poate situa pe Dumnezeu în afara propriei Sale prezențe. Dumnezeu există în orice punct din Creație. Tot ce există în lumea percepțiilor începînd de la ființele unicelulare pînă la astre, conține acest punct sub forma propriului centru care reprezintă Sinele din orice ființă. Acest aspect al lui Dumnezeu care coboară în carnea materiei transformînd forma creată într-o ființă și pe care îl numim Sinele Divin, este principiul care ne atrage continuu către acest centru, atracție pe care o trăim ca fiind acel neastîmpăr al căutării unei împliniri căreia nu-i putem da un nume și pe care nu ne-o poate dărui nici o ființă, nici o iubire, nici o realizare din cadrul realității iluzorii a Manifestării. Sinele nostru este acea jumătate perfectă pe care spiritul uman aspiră cu ardoare să o găsească pentru a se reîntregi, în împlinirea supremă. Doar cel ce s-a identificat cu Dumnezeu în propria ființă îi poate cunoaște desăvîrșirea deoarece Dumnezeu poate fi cunoscut doar de Dumnezeu. Manifestarea cea mai îndepărtată de Sinele Divin este ego-ul, mărunta conștiință personală centrată doar pe corp și pe dorințele sale. Ființa umană are misiunea supremă de a-și transcende propriul ego pentru a se recunoaște deplin în Sinele său. Acesta este singurul mijloc prin care separația dualității încetează și conștiința își regăsește unitatea. Astfel „a te gîndi la Dumnezeu”, va deveni „a fi una cu Dumnezeu”, aceasta fiind adevărata cunoaștere de Sine în care cunoscătorul, cunoașterea și cel ce trebuie cunoscut devin una. În ființa umană opacă, centrată doar pe corpul fizic, Dumnezeu este privat de autoritatea Sa, neputîndu-Se manifesta prin iubirea Sa creatoare în continuă dăruire; astfel Sinele inclus în materie, prin intermediul materiei se supune legilor lumii materiale, lăsîndu-Se crucificat pe cele două mari brațe ale lumii materiale: spațiul și timpul. În orbirea și împietrirea sa omul Îl uită pe Dumnezeu lăsîndu-se antrenat în jocul iluziei, oscilînd mereu într-o dualitate ce-l menține într-o continuă căutare și suferință.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:41

În ignoranța sa, omul își cucifică Sinele, pe Dumnezeu din ființa sa supunîndu-se vieți la rînd tuturor suferințelor și torturilor posibile asemănîndu-se cu tîlharul crucificat alături de Dumnezeul crucificat în carnea materiei cu deosebirea că Dumnezeu acceptă în mod conștient această crucificare în scopul spiritualizării materiei. Suferințele trăite în mod inconștient ca făcînd parte dintr-o fatalitate oarbă, ale celui care își tîlhărește propria fericire și supremă împlinire în conștiința de sine, au menirea de a-l trezi la realitatea divină și asemeni tîlharului de pe cruce, prin trezirea din ignoranță și prin recunoașterea lui Dumnezeu, omul se va recunoaște în realitate pe Sine. Cel ce se identifică în conștiința sa cu corpul, cel care se consideră doar un „eu” și care vieți la rînd își acceptă inconștient sclavia față de acest „eu” care îl biciuiește și îl urmărește neîncetat pentru a-i împlini dorințele și așteptările seamănă cu un staul locuit de diverse animale care își urlă necontenit instinctele, necesitățile. Această multitudine de „eu”-ri egoiste, feroce și nestăpînite precum animalele își impun pe rînd dominația în funcție de forță și abilitate. Și totuși, chiar în centrul întunericului ignoranței, chiar în acest staul trebuie să se nască Copilul Divin, conștiința de Sine.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:44

În aparentul întuneric din interiorul fiecărei ființe umane există acest centru luminos în care Fiul lui Dumnezeu, identic cu Tatăl și neseparat în veșnicie de El, te așteaptă să-L cauți și să-L recunoști pentru că El este natura ta ultimă. El este unica realitate. Atunci cînd vei pierde, cînd vei transcende pentru totdeauna simțul egoului, vei regăsi pentru totdeauna această unică realitate. „Căci cine va voi să-și scape viața o va pierde, iar cine își va pierde viața pentru Mine, acela o va izbăvi” (Luca 9.24).

Numai în acest mod omul poate trăi experiența identificării cu Sinele Divin. Aceasta este învierea. Cunoscîndu-și Sinele omul trăiește simultan experiența conștiinței totalității creatoare și cosmice, trăiește identificarea cu desăvîrșirea supremă: „fiți desăvîrșiți precum Tatăl vostru din ceruri este”. Atunci vom trăi adevărul cuvintelor lui Iisus „Tatăl și cu mine Una sîntem”.

Pe culmea acestei identificări omul va înțelege că toți trăiesc în el asemeni întregului Univers; va înțelege că tot ceea ce există trăiește în el, că este tot ceea ce este și se va iubi. Va înțelege că tot ceea ce credea că nu iubește este doar ceea ce nu a recunoscut ca făcînd parte din Sine și fiind identic cu Sine. Va înțelege că este Ființa Supremă, Veșnică și în tot ceea ce se naște, El, Cel Nemuritor începe o nouă experiență printr-o nouă formă de viață și în tot ceea ce pare că moare, El cel nemuritor se retrage în sine. Va înțelege că acel loc întunecat și rece asemănător unui staul este în realitate castelul său interior în care se află tronul său de drept.

Va constata că spațiul și timpul sînt doar două principii fiindcă în Eternitate există doar Unicul, Vidul Beatific Absolut. Și atunci va recunoaște: sînt unica Realitate; sînt viața; sînt Conștiința; sînt Beatitudinea. Sînt Cel ce Sînt.

Atunci te vei recunoaște într-o pasăre, într-o floare, în iubirea ta, într-un cerșetor, în hrana ta, în cele cinci elemente, în întreaga Manifestare și te vei iubi pe tine însuți în tot și în toate.

Atunci cînd vom fi conștienți că Universul este propria noastră splendoare, ne vom realiza propria dumnezeire și vom rămîne cu această realizare în ciuda tentației de a mai privi universul ca fiind exterior.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 14:47

Cine nu a aprins o lumînare?

Lumînarea nu lipsește de la nici o slujbă religioasă, de la nici o sărbătoare, de la nici o rugăciune. Ea ne însoțește de fiecare dată cînd ne propunem să ne întîlnim în vreun fel cu Dumnezeu. Cînd cineva se botează, cînd se cunună, cînd se împărtășește, cînd moare, cînd se roagă la el acasă sau la biserică, ori de cîte ori se adresează lui Dumnezeu omul credincios aprinde lumînări. Cu toate că lumînarea simbolizează esența de lumină a lui Dumnezeu și a sufletului nostru ea nu a fost înlocuită de alte surse de lumină care au fost descoperite între timp. Cu toate că becul electric a luat locul lumînărilor în ceea ce privește iluminatul unui spațiu închis sau deschis, atunci cînd vrem să simbolizăm lumina divină apelăm la o lumînare. Pentru că nu atît lumina este importantă într-o asemenea împrejurare cît modul în care ea este generată. Lumînarea oferă lumină „sacrificîndu-se” pe sine!

Lumînarea simbolizează jertfa de sine, transfigurarea, transformarea în lumină prin ardere de sine, ceea ce reprezintă calea împlinirii noastre și a desăvîrșirii. Lumînarea este un semn distinct al creștinului, ea sintetizînd esența credinței noastre, aceea că nu există altă cale de mîntuire decît a jertfei. Jertfa se află la temelia vieții, nimic nu se poate realiza decît prin jertfa de sine. Ca și lumînarea, omul se poate și el transforma în lumină, se poate îndumnezei prin ardere de sine.

Lumînarea este jertfa de lumină pe care o aducem lui Dumnezeu și reflectă în exterior jertfa de lumină interioară care se obține prin arderea dorințelor. De aceea însoțim rugăciunile noastre pentru cei vii și pentru cei morți de aprinderea lumînărilor, pentru a se vedea ca sufletul nostru este aprins de iubirea față de ei.

Lumina este un semn al prezenței lui Dumnezeu. Și pentru că Dumnezeu este lumină, mergem la El cu lumină, devenind lumină.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (I)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: