Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Astazi la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Astazi la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
jazz triste curiozitati Când drumetie romana problema Limba English placut 1 brasov nobel comment-143 frig istorie este 23 sibiu
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (I)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
zaraza26

Numarul mesajelor : 8398
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 17:39

@dolion a scris:
Ei, azi nu se compara cu ieri! Chstia cu anuntatul nu prea cred ca functioneaza: in memberlist sunt o multime de abonati care n-au mai dat niciun semn. Unii n-au postat niciodata sau n-au intrat niciodata pe forum. Ne stim noi cativa, cei ce intram zilnic; ne stim, e mult spus; suntem pe aceeasi lungime de unda si ne interferam! Am observat ca sunteti totusi unii care va cunoasteti in "real life". Simt parca un pic de frustrare ca nu va stiu si eu, dar asta-i viata: ai langa tine oameni ce nu-i agreezi, iar pe cei care ti-ar fi prieteni adevarati, ii intalnesti virtual! E bine si-asa, decat singur cuc.

Oricand poti face o vizita in zona si sa ne intalnim la o cafea/ceai. Bineinteles daca anunti din vreme, sa fiu pe-acasa. hug
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 19:03

Imi place foarte mult ce postezi aici study, Dolion bravo . Suntem pe aceeasi lungime de unda, se pare. hug Si suntem mai multi, cred eu Wink ...

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 22:31

De la haz la... meditație

Dumnezeu și Sfîntul Petru au plecat într-o zi să facă o inspecție prin Iad. Și atît de uimit și buimăcit a fost Sfîntul Petru de toate cîte a văzut pe acolo că s-a rătăcit de Dumnezeu și nu mai știa cum să iasă din Iad. Își spuse în sinea lui că a încurcat-o rău de tot; „dacă își dau dracii seama că nu mai știu pe unde să ies afară din Iad, ăștia sînt în stare să mă țină aici pînă și-o aminti Dumnezeu de mine”. Așa că în loc să întrebe pe careva sau să rătăcească în neștire căutînd ieșirea, se apucă să măsoare o bucată de pămînt, să înfingă bețe și să facă tot felul de calcule. Cînd îl vede Scaraoțchi rămîne uimit și își trimite niște drăcușori să-l întrebe pe Sfîntul Petru ce tot face acolo.
"Iaca ce să fac. M-am gîndit că tare bine ar fi să existe și aici în Iad o biserică."
Drăcușorii au plecat imediat la Scaraoțchi să-i spună ce are de gînd să facă Sfîntul Petru. Îngrozit, acesta răspunse. "Mergeți cît mai repede, luați-l pe sus și scoateți-l afară din Iad". Sfîntul Petru a dat să se împotrivească, le-a cerut să-l lase în pace să-și termine treaba și altele dintr-astea, dar în inima lui abia aștepta să se vadă afară din Iad.

Poate că într-adevăr lucrurile nu sînt ceea ce par a fi, dar probabil că nu sînt nici altceva.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 22:40

Durerile provocate de diferite boli pot fi transformate, în acte sacrificiale. Desigur, se va urmări tot ceea ce implică un tratament adecvat afecțiunii care a provocat durerea, însă pentru că cel mai adesea durerea sau disfuncționalitatea nu dispare imediat ce începem un tratament, suferința pe care o resimțim în loc să trezească: frică, revoltă, agitație, contracție, depresie, disperare etc., ea poate fi valorificată din punct de vedere spiritual dacă vom rosti cîteva cuvinte prin care ne vom asuma în mod conștient suferința respectivă și o vom transforma astfel într-o asceză, într-un sacrificiu. În astfel de situații este necesar să ne interiorizăm cît de cît, să aducem puțină liniște în suflet după care să rostim următoarele cuvinte:

"Doamne Dumnezeule, Tată Ceresc, te implor cu umilință, primește ca ofrandă suferința mea, pe care mi-o asum pe deplin conștient. Știu că această suferință este dreaptă și prin ea, Tu mă ajuți acum să-mi purific sufletul, pentru a-l face capabil să urmeze căile Tale, cu înțelepciune și iubire. Facă-se voia Ta. Amin"

Această formulă, puțin modificată ar putea fi rostită de dumneavoastră și pentru o altă ființă aflată în suferință. În acest caz vom rosti:

"Doamne Dumnezeule, Tată Ceresc, te implor cu umilință, fie ca suferința prin care trece acum (numele de botez al persoanei respective) să fie primită ca ofrandă de către tine. Prin Grația Ta, el (ea) este izbăvit de această suferință și sufletul lui(ei) se purifică, se întărește, se îmbogățește și se luminează cu lumina iubirii și înțelepciunii Tale. Facă-se voia Ta. Amin."

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 22:43

De asemenea, muncile de rutină de peste zi pot fi transformate în acte sacrificiale. În special femeile, care trebuie să muncească foarte mult și acasă pentru întreținerea gospodăriei și a familiei pot să resimtă destul de neplăcută această activitate suplimentară pe lîngă serviciu, mai ales atunci cînd nu prea le este recunoscută munca, nu sînt apreciate și nu sînt susținute cît de cît de către ceilalți membri ai familiei. Toate aceste activități pot fi transformate în acte sacrificiale prin schimbarea atitudinii interioare. În loc să ne plîngem de nerecunoștință din partea celorlalți și de oboseală, mai bine vom căuta să privim totul ca pe un sacrificiu dăruit lui Dumnezeu și atunci disponibilitatea interioară se va modifica foarte mult. Istoria vieții spirituale consemnează numeroase cazuri de femei care au atins un înalt grad de evoluție spirituală îndeplinindu-și doar muncile specifice întreținerii unei case și a unei familii. Formula pe care o putem rosti în astfel de situații poate fi următoarea:

"Doamne Dumnezeule, Tată Ceresc, te implor cu umilință, primește ca ofrandă această acțiune a mea de a prepara mîncarea și dăruiește-mi Grația Ta pentru ca ceea ce voi prepara să fie de folos și să aducă sănătate bucurie, dragoste și înțelepciune celor ce o vor mînca. Facă-se voia Ta prin mine. Amin."

Formula trebuie rostită după ce ne-am interiorizat puțin înainte de a începe acțiunea sau munca pe care o avem de îndeplinit. Unele persoane, în special cele care trăiesc la țară și cresc animale, trebuie să facă unele acțiuni destul de grele în fiecare zi. De exemplu, trebuie să dea de mîncare la vaci, trebuie să le dea apă și trebuie să le mulgă. Aceste acțiuni adeseori sînt percepute ca o corvoadă. Transformîndu-le în acte sacrificiale prin adoptarea unei atitudini interioare corecte, ele pot deveni veritabile acte spirituale, poate mai importante și mai valoroase decît rugăciunile unui preot sau mersul la Biserică.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 22:53

Chiar dacă nu vă puteți imagina călugări jucînd șotron sau baba oarba să știți totuși că jocurile sînt o parte integrantă a practicii spirituale în sine. Prin joc evoluția este întotdeauna mai simplă, iar cel ce evoluează cu adevărat începe să se joace din ce în ce mai mult, pentru că pe măsură ce un om evoluează redevine copil.

Atunci cînd vrem să evoluăm spiritual prin joc, vom observa că apare o anumită senzație de curgere și nu de efort. Jucîndu-ne, măștile de pe chipurile noastre sînt aruncate și redevenim noi înșine fără frica de vreo prejudecată, conveniență socială etc. Cel care știe acest secret poate să-i transforme pe ceilalți din anturajul său prin joc și va obține rezultate net superioare decît cel care vrea să obțină transformări printr-o seriozitate exagerată și conservatorism, prin impunere sau fanatism. Căci dintr-un astfel de om parcă viața lipsește, el duce poveri imaginare și nu poate înțelege niciodată starea de joc spontan plenar conștient al manifestării și starea de grație divină care se revarsă asupra noastră atunci cînd ne jucăm.

Seriozitatea și sobrietatea exagerată au în ele ceva rigid, dur care te sperie. Prin joc însă, se trezește și se dinamizează în noi acea stare mirifică de copil și ea este de fapt cea care ne face să fim intuitivi, spontani, plini de candoare și drăgălășenie. Asadar, un alt aspect important este că jocul în sine trezește în noi calități nebănuite; ceea ce în mod obișnuit părea inaccesibil devine acum spontan accesibil, iar în timpul jocului starea de copil pe care o trăim, ne face să rezonăm, din plin, cu lumi angelice care ne ghidează și ne inspiră. Deloc întîmplător, Brâncuși a spus că: "Atunci cînd nu mai sîntem copii, am murit de mult".

Părinții (mai ales unii tați), care în efortul lor de a fi buni părinți exagerează furîndu-le copiilor dreptul la joacă, la prietenie și îi obligă spre niște premii sau diplome absurde, riscă să scoată din copiii lor super-calculatoare care pot gîndi genial, dar fără viață.

Astfel, știm că seriozitatea exagerată a unor persoane, le face să trăiască într-un mod conservator, plin de rigiditate, dar cu toate acestea, în timpul jocului, chiar și acestor persoane li se poate smulge un zîmbet și pot fi ajutate pentru a-și schimba o concepție greșit înrădăcinată. Acestea apar, deoarece, în timpul jocului lucrurile sînt privite în simplitatea lor naturală, fără nici un fel de prejudecăți sau concepte sociale închistatoare. Jocul devine astfel, o modalitate excepțională de a ne depăși blocajele lăuntrice și mai ales de a ne păcăli ego-ul, de a-l face să nu se mai simtă amenințat, ci să devină disponibil pentru transformare. De aceea, în timpul jocului (așa cum am mai spus), măștile sînt date la o parte și sîntem noi înșine fără dorința de a fi „cineva” sau „ceva” anume. Această renunțare de a fi „cineva”, o „funcție” sau un „titlu” face ca cei care ne manipulau printr-o seriozitate scrobită să nu mai aibă nici un punct de rezonanță și deci nici o influență asupra noastră.

Starea de disponibilitate jucăușă care se creează în timpul jocului nu presupune sub nici o formă iresponsabilitate sau superficialitate ci, un mod superior de a integra viața, de a înțelege că omul prin raportare, invocare și consacrarea acțiunilor sale către Absolut (DUMNEZEU), devine astfel stăpînul lucrurilor și al propriei sale fericiri. El știe acum că totul depinde de viziunea lui nobilă și transfiguratoare asupra vieții și că datorită acestei viziuni extatice, Dumnezeu își revarsă în fiecare clipă Grația Sa asupra lui. Cerul și infernul se întîlnesc pe pămînt. Dar cînd cel care creează și atrage dramele în mod inconștient, se luptă pentru a scăpa din infern, un altul, prin joc afectiv și spiritual, divin integrat, zboară pur și simplu prin Paradis. La nivel subconștient această stare de disponibilitate jucăușă spontană, ne ajută să sesizăm că viața și iubirea nu sînt nimic altceva decît un joc mirific, profund transformator și transfigurator al lui Dumnezeu. Prin jocul vieții și al iubirii, noi învățăm să vedem magia care dă viață și nu oroarea care o ucide. Astfel, devenim mici alchimiști, care prin joc transformă totul în viață eternă.

Un alt aspect important este că jocul ne dinamizează atenția și ne face să fim mai îndrăzneți, căci, acum chiar și timidul leagă noi prietenii. Jocul ajută foarte mult la evoluția afectiv-spirituală a unui cuplu deoarece, integrată sub forma unui joc, evoluția spirituală a unui cuplu este mult mai rapidă. Trebuie să avem puterea lăuntrică transfiguratoare de a integra totul sub forma unui joc spiritual.

Totodată, jocul și simțul umorului sînt în cadrul unui grup sau al unui cuplu nu numai un liant excelent, ci și o modalitate de excepție, un test pentru a verifica starea afectivă a celor doi. Astfel, serioșii, exagerații dar mai ales atașații, geloșii, blazații, nu rîd, nu se entuziasmează la glumele pline de bun simț și fanteziile afective ale celuilalt, prin urmare, ei nu se joacă, se supără, văzînd întotdeauna tragedia chiar și acolo unde ea nu există. Tot din punct de vedere afectiv, efectele pe care jocul le induce în ființă sînt cu adevărat remarcabile căci, prin joc noi ne deschidem și trăim stări afective din ce în ce mai elevate, mai copleșitoare, mai rafinate. Prin alintul plin de drăgălășenie care este parte integrantă a jocului afectiv, noi ne transfigurăm spontan unul pe celălalt.

Acesta este un secret fundamental deoarece foarte puțini oameni știu că alintul plin de drăgălășenie și bun simț este o parte importantă a transfigurării (adică a înnobilării, sacralizării și divinizării) întregii creații. Prin joc și transfigurare învățăm să venim unul în întîmpinarea celuilalt cu brațele deschise, în întîmpinarea dorințelor lui intime, afective, să îl simțim empatic și telepatic.

Este uluitor de sesizat, de asemenea, calitățile curative excepționale ale jocului căci orice suferind care are puterea de a se juca, rezonează cu energii dinamice și curative nebănuite care îl pot duce într-o zi la o vindecare spontană miraculoasă. Prin joc, suferindul își schimbă aproape instantaneu nivelul de vibrație, el se deschide astfel în fața vieții, iar viața cu energiile ei TAINICE, îi pătrunde atunci întreaga ființă.

Pentru ca jocul să devină în practica spirituală o metodă rapidă de evoluție, este stringent necesară realizarea unei integrări, care să inducă predispoziția către joc la nivelul întregului grup. Pentru cel inițiat, jocul este unul din mijloacele de exprimare spirituală dintre cele mai rafinate și pline de subtilități magice.

Lucrurile cele mai grele și mai serioase, realizate sub forma unui joc inteligent, divin integrat, devin ușor accesibile și pline de succes!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:04

Discutam la un alt topic despre filmul "Pay it forward"
Un film de o cu totul altă natură, sensibil și cu un mesaj sublim. Titlul său este un joc de cuvinte greu traductibil, căci în limba engleză el semnifica o antiteză la expresia "pay back", care înseamnă răzbunare. Filmul descrie așadar opusul acesteia, care poate fi dragostea, altruismul, omenia.

Un profesor de sociologie le dă copiilor o temă menită să marcheze trecerea de la pubertate la adolescență, încheind astfel ciclul gimnazial, "acest pod infernal, mișcător, pe care trebuie să-l treceți cu toții înainte de a deveni membri ai elitei liceului. Poate credeți că nu puteți trece podul suficient de repede și atunci încercați să închideți ochii și să nu vă gîndiți la asta decît dupa ce ați ajuns la capăt." Acest mod comod de a reacționa ne caracterizează din păcate pe mulți dintre noi în momentele grele cu care viața ne încearcă din cînd în cînd; "Trăiți în societate, și chiar dacă nu vreți să aveți de a face cu ea, viața vă va lovi direct în față." Pentru multă lume, viața constituie o dezamăgire. Dar poți fi dezamăgit doar cînd așteptarile îți sînt înșelate, cu alte cuvinte cînd te aștepți ca ceva sau cineva să fie într-un anumit fel și nu este. O soluție înțeleaptă ar fi să nu ne așteptăm la nimic de la nimeni, astfel nu vom putea fi dezamăgiți. O alternativă mai potrivită cu agitația prezentului nostru ar consta în a încerca să schimbăm lumea pentru a o modela după preferințele noastre. Avem de a face de fapt cu cele două tendințe aflate la antipozii concepțiilor filozofice, cea orientală ce pune accentul pe transformarea interioară, și cea occidentală, care se bazează foarte mult pe exterior. În realitate e vorba de același lucru, armonizarea dintre sine și univers, dintre suflet și natură, dintre rațiune și sensibilitate, dintre inimă și minte.

Filmul se ocupă de cea de-a doua cale, strădania de a face lumea mai bună. Tema pe care o primesc copiii de 11 ani este de a găsi o idee prin care să schimbe lumea. Unul din elevi, Trevor, propune o soluție admirabilă, de a găsi trei persoane aflate în dificultate și de a le ajuta fără a accepta nimic în schimb, în afară de promisiunea că vor face și ei la fel cu alte trei persoane. Ajutorul trebuie să fie ceva dificil, ceva pe care nu-l poate face singur și deci ceva foarte important pentru cel aflat în nevoie.

Am mai întîlnit sisteme piramidale, Amway, Oriflame, Avon, dar în ultimele două milenii, nici unul cu o atitudine profund benefică și atît de altruistă ca acesta. Această idee minunată declanșează în film un val de acțiuni benefice în lanț, ce surprind (!) pe toată lumea. În legătură cu aceasta, aș dori să vă împărtășesc cîteva considerații.

A face un dar nu e chiar atît de simplu. Sînt unii care merg în vizită la prieteni sau la cunoștințe și cumpără în graba din primul magazin ce le iese în cale ceva care să nu fie prea scump și doar pentru a scăpa de o îndatorire neplăcută ("să nu creadă c-am venit cu mîna goală"). Puțină lume își dă osteneala să găsească un obiect potrivit (adică util sau deosebit). Acest lucru ar însemna să ne gîndim profund la persoana vizată, ce anume și-ar dori sau ce i-ar plăcea, sau ce-ar putea s-o surprindă în mod plăcut. E nevoie să știm să observam dar mai ales să facem eforturi pentru aceasta. "Trebuie să fim mai atenți la cei din jurul nostru, să-i supraveghem pentru că ei nu știu întotdeauna ceea ce au nevoie". Nu putem face acest lucru pentru cineva pe care nu-l iubim. A face un dar în mod corect implică să dăruim persoanei potrivite în condiții juste de timp și de loc.

Ajută înainte de a ți se cere și îndepărtează-te înainte de a ți se multumi. Unii dăruiesc doar pentru a obține altceva în schimb (chiar dacă e vorba doar de a fi remarcați), conducîndu-se după dictonul "Do ut des", tradus mai nou prin „legea lui Ohm": Sînt om cu tine, fii om cu mine.

Alții fac atîta caz de cît de generoși sînt, încît prin maniera de a dărui, mai mult înjosesc sau disprețuiesc decît fac ceva bun. Alții dau de pomană doar pentru ca ceilalți să vadă că nu se zgîrcesc, pentru a-și apăra imaginea publică. Odată, un om trecea pe un drum. Vîntul i-a smuls pălăria și i-a aruncat-o în rîu. "Apăi, să fie de sufletul lui Tataia", zise omul, generos.

Doamne, nu-mi da prea mult, ca să nu Te uit.

Iisus a fost întrebat de cineva cum ar putea intra în Împărăția Cerurilor. Răspunsul a fost: "Vinde tot ce ai și împarte săracilor" .

Nu putem dărui în mod divin decît dacă vom învăța să și primim în acest mod. Soarele ne oferă permanent lumină și căldura, pămîntul ne dăruiește plantele, pomii ne oferă fructele lor, Dumnezeu ne dă viață. Atît timp cît vom ignora aceste ofrande minunate, nu putem pretinde să știm să dăruim la fel. Una din colindele lui Hrușcă se referea la răsplata colindatorilor astfel: "dă din ce Dumnezeu ți-a dat". Uită-te în jurul tău, uită-te înlăuntrul tău și răspunde-ți sincer la întrebarea: există ceva care să nu fie un dar Divin?

Cînd e greu să găsim ceva de dăruit, sau nu ne putem permite prea mult, putem oricînd să dăruim iubire. Iisus a spus "Iubește-ți aproapele ca pe tine însuți!" Acest lucru îl putem face cu toții. "Posibilitatea există în fiecare. N-o lăsați să se atrofieze"

Mai mult decît atît, filmul sugerează și un mod practic de a realiza acest lucru. Începe prin a ierta. Sîntem umani, deci supuși greșelii, dar orgoliul ne împiedică de multe ori să ne dăm seama cînd greșim, să recunoaștem măcar că greșim pentru ca mai apoi să încercăm să reparăm din stricăciuni.

Iartă-ne nouă greșelile noastre precum iertăm și noi greșelile greșiților noștri. Remarcați și în rugăciunea Tatăl Nostru aceeași idee piramidală, întrucît noi sîntem iertați, de ce să nu iertăm și noi la rîndul nostru? Ați remarcat faptul că atunci cînd greșim, cerem îndurare, dar cînd altcineva greșește, cerem să fie pedepsit?

Ideea extraordinară din acest film trebuie să fie transpusă în practică. Este o idee prea valoroasă pentru a ne gîndi la ea doar ca la un film. Haideți să găsim cîteva persoane pe care să le ajutăm fără a aștepta ceva în schimb. Astfel am putea descoperi într-o bună zi că ceea ce era mohorît s-a transformat în mod miraculos în ceva strălucitor, că toți cei din jurul nostru încep să se bucure, că suferința, bolile și deznădejdea au dispărut, că vestita cutie a Pandorei a adunat tot veninul revărsat odinioară și a devenit ferecată pe vecie, iar noi ne-am regăsit Paradisul pierdut.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:15

La începutul timpului are loc nașterea lumii cu tot ceea ce conține ea, iar la sfîrșitul timpului are loc resorbția ei. La începutul unui An are loc nașterea noastră și a lumii, iar la sfîrșitul Anului are loc resorbția noastră și a lumii în transcendență. Faptul că urmează încă un An nu mai are absolut nici o importanță din perspectiva semnificației unui calendar. Manifestarea unui nou ciclu se spune că este dovada unei compasiuni pe care o manifestă Creatorul față de făpturile Sale, dîndu-le astfel posibilitatea unei noi șanse de a parcurge etapele necesare desăvîrșirii. E ca atunci cînd, îi oferi posibilitatea cuiva să repete o anumită acțiune sperînd că de aceasta data o va realiza impecabil. Astfel, se justifică faptul că urmează un nou An, și că noi păstrăm memoria existenței Anului anterior.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:17

Încă de cînd eram copil îi auzeam pe cei din jurul meu întrebîndu-se de ce au fost plasate oarecum de-a-ndoaselea cele două sărbători creștine închinate Fecioarei Maria. Adică, de ce se sărbătorește la 15 august „Adormirea Maicii Domnului”, iar la trei săptămîni după aceasta „Nașterea Maicii Domnului”. Ordinea acestor două sărbători este contrară percepției comune a lucrurilor. Apoi, foarte puțini oameni își mai dau seama că un calendar este forma palpabilă a timpului. Un calendar conferă percepției umane o formă celui mai subtil aspect cu care ne confruntăm și anume Timpul. Misterios, teribil, copleșitor, timpul este „îmblînzit” și supus prin puterea calendarului. Astfel prin intermediul unui calendar nu mai avem de-a face cu un timp infinit, ci cu o formă finită care se tot repetă. Prinderea timpului într-o formă finită, este înainte de toate o necesitate a gîndirii umane. Mintea operează doar cu obiecte care pot avea un nume și o formă. Și din acest motiv Timpul a primit o formă. Din păcate această realizare a predecesorilor noștri este tot mai puțin conștientizată și iată-ne din nou trăind într-un timp desacralizat, care curge liniar, fără început și fără sfîrșit. Un calendar creează un început și un sfîrșit pentru Timp. În cazul creștinilor Timpul are forma unui An. Pentru chinezi timpul este format din 60 de ani. „Forma” timpului ne dă posibilitatea să spunem că există un început și un sfîrșit pentru absolut tot ceea ce există.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:18

Nedumerirea cu privire la ordinea celor două sărbători ar dispărea imediat dacă acei creștini ar cunoaște faptul că din punct de vedere religios Anul începe la 1 septembrie și se sfîrșește la 31 august. Astfel, ordinea celor două sărbători este firească, la începutul Anului sărbătorim Nașterea Maicii Domnului, iar la sfîrșitul Anului Adormirea Maicii Domnului.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:20

Pe de altă parte ne întrebăm dacă există documente care să certifice datele calendaristice ale nașterii și morții Maicii Domnului. Cu siguranță astfel de date nu există și atunci trebuie să ne întrebăm care au fost rațiunile pe baza cărora au fost fixate sărbătorile creștine în calendar. De exemplu între Buna vestire, 25 martie, și Nașterea Domnului, 25 decembrie, există un interval firesc de nouă luni. Deci, sărbătorile n-au fost așezate în calendarul creștin la întîmplare. Există rațiuni temeinice pentru care a fost stabilită o ordine a celor mai importante sărbători. Singura care pare să fie legată de atestările istorice este sărbătoarea Paștelui, care pentru creștini a devenit sărbătoarea Învierii Domnului. Toate celelalte sărbători au fost trecute în calendar nu pe baza unor obiceiuri anterioare sau a datelor istorice, ci pe baza unor rațiuni care nu prea mai sînt cunoscute în prezent. Multe sărbători creștine au fost fixate astfel încît să poată fi combătute sărbători străvechi ale populațiilor care au fost creștinate. De exemplu, vechile populații serbau solstițiile și echinocțiile. Cu ocazia solstițiului de iarnă existau la majoritatea popoarelor mediteraneene sărbătoarea Soarelui care dura aproximativ două săptămîni. Această perioadă de două săptămîni de sărbători închinate Soarelui a creat de-a lungul timpului obiceiuri foarte profunde. Creștinismul nu putea să le ceară oamenilor să renunțe deodată la toate aceste obiceiuri adînc impregnate în subconștientul lor. Și atunci s-a venit cu propunerea de a schimba doar semnificația acestor sărbători. Adică li s-a lăsat oamenilor obiceiul de a sărbători, dar li s-a dat un alt motiv de sărbătoare, care să aibă legătură cu creștinismul. Astfel, s-a fixat în preajma solstițiului de iarnă sărbătoarea nașterii Domnului, Iisus Hristos, care a fost numit și Soarele dreptății. Din punct de vedere esoteric, nașterea lui Iisus a fost considerată ca venirea unei lumini în întunericul lumii și de aceea ea a fost corelată cu solstițiul de iarnă, mai exact la trei zile după data solstițiului, cînd soarele începe să crească și să cîștige din ce în ce mai mult teren în fața întunericului. Tot în această perioadă de două săptămîni au mai fost fixate și alte sărbători creștine importante și astfel s-a creștinat complet un obicei străvechi care, ar fi fost imposibil de eliminat din tradiția oamenilor. De altfel, după cum vedeți, odată cu slăbirea puterii creștinismului asupra oamenilor au revenit în obiceiurile creștinilor tot felul de sărbători care nu au nici o legătură cu creștinismul, ci cu vechile obiceiuri de a cinsti, Pămîntul, Viața, Iubirea și Natura în general. Mai ales, momente fundamentale din viața oamenilor, nașterea, cununia și moartea excelează astăzi de elemente precreștine sau chiar de tot felul de inovații ritualice care nu au nici o legătură cu creștinismul.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:23

Să ne oprim însă puțin asupra sărbătorilor din această lună și să pătrundem semnificația lor. În luna august creștinii ortodocși au trei sărbători importante: schimbarea la față pe 6 august, adormirea Maicii Domnului pe 15 august și tăierea capului Sfîntului Ioan Botezătorul pe 29 august. Vom lua în calcul și sărbătoarea nașterii Maicii Domnului de pe 8 septembrie și vom găsi astfel următoarele corelații.

La începutul Anului religios, primele șapte zile sînt rezervate pentru a sărbători cele șapte zile ale facerii lumii. A opta zi este sărbătorită Nașterea Maicii Domnului, care din punct de vedere gnostic este întruchiparea întregii Creații. Astfel, după ce toate au fost făcute și rînduite, inclusiv ziua de odihnă, este sărbătorită nașterea întregii Creații. Lăsăm acum deoparte celelalte sărbători de peste An și ne vom opri asupra celor din luna august. După ce Creația parcurge etapele dezvoltării sale, la sfîrșitul timpului (adică a Anului) ea trebuie în mod normal să se apropie de resorbția în transcendență sau, altfel spus, în inima Creatorului. Schimbarea la față a lui Iisus semnifică astfel spiritualizarea materiei. Întreaga materie, corpul material al lui Iisus a fost pătruns de lumina dumnezeiască a Spiritului Pur. Astfel, materia a fost spiritualizată la maxim. S-a îndepărtat orice sciziune. Ceea ce este sus este și jos, iar ceea ce este jos este și sus. S-a înfăptuit astfel miracolul unității, iar vederea directă a lui Dumnezeu este capătul oricărei evoluții. Astfel, prin transfigurarea completă a lui Iisus s-a trecut dincolo de timp, și implicit dincolo de Creație. Sfîntul Apostol Petru chiar îi propune lui Iisus să rămînă cu toții acolo, pe muntele Tabor pentru totdeauna, ca și cum s-ar fi terminat timpul. Însă, Iisus n-a vrut să arate prin transfigurarea Sa decît un stadiu în evoluția noastră către desăvîrșire. Fiecare dintre noi va trebui să trecem prin această completă transfigurare, în care ne vom simți pătrunși cu totul de lumina lui Dumnezeu.

La nouă zile distanță de schimbarea la față sărbătorim Adormirea Maicii Domnului. Odată ce materia a fost complet spiritualizată ea se resoarbe în Inima lui Dumnezeu. Natura, întreaga Creație se stinge, se topește în Lumina Spiritului Pur din care, de fapt, a și provenit la început. Iar această fază a evoluției noastre este marcată prin sărbătorirea Adormirii Maicii Domnului. Iată că și denumirea acestei sărbători este uluitoare. Nu se vorbește despre moartea Maicii Domnului, ci despre adormirea ei. Moartea este legată de percepția unei anihilări sau a unei distrugeri, ori acum materia nu este distrusă, nu este anihilată, ci resorbită în lumina din care a provenit prin Voința și Puterea lui Dumnezeu.

Această resorbție a materie nu are loc spontan, pentru că nici Creația nu a fost făcută toată deodată. Dacă au fost necesare șapte zile pentru facerea lumii, iată, cei care au rînduit calendarul au lăsat de două ori mai mult timp pentru resorbția lumii. Sînt două săptămîni între sărbătoarea „Adormirea Maicii Domnului” și „Tăierea capului Sfîntului Ioan Botezătorul”, care semnifică transcenderea completă a minții și a materiei, resorbția definitivă în transcendență. Astfel se sfîrșește și timpul pentru că el nu are sens decît în corelație cu Creația. Dacă nu există Creație nu există nici timp.

Poate că Biserica ar trebui să insiste mai mult pentru ca oamenii să sărbătorească începutul și sfîrșitul Anului la 1 septembrie și respectiv 31 august. Poate că acest eveniment ar trebui marcat prin ceva, prin anumite manifestări care să-l aducă mai mult în conștiința oamenilor.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:25

Timpul sacru sau spiritualizat are întotdeauna un început și un sfîrșit, iar între evenimentele religioase care au loc de-a lungul unui An, există cu siguranță o corelație, există o ordine care marchează etapele evoluției sufletului uman. Este mult mai sănătos pentru sufletul nostru să avem o viziune mai largă asupra Vieții, iar perceperea Timpului ca fiind finit este cheia viziunii unitare asupra ființei și a întregii lumi. Numai că pentru aceasta, aspectul religios al Anului trebuie să predomine în fața aspectelor sociale, economice sau de altă natură. Va trebui să trăim timpul predominant din perspectivă religioasă sau, altfel spus, să ne întoarcem la sacru. Sărbătorile să fie sărbători, iar încărcătura religioasă a sărbătorilor să fie semnificativă, ci nu să ne preocupe mai mult „distracțiile” de tot felul asociate acestor sărbători. Ce înseamnă la urma urmei o „distracție” dacă nu distragerea atenției de la ceea ce este Adevăr?

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:26

@dolion a scris:
Dacă nu există Creație nu există nici timp.
flower

Anahoret

Numarul mesajelor : 7032
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 28 Aug 2009, 23:29

Timpul profan are un început și un sfârșit și o curgere lineară. Timpul sacru nu. El îți permite întoarcerea. Acel retour en arrière de care vorbea Eliade în "Mitul eternei reîntoarceri".

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:23

Cuvinte

- Care e cel mai înalt cuvant?
Cel rostit din vîrful Himalaya-ei. smile

- Ce sunt cuvintele?
Cuvintele sunt din astea de care scriu aici.

- Ce cuvinte trebuie scoase din dicționar?
Cele care au greșeli de tipar.

- Ce cuvinte dor cel mai tare?
Cele însoțite de farfurii aruncate dinspre bucătărie.

- Ce cuvinte bucură cel mai mult?
Cele spuse de ființa iubită.

- Care e cuvantul pe care-l aude Dumnezeu cel mai bine?
Cel pe care-l cantă tăcerea.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:32

Părintele Iustin Pîrvu a făcut 17 ani de pușcărie pe vremea comunismului. Întrebat despre lecțiile învățate la școala suferinței a răspuns:

„Am învățat că omul rămîne om în orice situație dacă îl are pe Dumenzeu aproape, în suflet, în inimă. Cei care n-au avut credință au căzut primii. În perioada creștinării în Imperiul Roman un rob a aflat că stăpînul său a fost condamnat la moarte de către păgîni. S-a dus iute acasă, a îmbrăcat hainele stăpînului după care s-a înfățișat înaintea prigonitorilor. A fost luat și ucis în locul stăpînului său. Tot așa s-a jertfit Mîntuitorul pentru noi toți..! în închisorile din perioada comunistă o mulțime de creștini au murit pentru ca poporul român să aibă destin.

O maică era odată lîngă un bolnav și curăța niște răni care miroseau urît. Ea voia să-l ajute pe omul acela care era în necaz și cineva care a trecut pe acolo i-a zis: Eu n-aș face asta nici pentru un milion de dolari. Și maica a răspuns: Nici eu pentru un milion de dolari n-aș face, dar pentru Dumnezeu fac! Asta înseamnă să ai credință, să faci ceva ce n-ai face pentru lumea asta întreagă, dar pentru Dumnezeu faci. Și dacă nu faci să știi că ești în lipsă cu credința. Dar dacă ai credință biruiești și-l ajuți și pe altul să biruiască.”

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:35

Timpul e universal, unidimensional și ireversibil, e o construcție mentalǎ care ne ajutǎ sǎ dam un sens momentului. Convenția secundelor, minutelor, orelor, anilor, secolelor și mileniilor e doar o modalitate de a împǎrți devenirea în momente. E, o nǎscocire a omului care vrea concretul, palpabilul, a omului care are nevoie de dovezi, de real. La urma urmei, asta ne ajutǎ sǎ avem conștiința vremii, sǎ simțim cǎ trǎim, sǎ știm cǎ ne aflǎm nu doar undeva, dar și cîndva. Asta este și ceea ce ne amintim: frînturi dintr-un timp dilatat din cauza spaimei sau accelerat de o fericire agresivǎ, un timp în care ne pare cǎ nu am trǎit niciodatǎ cu adevǎrat, un timp scurs în ritmul bǎtǎilor inimii și de care ne dorim mereu sǎ ne fi bucurat mai mult.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:38

Simțul timpului îl am atunci cînd percep o schimbare, fie cǎ e vorba de rǎsǎritul și apusul soarelui, fie de încǎ un rid de pe fața unei persoane apropiate. Timpul e o mǎsurǎ a devenirii. Fiecare moment de pe axa timpului e unic și tocmai acest lucru face ca sentimentele și emoțiile noastre și absolut fiecare gest și sunet sǎ trǎiascǎ prin ele înseși.

Absența elementelor care se repetǎ ar face imposibilǎ perceperea trecerii timpului. Radioul cu ceas care se deschide în fiecare dimineațǎ, alternanța întuneric-luminǎ, sǎrbǎtorile de iarnǎ, înflorirea teilor, vacanța de varǎ, frunzele care cad toamna, toate mǎ fac sǎ simt cǎ sunt aici și mai ales acum. Recunosc, este un acum determinat de coordonate care probabil pot fi ușor deturnate, dar e totuși un moment adevǎrat și eu îl simt.

Absența a ceea ce a fost cîndva cred cǎ e pentru mine cel mai concret semn al prezenței timpului. Întotdeuna m-au fascinat conceptul de ieri și forma verbalǎ a fost. E ceea ce îmi mǎsoarǎ existența, desfǎșuratǎ între absența prelungitǎ a bunicului, a orelor din liceu și un acum aproape nedeterminat, care nu stǎ pe un tǎrîm ferm și care devine, cu fiecare moment, tot absențǎ. Pierd din vedere țǎrmul pentru a evolua spre sensul unic al existenței, chiar dacǎ asta înseamnǎ îmbǎtrînire. Suntem ca nisipul. Timp doar în cǎdere...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:39

Trăim într-o lume tot mai grăbită și mai nefericită: o lume tot mai tristă, mai pesimistă și mai debusolată…Oamenii se grăbesc și trec, în viteza anilor ce zboară, prin tunelul timpului, hărăzit pentru viața lor pe pămînt, fără să găsească „felia de fericire” după care au aleargat în toți anii de „chiriași ai vremii” de peregrinare și nu s-au gîndit că vine și clipa sfîrșitului de alergare, pe pămînt… Toți alergăm după „fericire” - de-i vremea cu soare sau de este cu viscol, ploaie sau vînt… Alergăm prin viață în căutarea a „ceva” pe care nu-l putem descifra… Este o stare sufletească, un sentiment. Este o alergare între utopie și realitate: căutăm „elixirul fericirii”... Toți căutăm fericirea!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:42

Timpul „fuge” pe neobservate și ne-am obișnuit cu un trai cenușiu – mai nefericit – și nu ne-am gîndit, pînă acum – poate – la viața ce ni se scurge în nefericire sau „dormind”... Da, literalmente „dormind”! O treime din timpul vieții îl petrecem într-un somn odihnitor sau tulburat de vise… S-au făcut și studii speciale ca să se vadă cum își petrece omul viața de la primul sunet scos de un copilaș la naștere pînă la ultima respirație a unui om, cînd sufletul părăsește „cortul de pămînt”… Am citit despre rezultatele unui asemenea studiu făcut – nu demult - de specialiști englezi și am aflat lucruri care m-au pus pe gînduri… Parcă dormim prea mult!... Și cronometrul timpului nu se oprește cînd dormim…

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:43

Știați că un om – în medie – într-o viață de șaptezeci și cinci de ani… vorbește aproximativ timp de 12 ani, stă la televizor 12 ani, muncește 8 ani și 6 luni, stă la masă (pentru micul dejun, dejun sau cină) 3 ani și 6 luni, mănîncă 160 kg. de ciocolată, 7.300 de ouă, merge pe jos 22.000 de kilometri, doarme 25 de ani, clipește de 415 milioane de ori, varsă 65 litri de lacrimi, stă la volanul mașinii 1 an și șase luni, vorbește la telefon 2 ani și 6 luni, 10 zile salută sau răspunde la salut, 6 luni așteaptă la semafor, 9 luni se tot ceartă, 98 de zile se spală, o femeie își face duș timp de 782 de zile, iar un bărbat timp de numai 125 de zile… Într-o viață de 75 de ani, omul are aproximativ 150 de prieteni, dar la nevoie… nu gasește nici unul!...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:44

Am citit și am recitit concluzia studiului făcut de cercetătorii englezi: „… la nevoie nu gasești nici unul!” Să nu găsești un prieten la nevoie?!... Este nu doar o concluzie reală, dar este și tristă, arătîndu-ne că trăim niște vremuri întoarse pe dos… Cuvinte frumoase, în esența lor semantică pură: „prieten”, „frate de sînge” sau „de credință”, să fi devenit în vremea noastră doar ceață și zgură, vorbe de spoială, de esență neloială? Dragostea – cuvînt atît de dumnezeiesc! – să fie doar o vorbă spusă de mîntuială și să fie scoasă dintr-o inimă goală?! Ce vremuri întoarse pe dos!… Și mă cutremur! Și strig în rugăciune către Dumnezeu: Dă-ne, Doamne, inimi mai miloase și redă-ne bucuria și fericirea părtășiei, cu vremuri mai sfinte și bune! Dă-ne, Doamne, suflete sănătoase!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:45

O umbră tristă mi se lăsase peste sufletul meu, pe cînd mintea citea cele de mai sus, dar mi s-a luminat de gîndul ce m-a străfulgerat, amintindu-mi de un prieten loial ce nu m-a dezamăgit, dovedindu-mi că „un prieten adevărat poate fi ca un frate”... Asadar, concluzia specialiștilor nu este valabilă întotdeauna! Au apărut razele de lumină optimiste…

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 29 Aug 2009, 08:49

Starea de mulțumire sufletească intensă și deplină – fericirea – este un sentiment profund și o experiență de viață umană personală, pe care o trăiești doar cînd sufletul îți cîntă de bucurie, mintea ți-e plină de optimism și dragostea îți cuprinde inima… Fericirea nu o poți explica, deoarece nu este o senzație, ci o stare de conștiință, în care trăiești o pace și o armonie între gîndirea, sentimentele, voința și corpul tău - cu stomacul, cu creierul, cu plămînii…

În aceste momente din viața mea, cînd am ajuns la starea de mulțumire sufletească deplină și trăiesc elixirul „bucuriei mîntuirii”, înțeleg prin „fericire” că este o stare fizică, spirituală, emoțională, intelectuală la care ai ajuns și simți permanent o bucurie și o mulțumire pe care nu cauți s-o explici, ci o simți, cînd ești plin de sănătate sau cînd corpul ți-e bîntuit de slăbiciunea unor boli ce-ți atacă nu numai carnea și oasele, inima, plămînii, ficatul, rinichii și celelalte organe vitale din „uzina” dată ție, ca o casă de lut și de împrumut, ci și sufletul ce-ți rămîne aninat în speranța credinței în Cel ce te-a creat unicat, ca să rămîi în picioare și cînd ceva te doare, iar zîmbetul din tine nu este alterat, ci rămîne real – așa cum ai fost creat în original: frumos, optimist, luminos, plin de bucurie, mulțimit, senin – pentru eternitate – deci și pentru viața pe acest pămînt. De ești sărac sau mai bogat, sătul sau flămînd, tînăr sau bătrîn, rămîi optimist!...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (I)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: