Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Limba sibiu drumetie nobel English placut jazz 1 frig comment-143 problema istorie turism 23 romana este curiozitati brasov Când triste
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (I)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Joi 06 Aug 2009, 16:22

Cat se poate de corect spus.

Acum va las, plec la plaja... sunny

abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Joi 06 Aug 2009, 22:27

@dolion a scris:
....De aceea e bine ca in momentul in care esti antrenat fara voia ta intr-o barfa, chiar nevinovata,....

Bârfesc pentru că-mi place să bârfesc. Dacă nu-mi place să bârfesc, nu pot fi atras în bârfă sub nicio formă sau motiv.

dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Joi 06 Aug 2009, 22:32

Un studiu realizat in Statele Unite, la University of Michigan, au gasit raspunsul, sau un posibil raspuns, la intrebarea: de ce o barfa cu o prietena face minuni pentru starea de spirit a unei femei?
Tentativa de raspuns, intemeiata pe un amplu studiu coordonat de cercetatoarea Stephanie Brown, ar fi ca organismul unei femei care se simte foarte aproape, pe plan emotional, de o prietena, produce mai mult progesteron, un hormon care induce senzatia de bine si reduce anxietatea si stresul.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Joi 06 Aug 2009, 22:38

Barfa a existat dintotdeauna. Aparuta poate din rautate, poate din lipsa de ocupatie, barfa a ramas si va ramane o preocupare placuta pentru femei, dar si pentru barbati. Desfasurata in fata blocului, la o cafea, la o bere sau la o partida de table, barfa a reusit sa-si faca loc si printre colegii de munca. Barfele la munca sunt de neevitat. Fie ca se desfasoara in pauza de masa, fie la o tigara, fie pe drumul spre casa ... ele exista. Iata cateva sfaturi pentru a sti cum sa privim barfele de la serviciu.

Metode de a evita barfele colegilor de munca
Serviciul este locul in care se intalnesc persoane diferite care comunica, isi impartasesc necazurile sau bucuriile, glumesc... dar si barfesc. Oricui i s-a intamplat sa asiste la o barfa despre un coleg de munca, sef sau colaborator sau oricui i s-a intamplat ca un coleg sa vina sa-i spuna ca X a spus despre el nu stiu ce... Lucruri urate, dar reale. Oricat am incerca sa negam, barfa la munca exista. Cel mai indicat ar fi sa fie ignorata. Ar trebui sa se plece de la ideea ca in orice barfa exista un mare grad de exagerare, ca nu tot ceea ce ajunge la urechile dumneavoastra este si adevarat, ca poate exista motive ascunse si asa mai departe...
Putini sunt cei care stiu cum sa faca fata barfelor la munca. De aceea, iata cateva sfaturi prin care puteti evita sicanele colegilor de munca si forma un comportament adecvat mediului profesional:

- tratati orice barfa cu ironie sau cu umor. Cu cat glumiti mai mult, cu atat aveti sanse mai mari sa va dezarmati „dusmanul”;
- informati-va si incercati sa aflati toate barfele care circula la serviciu despre persoana dumneavoastra;
- daca reusiti sa depistati adversarul, nu-l abordati in biroul dumneavoastra; alegeti un loc neutru sau biroul lui, asa va va fi mai usor sa plecati de la locul infruntarii daca sunteti in dezavantaj;
- infruntati-va adversarul cu fermitate. Profitati de un loc in care sunt cat mai multi colegi de munca si abordati subiectul cu seriozitate, dar fara sa fiti rautacios, ironic sau agresiv. O discutie deschisa fata in fata poate clarifica lucrurile;
- urmariti-va adversarul si vedeti care este comportamentul sau cu privire la sarcinile de serviciu. Nu se stie niciodata daca nu veti avea nevoie de ele;
- fiti in centrul atentiei de cele mai multe ori : la o conferinta, in pauza, la o activitate de teambuilding. Imprieteniti-va cu cat mai multi colegi, incercand astfel sa spulberati barfele care circula la adresa dumneavoastra;
- sustineti-va punctul de vedere cu maturitate si diplomatie. Cine stie sa comunice bine, va sti mereu sa se faca inteles si placut de cei din jur.

Sfaturi Info-ghid:

Oricat de picante si interesante ar fi anumite barfe despre colegii de munca, trebuie sa fiti constienti ca la serviciu, acestea pot fi o piedica in desfasurarea activitatilor profesionale. Incercati sa inlocuiti barfele la munca cu subiecte mai atractive care sa va binedispuna.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 07 Aug 2009, 23:59

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 08 Aug 2009, 07:53

http://cipslim.wordpress.com/ De pe acest site am pescuit amuzantul text ce urmeaza:

"Am fost zilele astea cu un cunoscut la un spritz pe faleza si, vorba cantecului, “a mai venit un elefant”. Dupa 1 ora de ceai cu shisha (sau narghila, cum vrea muschili lu matale) pe coleg l- au sunat de la securitate (a se intelege nevasta) ca nu stiu ce i-a plesnit prin casa si dus a fost. Eu am ramas cu elefantul. Au fost momente cand am vrut sa vars ceaiul pe mine pentru a avea motiv de plecat acasa asa de plicticos si ciudat a fost. Pur si simplu nu am avut ce sa conversam.

Asa ca m-am decis sa caut subiecte de discutie si am gasit, toate laolalta, numerotate pe net.

Deci from now on and de acum inainte, este de extrem de esential si mai mult decat vital sa le port la mine.

1. De ce “prescurtare” este un cuvant asa lung ?
2. De ce soldatii Kamikaze purtau o casca ?
3. De ce se sterilizeaza acele cu care se fac injectiile condamnatilor la moarte ?
4. Care este sinonimul cuvantului “sinonim” ?
5. De ce nu exista mancare de pisici cu gust de soarece ?
6. Daca nimic nu se lipeste de teflon, cum e lipit teflonul de tigaie?
7. De ce balerinele merg mereu pe varfuri ? Nu ar fi mai simplu sa angajeze balerine mai inalte ?
8. Vreau sa imi cumpar un bumerang nou. Cum pot sa scap de cel vechi ?
9. De ce localurile deschise non stop au incuietori ?
10. De ce avioanele nu sunt fabricate din acelasi material din care sunt facute cutiile negre ?
11. Cum poate avea Donald nepoti daca nu are frati sau surori ?
12. Adam avea buric ?
13. Daca Superman este asa de destept, de ce isi ia chilotii peste pantaloni ?
14. Cand faci fotografii cu Mickey la Disneyland, omul din interiorul lui Mickey zambeste ?
15. Cand o masina merge, aerul din interiorul pneului se invarte ?
16. Daca o pisica pica mereu in picioare si o bucata de paine cu unt cade mereu pe partea unsa, ce se intampla daca legam o felie de paine unsa cu unt de spatele unei pisici si o aruncam pe fereastra?
17. De ce nu castiga ghicitoarele la 6 din 49?
18. Cum se va numi epoca care va succede epoca contemporana?
19. Daca despre o femeie se spune atunci cand nu este moarta ca este vie,de ce nu face struguri?
20. Cum se traduce “Ziua Pacii” in engleza fara sa sune vulgar in romaneste?
21. Daca de la inot se slabeste, unde gresesc balenele?
22. Daca uleiul de porumb se face din proumb, cum este cu uleiul de corp?
23. Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?
24. De ce nu suna ocupat cind gresim numarul?
25. De ce iti trebuie programare la clarvazator?
26. Daca azi sunt zero grade, si maine e de doua ori mai frig, cat de frig va fi maine?
27. Primesti bani inapoi daca taxiul merge cu spatele?
28. De ce morcovii sunt mai portocalii decat portocalele?
29. De ce oamenii te cred pe cuvant cand le spui ca exista 400 milioane de stele pe cer, dar cand le spui ca aceasta banca a fost proaspat vopsita, cred ca glumesti?
30. De ce sucul de lamaie este in mare parte din ingrediente sintetice, pe cand in solutia de spalat vase este zeama de lamaie adevarata?
31. De ce Tarzan nu are barba?
32. Oamenii casatoriti traiesc mai mult, sau doar li se pare?
33. Cu ce viteza se deplaseaza intunericul?
34. Cum se impacheteaza bilutele de polistiren cand vrei sa le trimiti pachet?
35. Exista alt cuvant pentru cuvantul “sinonim”?
36. Cum ar arata scaunele, daca am avea genunchii la spate?
37. Un termos vara pastreaza bautura rece, iarna calda. De unde stie termosul cand e vara si cand e iarna?
38. Eschimosii orbi au caini de sanie dresati pentru orbi?
39. Un sofer care lucreaza pe masini de dezapezire, cum ajunge dimineata la servici ?
40. Daca penisul se micsoreaza la apa rece, de ce nu se mareste la apa calda?"

Putem prelua noi o parte din framantarile lui "cipslim", incercand sa raspundem la ele!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Dum 09 Aug 2009, 14:52

Oamenilor nu le plac schimbarile. De orice natura ar fi ele. Si mai exact: nu le plac atunci cand vin impuse de altcineva.
Rar mi-a fost dat sa vad, in viata personala sau profesionala, pe cineva care sa spuna: Schimbarea asta e binevenita! Hai sa vedem ce putem lua bun din ea!
Explicatia vine din psihologie si trece tangential pe langa piramida lui Maslow (aia cu motivatiile individului in functie de etapa in care se afla).
Fiecare individ isi dezvolta in tot ceea ce este si face o anumita stare de confort. Obiceiuri, stil de viata, stil vestimentar, comportamente, etc. Pe modelul "eu ma simt bine cu mine". Si vine cineva din exterior si spune: "Trebuie sa schimbi ceva la tine". Si ii spune specific ce anume trebuie sa schimbe. Iar omul care primeste aceasta informatie reactioneaza de obicei cu o atitudine de genul: "ba pe-a mamei dumneavoastra, sa traiti!" intr-o forma mai politicoasa (uneori) sau mai violenta verbal (alteori).

De ce? Pai normal ca nu vrea sa schimbe nimic. Lui ii e bine asa cum e! Si cine suntem noi din exterior sa ii spunem sa schimbe ceva? Lasa ca cine il place, il place si asa. Hmmm.....oare?
Chiar ne place lumea pentru ceea ce suntem? Sau nu cumva ne place pentru potentialul pe care il avem? Sau pentru ceea ce crede lumea ca suntem noi? Ca fiecare din noi proiecteaza despre el o imagine, care reflecta de cele mai multe ori modul in care acea persoana doreste sa fie perceputa de ceilalti. Si cand vine cineva si spune "trebuie sa schimbi asta" ne irita, nu-i asa?

Ei bine da... Singura constanta din viata noastra este de fapt....schimbarea. De la schimbatul hainelor in fiecare zi - ca nu ne e confortabil (nici igienic, deci tot confort) sa ne imbracam la fel nici macar doua zile la rand - pana la schimbarile organizationale din companiile in care lucram, in fiecare zi se intampla ceva nou. Ba tramvaiul circula pe o ruta deviata... Ba pleaca cineva din companie... Ba vine cineva nou in companie... Ba a crescut cota de intretinere ca s-au mai facut ceva reparatii la subsol... Si exemplele pot continua, culminand cu iubita care ii spune iubitului "nu mai esti barbatul de care m-am indragostit"... Sau invers.

Si ce facem atunci?
In mod inconstient, incercam sa gasim in schimbarea respectiva o alta stare de confort. Ceva care sa ne ajute sa o acceptam pe ea, schimbarea, pentru ca nu avem incotro. Si in 99,99% din cazuri aceasta adaptare nu este dureroasa. Fizic, cel putin. Poate fi emotional insa, in functie de natura schimbarii, cu variatii de intensitate a durerii de la individ la individ.

Adevaratul progres al individului insa va fi atunci cand va accepta ideea ca totul in jur se schimba si va incerca in mod constient sa isi gaseasca in fiecare schimbare acea stare de confort atat de necesara traiului de zi cu zi. Atunci ne vom victimiza mai putin, atunci vom avea alta atitudine atat fata de noi insine, cat si fata de ceilalti, si cred eu sincer ca atunci am sa vad mai multi oameni zambind, multumiti de ei insisi si de ceea ce li se intampla, si nu asa incrancenati cum sunt romanii cand merg pe strada...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 14 Aug 2009, 21:13

anonim said
am August 7 2009 @ 12:38 pm

Dragi prieteni, atentie mare si cititi cu rabdare epistola unei romance. Cred ca are dreptate si ar trebui sa facem ceva in directia indicata de ea!

De azi refuz sa mai platesc impozite, refuz sa mai am carte de munca in acest stat guvernat de oameni incapabili, corupti, needucati, care nu au in vedere decat propriul interes. Refuz sa mai finantez politicieni imbecili si amante care sfideaza o tara intreaga. Nu as avea nimic impotriva doamnelor apropiate presedintelui tarii, dar cand ele beneficiaza de bugete de milioane de euro printre care sunt si banii mei, banii parintilor mei, banii angajatilor mei,am o mare problema. E un blowjob mult prea scump! Refuz sa mai platesc taxe la stat – de ani de zile platesc sute de milioane de lei impozite pentru un stat care nu ma sprijina in nici un fel…platesc zeci de milioane pentru Sanatate, desi sunt constienta ca daca voi ajunge vreodata intr-un spital din Romania, voi fi tratata mizerabil. De ani de zile refuz sa ma mai uit la televizor, mi-e greata de politicienii romani, nu ma duc la vot pentru ca nu am pe cine sa votez, imi vine sa vomit cand vad panourile publicitare din campanii electorale gen –“noua ne pasa de Dumneavoastra”, refuz chiar si sa ma plang, pentru ca sunt mult prea ocupata sa imi castig existenta – cu toate acestea, cand se apropie data de 25 a lunii, in mod mecanic ma impacientez sa fac rost de banii care trebuie platiti la stat, pentru ca, nu-i asa? - “cu statul nu te joci”. Dar iata ca suntem in plina criza, iata ca pentru prima data nu am reusit sa platesc taxele la stat si mi-au fost blocate conturile! Si asta m-a ajutat sa ma trezesc, am deschis ochii, m-am uitat in jurul meu cu atentie, am pus intrebari, am deschis televizorul pentru prima oara in ani de zile…si ce am vazut? EBA si Becali ma reprezinta in Parlamentul european, Elena Udrea beneficiaza de bugete de milioane de Euro de care dispune cum o taie capul, doamna Ridzi arunca 86 milioane de Euro pe o telecabina cand exista orase in Romania care nu au nici macar un spital de Doamne Ajuta, domnul Patriciu vinde Petromidia pentru cateva miliarde din care sunt curioasa daca plateste vreo taxa la stat… jocuri politice murdare, politicieni corupti si curve, haos total, o tara vanduta pe nimic de niste agramati care nu si-au vazut decat propriul interes– macar daca ar fi vandut-o scump!, investitori straini care efectiv nu au cu cine discuta in Romania si se lupta cu morile de vant… si toti oamenii de calitate pe care ii cunosc stau cu capul bagat in nisip…l-am avut si eu, pana astazi - dar am realizat ca oricat de multi bani as face, oricate tari as vizita, oricate carti as citi, oricat as incerca sa nu ma las afectata, at the end of the day, traiesc tot aici si tactica strutului imi va face mai mult rau pe termen lung decat daca m-as implica acum. Nu se mai poate asa! Enough is enough! Romania nu este doar o tara de hoti, de agramati, de curve, de parveniti, de oameni fara balls si fara coloana vertebrala. Sa protestez prin a nu imi plati taxele nu este suficient, desi daca ar mai face-o si altii, s-ar putea declansa ceva. Fac apel catre toate persoanele integre, capabile, educate, care au cladit ceva prin munca lor, fara sa fure, sa ia atitudine pentru a stopa prostia ce ne afecteaza pe toti. Sunt milioane de tineri destepti, multi dintre ei muncesc peste 12 ore pe zi pentru multinationale sau pentru businessul lor propriu, oameni educati, in Romania si peste hotare, oameni care au gestionat milioane de euro, oameni cu viziune, talent, pro-activi, integri, care stiu sa comunice eficient si stiu ce inseamna sa livrezi, stiu ce inseamna un deadline, stiu ce inseamna reresponsabilitatea…. sunt sute de mii de romani de calitate, plecati din Romania pentru a produce si a consuma in alte tari, cladind economia altor state - s-ar intoarce maine in Romania daca nu ar fi circul care este acum aici. Trebuie sa luam atitudine, trebuie sa facem o schimbare, este nevoie de o Miscare a romanilor cu balls si cu coloana vertebrala! O Miscare de Intoarcere Acasa, atat a romanilor plecati slugi in alte tari, cat si a celor care, desi am ales sa ramanem aici, suntem absenti, pasivi, indiferenti si suportam ce ni se intampla doar visand la urmatoarea iesire din tara. E nevoie de o miscare in care leaderii sa fie testati si para-testati, asa cum se intampla cand esti angajat intr-o companie multinationala, fara sa fie acceptati daca nu li se dovedeste integritatea si eficienta. O miscare a oamenilor care nu au mai fost implicati in viata politica, neintinati, nespalati pe creier, nejigoditi. O miscare fara traseisti politici sau scursuri de la alte partide. Este nevoie de o miscare a oamenilor destepti, tineri, cu atitudine, experti in domeniul lor. Si tu si eu cunoastem cel putin 5 oameni inteligenti care ne-ar putea reprezenta mai bine in Parlamentul European decat EBA sau Becali. Oare de ce nimeni nu actioneaza? Daca acum cinci ani ne-am fi implicat cu totii macar o ora pe saptamana, in mod sigur nu s-ar fi ajuns aici. Cati bani furati, cate proiecte blocate, cate fonduri nefolosite in cinci ani de zile…Daca am dialoga constructiv, daca ne-am intalni o ora pe saptamana, daca am actiona, daca am putea aduna si monta toti oamenii destepti, corecti, conectati, creativi, eficienti pe care ii cunosc eu si pe care ii cunosti tu s-ar vedea si simti diferenta in cinci ani de acum incolo. Avem un plan de organizare, avem un plan de finantare, avem usi deschise catre marile centre politice si financiare care cauta in Romania un interlocutor nou. Nu credeti ca si marilor puteri le-ar face mai multa placere sa discute cu oameni educati decat cu agramatii parveniti ce reprezinta interesele Romaniei in momentul de fata? Propun infiintarea unei Miscari a Corporatilor - oameni din banci, industrie, finante, firme de avocati, experti PR, intreprinzatori privati care au calitatile necesare sa scoata tara din criza. Este singura solutie viabila pentru Romania de acum – tara asta se poate pune pe picioare numai daca s-ar uni toti oamenii capabili pe care ii avem in toate domeniile - creiere vanate de toate companiile multinationale, corporati educati, care gestioneaza bugete de miliarde, conduc sute de mii de angajati, sunt cosmopoliti, stiu sa negocieze / sa munceasca / sa comunice intr-un mediu international, intr-o piata globala - nu au doar viziune limitata de speculant din Pipera Tunari. E nevoie de o alternativa in Romania. E nevoie de o Miscare in valorile careia sa ma regasesc si eu, sa se regaseasca si toti oamenii destepti, corecti, conectati, creativi, eficienti care (inca!) au mai ramas in Romania sau care asteapta doar un semn pentru a se intoarce.

Asta e Romania mea! Nu Vanghelie, EBA sau Becali!! Sunt atatea milioane de oameni destepti si muncitori, corecti si educati, capabili si integri… Ma intreb, atatia oameni destepti nu se rusineaza ca sunt reprezentati de Gigi Becali si de EBA? (Ma ingrozesc la gandul ca EBA va negocia pentru Romania fonduri de zeci de milarde de Euro!) Nu va este rusine ca sunteti condusi de un om politic care nici macar nu poate sa pronunte Google? Nu va este rusine sa va dati la o parte cand in masinile cu girofar trece un agramat, un hot sau o papusa blonda cu tupeu si cu un singur talent, platit mult prea scump? Din banii vostri? Am innebunit eu sau am innebunit noi cu totii sa stam pasivi in timp ce suntem calcati in picioare pe banii nostri? Ei bine, mie mi-a ajuns. Imi este rusine ca am stat cu mainile in san si s-a ajuns ca astazi sa fiu reprezentata de o domnisoara din Bamboo si de un cioban. Asa ca voi lua atitudine. Si va rog si pe voi, toti cei ce credeti ca nu va reprezinta cei din scena politica de acum, sa luati atitudine. Sa gasim si sa sustinem oameni de care sa fim mandri ca ne reprezinta. Sa identificam valorile si sa le convingem sa se implice. Daca avem echipa, tot restul vine de la sine. Stiu ca ei exista, trebuie doar treziti. Trebuie sa facem ceva. Nu e suficient sa ne plangem, sau sa bagam capul in nisip. Trebuie actionat. Eu nu mai astept o minune, ma apuc de treaba. Voi lupta. Pentru un grup de oameni capabili, care pot revolutiona un sistem de care toata lumea este satula. Pentru o Romanie condusa de oameni destepti si integri. Pentru o Romanie care sa fie un player international, nu curva de centura a Europei. Pentru o Romanie bogata, cu batrani bine ingrijiti, cu tineri carora sa li se ofere perspective, cu strazi fara gropi, cu hoti bagati dupa gratii, cu milionari pe merit, nu din furat. Pentru un viitor mai bun pentru mine si pentru copiii mei, in tara mea, nu printre straini. Pentru o Romanie de vulturi, nu de struti (am ajuns niste struti, cu capul in nisip si posteriorul la dispozitia tuturor analfabetilor – sper sa nu va simtiti jigniti de exprimarea plastica, este doar realitatea!… suntem vulturi doar in businessul nostru, in zona noastra de comfort sau cand iesim din tara, asta daca nu ne trateaza vreun strain de sus ca avem pasaportul pe care il avem!).
Ajunge! Haideti sa ne trezim!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 14 Aug 2009, 23:02

Un om pios statea de vorba cu Dumnezeu si i-a spus: Doamne as vrea sa stiu cum e Raiul si cum e Iadul.
Dumnezeu l-a condus pe om catre doua usi. A deschis una dintre usi, iar omul a privit inauntru. In mijlocul incaperii se afla o mare masa rotunda. Pe masa se afla un vas mare cu tocana, care mirosea foarte bine si care l-a facut pe om sa ii lase gura apa. Oamenii care stateau la masa erau slabi si bolnaviciosi. Pareau a fi infometati. Tineau linguri cu manere foarte lungi care le erau legate de brate si astfel putea ajunge la vas pentru a le umple cu tocana; dar din cauza manerelor mai lungi decat propriile maini, nu puteau duce la gura lingurile pline.
Omul pios s-a infiorat la vederea suferintei lor. Atunci Dumnezeu a spus: "Acum ai vazut Iadul"
Au mers apoi catre cealalata camera si au deschis usa. Arata la fel ca si prima. Se gasea acolo o masa mare si rotunda cu un vas mare de tocana care iti lasa gura apa. Oamenii de la masa erau echipati cu acelasi gen de linguri dar acestia pareau bine hraniti si durdulii, radeau si vorbeau intre ei.
Omul pios a spus: "nu inteleg"..
"Este foarte simplu" a spus Dumnezeu. "Este nevoie insa de abilitate. Acesti oameni sanatosi au invatat sa se hraneasca unul pe celalalt, in timp ce ceilalti se gandeau doar la ei insisi"

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 14 Aug 2009, 23:03

"Nimeni, nicicand, niciunde nu se gaseste sa te-nteleaga si sa te aprecieze la adevarata valoare, decat acei mincinosi ce intotdeauna te lingusesc pentru un anumit scop. Aceasta este realitatea, dura si necrutatatoare ca o scorpie; goleste lucrurile de sens si scop si vei descoperi adevaratii prieteni!"

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 14 Aug 2009, 23:07

"Doamne, da-ne harul de a putea primi cu seninatate acele lucruri ce nu pot fi schimbate, curajul de a schimba lucrurile ce trebuie schimbate si intelepciunea de a le deosebi unele de altele"

Reinhold Niebuhr

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 14 Aug 2009, 23:16

Va veni odata vremea cand in urma vei privi... Ai vrea sa reinvie toate, bucurii si nebunii...dar trecutul se ascunde, nu mai vine NICIODATA, numai amintirea spune ca...,,asa a fost odata"

Simt ca vremea aceea, pentru mine, a venit! Nu ca mi-ar fi frica de moarte, dar e o parere de rau pentru ce-a fost si s-a dus! Iar amintirea, nu ma mai incalzeste cu nimic. Spune cineva pe forum ca suntem prea pesimisti, asa e, dar ce putem face? Si pentru ca am pomenit de moarte: voi v-ati gandit ca daca e sa moara unul dintre noi, ceilalti nu vor afla niciodata? O sa comentati poate ca dolion n-a mai intrat pe forum si concluzia va fi ca s-a saturat sa tot posteze; si eu de fapt poate m-am saturat de viata! Nu stiu ce am azi, ma duc la culcare pana nu-mi vin idei mai tampite ca asta! Somn usor!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 15 Aug 2009, 03:48

@dolion a scris:
voi v-ati gandit ca daca e sa moara unul dintre noi, ceilalti nu vor afla niciodata? O sa comentati poate ca dolion n-a mai intrat pe forum si concluzia va fi ca s-a saturat sa tot posteze...
După cât îi cunoastem pe cei de la Popas, dacă pleacă cineva că s-a plictisit să posteze, ne anuntă. Asa cred eu. smile

cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 15 Aug 2009, 07:05

@dolion a scris:
Va veni odata vremea cand in urma vei privi... Ai vrea sa reinvie toate, bucurii si nebunii...dar trecutul se ascunde, nu mai vine NICIODATA, numai amintirea spune ca...,,asa a fost odata"

Simt ca vremea aceea, pentru mine, a venit! Nu ca mi-ar fi frica de moarte, dar e o parere de rau pentru ce-a fost si s-a dus! Iar amintirea, nu ma mai incalzeste cu nimic. Spune cineva pe forum ca suntem prea pesimisti, asa e, dar ce putem face? Si pentru ca am pomenit de moarte: voi v-ati gandit ca daca e sa moara unul dintre noi, ceilalti nu vor afla niciodata? O sa comentati poate ca dolion n-a mai intrat pe forum si concluzia va fi ca s-a saturat sa tot posteze; si eu de fapt poate m-am saturat de viata! Nu stiu ce am azi, ma duc la culcare pana nu-mi vin idei mai tampite ca asta! Somn usor!

esti cam sinistru... altceva mai vesel nu gseshti ? Io, spre exemplu, n-am de gand sa dau coltzul.. uite-ashea, numai de-al drakuŽn-am de gand

Edit:

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 15 Aug 2009, 08:06

Ei, azi nu se compara cu ieri! Chstia cu anuntatul nu prea cred ca functioneaza: in memberlist sunt o multime de abonati care n-au mai dat niciun semn. Unii n-au postat niciodata sau n-au intrat niciodata pe forum. Ne stim noi cativa, cei ce intram zilnic; ne stim, e mult spus; suntem pe aceeasi lungime de unda si ne interferam! Am observat ca sunteti totusi unii care va cunoasteti in "real life". Simt parca un pic de frustrare ca nu va stiu si eu, dar asta-i viata: ai langa tine oameni ce nu-i agreezi, iar pe cei care ti-ar fi prieteni adevarati, ii intalnesti virtual! E bine si-asa, decat singur cuc.

Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 15 Aug 2009, 08:42

... nu esti singur...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 15 Aug 2009, 10:58

„ Calitatea eminentă a omului este critica… cel ce se identifică fără alte rezerve cu alt om
abandonează de fapt orice critică la adresa lui ca și pe a lui însuși față de ceilalți"
BEROLT BRECHT

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 15 Aug 2009, 11:00

Presa reflecta unele lucruri de pe plan international, dar intr-un mod suspect de succint, ca de exemplu:

“Vadim Cearusov, moderatorul unei retele de forumuri online care gazduiau opinii ostile puterii de la Moscova, a fost internat impotriva vointei lui, intr-un spital de psihiatrie. Este prima oara cand o asfel de masura se ia impotriva unui cyber-disident”
- Adevarul de Seara, Luni 16 Martie 2009

Peste 30 de persoane au fost arestate si un politist a fost ranit dupa ce o manifestatie organizata pentru a denunta “brutalitatea politiei” a degenerat in centrul orasului Montreal”
- Adevarul de Seara, Luni 16 Martie 2009

“UE INTERZICE FOLOSIREA UNOR CUVINTE
Folosirea unor cuvinte ca domnisoara, doamna sau oameni de stat, au fost interzise de liderii Uniunii Europene pentru ca sunt considerate sexiste, acestia dand noi instructiuni de creeare a unui limbaj “neutru”"
- Timis Expres, Miercuri 18 Martie

Modificarea limbajului… seamana tot mai mult cu “1984″

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 15 Aug 2009, 19:17

@cactus a scris:
... nu esti singur...
hug Niciodată! hug

dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 15 Aug 2009, 22:30

Stiu, multumesc!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Lun 24 Aug 2009, 21:51

Femeia, acest mister ce creează Universul. O întîlnim peste tot: femeia-mamă, femeia-soră, femeia-iubită, femeia-soție, femeia-amantă, dar și femeia-om politic, femeia-director, femeia-om de afaceri…
Oare unde se regăsește femeia contemporană care se plînge din ce în ce mai des de nefericire, de neîmplinire?
Să fie de vină noul tip de femeie, femeia-bărbat? Privind în jur vedem o nouă femeie, cu un comportament confecționat, cu o atitudine masculină, dornică să fie cît mai egală cu bărbatul în ierarhia socială.
Unde este însă Femeia? Cea care inspiră poeții și pictorii cu misterul ei… Femeia fascinatoare, inițiatoare, cea plină de erotism rafinat, femeia-copil, femeia-spirituală.
Femeia a uitat și a abandonat adevărata sa putere feminină: seducția. Orice femeie are puterea să aibă orice relație dorește, un cuplu armonios unde fericirea și iubirea să înflorească.
Femeia este un alchimist al Universului, are piatra filosofală… tot ce trebuie să facă este să-și trezească sufletul și să folosească acea putere ascunsă. Forța feminină, acea energie colosală, misterioasă, o însoțește oriunde s-ar duce și orice ar face. Are puterea de a încînta, de a seduce. Fiecare femeie s-a născut cu propriul mister, cu înfățișarea și magnetismul personal și de aceea o femeie nu trebuie să înceteze, în nici o împrejurare, să fie Femeie.
Capacitatea de seducție a femeii se naște din privirea sa profundă, infinită, ceva în care te poți pierde cu ușurință, în care îți poți pierde propria identitate, pentru a renaște.
„Femeia este rară, Ea îngenunchează marile personalități masculine, Ea răstoarnă tronurile, Ea oprește anii. Pielea sa este de marmură, iar cînd apare Una, Ea pune în impas întreaga lume…
Unde se duc fluviile, zăpezile, păsările singuratice? Toate se scufundă în Femeie… Dar Ea este rară… Va trebui să fugim cînd o întîlnim, deoarece cînd iubește este implacabilă… Dar Ea este rară. Adevărata Femeie, cea care vine din noaptea Timpului, Femeia care ne-a fost dată de divin, aparține în întregime de un univers diferit de cel al bărbatului. Ea luminează cealaltă extremitate a Creației. Ea cunoaște secretul apelor, al pietrelor, al plantelor și al animalelor. Ea se uită fix la soare și vede clar în noapte. Ea posedă cheile sănătății, ale relaxării, ale armoniilor materiei.
Ea este magiciana albă, cea cu aripile mari și umede, cu ochii transparenți, cea care așteaptă bărbatul pentru a începe Paradisul terestru. Cînd Ea se dăruiește Lui, într-un moment sacru, îi deschide prin calda obscuritate a pîntecelui ei poarta către o altă lume. Ea este izvorul virtuților: dorința pe care Ea o inspiră consumă excitarea. Scufundarea în Ea redă castitatea. Ea este sterilă pentru că Ea oprește roata timpului. Ea readuce bărbatul în copilăria lui. Ea este cea care îl restituie muncii, îndatoririlor sale. Femeia adevărată este cea care face din bărbat mai mult decît este. Ea este suficientă pentru ca el să existe în plenitudine.
Bărbatul trebuie să treacă prin ea pentru a ajunge la ființa sa adevărată, și chiar dacă el a ales alte asceze, o va întîlni din nou sub forme simbolice.
Descoperirea Femeii Adevărate este o grație. Unirea cu Ea cere bunăvoința lui Dumnezeu… Acele întîlniri stranii! Ea apare brusc în trupul falselor femele, iar bărbatul favorizat care o vede începe să tremure de dorință și de teamă. Apoi totul se va transforma, iar el va înceta să se mai joace cu el însuși” (Louis Pauwels - Conferință imaginară: „Femeia este rară”)
Cert este că bărbatul trebuie să treacă prin Femeie pentru a ajunge la ființa sa adevărată. Femeia, orice femeie, este adevărata inițiatoare a bărbatului, calea sa către Sine.
Femeia trebuie însă să se desăvîrșească, deoarece prin desăvîrșirea sa, va produce desăvîrșirea acestei lumi. Prin transformarea ei conștientă se va produce transformarea inconștientă a acestei lumi. Adevărata natură a femeii este Iubirea, lege fundamentală a Universului. Ea se poate regăsi astfel, iubind necondiționat, dăruind lumină și pe sine. Femeia naște universuri cînd se lasă purtată de energia ce i-a fost dăruită.
Ce muzică poate încînta mai mult urechea unui bărbat decît muzica unei femei ce face dragoste, ce dans poate fi mai minunat decît trupul unei femei ce se unduiește pe ritmurile pasiunii?… Femeia poate face o artă din amor… o artă a vieții eterne.

Femeie!!! Fii femeie!!! Iubește, dăruiește, ascultă, iartă, creează, joacă-te… fă dragoste!!!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Lun 24 Aug 2009, 21:53

Există diferite tipuri de meditație, fiecare om poate să-și aleagă unul potrivit în funcție de structura sa mentală.

Unii meditează asupra Divinității, alții asupra ființelor eliberate spiritual, alții au ca teme de meditat anumite rugăciuni sau versete sfinte.

Eu v-aș recomanda acum să meditați asupra unor virtuți cîte 15-20 de minute zilnic timp de o săptămînă sau o lună pentru fiecare virtute în parte. Acestea sînt: umilința, dreptatea, curajul, compasiunea, răbdarea, mărinimia, sinceritatea, iubirea pură, generozitatea, calmul, mulțumirea, puritatea, perseverența, bunăvoința, aspirația, voioșia, uitarea injuriilor, iertarea.

Imaginați-vă că aveți deja aceste virtuți și că le manifestați din plin. Spuneți-vă: „sînt răbdător, nu mă voi lăsa pradă iritării de acum înainte, voi da dovadă de această virtute de acum înainte, zilnic fac progrese” sau „iubesc pe toți semenii mei, cunoscuți și necunoscuți, pe toți cei ce mi-au făcut bine și pe toți cei ce mi-au făcut rău, toți sîntem o singură ființă care vibrează de iubire pură”.

Reflectați asupra avantajelor oferite de aceste virtuți și la inconveniențele iritabilității, urii, mîndriei, lașității etc.

Veți întîmpina greutăți cu siguranță, veți fi testați atunci cînd nici nu vă așteptați dar la capătul drumului se află recompensa pentru munca și perseverența voastră. De aceea fiți prevăzători, curajoși și încrezători. Dacă sînteți puri și sinceri, ascultați-vă vocea interioară, Dumnezeu vă îndrumă și ajută permanent.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Lun 24 Aug 2009, 21:57

Iisus a ajuns la Templu în brațele Mamei sale. Nimeni nu i-a observat. Și-au așteptat rîndul la fel ca toți ceilalți. Toată viața Mariei a fost pătrunsă de o profundă simplitate. Ea a trecut neobservată asemeni oricărei femei din poporul ei. Simplitatea este o manifestare a umilinței. Simplitatea cere claritate, dreaptă intenție, transparență care să ne împiedice să avem o viață dublă, să slujim la doi stăpîni: lui Dumnezeu și nouă înșine (orgoliului nostru, ambițiilor noastre, falselor păreri despre noi).

Simplitatea necesită o puternică voință care să se opună tendințelor dezordonate ale unei vieți bazate exclusiv pe senzualitatea simțurilor. Sufletul simplu apreciază lucrurile personale și evenimentele prin prisma bunului simț, nu pe impresiile de moment. Simplitatea este o consecință și o caracteristică a „copilăriei spirituale” la care ne îndeamnă Dumnezeu. „Adevărat vă spun: dacă nu vă veți întoarce și nu veți fi asemeni copiilor nu veți intra în Împărăția Cerurilor”.

Dincolo de atitudinile căutate, teatrale, dornice să atragă atenția, Dumnezeu vede în profunzimea sufletului nostru dincolo de pojghița falsă a aparențelor. În munca noastră de autodesăvîrșire trebuie să avem curajul și luciditatea de a ne recunoaște așa cum sîntem în realitate, să acceptăm propriile limite. Te poți ascunde față de oricine, poți adopta false atitudini, poți minți, înșela, calomnia. Doar pe Dumnezeu nu Îl poți înșela. El vede tot. Știe tot. El este singurul care ne poate ajuta să ne învingem defectele, să ne depășim limitările. Însăși rugăciunea noastră trebuie să fie simplă fiindcă Dumnezeu ne cunoaște necesitățile.

Simplu este acela care se poartă și vorbește în armonie cu ceea ce gîndește și dorește, care este autentic în relațiile cu ceilalți tocmai datorită acestui acord armonios între gînd, cuvînt și faptă. În viața de zi cu zi, complicațiile mentale și sufletești creează obstacole în relațiile cu ceilalți. Deși sînt minunate virtuți, simplitatea și naturalețea devin dificile din cauza trufiei care ne determină să ne inventăm calități sau să avem păreri exagerate despre calitățile noastre și să ne străduim să arătăm că sîntem superiori celorlalți. Deseori ne complicăm viața neacceptîndu-ne așa cum suntem sau luandu-ne prea în serios. Trufia ne poate face să vorbim prea mult despre noi înșine, să ne gandim exclusiv la problemele noastre sau să căutăm să atragem atenția asupra noastră inventînd boli inexistente, bucurii sau tristeți care nu corespund stării noastre sufletești reale. Afectarea, ipocrizia, minciuna, falsa smerenie se opun simplității și prieteniei făcand dificilă conviețuirea noastră alături și împreună cu ceilalți. Simplitatea pe care ne învață Iisus să o manifestăm nu este doar ingenuitate. „Iată, Eu vă trimit ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți așadar înțelepți ca șerpii și blînzi ca porumbeii” (Matei, 10).

Trebuie să trecem prin viața noastră și a celorlalți cu aceste două virtuți: simplitatea și prudența care se susțin și se perfecționează în același timp una pe alta.

Simplitatea și prudența vor putea astfel domina impresiile de moment, confuzia simțurilor, complexele noastre îndreptandu-ne viața către o calmă împlinire.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Lun 24 Aug 2009, 22:01

Ești într-o continuă agitație dorind cu orice preț să reușești în viață, încercand adesea fantasmagoric să determini oameni și situații să se potrivească cu programele tale (interioare), care îți asigură plăcere, putere, prestigiu, mandrie, abilitate pentru a manipula situațiile în favoarea ta?
Ești neliniștit, supărat, gelos, iritat, plin de teamă, plin de egoism? EȘTI NEFERICIT???
Știu că tragi din greu să ajungi la liman, nu ești singurul, DAR TE ROG… TACI!, ASCULTA, TE ROG, ASCULTĂ DOAR…

Cum ce să asculți?…

Ascultă, forfota și agitația din jurul tău,
Ascultă adierea vantului,
Ascultă cum zboară păsările,
Ascultă oamenii din jurul tău,
Ascultă-i pe cei ce au nevoie de tine,
Ascultă-i pe cei triști și nenorociți,
Ascultă-i pe cei fericiți,
Ascultă-i pe cei flămanzi și însetați,
Ascultă-i pe cei bogați,
Ascultă-i pe cei fără mamă și tată,
Ascultă-i pe cei muribunzi,
Ascultă-i pe cei ce se nasc,
Ascultă-i pe cei învățați,
Ascultă-i pe cei ce muncesc,
Ascultă-L pe Creator,
Ascultă glasul copiilor,
Ascultă-ți glasul inimii,
Ascultă-ți gandurile,
Ascultă-ți intuiția,
Ascultă-i pe cei ce știu să asculte.

Știu…, te rog nu spune nimic, doar TACI! Societatea care te-a educat te-a făcut să crezi că trebuie să lupți. Luptă doar cu tine… crezi că este ușor să Taci?

După ce ai citit aceste rînduri, probabil că ești gata… să studiezi cauza nefericirii tale. SAU… probabil că metoda ți se va părea prea simplă și datorită superficialității s-ar putea s-o ignori mult prea repede, înainte de a te convinge de valoarea ei. Citește cu atenție și nu te grăbi să treci peste aceste randuri, fără să înțelegi cu adevărat. În afara nefericirii, nu ai nimic de pierdut.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Lun 24 Aug 2009, 22:06

Cine nu dorește să-și mențină tinerețea cat mai mulți ani? Toți oamenii se tem de semnele bătraneții și își doresc să rămană mereu tineri și activi.

Oricine poate să-și prelungească viața dacă urmărește să trăiască cu gandul tinereții, dacă-și imaginează mereu că permanent în celulele corpului său se desfășoară un proces de întinerire,de reînnoire.În momentul în care vom accepta gandul că îmbătranim și vom fi copleșiți de teama simptomelor bătraneții, aceste atitudini vor avea o influenta dezastruoasă asupra organismului.

De aceea trebuie să menținem permanent în minte ideea tinereții și aceasta se va manifesta în corpul nostru generand armonie, suplete, frumusețe și împiedicand ridurile și oboseala să-și pună amprenta asupra noastră.

Este de asemeni necesar să nu trăim o viață monotonă ci plină de variație pentru că monotonia osifică gîndurile și aceasta duce la rigidizare fizică.

Să cultivăm tot ceea ce poate să ne mențină spiritul vioi și tanăr. Pentru aceasta trebuie să învățăm să apreciem și să ne bucurăm de tot ce ne aduce viața. Să lăsăm deoparte evenimentele neplăcute, dureroase, să învățăm să ne iertam dușmanii.

Grijile care ne frămantă, uneori chiar și în timpul somnului, îmbătranesc organismul și de aceea înainte de a adormi să ne orientăm către ganduri optimiste. Mai bine să amînăm să ne culcăm decît să adormim într-o stare dizarmonioasa, iritați, supărati și fără pace sufletească.

Ne vom păstra tinerețea dacă vom urmări să îndepărtăm din ființa noastră atitudinea mentală critică, rea, aspră pentru ca aceasta ne închide sufletul. Să fim bine dispuși, deoarece starea de bună dispoziție activează circulația sîngelui și facilitează digestia. Să ne cultivăm un spirit vesel, să învățăm să spunem glume, bancuri, să fim plini de spontaneitate.

Să ne hotărîm să fim așa cum eram atunci cand nu ne contestam tinerețea: să nu ne taram picioarele, să mergem drept, să ne îmbrăcăm cît de tinerește ne permite vîrsta și demnitatea. Să ne imaginăm că suntem așa cum am dori să fim și să facem totul pentru acest scop.

Oamenii care au o anumită cunoaștere știu să se elibereze de multe slăbiciuni mentale care îi macina pe cei ignoranți.

Astfel, o viziune mai largă asupra vieții ne ajută să evităm să fim centrați pe preocupări meschine și mărunte. Să avem preocupări sublime, o viață eliberată de egoism, dedicată aproapelui cu o totală dăruire de sine și să urmărim să atingem scopul pentru care am fost creați: desăvîrșirea noastră și cunoașterea lui Dumnezeu. Iată firul călăuzitor în viață și pentru o viață plină de tinerețe nu doar trupească ci și sufletească.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (I)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: