Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
comment-143 23 Limba placut brasov English drumetie curiozitati noapteacahotii 1 istorie sibiu romana problema
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (I)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21491
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 30 Apr 2011, 09:14

Pentru a cumpara un parfum, nu-ti trebuie reclama si nici nu trebuie sa te bazezi pe spusele vanzatorului... iti trebuie un simt al mirosului fin... in fond il cumperi pentru tine! Iar de-l cumperi pentru cadou, mirosului fin, ii sunt necesare date suplimentare despre persoana beneficiara, altfel... lasa-te pagubas.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 30 Apr 2011, 09:16

Mai bine să petreci noaptea în supărarea insultei, decât în căința răzbunării.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 30 Apr 2011, 09:17

Cuvintele sunt doar bulbuci de apă, pe când faptele sunt stropi de aur.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Mar 03 Mai 2011, 09:04

Dacă m-aș putea înălța la nivelul celui care mi-ar fi plăcut să fiu! Numai că nu știu ce forță, care sporește cu anii, mă trage în jos. Chiar ca să mă ridic din nou la propria-mi suprafață, trebuie să mă folosesc de stratageme la care nu mă pot gândi fără să roșesc.

Emil Cioran în Despre neajunsul de a te fi născut

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 06 Mai 2011, 19:55

Eu cred ca prietenia si dragostea sunt sentimentele cele mai nobile, de fapt sunt cele care il fac pe om sa-si innobileze propria viata. Doar cu sprijinul prietenilor adevarati si al celui pe care-l iubesti poti trece mai usor peste durere, rautate, ura, umilinta, boala, tristete, singuratate, nesiguranta, cinism si atatea altele pe care viata ti le scoate permanent in cale.
Si cred ca nu este durere mai mare ca atunci cand un prieten te dezamageste: desigur ca poti discuta, poti salva, poate fi o simpla neintelegere. Dar daca iti pierzi un prieten drag, aproape este mai trist decat cand iti pierzi o ruda. Ruda iti este data, nu este aleasa de tine; prietenul este alegerea reciproca din diverse motive reale. Si alegerea este pe viata! Dar cum este atunci cand ranesti un prieten, chiar daca motivele nemultumirii sunt intemeiate? Stiu de mult timp ca nu este usor sa ai prieteni adevarati, dar cine spune ca ceea ce este frumos si adevarat este si usor?

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 14 Mai 2011, 09:50

“Ceea ce m-a susținut întotdeauna a fost bucuria. Găseam că tot ce se întâmplă, se cuvine. Că orice suferință e meritată.
Și niciodată nu m-am revoltat împotriva soartei, pentru că îmi alesesem singur drumul și acceptasem totul de la inceput.” (C-tin Brâncuși)

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 14 Mai 2011, 09:52

” Poți să nu păcătuiești de frică. E o treaptă inferioară, bună și ea. Ori din dragoste, cum o fac sfinții și caracterele superioare. Dar și de rușine. O teribilă rușine, asemănătoare cu a fi făcut un lucru necuviincios în fața unei persoane delicate, a fi trântit o vorbă urâtă în fața unei femei bătrâne, a fi înșelat un om care se încrede în tine.
După ce l-ai cunoscut pe Hristos, îți vine greu să păcătuiești, ți-e teribil de rușine.”

( N. Steinhardt, Jurnalul fericirii, p. 27)

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 14 Mai 2011, 10:04

” Sufletul românesc atât de hârșit de istorie și întâmplări. Hârșit, dar nu acrit.
Contactul cu pacea divină și cu bucuria vieții nu a fost întrerupt !

”Pe mine mă întreabă dacă sunt Român. Sunt, îi răspund. Ce, mă, nu ești jidan? Sângele meu e evreiesc, îi dau eu replica, dar de gândit și de simțit gândesc și simt românește.
(...)Răspunsul meu, parafrazându-l pe Churchill, a cărui mamă era din Statele Unite și care declara : sunt cinzeci la sută American și sută-n sută Englez, ar fi putut să sune : sunt sută-n sută evreu și mie-n sută Român!)

(Jurnalul fericirii, Nicolae Steinhardt)

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Dum 15 Mai 2011, 17:23

dolion a scris:
Sângele meu e evreiesc, dar de gândit și de simțit gândesc și simt românește.
thumb_yello

dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Mier 08 Iun 2011, 08:33

Oamenii sunt asemeni valurilor oceanului: ei dansează în furtuna iluziei. Oceanul nu încetează să-i aspire către El. Mai devreme sau mai târziu, ei vor fi resorbiți și, în final, se vor topi din nou în vastul Ocean al Iubirii Divine, care i-a emanat.

citat din Paramahansa Yogananda

Numarul mesajelor : 1164
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti - Romania
Data de inscriere : 18/05/2010

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Joi 09 Iun 2011, 03:01

"Mai târziu va fi prea târziu" - Octavian Paler smile

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Joi 23 Iun 2011, 14:56

Nu uita niciodată că pielea se încrețește, părul încărunțește, iar zilele se transformă în ani... dar ce e mai important se conservă; forța și determinarea ta nu au vârstă. Spiritul tău este cel care îndepărtează pânzele de păianjen. Dincolo de orice punct de sosire e unul de plecare. Dincolo de orice reușită e o altă încercare. Cât timp trăiești, simte-te viu. Dacă ți-e dor de ce făceai înainte, fă-o din nou. Nu te pierde printre fotografii îngălbenite de timp... mergi mai departe atunci când toți se așteaptă să renunți. Nu lăsa să se tocească tăria pe care o ai în tine. Fă astfel ca în loc de milă să impui respect. Când nu mai poti să alergi, ia-o la trap. Când nu poți nici asta, ia-o la pas. Când nu poți să mergi, ia bastonul. Însă nu te opri niciodată.

Maica Tereza

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Joi 23 Iun 2011, 14:59

Tu poți face lucruri pe care eu nu le pot face. Eu pot face lucruri pe care tu nu le poți face. Împreună putem face lucruri minunate.

Maica Tereza

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Mier 13 Iul 2011, 18:59

36 de Lectii pentru Viata

1. Ofera oamenilor mai mult decat se asteapta.
2. Memoreaza poezia favorita.
3. Nu crede tot ce auzi.
4. Nu cheltui toti banii pe care ii ai.
5. Nu dormi cat ai chef.
6. Cand spui "Te iubesc", spune-o din suflet .
7. Cand spui "Imi pare rau", uita-te in ochii persoanei.
8. Stai logodit macar 6 luni inainte sa te casatoresti.
9. Nu rade niciodata de visurile altcuiva.
10. Iubeste cu toata inima. Poti sa fii ranit, dar este singura sansa sa traiesti viata complet.
11. Cel mai bun lucru pe care parintii il pot face pentru copiii lor... este sa se iubeasca pe sine.
12. Nu judeca oamenii dupa rude.
13. Orice mare reusita implica un risc mare.
14. Da-i un telefon mamei tale.
15. Atunci cand pierzi... nu pierde lectia.
16. Nu lasa o mica cearta sa distruga o prietenie.
17. Zambeste atunci cand raspunzi la telefon. Celalalt o va simti in vocea ta.
18. Toti oamenii zambesc in aceasi limba.
19. Casatoreste-te cu cineva cu care iubesti sa vorbesti. Atunci cand imbatranesti conversatia va fi cea mai importanta.
20. Fii deschis la schimbare, dar nu renunta la valorile tale.
21. Petrece mai mult timp singur.
22. Citeste mai mult si uita-te mai putin la TV.
23. Mananca mai putin si o sa traiesti mai mult.
24. Ai incredere in Dumnezeu... dar, incuie-ti masina.
25. Atunci cand te contrazici cu persoanele dragi tie... rezolva problema actuala, nu vorbi despre trecut.
26. Citeste printre randuri.
27. Impartaseste ceea ce stii cu ceilalti. E singura cale catre viata eterna.
28. Respecta pamantul si resursele sale.
29. Niciodata nu intrerupe o persoana cand iti spune complimente. Asculta-le si apoi multumeste pentru ele.
30. Sa nu ai incredere intr-o persoana care nu inchide ochii atunci cand te saruta.
31. O data pe an du-te intr-un loc in care nu ai mai fost.
32. Daca faci multi bani, ajuta-i si pe ceilalti. Este cea mai mare satisfactie a bogatiei.
33. Daca nu sti cum sa faci 100.000$, dar stii cum sa faci 100$. Atunci repeta actiunea de 1000 de ori.
34. Persevereaza. Sfarsitul este doar atunci cand tu il accepti.
35. Invata regulile... apoi incalca cateva din ele.
36. Adu-ti aminte ca cea mai buna relatie este atunci cand dragostea pentru fiecare este mai mare decat nevoia pentru fiecare.

Ești inteligent, dacă nu crezi decât jumătate din ce ți se spune; ești înțelept, dacă știi care jumătate! În viață nu primești ceea ce meriți, ci doar ce negociezi!
Dr. Victor Ionescu

tel.: +336.64.68.84.37
e-mail: vdionescu@gmail.com

Numarul mesajelor : 13533
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Mier 13 Iul 2011, 19:59

lutra vulgaris a scris:
"Mai târziu va fi prea târziu" - Octavian Paler

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 23 Iul 2011, 12:29

Alegeți trei scaune, două pălării, câteva umbrele, câteva pietre, mai mulți arbori, trei femei goale și alte cinci bine îmbrăcate, șaizeci de bărbați, câteva case, vehicule din toate epocile, mănuși, telescoape etc. Tăiați totul în bucăți mici (de exemplu 6Ś6) și amestecați-le bine într-o piață largă. Reconstituiți după legile hazardului sau cum vi se năzare și veți obține peisajul pe care vi l-ați dorit întotdeauna.

Gherasim Luca în Lecție de cubomanie în viața de toate zilele

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Sam 23 Iul 2011, 13:50

Cineva se comportă mitocănește față de tine, iar prima ta reacție este să-l înjuri, fie și numai în gând, amplificând mitocănia. Cineva spune o prostie, iar reacția ta este să-l iei în râs, cu epitetele de rigoare, lăsând astfel prostia să-și continue existența. Cineva îți cere șpagă, chiar dacă nu direct, și i-o dai, devenind părtaș la acest cerc vicios, care ia amploare. Cui nu i s-a întâmplat așa ceva?

Spunem că am vrea să trăim într-o societate mai bună și mai dreaptă, dar nu facem mai nimic pentru asta. Așteptăm ca schimbarea să vină de undeva “de sus”, de la guvern, de la clasa politică, de la justiție, fără să înțelegem că toate acestea, așa hulite cum sunt, nu sunt altceva decât imaginea noastră, a tuturor. Credem mereu că alții greșesc, dar noi nu. Studii sociologice serioase au arătat că peste 90% dintre oameni s-ar comporta cel puțin la fel de rău ca politicienii în situații similare, ca să ne referim doar la politică.

Nimeni nu va aduce schimbarea dacă aceasta nu se petrece în primul rând în noi. Nici măcar Iisus nu ne poate mântui, dacă răstignirea nu se face în inima noastră. Spunem că suntem un popor creștin, dar numărul celor dispuși să aplice filozofia de viață creștină este mult mai mic decât numărul celor care merg regulat la biserică. Oricare ar fi sistemul de valori în care crezi, nu înseamnă nimic până nu îl aplici, oricât ar fi de greu. Să nu mai visăm la lumea în care ne-ar plăcea să trăim, ci să începem să o punem în practică, cu fiecare gest, oricât de mic ni s-ar părea.

Eseu de Lucian Velea

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Mar 26 Iul 2011, 09:37

Un american zdravăn este unul care și-a scos din minte toate îndoielile și întrebările și care acceptă instantaneu, ca evanghelie incontestabilă, întreaga doctrină oficială a vremurilor sale, oricare ar fi aceasta și indiferent de cât de des se poate schimba. În momentul în care o pune sub semnul întrebării, cu oricâtă teamă și pedanterie, încetează să mai fie un cetățean loial și vrednic de laudă al republicii.

citat din H.L. Mencken

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 19 Aug 2011, 12:21

Imediat după Crăciunul însângerat din decembrie 1989, un tânăr a alergat în munți, la o mănăstire, să-i spună unui monah cu părul nins de credința lui curată că: țara-i liberă, comunismul a căzut! Bătrânul monah nu s-a bucurat. A ridicat încet capul din pământ, l-a privit în ochi și i-a spus: Abia acum începe iadul. S-a tăiat capul viperei, iar veninul se împrăștie acum în tot corpul. Sfinții sunt înainte-văzători.

citat din Paisie Olaru

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 19 Aug 2011, 12:21

Dacă nu crezi în Dumnezeu, atunci ce te împiedică să-ți fie scumpe credințele și ritualele care au consolat pe tatăl tău și pe mama ta și le-au ușurat ceasul greu al morții?

citat din Garabet Ibrăileanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 19 Aug 2011, 12:22

Mihai Eminescu a fost o anticipație. O apariție aproape inexplicabilă. Un meteor căzut aici, printre noi, din alte lumi. A fost prea mare pentru vremea când a apărut, pentru cultura acelei epoci, vreau să spun, pentru cei care au voit să-i perceapă integral psihologia, viața, opera.

De zece ani ești prieten de aproape cu o femeie și vă ziceți "dumneata". Acum un ceas ai văzut întâia dată pe o femeie, care ți s-a dat și al cărei nume nici nu-l știi poate, și vă ziceți "tu". Oare singura apropiere dintre suflete este corpul?

Fericirea este plăcerea sufletului. O simplă senzație, un sunet, o culoare, atingerea mâinii unei femei sau unui copil, dacă angajează sufletul, devine o fericire.

definiție de Garabet Ibrăileanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 19 Aug 2011, 12:23

Cea mai subtilă dintre plăceri e aceea de a fi simplu, modest, naiv când trebuie, supus, prevenitor, a avea aerul că înțelegi cât mai puțin sau nimic din ceea ce nu ți se spune, dar în același timp a înțelege tot și a privi totul cu detașare și cu o liniștită ironie.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   Vin 19 Aug 2011, 12:23

Femeile au mai multă delicatețe în realitățile iubirii decât bărbații. O femeie normală nu va intra niciodată în intimități cu un bărbat de pe o treaptă socială cu mult inferioară ei, ori cu un bărbat pentru care nu are cel puțin afecțiune. Pentru bărbați asemenea incompatibilități de obicei nu există. Această deosebire se poate exprima pe scurt astfel: este indiferent la urma urmei pe cine supui, dar nu este indiferent cui te supui.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (I)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (I)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 38 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: