Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Astazi la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Ieri la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Ieri la 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Ieri la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
sibiu brasov curiozitati Maxime 1 Popasul altaintrebare istorie 23 problema Invatamant drumetie cugetari
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Apocalipsa - studiu biblic si interpretare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 15 Oct 2008, 01:04

@sam22 a scris:

nu ... tu esti bolnav si orb !!!deoarece oki tai nu au fost unsi sa vada adevarul si si daca domnul ar vrea tu nu vrei !

ba tu, ba tu Very Happy ,
lasa prietene ca nu-i mult pana la sfarsit si revenirea Domnului si vom vedea fiecare...
Doamne ai mila de noi ratacitii si pacatosii !!! Amin ????

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 15 Oct 2008, 08:21

@enohabel a scris:
@sam22 a scris:

nu ... tu esti bolnav si orb !!!deoarece oki tai nu au fost unsi sa vada adevarul si si daca domnul ar vrea tu nu vrei !

lasa prietene ca nu-i mult pana la sfarsit si revenirea Domnului si vom vedea fiecare...

nui mult ... si o sa vedem !!!!!!
!!!!! AMIN !!!!!
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 15 Oct 2008, 13:56

@sam22 a scris:
!!!!! AMIN !!!!!

2012 hug :roflmao: aplauze

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 15 Oct 2008, 14:58

@sam22 a scris:
@enohabel a scris:
@sam22 a scris:

!!!!! AMIN !!!!!
Pace fratilor! rugă
Sus In jos
tomi

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 15 Oct 2008, 15:02

@enohabel a scris:
@Restauratorul a scris:

Nu mai copia pe altii!Ce revelatii ai primit de la DUMNEZEU TATAL CERESC?

Am primit revelatii dar ce folos pentru cel care nu crede.?..e ca scarpinatu in talpa la picior de lemn Wink
Si ce anume ar trebui sa credem?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 15 Oct 2008, 16:32

@tomi a scris:

Sa credem in ceea ce ne face liberi...

Ce anume ne face liberi???

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Joi 16 Oct 2008, 16:33

Notiuni de baza despre rapire

Nu intelegem si nu putem vb despre rapirea bisericii daca nu intelegem esenta necazului cel mare

1. După aceste lucruri, m'am uitat, și iată că o ușă era deschisă în cer. Glasul cel dintîi, pe care-l auzisem ca sunetul unei trîmbițe, și care vorbea cu mine, mi-a zis: „Suie-te aici, și-ți voi arăta ce are să se întîmple după aceste lucruri!“
2. Numaidecît am fost răpit în Duhul. Și iată că în cer era pus un scaun de domnie, și pe scaunul acesta de domnie ședea Cineva.

Aici in cap 4 din apoc. in aceste versete multi vad rapirea bisericii, dar nu au argumente biblice, doar ca scrie; dupa aceste lucruri"...dupa care intreb eu???
-nu poate fi aici rapirea bisericii deoarece doar Ioan este rapit in Duhul ca sa vada si sa scrie...
-o alta interpretare raspandita este din cap 10; 7si11 cu 15, cand ingerul al saptelea a sunat din trambita,atunci a trecut imparatia in numele Domnului si al Hristosului Sau

7. ci că în zilele în cari îngerul al șaptelea va suna din trîmbița lui, se va sfîrși taina lui Dumnezeu, după vestea bună vestită de El robilor Săi proorocilor.

-aici din nou argumente biblice nu ar fi despre rapire,doar ca Pavel a zis ca la cea din urma trambita, dar aici este vb ca sa sfarseste taina Lui Dumnezeu
-asa ca ne intoarcem la capitolul 11 cu masurarea Templului si cap 12 cu femeia care naste copilul de parte barbateasca.
-este interesant ca chiar cei care sustin ca biserica nu va trece prin necaz au argumentele cu trambita a 7-a, ori aceasta cu siguranta este pe la mijlocul necazului cel mare.
-cu multi ani in urma mi-a cazut in mana o brosura cu descoperiri si in aceea brosura era aratat ca
-rapirea bisericii e tocmai copilul de parte barbateasca care il naste femeia din cap 12 din apocalipsa
-pentru ca inca nimeni nu avea acea interpretare nu am vb despre asta,dar mai tarziu can am auzit-o din nou argumentata biblic am crezut cu adevarat
-noi stim ca suntem in perioada Laodiceea ,o perioada de crestini caldicei, ori tocmai in aceasta perioada are loc rapirea
-dar sa nu ne amagim ca cei caldicei vor fi rapiti...de aceea femeia avea un mare chin ca sa nasca,deoarece numai o mica parte
-adica copilul corporativ,(aici avem un simbol) de parte barbateasca va fi rapit la tron
-ceilalti vor ramane pana la potire in necazul cel mare si multi multi vor muri pentru Domnul si ca martiri, ei se trezesc si se pocaiesc in necazul cel mare
-am auzit asa de mult la penti,baptisti si evanghelisti ca vine Domnul si ei vor fi rapiti inainte de necaz
-cu toate ca starea spirituala actuala in aceste denominatii este pur si simplu dezastruoasa
-crestini firesti lumesti, ei se leagana si se amagesc cu nadejdi false ca vine Domnul si ii duce in cer...
-asta nu ca rapirea nu va avea loc,dar cum am mai amintit aici vor fi foarte,foarte putini,acestia sunt biruitorii,de care aminteste Domnul la fiecare biserica in parte
-dar oricum este nadejde pentru fiecare crestin nascut din nou,chiar in necazul cel mare poate dobandi un loc de cinste si o cununa glorioasa
-dupa rapirea si invierea tuturor credinciosilor va urma nunta,o parte e mireasa, o parte sunt chemati la nunta Mielului

7. Să ne bucurăm, să ne veselim, și să-I dăm slavă! Căci a venit nunta Mielului; soția Lui s'a pregătit,
8. și i s'a dat să se îmbrace cu in supțire, strălucitor, și curat.“ - (Inul subțire sînt faptele neprihănite ale sfinților.)
9. Apoi mi-a zis: „Scrie: Ferice de cei chemați la ospățul nunții Mielului!“ Apoi mi-a zis: „Acestea sînt adevăratele cuvinte ale lui Dumnezeu

17. Și Duhul și Mireasa zic: „Vino!“ Și cine aude, să zică: „Vino!“ Și celuice îi este sete, să vină; cine vrea, să ia apa vieții fără plată!

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 17 Oct 2008, 01:57

@tomi a scris:
Pace fratilor! rugă
Pacea să fie si cu tine, Toma dragă!
Sus In jos
tomi

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 17 Oct 2008, 14:55

@enohabel a scris:
@tomi a scris:

Sa credem in ceea ce ne face liberi...

Adevarul!
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 17 Oct 2008, 17:20

@enohabel a scris:

@tomi a scris:
Adevarul!

Trebuie de știut și Cine este Adevărul.
În Ioan 14:6 găsim scris că Adevărul este chiar Domnul Isus Hristos.
Iar în 1Ioan 5:6 aflăm că Adevărul este Duhul. De unde rezultă că Isus este Duhul.
Adică EL ne face slobozi/liberi (Ioan 8:32-36).

Mă folosesc de această ocazie ca să vadă și trinitarii că Trinitatea nu există, deoarece chiar Fiul este Duhul Sfînt.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 17 Oct 2008, 22:03

@TUDOR a scris:

Mă folosesc de această ocazie ca să vadă și trinitarii că Trinitatea nu există, deoarece chiar Fiul este Duhul Sfînt.

Daca Fiul este Duhul Sfant atunci,de ce so mai inaltat???, ca sa-si trimita propriul Duh din nou pe pamant???
Saracu,o ramas isus asta al vostru fara duh in cer,ori umbla cu smecherii Sad
Auzit-ai tu de Duhul lui Hristos???,

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 17 Oct 2008, 23:30

@TUDOR a scris:

@enohabel a scris:

1. Daca Fiul este Duhul Sfant atunci,de ce so mai inaltat???, ca sa-si trimita propriul Duh din nou pe pamant???
Saracu, o ramas isus asta al vostru fara duh in cer, ori umbla cu smecherii
2. Auzit-ai tu de Duhul lui Hristos???,

1. Ca să aibă de unde să se întoarcă. Chiar EL spune:
"Mă duc și Mă voi întoarce la voi" (Ioan 14:28).
"Nu vă voi lăsa orfani, Mă voi întoarce la voi" (Ioan 14:18).

2. Auzit-am, auzit. Duhul lui Hristos este chiar Duhul Sfînt, măcar că nu-ți convine.
Și observ că nu te-ai sfiit să-L batjocorești și pe Domnul, zicănd că umblă cu șmecherii.
Imaginează-ți cam cum ai să stai condamnat înaintea Domnului.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 00:34

@enohabel a scris:
@TUDOR a scris:

Daca Fiul este Duhul Sfant atunci,de ce so mai inaltat???, ca sa-si trimita propriul Duh din nou pe pamant???
Saracu,o ramas isus asta al vostru fara duh in cer,ori umbla cu smecherii Sad
Auzit-ai tu de Duhul lui Hristos???,
Tu chiar nu pricepi cu adevărat că Dumnezeu este Atotputernic!
Spui că ai crede în Cuvântul biblic, păi, tocmai acolo spune că Domnul este Duhul, tot acolo spune că Dumnezeu este Duhul. Ce este asa greu de înteles că Dumnezeu se poate manifesta cum vrea el - nu este doar în parametrii priceputi de Emil sau Enohabel!!!
Isus Însusi a spus că o să vină înapoi ca Duh Sfânt. Îl faci pe Isus mincinos? Ai grijă, ti-am mai spus: să nu te trezesti luptând împotriva lui Dumnezeu!!!
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 01:17

Emile, Domnul Isus spune;
Este de lipsa sa ma duc
Tatal va va trimite alt mangaitor...
Desigur Domnul este Duhul. in sensul care Isus insusi spune;va lua din ce este al meu si va va descoperi.
Asa cum Isus nu a venit in numele lui propriu sau pentru el,ci a venit sa faca voia Tatalui asa si Duhul Sfant nu a venit pentru el insusi...
Tocmai aceasta unitate desavarsita intre Tatal Fiul si Duhul Sfant no intelegeti voi, ei sunt "una"asa cum e scris, nu unul
exista descendenta ,subordonare si dialog si dependenta,ori asta nu se poate manifesta daca exista o singura persoana sau entitate
Donmnezeu Tatal este omniprezent poate lua orice forma poate fi simultan in mai multe locuri deodata, dar El niciodata nu a fost si nu este Isus,deoarerce El la nascut pe Isus si acum Isus sta la dreapta lui Dumnezeu,
asa l-a vazut Stefan asa scrie scriptura, sa cred eu minciunile caraghioase ale ereticilor sau sa cred ce este scris
???
se poate observa usor ca interpretarile branhamiste sunt fortate la maxim sa se potriveasca cu textul si unde nu se potriveste pur si simplu se ignora textul respectiv si se aduc alte versete care seamana...
scriptura zice;Adam s-a impreunat cu Eva si sa nascut Cain
branhamistii zice; sarpele sa impreunat cu Eva
scri[ptura scrie;Canaan este fiul lui Ham...al 4-lea
branhamistii zice; nu,Canaan nu este fiul lui Ham si este primul nascut nu al 4-lea
Eu ma gandeam ca tu esti om cuminte si nu crezi minciunile ereticilor Wink

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 01:30

Acolo de unde mi-ai dat explicatiile biblice nu ai citit suficient de atent.
Mai citeste odată si vei vedea că Isus spune mai mult decât unii înteleg.

Răspuns la restul postării tale îl voi da mai târziu - am mai mult de scris.
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 01:33

Enohabel. Logica ți-o întunecat mintea, și tot din cauza ei nu-ți dai măhrama jos de pe ochi.
Dumnezeu nu dă doi bani pe logica ta, nici pe rațiune, nici pe cronologie.
Descoperirea vine direct de la Dumnezeu fără nici un fel de logică.

Dar dacă tot îți place să explici științific și logic, arată prin ce metodă a fost transformată nevasta lui Lot într-un stîlp de sare? Dar să explici logic. Nu cumva să te folosești de expresia că Dumnezeu poate orice, că arunc anateme peste tine.
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 02:16

Greu, chiar imposibil să explicăm ceea ce nu înțelegem și de aceea mult mai bine e să lăsăm valul slobod. Taina Sfintei Treimi este de neînțeles pentru noi căci mintea noastră nu-i făcută s-o cuprindă, dar e lăsată s-a accepte sau s-o respingă. Eu o accept și ca atare nu am nevoie de alte explicații. Eu n-o accept, și atunci tu de ce te obosești să-mi dai explicații ?

enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 03:59

Aici e marea problema ...unde avem simboluri trebuie sa interpretam dar unde scrie negru pe alb, si vine cineva si zice; pai aici trebuie descoperire si nu-i asa cum scrie, atunci ma las de meserie,si daca Dumnezeu ne-a lasat o scriptura gresita, pacatosii nu au nici o vina...

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 04:06

Cum am dat exemplul mai sus, ce interpretare trebuie unde scrie urmasii lui Ham???

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 04:17

@enohabel a scris:
Aici e marea problema ...unde avem simboluri trebuie sa interpretam dar unde scrie negru pe alb, si vine cineva si zice; pai aici trebuie descoperire si nu-i asa cum scrie, atunci ma las de meserie,si daca Dumnezeu ne-a lasat o scriptura gresita, pacatosii nu au nici o vina...

De unde ști că Scriptura ne-a dat-o Dumnezeu sau a fost scrisă de un ucenic al lui Iisus așa cum l-a dus capul pe acel ucenic, căci știut este cine a scris Apocalipsa.

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 05:48

@abbilbal a scris:
Greu, chiar imposibil să explicăm ceea ce nu înțelegem și de aceea mult mai bine e să lăsăm valul slobod. Taina Sfintei Treimi este de neînțeles pentru noi căci mintea noastră nu-i făcută s-o cuprindă, dar e lăsată s-a accepte sau s-o respingă. Eu o accept și ca atare nu am nevoie de alte explicații. Eu n-o accept, și atunci tu de ce te obosești să-mi dai explicații ?

Cu asta sunt intr-u totul de acord si eu. NU INTELEG! Io cred ca Tatal, Fiul si Duhul sunt UNA desi nu e logic sa-I spui LUI in trei feluri diferite ( si chiar mai multe ). De aici pleaca toata confuzia pentru ca in Biblie este Trinitatea formulata si nu in alata parte.
Si cum am mai spus....nu cred ca e chiar atat de important!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 06:18

@abbilbal a scris:
Taina Sfintei Treimi... o accept și ca atare nu am nevoie de alte explicații. Eu n-o accept, și atunci tu de ce te obosești să-mi dai explicații ?
Dacă ar proceda toti asa, ar afirma simplu credinta lor iar discutii nu ar mai fi deloc! Îmi permit să nu fiu de acord cu tine.
La fel si în sport: spun ce echipă favorită am si de ce să mai comentez altceva?! Nu e chiar asa...
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 10:26

Enohabel, nu ocoli răspunsul. Vezi că mai ești dator și cu alte răspunsuri.
Explică prin ce procedeu tehnologico-științific a fost transformată nevasta lui Lot într-un stîlp de sare. Sau în același fel să explici cum S-a transformat uriașa Stîncă a Horebului într-un iaz/lac. Să nu te faci că nu vezi întrebările, că Domnul te poate transforma și pe tine să rămîi orb definitiv ca să nu mai vezi de-adevăratelea.
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 19:50

@abbilbal a scris:

dar aceasta "taina" a Sfintei Treimi este inventia clericilor si nu o regasim in Biblie. Lucrul asta il stiai ?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 20:00

Multi iau ceea ce li se dă, nu ceea ce există în realitate...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   

Sus In jos

Apocalipsa - studiu biblic si interpretare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: