Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
sibiu istorie 23 brasov problema Maxime 1 Invatamant cugetari drumetie Popasul curiozitati
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Apocalipsa - studiu biblic si interpretare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 20:58

@Roxy a scris:

dar aceasta "taina" a Sfintei Treimi este inventia clericilor si nu o regasim in Biblie. Lucrul asta il stiai ?

si apostolii Ioan si Pavel erau trinitarieni, nu-i inventia clericilor deoarece nu ei au scris NT.

7. (Căci trei sînt cari mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvîntul și Duhul Sfînt, și acești trei una sînt.)

14. Harul Domnului Isus Hristos, și dragostea lui Dumnezeu, și împărtășirea Sfîntului Duh, să fie cu voi cu toți! Amin.

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 21:10

@enohabel a scris:
@Roxy a scris:

dar aceasta "taina" a Sfintei Treimi este inventia clericilor si nu o regasim in Biblie. Lucrul asta il stiai ?

si apostolii Ioan si Pavel erau trinitarieni, nu-i inventia clericilor deoarece nu ei au scris NT.

7. (Căci trei sînt cari mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvîntul și Duhul Sfînt, și acești trei una sînt.)
Slab, slab de tot, Abele!
Si cei trei, cui vor mărturisi?! Mai există Cineva în afara trinitătii? Uite asa, vin dumnezeii, unul câte unul si se înghesuie toti la Enohabel si constantinii lui!

Hai să vedem ce este cu "cei trei care mărturisesc":
Înainte de toate, versetul acesta nu există în traducerile din vechime, deci a fost introdus acolo de "binevoitori"!

1Ioan05:07 -
“( Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt...)”. Intâi de toate: parantezele acelea nu se potrivesc acolo. O completare neavenită a celui ce scrie!
In fine! Hai să nu le dăm prea mare importantă!...
Dar... era, este ori va fi nevoie ca cineva să mărturisească despre copiii credinciosi? Nu.
Să vedem de ce acel răspuns “Nu”. Vom parcurge pentru aceea un oarecare număr de versete :
Naum 01:07 - “Domnul cunoaste pe cei ce se încred în El.”
2Cor. 05:11 – “ Dumnezeu ne cunoaste bine.”
2Timotei 02:19 - “Domnul cunoaste pe cei ce sunt ai Lui.”
Ioan 10:14 - “Eu Imi cunosc oile Mele si ele Mă cunosc pe Mine.”
Ioan 02:25 - “Isus n-avea trebuintă să-I facă cineva mărturisiri despre nici un om, fiindcă El Insusi stia ce este în om.”
1Cronici 28:09 - “Domnul cercetează toate inimile si pătrunde toate închipuirile si toate gândurile.”
Ioan 16:30 - “Acum cunoastem că stii toate lucrurile...”
Ioan 21:17 - Petru a zis “Doamne, Tu toate le stii.”
Cum dar să fie nevoie de mărturisiri când noi suntem arhicunoscuti?
Deci... spune acolo (Ioan 05:07) despre “cei trei” ce vor mărturisi în cer! Cui vor mărturisi? Nu a mai rămas nimeni! Ii ziceti pe toti trei în care credeti!... Către cine se va mai face mărturisirea?!...
Nebunie tristă !!... Inconstientă totală!!...
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 21:15

Toate alifiile din farmaciile din lumea intreaga nu-s eficiente sa vindece ochii celor inselati de erezii, pentru ca n-au primit dragostea de adevar,Dumnezeu le-a trimis o lucrare de ratacire sa creada o minciuna ...

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 21:20

Exact asta a făcut Constantin din multi: le-a vândut o credintă păgână si cei slabi (wow, si ce multi sunt!!!) au căzut victime.

Hai să mutăm discutiile astea la Trinitate.
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 21:35

7. (Caci trei sunt care marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Duhul Sfant, si acesti trei una sunt.)

8. Si trei sunt care marturisesc (pe pamant): Duhul, apa si sangele, si acesti trei sunt una in marturisirea lor.

(3 plus 3 egal 6) adică sfînta șesime, nicidecum sfînta treime.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Sam 18 Oct 2008, 21:39

Dar ei mai mărturisesc cuiva, acolo, deci trebuie să fie si al VII-lea mai mare ca toti ceilalti!!!
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 19 Oct 2008, 01:30

@enohabel a scris:
Toate alifiile din farmaciile din lumea intreaga nu-s eficiente sa vindece ochii celor inselati de erezii, pentru ca n-au primit dragostea de adevar,Dumnezeu le-a trimis o lucrare de ratacire sa creada o minciuna ...

da ...tziai dat citatul perfect !! te incadrezi de minune !! DAR ... mai exista un dar ......... tu inca poti sa scapi !!!!! fao pana nu e prea tarziu !!!
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 20 Oct 2008, 15:08

@TUDOR a scris:
@enohabel a scris:
Ce anume ne face liberi???

@tomi a scris:
Adevarul!

Trebuie de știut și Cine este Adevărul.
În Ioan 14:6 găsim scris că Adevărul este chiar Domnul Isus Hristos.
Iar în 1Ioan 5:6 aflăm că Adevărul este Duhul. De unde rezultă că Isus este Duhul.
Adică EL ne face slobozi/liberi (Ioan 8:32-36).
Corect!
Sus In jos
tomi

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 20 Oct 2008, 15:16

@enohabel a scris:
Nu vad rostul discutiilor in jurul unui cuvant sau a unei teologii anume. Nu vad cum un om ar fi orb daca refuza sa se inchina lui Dumnezeu prin expresia "Trinitate" ci doar prin "Dumnezeu" !?
Ca Dumnezeu ar fi sau nu "Trinitate" sau chiar mai mult asta nu stiu si cred ca nu pot intelege ca om exact. daca voi credeti ca puteti intelege asta e reiscul vostru de a va insela!
....
Oricum nu stiu ce rezolvi daca faci pe unii orbi incurabili. Sa vedem in fata lui Isus cine este orb sau nu!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 20 Oct 2008, 23:50

Toma, apreciez nota de întelepciune ce iese din postările tale.
Dumnezeu te-a înzestrat cu întelepciune chiar si la tinerete. Să fii iubit de El mai departe.
Sus In jos
tomi

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 21 Oct 2008, 11:53

@Emil Condor a scris:
Toma, apreciez nota de întelepciune ce iese din postările tale.
Dumnezeu te-a înzestrat cu întelepciune chiar si la tinerete. Să fii iubit de El mai departe.
Emil esti un prieten bun.
Ai fi un prieten chiar mai bun daca mi-ai spune ce defecte si greseli am! Am incredere in tine!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 22 Oct 2008, 02:41

Nu pune asa mare povară (presiune) pe mine! smile

Dacă faci greseli majore, fii sigur că îti voi spune dar din alea minore, toti facem si apoi singuri le îndreptăm: e calea ce fiecare o parcurgem pe acest pământ.

Am remarcat la tine o neîntreruptă crestere spirituală de când ne cunoastem. Îl stii pe Dumnezeu mai bine, tot mai bine iar într-o zi... într-o zi o să-L stii mult, mult mai bine decât acum pentru că văd cum Spiritul Lui atotcunoscător lucrează cu tine.
Domnul să fie cu tine si cu toti cei ce-L iubesc sincer.
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 69
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 24 Oct 2008, 04:25

Citat :
Si cei trei, cui vor mărturisi?! Mai există Cineva în afara trinitătii? Uite asa, vin dumnezeii, unul câte unul si se înghesuie toti la Enohabel si constantinii lui!

Hai să vedem ce este cu "cei trei care mărturisesc":
Înainte de toate, versetul acesta nu există în traducerile din vechime, deci a fost introdus acolo de "binevoitori"!

In primul rand, intradevar fraza de mai sus nu exista in toate manuscrisele gasite, dar totusi a fost inclusa in paranteza. Cei ce au hotarat sa fie cuprinsa fraza in Noul Testament, au avut in vedere si celelate referiri la trinitate. precum:

18 Isus S'a apropiat de ei, a vorbit cu ei, și le -a zis: ,,Toată puterea Mi -a fost dată în cer și pe pămînt. 19 Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezîndu -i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfîntului Duh. 20 Și învățați -i să păzească tot ce v'am poruncit. Și iată că Eu sînt cu voi în toate zilele, pînă la sfîrșitul veacului. Amin.

Sau:

16 De îndată ce a fost botezat, Isus a ieșit afară din apă. Și în clipa aceea cerurile s'au deschis, și a văzut pe Duhul lui Dumnezeu pogorîndu-Se în chip de porumbel și venind peste El. 17 Și din ceruri s'a auzit un glas, care zicea: ,,Acesta este Fiul Meu prea iubit, în care Îmi găsesc plăcerea.``

si:

10 Și îndată, cînd ieșea Isus din apă, el a văzut cerurile deschise, și Duhul pogorîndu-Se peste El ca un porumbel. 11 Și din ceruri s'a auzit un glas, care zicea: ,,Tu ești Fiul Meu prea iubit, în Tine îmi găsesc toată plăcerea Mea.`` 12 Îndată Duhul a mînat pe Isus în pustie,

si:

7 Totuș, vă spun adevărul: Vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mîngîietorul nu va veni la voi; dar dacă Mă duc, vi -L voi trimete.

Cred ca sunt suficiente versetele care arata existenta unui Dumnezeu, compus din trei persoane unite intre ele prin dragoste.

Pantru mai multe detalii cititi si : www.gotquestions.org/Romana/Biblia-Trinitatea.html+trinitatea&hl=ro&ct=clnk&cd=2&gl=ro" class="postlink" target="_blank" rel="nofollow">http://64.233.183.104/search?q=cache:WZstbmfvaF0J:www.gotquestions.org/Romana/Biblia-Trinitatea.html+trinitatea&hl=ro&ct=clnk&cd=2&gl=ro

Cel mai dificil lucru legat de conceptul creștin al Trinității constă în aceea că nu există o modalitate adecvată pentru a o explica. Trinitatea este un concept imposibil de înțeles pe deplin de către orice ființă umană prin prpria ei înțelepciune. Dumnezeu este infinit mai mare decât suntem noi, prin urmare nu ne putem aștepta să Îl putem înțelege pe deplin. Biblia ne învață că Tatăl este Dumnezeu, că Iisus este Dumnezeu și că Duhul Sfânt este Dumnezeu. De asemenea, Biblia ne învață că există un singur Dumnezeu. Deși putem înțelege câteva adevăruri despre relația dintre cele trei Persoane diferite ale Trinității, acest concept nu poate fi cuprins de mintea umană. Dar aceasta nu neagă veridicitatea și nici bazele biblice ale acestor învățături.
Trebuie să menționăm că deși noi utilizăm în studierea conceptului cuvântul “Trinitate”, acesta nu se găsește ca atare în Sfânta Scriptură. Acesta este un termen folosit în încercarea de a descrie unitatea lui Dumnezeu prin aceea că există 3 persoane coexistente și co-eterne care Îl descriu pe Dumnezeu. Trebuie să facem precizarea că ÎN NICI UN CAZ nu sugerăm că ar fi vorba despre 3 Dumnezei. Trinitatea înseamnă un singur Dumnezeu constând din 3 persoane. Nu este nimic greșit în a folosi termenul “Trinitate” chiar dacă el nu se găsește ca atare în Biblie. Este mai scurt să spui cuvântul "Trinitate" decât să spui "3 persoane coexistente și co-eterne într-un singur Dumnezeu". Dacă ai o problemă în acest sens, iată un exemplu similar: cuvântul ''bunic'' nu este utilizat în Biblie. Totuși, știm că au existat bunici în Biblie. Avraam a fost bunicul lui Iacov. Astfel, nu te bloca în termenul “Trinitate". Ceea ce are cu adevărat importanță este că acest concept care este REPREZENTAT prin cuvântul "Trinitate" există în Scriptură. Având aceasta introducere în temă, iată versetele biblice cele mai relevante care ne vor servi drept bază pentru discuția noastra despre Trinitate.
1) Există un singur Dumnezeu: Deuteronom 6:4; 1 Corinteni 8:4; Galateni 3:20; 1 Timotei 2:5.
2) Trinitatea constă din 3 Persoane: Geneza 1:1; 1:26; 3:22; 11:7; Isaia 6:8; 48:16; 61:1; Matei 3:16-17; Matei 28:19; 2 Corinteni 13:14. Cunoașterea limbii ebraice este de mare ajutor în studierea Vechiului Testament. În Geneza 1:1, este utilizat cuvântul "Elohim" care are sensul de plural. De asemenea, acest sens de plural este prezentat și în Geneza 1:26; 3:22; 11:7 și Isaia 6:8, unde se vorbește despre Dumnezeu cu sensul de “noi”. Este INDISCUTABIL faptul că atât "Elohim" cât și “noi” au în aceste pasaje sensul de mai mult de două persoane. În limba română, există numai două forme ale substantivelor, singular și plural. În ebraică, însă, există 3 forme: singular, dual și plural. Forma duală este rezervată evident NUMAI pentru două persoane. Mai precis, forma duală este utilizată pentru a exprima lucruri pereche, precum ochii, urechile, mâinile. Cuvântul "Elohim" precum și forma utilizată cu sensul de “noi” sunt forme de plural – în mod categoric mai mult decât doi – și se referă foarte clar la 3 sau cel putin 3 (Tatăl, Fiul, Duhul Sfânt).
În Isaia 48:16 și 61:1, Fiul vorbește făcând referire la Tatăl și la Duhul Sfânt. Comparați Isaia 61:1 cu Luca 4:14-19 pentru a vedea că Fiul este Cel care vorbește. Matei 3:16-17 descrie momentul botezului lui Iisus. Aici este prezentat Dumnezeu Duhul Sfânt coborând asupra lui Dumnezeu Fiul în timp ce Dumnezeu Tatăl proclamă plăcerea Sa în Fiul. Matei 28:19 și 2 Corinteni 13:14 sunt alte exemple asemănătoare ale celor 3 persoane distincte din Trinitate.
3) Cei trei “membri” ai Trinității sunt prezentați distinct în diverse pasaje biblice, astfel: În Vechiul Testament, "DOMNUL" se este prezentat ca "Domn" (Geneza 19:24). "DOMNUL" are un "Fiu" (Psalmul 2:7, 12; Proverbe 30:2-4). Duhul Sfânt este reprezentat distinct față de "DOMNUL" (Numeri 27:18) și față de "Dumnezeu" (Psalmul 51:10-12). Dumnezeu Fiul este prezentat distinct față de Dumnezeu Tatăl (Psalmul 45:6-7; Evrei 1:8-9). În Noul Testament, în Ioan 14:16-17, Iisus se adresează Tatălui despre trimiterea unui Ajutor (Mângâietor), și anume Duhul Sfânt. Aceasta ne arată că Iisus nu S-a considerat pe Sine ca fiind Tatăl sau Duhul Sfânt. Luați de asemenea în considerare toate pasajele din Evanghelii în care Iisus se adresează Tatălui. Vorbea Iisus cu El Însuși? Nu. El vorbea unei alte Persoane din Trinitate – și anume Tatălui.
4) Fiecare membru al Trinității este Dumnezeu: Tatăl este Dumnezeu – a se vedea Ioan 6:27; Romani 1:7; 1 Petru 1:2. Fiul este Dumnezeu – a se vedea Ioan 1:1, 14; Romani 9:5; Coloseni 2:9; Evrei 1:8; 1 Ioan 5:20. Duhul Sfânt este Dumnezeu – a se vedea Faptele Apostolilor 5:3-4; 1 Corinteni 3:16 (Cel care locuiește în cei credincioși este Duhul Sfânt - Romani 8:9; Ioan 14:16-17; Faptele Apostolilor 2:1-4).
5) Subordonarea în cadrul Trinității: Scriptura arată că Duhul Sfânt se subordonează Tatălui și Fiului, în timp ce Fiul se subordonează Tatălui. Aceasta arată existența unei relații interne și nu neagă divinitatea nici uneia dintre Persoanele Trinității. Acesta este pur și simplu un subiect pe care mințile noastre limitate nu îl pot înțelege, Dumnezeu fiind infinit. În ceea ce privește Fiul, vă rugăm să citiți Luca 22:42; Ioan 5:36; Ioan 20:21; 1 Ioan 4:14. Referitor la Duhul Sfânt, citiți Ioan 14:16; 14:26; 15:26; 16:7 și în mod special Ioan 16:13-14.
6) Sarcinile fiecărui membu al Trinității: Tatăl este sursa sau cauza definitorie a: 1) universului (1 Corinteni 8:6; Apocalipsa 4:11); 2) revelației divine (Apocalipsa 1:1); 3) mântuirii (Ioan 3:16-17); și 4) lucrărilor lui Iisus pe pământ (Ioan 5:17; 14:10). Tatăl este Cel care INIȚIAZĂ toate aceste lucruri.
Fiul este “agentul” prin care Tatăl a împlinit următoarele lucrări: 1) crearea și existența universului (1 Corinteni 8:6; Ioan 1:3; Coloseni 1:16-17); 2) revelația divină (Ioan 1:1; Matei 11:27; Ioan 16:12-15; Apocalipsa 1:1); și 3) mântuirea (2 Corinteni 5:19; Matei 1:21; Ioan 4:42). Tatăl face toate aceste lucruri prin Fiul Său, care acționează ca “agent” al Său.
Duhul Sfânt este modalitatea prin care Tatăl face următoarele lucrări: 1) crearea și existența universului (Geneza 1:2; Iov 26:13; Psalmul 104:30); 2) revelația divină (Ioan 16:12-15; Efeseni 3:5; 2 Petru 1:21); 3) mântuirea (Ioan 3:6; Tit 3:5; 1 Petru 1:2); și 4) lucrările lui Iisus (Isaia 61:1; Faptele Apostolilor 10:38). Astfel, Tatăl face toate aceste lucruri prin puterea Duhului Sfânt.
Nici una din comparațiile posibile nu este suficient de precisă pentru a descrie Trinitatea. De pildă, descrierea unui ou prezintă neajunsul că luate separat, atât coaja cât și albusul și galbenusul sunt toate părți ale oului, nu însă oul însuși. Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt nu sunt părți ale lui Dumnezeu, ci fiecare este Dumnezeu. Exemplul apei este cumva mai apropiat însă tot incomplet pentru a descrie adecvat Trinitatea. Apa se găsește în stare lichidă, de vapori sau ca gheață. Însă Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt nu sunt forme ale lui Dumnezeu, ci fiecare este Dumnezeu. Așadar, iată că deși aceste exemple pot încerca să prezinte o idee despre Trinitate, totuși ele sunt departe de a prezenta exact acest concept. În loc să încerci să înțelegi Trinitatea, mai bine caută să vezi măreția și grandoarea lui Dumnezeu infinit superioare naturii noastre umane. "O, adâncul bogăției, înțelepciunii și științei lui Dumnezeu! Cât de nepătrunse sunt judecățile Lui, și cât de neînțelese sunt căile Lui! Și în adevăr, „cine a cunoscut gândul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui?'' " (Romani 11:33-34).
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 24 Oct 2008, 04:43

Postării tale voi răspunde la TRINITATE să nu se supere Enohabel că îi încurcăm firul povestirilor apocaliptice.
Doar un lucru spun aici si apoi merg dincolo: Biblia nu spune niciunde că Dumnezeu este trei persoane. Că Dumnezeu S-a manifestat ca Tată, ca Fiu, ca Duh Sfânt e un lucru dar că Dumnezeu este trei persoane, aceea este antibiblic.

Eu cred în Tatăl, cred în Fiul, cred în Duhul Sfânt dar stiu că nu sunt trei persoane. Atâta stiu cu certitudine... iar certitudinera asta nu mi-o poate lua nimeni. Repet: Cuvântul Sfânt nu spune niciunde că Dumnezeu e triunic!!! Dacă ar fi fost de o asa importantă, am fi fost informati. Domnul cu noi!

Vezi că deja am dat primul răspuns la topicul TRINITATE.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 24 Oct 2008, 05:32

Buna postare Diapore,multumesc,o sa o salvez in documente pretioase la capitolul comori ascunse.
O definitie a dumnezeirii care se apropie bine de adevar este aceasta;
Dumnezeu este Triunic,asta daca acceptam si intelegem ca Dumnezeu,dumnezeirea este o functie atotputernica in univers si este unica,dar dumnezeirea este alcatuita din 3 entitati diferite distincte in relatie de subordonare

Fiul se supune direct Tatalui
Duhul Sfant se supune si Tatalui si Fiului
Cea mai reusita ilustratie din scriptura este ilustratia cu Avraam Isac si Eleazar
Avraam(Tatal) trimite pe robul sau Eleazar(Duhul Sfant) sa aduca o mireasa pentru fiul sau Isac(Isus)

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 24 Oct 2008, 05:34

Vezi că ne-am mutat la TRINITATE!
Aici este alt subiect si e păcat să facem harcea-parcea din topicuri - nu mai stim apoi unde să găsim ceea ce căutăm. Corect?
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Vin 24 Oct 2008, 19:08

Pentru Diaporevomenos și Enohabel. aveți ceva de citit la topicul "Trinitate".
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 27 Dec 2015, 15:46

Cum au trecut anii doh ,n-am mai trecut pe aici din 2008, si acusi acusi intram in 2016, intre timp am terminat manuscrisul Apocalipsa, continutul a suferit unele modificari fata de ce am postat aici,vreau sa postez in continuare si e de preferat dialog pe marginea celor postate

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 27 Dec 2015, 15:51

Dupa cum observam din Scripturi Babilonul cel mare are 3 dimensiuni 3 tipuri
-istoric
-economico-politic
-religios
Unii interpreti spun ca in zilele din urma vechiul Babilon istoric din Irak v-a fi reconstruit sa fie capitala Anticristului…dar multe elemente nu se potrivesc din profetii referitor la asta
Este totusi posibil sa se reconstruiasca, se stie ca Sadam Husein a investit multi bani in recladirea Babilonului,insa nu stiu in ce faze sunt lucrarile, oricum Sadam nu mai este, dupa invazia Americana,asa ca ori nu era timpul reconstruirii ori nu Sadam trebuia sa-l reconstruiasca
Intre aceste 3 tipuri de Babilon exista o stransa legatura, doarece toate 3 sunt domeniul lui Satan
Dupa ce in cap 17 Ioan scrie despre femeia care sade pe ape mari, in continuare el vede si scrie despre Babilonul politico-economic in cap 18
In multe profetii referitoare la Babilon avem o dubla referinta chiar tripla, asa este si in cazul Babilonului,Ioan vedem ca trece de la Babilonul religios,femeia care sade pe ape mari si pe 7 munti(Roma este zidita pe 7 coline),
Capitolul 40
Si dintr-o data Ioan scrie; citez;
18. Și femeia, pe care ai văzut-o, este cetatea cea mare, care are stăpînire peste împărații pămîntului."

Numai ca aceasta femeie nu mai este prima, cea de la inceputul capitolului 17 ci este o cetate cu stapanire peste neamuri
Desigur nimeni altcineva decat SUA si in cap 18 asistam la caderea Babilonului economic, toate descrierile din acest capitol reflecta asta….citat;
1. După aceea, am văzut pogorîndu-se din cer un alt înger, care avea o mare putere; și pămîntul s'a luminat de slava lui.
2. El a strigat cu glas tare, și a zis: „A căzut, a căzut, Babilonul cel mare! A ajuns un locaș al dracilor, o închisoare a oricărui duh necurat, o închisoare a oricărei păsări necurate și urîte;
3. pentrucă toate neamurile au băut din vinul mîniei curviei ei, și împărații pămîntului au curvit cu ea, și negustorii pămîntului s'au îmbogățit prin risipa desfătării ei."
4. Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: „Ieșiți din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiți părtași la păcatele ei, și să nu fiți loviți cu urgiile ei!
5. Pentrucă păcatele ei s'au îngrămădit, și au ajuns pînă în cer; și Dumnezeu Și-a adus aminte de nelegiuirile ei.
6. Răsplătiți-i cum v'a răsplătit ea, și întoarceți-i de două ori cît faptele ei. Turnați-i îndoit în potirul în care a amestecat ea!"
7. Pe cît s'a slăvit pe sine însăș, și s'a desfătat în risipă, pe atît dați-i chin și tînguire! Pentrucă zice în inima ei: „Șed ca împărăteasă, nu sînt văduvă, și nu voi ști ce este tînguirea!"
8. Tocmai pentru aceea, într'o singură zi vor veni urgiile ei: moartea, tînguirea și foametea. Și va fi arsă de tot în foc, pentrucă Domnul Dumnezeu, care a judecat-o, este tare.
9. Și împărații pămîntului, cari au curvit și s'au dezmierdat în risipă cu ea, cînd vor vedea fumul arderii ei, o vor plînge și o vor boci.
10. Ei vor sta departe, de frică să nu cadă în chinul ei, și vor zice: „Vai! vai! Babilonul, cetatea cea mare, cetatea cea tare! Într'o clipă ți-a venit judecata!" -
 Ce observam aici este din nou o dubla referinta, cu referire si la babilonul religios si la cel politico-economic
Apare strigarea; Iesiti din mijlocul ei poporul Meu "
,asta cu referire atat la partea spirituala, sa iesim din denominatiunile religioase cat si fizic din America, fiecare sa se intoarca la poporul lui(avem profetii referitoare la asta in cartea prorocului Ieremia)
Scrie ca urgiile si moartea Babilonului economic v-a veni intr-o singura zi, asta ne duce cu gandul la un atac nuclear fara precedent asupra Americii care va distruge totul arsa in foc iar imparatii pamantului cand vor vedea fumul arderii ei nu se va putea apropia nimeni…Cine s-ar fi gandit vreodata ca acesta este destinul final al Americii ?
Versete argumente din cartea prorocului Ieremia cap 50 si 51 despre faptul ca nimicirea babilonului economic din cap 18 este SUA
va urma

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 27 Dec 2015, 15:54

@enohabel a scris:
Cum au trecut anii  doh ,n-am mai trecut pe aici din 2008, si acusi acusi intram in 2016, intre timp am terminat manuscrisul Apocalipsa, continutul a suferit unele modificari fata de ce am postat aici,vreau sa postez in continuare si e de preferat dialog pe marginea celor postate
Păi, bine ai revenit!

În ce privește manuscrisul tău despre Apocalipsă, știu că majoritatea sau chiar toți îl vor parcurge și mulți vor aborda dialoguri interesante pe marginea subiectului.
Spor la treabă! smile

enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 28 Dec 2015, 00:14

Capitolul 41
In primul rand studiind profetia lui Ieremia din cap 50 ,la inceput profetul vb despre nimicirea babilonului istoric cu siguranta,insa apoi vedem ca profetia lui referitoare la babilon este pana la vremea sfarsitului in zilele noastre
Sa luam cateva versete;
2. «Dați de știre printre neamuri, dați de veste și înălțați un steag! Vestiți, n’ascundeți nimic! Spuneți: «Babilonul este luat! Bel* este acoperit de rușine, Merodac este zdrobit! Idolii* lui sînt acoperiți de rușine, idolii lui sînt sfărîmați!
Aceasta este profetie clara impotriva babilonului istoric din vremea sa, dar sa vedem alt verset
Citat;
9. Căci iată* că voi ridica și voi aduce împotriva Babilonului o mulțime de neamuri mari din țara dela miazănoapte; se vor înșirui** în șiruri de bătaie împotriva lui, și vor pune stăpînire pe el; săgețile lui sînt ca ale unui războinic iscusit, care nu se întoarce cu mînile† goale.
Aici nu mmai este vb despre babilonul istoric ci de babilonul economic SUA deoarece babilonul istoric a fost cucerit de mezi si persi,insa ei erau la miazazi nu miazanoapte, dar sa vedem alte versete mai clar referitor la SUA
Citat;
12. „Mama voastră este acoperită de rușine, cea care v’a născut roșește de rușine; iată, ea este coada neamurilor, este un pustiu, un pămînt uscat și fără apă!
Babilonul istoric avea un tata si acesta era Nimrod, insa babilonul economic actual are o mama …
Aceasta este Anglia,iar referitor la coada neamurilor” iarasi se potriveste cu SUA, este intradevar o natiune noua, ultima
Alt verset;
16. Nimiciți cu desăvîrșire din Babilon pe celce samănă, și pe cel ce mînuiește secerea la vremea secerișului! Înaintea săbiei nimicitorului, fiecare* să se întoarcă la poporul său, fiecare să fugă spre țara lui.
Fiecare sa fuga in tara lui se refera la multitudinea de natii ce formeaza SUA
Faptul ca acest context vb despre vremea sfarsitului este si urmatotul verset;;
20. În zilele acelea, în vremea aceea, - zice Domnul - se va căuta nelegiuirea* lui Israel, și nu va mai fi, și păcatul lui Iuda, și nu se va mai găsi; căci voi ierta rămășița**, pe care o voi lăsa.“
In care zile?, evident la sfarsitul veacului
Alt citat;
23. Cum s’a rupt și s’a sfărîmat ciocanul* întregului pămînt! Babilonul este nimicit în mijlocul neamurilor
Cine a fost si este ciocanul intregului pamant, politistul lumii cum mai este numit …evident SUA,iar ciocanul este arma lor diplomatica cu referire la ciocanul judecatorilor ;aprobat, parafat,hotarat etc
Alt citat;
46. De strigătul* luării Babilonului se cutremură pămîntul, și se aude un strigăt de durere printre neamuri.“
7. Babilonul* era în mîna Domnului un potir de aur, care îmbăta tot pămîntul; Neamurile au băut** din vinul lui; deaceea au fost neamurile ca într’o† nebunie.
13. „Tu*, care locuiești lîngă ape mari, și care ai vistierii nemărginite, ți-a venit sfîrșitul și lăcomia ta a ajuns la capăt!“
Cine locuieste linga ape mari daca nu SUA?babilonul istoric era asezat pe un rau
Alt citat;
20. „Tu* Mi-ai fost un ciocan și o unealtă de război. Am zdrobit neamuri prin tine, am nimicit împărății prin tine
30. Vitejii Babilonului nu mai luptă, ci stau în cetățui; puterea le este sleită, și au ajuns* ca niște femei. Vrăjmașii pun foc locuințelor lor și le sfărîmă** zăvoarele!
31. Se întîlnesc alergătorii*, se încrucișează solii, ca să vestească împăratului Babilonului, că cetatea lui este luată din toate părțile,
32. că trecătorile* sînt luate, bălțile cu trestie sînt uscate de foc, și oamenii de război îngroziți.
Si aceste versete sunt tare interesante si descriu luarea babilonului, si din acest context reiese ca nu poate fi decat un atac fulger nuclear care distruge toate comunicastiile SUA,ori toata apararea si toate informatiile sunt computerizate, si astea sunt trecatorile” de care vb prorocul Ieremia
Dar cine v-a declansa acest atac nuclear ???, este un popor de la miazanoapte, iar cine locuieste la miazanoapte de SUA va las pe dvs sa ghiciti…
Alt citat;
50. Cei cari ați scăpat* de sabie, plecați, nu zăboviți! Cei din pămntul depărtat, gîndiți-vă la Domnul, și Ierusalimul să fie în inimile voastre!“ -
Va recomand sa studiati cap 50 si 51 din Ieremia in lumina celor relatate aici si veti descoperi singuri cu uimire care profetii erau pentru babilonul vechi istoric si care sunt pentru actualul babilon economic deoarece Ieremia intercaleaza in aceste capitole si profetii din timpul sau si profetii pentru vremea din urma
Capitolul 42

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 30 Dec 2015, 17:24

Enohabel, te rog să ne spui nouă, celor de la Popasul Prisma Condor, dacă Apocalipsa a început.
În cazul în care răspunsul e afirmativ:
Când a început și când se va încheia?

Personal, nu am mult curaj să atac subiectul „Apocalipsa” pentru că nu vreau să duc în eroare pe nimeni (mai ales pe mine însumi!).

enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Joi 31 Dec 2015, 04:11

@Emil Condor a scris:
Enohabel, te rog să ne spui nouă, celor de la Popasul Prisma Condor, dacă Apocalipsa a început.
În cazul în care răspunsul e afirmativ:
Când a început și când se va încheia?

Personal, nu am mult curaj să atac subiectul „Apocalipsa” pentru că nu vreau să duc în eroare pe nimeni (mai ales pe mine însumi!).
Emile am postat si pe alte forumuri, cand ne referim la judecata finala=7 peceti=7 trambite=7 potire, am specificat ca ne trebuie un reper important sa calculam ultimii 7 ani...atat v-a dura judecata finala, de unde incepem calcularea ???, daca citim ziarele si privim evenimentele am zice ca a inceput calul rosu sa cutreiera pamantul si a inceput al treilea razboi mondial, asa scriu ziarele ca rusii sunt pusi pe fapte mari, insa eu fac alte calcule, ca razboie au fost mereu, au fost 2 razboaie mondiale si apocalipsa nu a inceput principalul reper este Israel=asa a spus Domnul Isus; cand vedeti maslinul ca infragezeste stiti ca vara este aproape=ok maslinul il reprezinta pe Israel, a luat fiinta ca stat in 1948=de aici calculam ce o zis tot Domnul Isus; nu v-a trece generatia aceea=adica generatia din urma....o generatie biblic se naste la 0 ani si moare la 70 de ani=pentru cei mai tari la 80 de ani
Acuma sa socotim; din 1948 + 70 obtinem anul 2018, daca socotim si pe cei tari cu 80 de ani obtinem 2028, ...aici intervine ceva interesant; suntem acusi acusi in 2016, eu cred ca numaratoarea inversa la ultimii 7 ani ai epocii actuale v-a incepe din 2018 -2021 si se v-a sfarsi in 2025-2028 cand se v-a sfarsi epoca actuala
aceste date oricine studiaza biblia le poate interpreta si proroci, deci orice crestin apologet poate calcula venirea Domnului si judecata finala cu o marja de 3 ani dinainte
insa o putem calcula exact (nu ziua si ceasul-luna) anul revenirii Domnului si judecata finala, cand pe scena mondiala apare pactul;Anticrist=Israel...atunci stim ca mai avem 3 ani si jumatate pana la rapirea Bisericii si inca 3 ani si jumatate pana la sfarsitul epocii=judecata finala si mantuirea ramasitzei lui Israel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 03 Ian 2016, 08:28

Cu ajutorul Domnului vreau sa continui, aceste studii vor fi foarte appreciate in cativa ani

am ales aleatoriu capitolele din studio deorece fiecare capitol se poate mentine in logica acestui studio

Capitolul 29

CONCLUZIE
I. Venirea Domnului nu este un eveniment simplu, subit, punctiliar, ci unul complex,
de durată, cuprinzând o succesiune de etape (trei staționări și două deplasări),
și evoluând de la un aspect secret la unul vizibil, prin care El va
coborî treptat din al treilea cer spre pământ, pentru a trece de la stăpânirea Sa
de drept asupra pământului la stăpânirea Sa de fapt asupra lui.
II. Venirea Domnului va începe puțin înainte de inaugurarea Marelui Necaz de pe
pământ,(ultimii 3 ani si jumatate) și va dura pe toată perioada acestuia, întinzându-se de la răpirea elitei
biruitoare până la transferul împărăției pământului din mâinile uzurpatoare
ale lui Satan în mâinile Sale.
III. Venirea Domnului va afecta două categorii majore de ființe: poporul Său pământesc
și inamicul Său cu toți aliații lui:

Definiție teologică-escatologică: Răpirea este acel eveniment de la sfârșitul
epocii prezente în cadrul căruia sfinții sunt luați în forță de pe pământ (cei
aflați în viață) sau din Hades, în urma învierii (cei morți) și aduși în prezența
(parusia) Domnului, într-unul dintre stadiile ei, fiind astfel strânși împreună
cu El (2 Tes. 2:1a).

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 05 Ian 2016, 02:08

. Cei 2 martori
 1. Apoi mi s'a dat o trestie asemenea unei prăjini, și mi s'a zis: „Scoală-te și măsoară Templul lui Dumnezeu, altarul și pe cei ce se închină în el.
2. Dar curtea de afară a Templului lasă-o la o parte nemăsurată; căci a fost dată Neamurilor, cari vor călca în picioare sfînta cetate patruzeci și două de luni.
3. Voi da celor doi marturi ai mei să proorocească, îmbrăcați în saci, o mie două sute șase zeci de zile.
O profetie importanta apare aici Ioan primeste sarcina sa masoare Templul si altarul si pe cei ce se inchina in el
Aici sunt 2 interpretari de baza, una materiala si alta spirituala
Templul din viziunea lui Ezechiel are dimensiuni uriase si nu incape in tot Ierusalimul de azi,asa ca ne gandim la Templul care va fi reconstruit pe locul vechiului Templu in Ierusalim
Daca luam in considerare interpretarea literara atunci este vb despre viitorul templu fizic care se va reconstrui, iar cei ce se inchina nu pot fi decat evreii
Dar aici putem avea si o dubla interpretare privind masurarea Templului referitor la Templul spiritual biserica, si findca aici suntem la mijlocul necazului cel mare,Templul este masurat in vederea rapirii bisericii a biruitorilor,
In concluzie profetia este multipla…se refera si la Israel se refera si la Biserica, se refera si la Templul fizic care v-a fi reconstruit, se refera si la alegerea biruitorilor= copilul de parte barbateasca care v-a fi rapit la tron
Referitor la cei 2 martori sunt mai multe interpretari, dar sa vedem ce simboluri au acesti martori;
-ei sunt asemanati cu 2 maslini si 2 sfesnice, niste simboluri deosebite, si stau inaintea Domnului
In Zaharia 4;1-14 cei 2 maslini simbolizeaza 2 unsi,iar sfesnice este un simbol pentru calauzire si lumina
In acest moment la mijlocul necazului cel mare cand nelegiuirea este la culme, Dumnezeu trimite 2 unsi si 2 sfesnice ca marturie pentru El
,de asemenea acestia 2 sunt numiti martori, adica care marturisesc si condamna nelegiuirile vremii din urma si de asemenea putem lua literar si imbracamintea lor, adica saci" de panza, care reprezinta cea mai fidela pozitie de smerenie
Din cauza acestei pozitii smerite dar si puterii de care dispun vor fi invidiati si urati de moarte
Acesti martori ai lui Dumnezeu vor fi cei mai urati oameni de pe pamant, si in final fiara care se ridica din adanc ii va omori.
Referitor la identitatea acestor 2 martori interpretarile coincid, ar fi Enoh si Ilie reintrupati din nou, ei nu au gustat moartea fizica iar o alta interpretare plauzibila este ca cei 2 martori vor fi 2 persoane din vremea sfarsitului care vor lucra in duhul si puterea lui Moise si Ilie
Cei 2 martori dupa ce isi termina marturisirea vor fi omorati
Citat;
. Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă „Sodoma“ și „Egipt“, unde a fost răstignit și Domnul lor.
9. Și oameni din orice norod, din orice seminție, de orice limbă și de orice neam, vor sta trei zile și jumătate, și vor privi trupurile lor moarte, și nu vor da voie ca trupurile lor moarte să fie puse în mormînt.
10. Și locuitorii de pe pămînt se vor bucura și se vor veseli de ei; și își vor trimete daruri unii altora, pentrucă acești doi prooroci chinuiseră pe locuitorii pămîntului.
11. Dar după cele trei zile și jumătate, duhul de viață dela Dumnezeu a intrat în ei, și s'au ridicat în picioare, și o mare frică a apucat pe ceice i-au văzut.
12. Și au auzit din cer un glas tare, care le zicea: „Suiți-vă aici!“ Și s'au suit într'un nor spre cer; iar vrăjmașii lor i-au văzut.
13. În clipa aceea s'a făcut un mare cutremur de pămînt, și s'a prăbușit a zecea parte din cetate. Șapte mii de oameni au fost uciși în cutremurul acesta de pămînt. Și cei rămași, s'au îngrozit și au dat slavă Dumnezeului cerului.
14. A doua nenorocire a trecut. Iată că a treia nenorocire vine curînd.

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   

Sus In jos

Apocalipsa - studiu biblic si interpretare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: