Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
1 problema curiozitati Invatamant Popasul drumetie istorie Maxime cugetari brasov 23 sibiu
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Apocalipsa - studiu biblic si interpretare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorMesaj
Ion

Numarul mesajelor : 4514
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 05 Ian 2016, 17:12

Marele Preot Enoh

In continuare, vom analiza mai in            amanunt Cartea lui Enoch.
Acesta este si va ramane unul dintre personajele preferate ale cercetatorilor si nu in ultimul rand unul dintre cei mai controversati.Cartea lui Enoch face parte dintre cele„necanonizate” de catre Biserica.
Numele „Enoch” inseamna „Initiatul”, „Invatatul”, „Inteleptul”.
El a fost initiat de catre insusi „Dumnezeul” biblic, deoarece „Enoch
ii urma in mod constant pe adeptii lui Elohim”.

James Bruce (1730-1794) a descoperit trei exemplare ale cartii lui Enoch in timpul unei calatorii in Etiopia.Biserica etiopiana a ignorat dispozitia Inaltilor Prelati bisericesti, cartea lui Enoch ajungand astfel „in canoanele Bisericii Abisinice”.In plus, a fost descoperita si o versiune slava a acesteia.
Oamenii de stiinta considera ca originalul a fost redactat in secolul al II-lea i.Chr…Printre altele, in scrierile lui Enoch regasim relatari despre asa numitii „fii ai lui Dumnezeu” (ca si in Prima Carte a lui Moise), unde ei erau numiti „ingeri”.Despre decaderea fiilor lui Dumnezeu (sau ingeri) se relateaza pe larg in Cartea lui Enoch, in capitolele VII si VIII:

„S-a intamplat in acele zile, dupa ce oamenii se inmultira, ca li s-au nascut fiice frumoase.Ingerii, fii lui Dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, s-au indragostit de ele si au spus:-Lasati-ne sa ne alegem dintre urmasii oamenilor sotii si sa ne inmultim.
Atunci a spus Sam-Jaza, calauza acestora:-Ma tem ca va veti speria de aceasta dorinta si ca eu va trebui sa platesc pentru un asa mare pacat.
Insa Ei au spus:-Fagaduim sa nu ne schimbam hotararea, ci sa ne ducem la bun sfarsit „planul”.
Atunci ei au jurat si si-au promis sa duca planul la bun sfarsit.
Cei doua sute de ingeri au coborat pe Ardis, varful Muntelui Armon, si si-au ales sotii…S-au apropiat de ele, au locuit cu ele, le-au invatat tainele magiei, ale descantecelor si cum sa foloseasca radacinile si pomii.
In plus, Azazel i-a invatat pe oameni sa faca sabii, cutite, scuturi si platose,
oglinzi, bratari si alte bijuterii, sa foloseasca pomezi, sa isi infrumuseteze
sprancenele, sa se foloseasca de „pietre”, astfel incat lumea s-a schimbat complet.Erau din ce in ce mai multe nelegiuiri, viata desfranata se
raspandise, iar ei pacatuiau mereu.
Amarzarak i-a invatat pe toti tainele magiei si folosirii radacinilor, Armers i-a invatat dezlegarea de vraji, Barkajal i-a invatat sa contemple astrii, Akibeel i-a invatat „semnele”, Tamiel – astronomia si Asaradel – miscarea Lunii.”

Insa cine a fost acest Enoch, ale carui scrieri nici macar nu se potrivesc modelului religios actual ?
Aveti dreptul la trei incercari pentru a ghici in ce parte a lumii ajungem
si in cazul lui Enoch.Unde altundeva decat in Egiptul Antic, „la marii preoti din Heliopolis”.
Acesta nu era nimeni altul decat zeul egiptean al intelepciunii si
culturii „Thoth”, denumit la greci Hermes, alias Hermes Trismegistos.
Alte nume ale sale sunt Thauti, Surid sau Saurid, Idris, Onuris si
biblicul Enoch sau Enoh.
Din acest motiv, cartea lui Enoch reprezinta „un ghimpe pentru inaltii prelati bisericesti”.

V-am explicat deja cum procedeaza acestia in astfel de cazuri, cazul lui Enoch nefiind o exceptie.In afara de eliminarea si ignorarea acestuia, se vorbeste despre vise si viziuni – conform motto-ului: „credinciosii vor accepta orice”.

Erich von Daniken, luat de multe ori in deradere scria:

„…A nega scrierea Cartii lui Enoch de catre Enoch, „care a existat Inaintea Potopului”, este o rusine pentru exegeza.De asemenea, este un exemplu infricosator de manipulare a credinciosilor…Acestia „trebuie” sa accepte ceea ce a fost deja „mestecat” de altii…”

Desigur ca se mai incearca prezentarea textului lui Enoch ca viziune.
Tot ceea ce depaseste puterea de intelegere se interpreteaza drept „viziune”.

Adeptii acestor „viziuni” tainuiesc faptul ca „Enoch sustine in mod
explicit ca ar fi fost in stare de veghe”.
Enoch si-a petrecut aproximativ 70 de ani printre oameni.In ceilalti 295, a fost invatat si pregatit de catre „Elohim” (Fii Zeilor),
pentru a se intoarce la oameni si a raspandi „Cuvantul Divin”.
Cartile lui Enoch si alte carti „necanonizate”, precum „Cartea Jubileelor”,relateaza fapte interesante privind inceputurile speciei umane,
influenta Fiilor Zeilor si multe alte intamplari „incredibile”, care trebuie sa se fi petrecut in timpuri stravechi, in zorii umanitatii.

Nasterea si viata lui Enoch au fost obisnuite.In nici un caz nu se face vreo referire la o nastere neobisnuita sau „nepamanteana”.
In Cartea Jubileelor spre exemplu se spune ca Jared si sotia sa Baraka l-au zamislit pe Enoch.De asemenea, se specifica exact ca „Fii Zeilor” aveau planuri deosebite pentru Enoch:

„Acesta este numai primul copil, dintre cei care s-au nascut pe Pamant, care au invatat sa scrie si sa citeasca”(Cartea Jubileelor)
Explicatii mai clare de atat nici nu ar putea exista !!

Impreuna cu sotia sa, Edni, Enoch a zamislit un fiu – Matusalem.
Enoch si-a petrecut cea mai mare parte a vietii departe de familie la „Fii Zeilor”.
Conform scrierilor, nu au existat decat cinci sau sase „vizite la oameni”.
Numarul acestora este dovedit si de catre Cartea Slava a lui Enoch, fiind
amintiti si ceilalti fii ai acestuia, Reghim, Riman, Uthan, Khermion si Gaidal dar si o fiica – Namus.

„Si el a stat la ingerii lui Dumnezeu sase jubilee de ani (aproximativ 300 de ani), iar ei i-au aratat tot ce se afla „pe Pamant si in Ceruri”…si el a scris totul.”(Cartea Jubileelor)

In continuare se relateaza:

„..Si a fost ales dintre copii oamenilor…”(Cartea Jubileelor)

„..Si nimeni dintre oameni nu stia „unde statea ascuns”, unde se afla si ce devenise el…Tot ceea ce a intreprins de-a lungul vietii s-a intamplat „langa ingeri si sfinti”(Cartea lui Enoch)

Exista si alte descrieri detaliate ale calatoriilor si vietii langa Ingeri.
Nu as dori sa intru prea mult in amanunte in cazul lui Enoch..urmatorul
pasaj al Cartii Jubileelor insa este deosebit de interesant.
In timpul vizitei sale la „Elohim”, a aflat un lucru foarte important :

„…Si atunci a venit unul dintre sfinti la mine, m-a trezit, iar dupa ce m-am
sculat din pat, m-a dus la poarta…Eu m-am uitat in jos si am auzit o voce:
-Nu te teme Enoch: Vino mai aproape si asculta cuvantul meu !”

„Vocea” i-a mai spus lui Enoch:

-„Du-te si spune-le celor care pazesc Cerul, care te-au trimis aici:..De ce ati parasit „Cerul”, de ce ati dormit cu femeile acelea, de ce v-ati „pangarit ” cu fiicele oamenilor, de ce ati facut copii cu acele femei ? Desi erati „Sfinti”, v-ati pangarit cu „sangele femeilor”(vezi ADN), cu sangele carnii ati zamislit copii, ati dorit sangele oamenilor si ati produs carne si sange…”
Pentru cine stie un pic de genetica, se pot trage concluzii destul de clare.

Revenind la Enoch, acesta spre sfarsitul vietii lui dupa ce isi „petrecuse
o mare parte a vietii la Fii Zeilor (Elohim)”, acesta s-a intors pentru ultima oara la familia sa, pentru a-si indeplini misiunea:

„..Acei sfinti „m-au coborat” pe Pamant si mi-au spus:-Impartaseste-i totul
fiului tau Matusalem…”(Enoch)

Elohim au avut indicatii clare chiar si in sens temporal:

„…Timp de un an te vom lasa la copii, pana cand vei redeveni puternic, pentru a-i putea invata pe acestia, a le scrie totul si pentru a le impartasi tot ceea ce ai aflat si stii…In cel de-al doilea an te vom lua de langa ei…”

(Este evidenta asemanarea dintre acest citat si recuperarea care o fac
cosmonautii de la NASA dupa coborarea din spatiu, pentru cine se pricepe putin si este in tema cu subiectul).

Misiunea lui Enoch consta in transmiterea invataturii, pe care o primise de la Elohim (Fii Zeilor), urmasilor sai.

„…Iar acum, fiul meu Matusalem, iti voi povesti totul si voi scrie, ti-am dezvaluit tot ceea ce stiu si ti-am lasat cartile in care am scris despre
aceasta…Iar acum cheama-i pe toti fratii tai si pe toti copii mamei tale alaturi…”(Enoch)

Enoch isi indeplinise misiunea incredintata.El a transmis toata invatatura urmasilor sai, printre care se afla si nepotul sau Lamesch (fiul lui Matusalem):

„…Iar bunicul meu Enoch mi-a transmis invatatura „tuturor misterelor pe care le aflase”…printr-o carte…”(Enoch)

In prezent, in biserici se citeaza indeosebi din Noul Testament, acesta fiind folosit cu predilectie pentru predici.Si de ce nu?
Cuvintele lui Isus, care au fost transmise – precum cele din predica de pe
munte, cele douzeci si unu de epistole, faptele Sfintilor Apostoli si Evanghelia dupa Ioan – sunt unice in literatura universala, caracterizandu-se prin dragoste, liniste si intelepciune.
Lucrurile stau insa altfel in privinta Vechiului Testament si a pasajelor pe care le-am citat din cartile „necanonizate” ce dateaza de la „inceputurile crestinatatii”.
In acestea se regasesc multe fapte, mistere si legende oculte.In Vechiul Testament mereu se vorbeste despre un Dumnezeu sau Creator maniat, despre razboi si nimicire, poruncite „de catre acesta”.In Eden, Dumnezeu ii afuriseste pe Adam si Eva.
Dumnezeu „afuriseste” ?

sursa:

https://istoriasecreta.wordpress.com/marele-preot-enoh/

''Abel (în ebraică הבל Hevel = „suflare"; în arabă هابيل "Habil") este în Vechiul Testament și în Coran al doilea fiu al lui Adam și al Evei, ucis de fratele său Cain.

Abel a fost al doilea fiu al primilor oameni de pe pământ, și se ocupa cu păstoritul oilor. Conform Genezei, într-o zi, atât el cât și fratele său Cain, care a fost primul fiu al primilor oameni de pe pământ, au adus o jertfă lui Dumnezeu. Abel a adus un miel iar Cain, pentru că se ocupa cu agricultura, a jertfit din roadele pământului. Dumnezeu nu a privit cu bunăvoință la jertfa lui Cain, nu datorită jertfei în sine, ci datorită caracterului acestuia și astfel Cain, orbit de gelozie, l-a ucis pe Abel.

Aceasta este prima crimă relatată în Vechiul Testament. După unii autori, explicațiile pot fi regăsite în contradicția dintre agricultură și nomadism.''

Daca aceasta este traducerea pseudonimului "enohabel", atunci inteleg si eu acum mai bine postarile tale, Enoch Abel sau Enoch Habil. Adica: "Suflare Inteleapta" sau "Suflarea Invatatului, Initiatului, Inteleptului"...
sursa:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Abel

In orice caz, eu gasesc interesanta aceasta juxtapunere de nume.

Poate o fi fost explicata la un moment dat. Eu nu stiu. Daca da, imi cer scuze....
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 06 Ian 2016, 17:45

Interesant ! eu nu am stiut, nu am cercetat ca Abel=Suflare, abur, tinut plin de verdeata, dar stiam despre Enoh ca inseamna; fragil"
Am incercat si eu sa studiez cartile lui Enoh insa in felul in care sunt prezentate sub forma de legende nu putem sti ce este adevar si ce nu este...

Apocalipsa - studiu biblic si interpretare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 7 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: