Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Astazi la 07:54 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mar 17 Oct 2017, 19:32 Scris de dolion

» BANCURI
Mar 17 Oct 2017, 19:31 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
problema istorie placut 23 drumetie comment-143 romana Limba curiozitati English brasov sibiu 1
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Apocalipsa - studiu biblic si interpretare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 01:41

Revelatiile care le avem cativa frati impreuna sunt de maxima importanta pentru timpul in care traim.
Domnul isi pregateste armata lui de biruitori ca sa contraatace lucrarea lui Anticrist si sa fie demascata lucrarea de inselaciune, in final vom fi mai mult decat biruitori,Domnul va zdrobi pe Satan sub picioarele noastre in ultima batalie...

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 01:55

Emil Condor a scris:
enohabel a scris:
va voi arata o cale nespus mai buna...
Calea împăratului criminal?!

Care Cale este mai bună ca Isus?!
De fapt, El e Singura Cale, ce tot ne amăgim atâta cu învătăturile păgâne?

Eu nu am nimic nici cu Constantin nici cu Niceea, am citit individual scriptura si am inteles mesajul din ea,m-am pocait viata mea sa schimbat radical Domnul m-a botezat cu Duhul Sfant, nu accept denominatiile caut doar frati pentru partasie...

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 02:17

Enohabel,

Sunt si lucruri bune pe care le faci dar întreabă-te singur: sunt suficiente?
Faptul că încerci să te depărtezi de religiosii acestei lumi, este primul pas spre cunoastere divină dar nu trebuie să ne oprim la acest stadiu. Plecăm de la păgâni dar credem tot ca ei??!! Multi dintre cei care ne înconjoară pe forumul ăsta, au părăsit sistemul religios al acestei lumi dar nu au rămas acolo, au continuat mersul, mereu au păsit o nouă treaptă în cunoasterea lui Dumnezeu, mereu au urcat o altă treaptă mai aproape de Domnul mântuirii noastre. Cu sau fără Pavel, cu sau fără Branham, Duhul a lucrat mereu ghidându-ne în adevărul dumnezeiesc. Să ne întrebăm: mentinem Duhul Domnului mereu treaz în noi sau Îl neglijăm - stim bine că atunci când îl neglijăm si El face la fel cu noi!
Domnul să ne lumineze pe toti, pentru că TOTI avem nevoie de Lumina Lumii.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 04:05

Tocmai aici este problema Emile,eu sunt liber dar unii din voi robi ca depindeti de interpretarea unor profeti cu semnul intrebarii.
Cei care au iesit din denominatii bine au facut numai ca acceptand invataturi sttraine au nimerit din lac in putz

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 04:11

În dreptul meu spun doar atât: depind doar de Isus - nu am nevoie de un alt nume, de un alt dumnezeu. Asta e tot ce stiu iar Scriptura nu mă învată altceva.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 04:36

20. Cei 2 martori

1. Apoi mi s'a dat o trestie asemenea unei prăjini, și mi s'a zis: „Scoală-te și măsoară Templul lui Dumnezeu, altarul și pe cei ce se închină în el.
2. Dar curtea de afară a Templului lasă-o la o parte nemăsurată; căci a fost dată Neamurilor, cari vor călca în picioare sfînta cetate patruzeci și două de luni.
3. Voi da celor doi marturi ai mei să proorocească, îmbrăcați în saci, o mie două sute șase zeci de zile.

O profetie importanta apare aici Ioan primeste sarcina sa masoare Templul si altarul si pe cei ce se inchina in el
-aici sunt 2 interpretari de baza, una materiala si alta spirituala
-Templul din viziunea lui Ezechiel are dimensiuni uriase si nu incape in tot Ierusalimul de azi.
-daca luam in considerare interpretarea literara atunci este vb despre viitorul templu fizic care se va connstrui, iar cei ce se inchina nu pot fi decat evreii ultraortodoxi
-eu personal nu ader la aceasta interpretare si consider ca este vb de Templul spiritual biserica, si findca aici suntem la mijlocul necazului cel mare...
-templul este masurat in vederea rapirii bisericii a biruitorilor,
-cei 2 martori;
-aici sunt multe interpretari, dar sa vedem ce simboluri au acesti martori
-ei sunt asemanati cu 2 maslini si 2 sfesnice, niste simboluri deosebite, si stau inaintea Domnului
-in Zaharia 4;1-14 cei 2 maslini simbolizeaza 2 unsi,iar sfesnice este un simbol pentru calauzire si lumina
-in acest moment la mijlocul necazului cel mare cand nelegiuirea este la culme, Dumnezeu trimite 2 unsi si 2 sfesnice ca marturie pentru El
-de asemenea acestia 2 sunt numiti martori, adica care marturisesc si condamna nelegiuirile vremii din urma
-de asemenea putem lua literar si imbracamintea lor, adica saci" de panza, care reprezinta cea mai fidela pozitie de smerenie
-din cauza acestei pozitii smerite dar si puterii de care dispun vor fi invidiati si urati de moarte
-acesti martori ai lui Dumnezeu vor fi cei mai urati oameni de pe pamant, si in final fiara care se ridica din adanc ii va omori.
-referitor la identitatea acestor 2 martori interpretarile coincid, ar fi Enoh si Ilie reintrupati din nou, ei nu au gustat moartea fizica
-o alta interpretare plauzibila este ca cei 2 martori vor fi 2 persoane din vremea sfarsitului care vor lucra in duhul si puterea lui Moise si Ilie
-cei 2 martori dupa ce isi termina marturisirea vor fi omorati

. Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă „Sodoma“ și „Egipt“, unde a fost răstignit și Domnul lor.
9. Și oameni din orice norod, din orice seminție, de orice limbă și de orice neam, vor sta trei zile și jumătate, și vor privi trupurile lor moarte, și nu vor da voie ca trupurile lor moarte să fie puse în mormînt.
10. Și locuitorii de pe pămînt se vor bucura și se vor veseli de ei; și își vor trimete daruri unii altora, pentrucă acești doi prooroci chinuiseră pe locuitorii pămîntului.
11. Dar după cele trei zile și jumătate, duhul de viață dela Dumnezeu a intrat în ei, și s'au ridicat în picioare, și o mare frică a apucat pe ceice i-au văzut.
12. Și au auzit din cer un glas tare, care le zicea: „Suiți-vă aici!“ Și s'au suit într'un nor spre cer; iar vrăjmașii lor i-au văzut.
13. În clipa aceea s'a făcut un mare cutremur de pămînt, și s'a prăbușit a zecea parte din cetate. Șapte mii de oameni au fost uciși în cutremurul acesta de pămînt. Și cei rămași, s'au îngrozit și au dat slavă Dumnezeului cerului.
14. A doua nenorocire a trecut. Iată că a treia nenorocire vine curînd.

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 09:21

enohabel a scris:
Emil Condor a scris:
enohabel a scris:
va voi arata o cale nespus mai buna...
Calea împăratului criminal?!

Care Cale este mai bună ca Isus?!
De fapt, El e Singura Cale, ce tot ne amăgim atâta cu învătăturile păgâne?

Eu nu am nimic nici cu Constantin nici cu Niceea, am citit individual scriptura si am inteles mesajul din ea,m-am pocait viata mea sa schimbat radical Domnul m-a botezat cu Duhul Sfant, nu accept denominatiile caut doar frati pentru partasie...
ai primit duh sfant?? in ce nume ai fost botezat? cel din matei 28 ... sau cu botezul apostolilor?
care a facut bine ca vedem clar ca in matei domnul da o porunca sa fie botezati in numele tatalui si al fiului si al duhului sfant ... iar apostolii botezau in numele Domnului Isus.
te intreb care botez e corect acum?
apostoli au inteles ca nu e vb de trinitate si ca numele acesta TATAL FIUL DUHUL SFANT nu este nume si au botezat in numele DOMHUL ISUS HRISTOS care acesta este nume !!!
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 12:19

sam22 a scris:

ai primit duh sfant?? in ce nume ai fost botezat? cel din matei 28 ... sau cu botezul apostolilor?
care a facut bine ca vedem clar ca in matei domnul da o porunca sa fie botezati in numele tatalui si al fiului si al duhului sfant ... iar apostolii botezau in numele Domnului Isus.
apostoli au inteles ca nu e vb de trinitate si ca numele acesta TATAL FIUL DUHUL SFANT nu este nume si au botezat in numele DOMHUL ISUS HRISTOS care acesta este nume !!!

Ai pus o întrebare care nu o înțelegi si daca cineva care înțelege, încearcă sa-ți răspundă tot nu vei înțelege.
Așa ca mai bine las-o moarta.
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 12:23

Diaporevomenos a scris:
sam22 a scris:

Ai pus o întrebare care nu o înțelegi si daca cineva care înțelege, încearcă sa-ți răspundă tot nu vei înțelege.
Așa ca mai bine las-o moarta.

pai explicate ca mai lasat in aer.
si eu am pus o intrebare pe care o inteleg ..chiar f bine ... si cine incearca sa raspunda ... pana acum nu se gaseste nimeni .. .te oferi tu !? raspunde daca cunosti !
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 16:29

Sam ce ar fi sa-l lasam pe Branham sa se odihneasca in pace,aici suntem pe topicul de mai sus, sa comentezi daca ai ce la interpretarea apocalipsei...

3. Ferice de cine citește, și de cei ce ascultă cuvintele acestei proorocii, și păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 07 Oct 2008, 17:19

enohabel a scris:
Sam ce ar fi sa-l lasam pe Branham sa se odihneasca in pace,aici suntem pe topicul de mai sus, sa comentezi daca ai ce la interpretarea apocalipsei...

3. Ferice de cine citește, și de cei ce ascultă cuvintele acestei proorocii, și păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!

eu il las pe branham in pace dar mesajul care a fost adus de domnul prin acest barbat nu il pot lasa in pace !

in leg cu apoc. cu cei 2 martori sunt moise si ilie !
si eu de la mine nam ce comenta si nam ce interpreta apocalipsa dar cuvantul domnului din acest timp a deslusit apocalipsa iar pt mine apocalipsa nu mai este o carte inchisa.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mier 08 Oct 2008, 05:14

20. Cei 2 martori

1. Apoi mi s'a dat o trestie asemenea unei prăjini, și mi s'a zis: „Scoală-te și măsoară Templul lui Dumnezeu, altarul și pe cei ce se închină în el.
2. Dar curtea de afară a Templului lasă-o la o parte nemăsurată; căci a fost dată Neamurilor, cari vor călca în picioare sfînta cetate patruzeci și două de luni.
3. Voi da celor doi marturi ai mei să proorocească, îmbrăcați în saci, o mie două sute șase zeci de zile.

O profetie importanta apare aici Ioan primeste sarcina sa masoare Templul si altarul si pe cei ce se inchina in el
-aici sunt 2 interpretari de baza, una materiala si alta spirituala
-Templul din viziunea lui Ezechiel are dimensiuni uriase si nu incape in tot Ierusalimul de azi.
-daca luam in considerare interpretarea literara atunci este vb despre viitorul templu fizic care se va connstrui, iar cei ce se inchina nu pot fi decat evreii ultraortodoxi
-eu personal nu ader la aceasta interpretare si consider ca este vb de Templul spiritual biserica, si findca aici suntem la mijlocul necazului cel mare...
-templul este masurat in vederea rapirii bisericii a biruitorilor,
-cei 2 martori;
-aici sunt multe interpretari, dar sa vedem ce simboluri au acesti martori
-ei sunt asemanati cu 2 maslini si 2 sfesnice, niste simboluri deosebite, si stau inaintea Domnului
-in Zaharia 4;1-14 cei 2 maslini simbolizeaza 2 unsi,iar sfesnice este un simbol pentru calauzire si lumina
-in acest moment la mijlocul necazului cel mare cand nelegiuirea este la culme, Dumnezeu trimite 2 unsi si 2 sfesnice ca marturie pentru El
-de asemenea acestia 2 sunt numiti martori, adica care marturisesc si condamna nelegiuirile vremii din urma
-de asemenea putem lua literar si imbracamintea lor, adica saci" de panza, care reprezinta cea mai fidela pozitie de smerenie
-din cauza acestei pozitii smerite dar si puterii de care dispun vor fi invidiati si urati de moarte
-acesti martori ai lui Dumnezeu vor fi cei mai urati oameni de pe pamant, si in final fiara care se ridica din adanc ii va omori.
-referitor la identitatea acestor 2 martori interpretarile coincid, ar fi Enoh si Ilie reintrupati din nou, ei nu au gustat moartea fizica
-o alta interpretare plauzibila este ca cei 2 martori vor fi 2 persoane din vremea sfarsitului care vor lucra in duhul si puterea lui Moise si Ilie
-cei 2 martori dupa ce isi termina marturisirea vor fi omorati

. Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă „Sodoma“ și „Egipt“, unde a fost răstignit și Domnul lor.
9. Și oameni din orice norod, din orice seminție, de orice limbă și de orice neam, vor sta trei zile și jumătate, și vor privi trupurile lor moarte, și nu vor da voie ca trupurile lor moarte să fie puse în mormînt.
10. Și locuitorii de pe pămînt se vor bucura și se vor veseli de ei; și își vor trimete daruri unii altora, pentrucă acești doi prooroci chinuiseră pe locuitorii pămîntului.
11. Dar după cele trei zile și jumătate, duhul de viață dela Dumnezeu a intrat în ei, și s'au ridicat în picioare, și o mare frică a apucat pe ceice i-au văzut.
12. Și au auzit din cer un glas tare, care le zicea: „Suiți-vă aici!“ Și s'au suit într'un nor spre cer; iar vrăjmașii lor i-au văzut.
13. În clipa aceea s'a făcut un mare cutremur de pămînt, și s'a prăbușit a zecea parte din cetate. Șapte mii de oameni au fost uciși în cutremurul acesta de pămînt. Și cei rămași, s'au îngrozit și au dat slavă Dumnezeului cerului.
14. A doua nenorocire a trecut. Iată că a treia nenorocire vine curînd.

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 12 Oct 2008, 05:31

Trambita a 7-a

15. Îngerul, al șaptelea a sunat din trîmbiță. Și în cer s'au auzit glasuri puternice, cari ziceau: „Împărăția lumii a trecut în mînile Domnului nostru și ale Hristosului Său. Și El va împărăți în vecii vecilor.“
Trambita a 7-a contine viziuni suplimentare inainte ca sa vina judecata potirelor
-unii imparati au incercat fara succes sa uneasca toata lumea,Anticristul va fi primul care va reusi
-urmeaza cap 12 care este considerat coloana vertebrala a apocalipsei

1. În cer s'a arătat un semn mare: o femeie învăluită în soare, cu luna supt picioare, și cu o cunună de douăsprezece stele pe cap.
2. Ea era însărcinată, țipa în durerile nașterii, și avea un mare chin ca să nască.
3. În cer s'a mai arătat un alt semn: iată, s'a văzut un mare balaur roș, cu șapte capete, zece coarne, și șapte cununi împărătești pe capete.
4. Cu coada trăgea după el a treia parte din stelele cerului, și le arunca pe pămînt.
Balaurul a stătut înaintea femeii, care sta să nască, pentruca să-i mănînce copilul, cînd îl va naște.
5. Ea a născut un fiu, un copil de parte bărbătească. El are să cîrmuiască toate neamurile cu un toiag de fer. Copilul a fost răpit la Dumnezeu și la scaunul Lui de domnie.
6. Și femeia a fugit în pustie, într'un loc pregătit de Dumnezeu, ca să fie hrănită acolo o mie două sute șase zeci de zile.
7. Și în cer s'a făcut un război. Mihail și îngerii lui s'au luptat cu balaurul. Și balaurul cu îngerii lui s'au luptat și ei,
8. dar n'au putut birui; și locul lor nu li s'a mai găsit în cer.
9. Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pămînt; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.
10. Și am auzit în cer un glas tare, care zicea: „Acum a venit mîntuirea, puterea și împărăția Dumnezeului nostru, și stăpînirea Hristosului Lui; pentrucă pîrîșul fraților noștri, care zi și noaptea îi pîra înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.
11. Ei l-au biruit, prin sîngele Mielului și prin cuvîntul mărturisirii lor, și nu și-au iubit viața chiar pînăla moarte.

-interpretarile la acest capitol sunt diferite si fiecare dintre ele au argumente acceptabile,deci trebuie sa alegem cea mai buna interpretare
-una dintre interpretari este ca aici in cap 12, nu se scrie doar de perioada necazului cel mare ci cuprinde toata istoria(dar eu nu cred asa ceva)
-la jumatatea necazului cel mare Satan este aruncat pe pamant.
-interpretari cu privire la copilul de parte barbateasca;
-la prima vedere pare simplu,si majoritatea interpreteaza ca ar fi Domnul Isus...dar vom vedea
-altii vad in acest copil nascut biserica care va fi rapita ( parga,sau biruitorii)(cea mai buna interpretare)
-cine este femeia care naste copilul???
-daca copilul este Domnul Isus,atunci femeia este ori Maria, ori Israelul,dar aceasta interpretare scartie, Maria nu are 12 stele pe cap,iar Domnul a venit din semintia lui Iuda
-daca se interpreteaza ca femeia este biserica (ceea ce este adevarat) atunci cine este copilul??? deoarece nu poate fi Isus,
- ca nu biserica la nascut pe Isus, ci El a intemeiat si nascut biserica...
-asa ca interpretarea plauzibila este ca femeia este biserica, iar copilul sunt parga,biruitorii, care vor fi rapiti la mijlocul necazului cel mare
-iar femeia,adica ramasita bisericii ramane pe pamant si vor tine marturia lui Isus ...cand fiara pune pecetea ei se vor impotrivi si vor muri ca martiri in necazul cel mare
-ii gasim in cap.7, gloata cea mare cu ramuri de finic in mana, si ii gasim si in cap 20;4 au inviat si imparatesc cu Hristos 1000 de ani
-o alta interpretare este ca femeia reprezinta pe Israel...iar copilul va fi aceea ramasita care nu se va inchina fiarei si nici Anticristului
-este o interpretare destul de apropiata cu argumente bune, de aceea eu consider ca apocalipsa cap. 12 se refera si la Israel (femeia)si ramasita(copilul nascut)
-dar oricum noi nu putem sa plasam evenimentele din cap 12 in urma cu 2000 de ani cand Domnul sa inaltat, nicidecum nu a fost rapit
-inca un argument definitoriu ca femeia este biserica si copilul sunt biruitorii care vor fi rapiti este versetul 11 din cap.12,acolo deja se vorbeste despre biruitori,
-de asemenea scrie ca acest copil ,va carmui neamurile si le va zdrobi cu un toiag de fier.
--ori acest lucru este promis si pentru cei ce vor birui citat;

26. Celui ce va birui și celui ce va păzi pînă la sfîrșit lucrările Mele, îi voi da stăpînire peste Neamuri.
27. Le va cîrmui cu un toiag de fer, și le va zdrobi ca pe niște vase de lut, cum am primit și Eu putere dela Tatăl Meu.

-confuzia cu copilul vine de acolo ca este la singular,de aceea majoritatea interpreteaza ca este Domnul Isus
-dar este un copil corporativ,asa cum si femeia,nu este una singura ci corporativa,iar in Israel intaiul nascut de parte barbateasca mostenea cel mai mult
-apoi vedem ca femeia dupa ce a nascut copilul care a fost rapit la tron, ea fuge in pustie sa fie hranita acolo 3 ani si jumatate...cum interpretam asta???
-daca ne referim la Israel , ramasita care nu se va inchina Anticristului,va fugi in pustie(la Petra un oras sapat in stanca)
-daca ne referim la biserica care ramane pana la sfarsitul necazului, spiritual intelegem ca aceasta nu va primi semnul fiarei pe frunte si pe mana
- si vor fi scosi in afara legii si omorati

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 12 Oct 2008, 13:45

enoheb ce studiu biblic pe apocalipsa vrei sa faci tu aici pe cand tu nu deosebesti stanga de drepta si NU INTELEGI CE CITESTI.
SAU DA .... AI VOIE SA FACI deoarece u dai copy paste de undeva..... da asa da !(si prin aceasta iti insusesti tie aceasta cunostiinta dar defapt ................. defapt)
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 12 Oct 2008, 23:01

Ar fi bine sa citesti si sa inveti din acest studiu biblic,este cel mai valoros topic de pe forum

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Dum 12 Oct 2008, 23:04

Capitolul 14 apocalipsa

Ca sa revenim putin si sa recapitulam despre cele 2 fiare din cap 13 observam ca prima fiara care este conducatorul economico-politic al imperiului roman reinviat
-si a doua fiara care avea coarne ca de miel,asta e o aluzie clara ca acesta este conducatorul religios al vremurilor din urma
-vine cel mai intunecat ceas al istoriei omenirii si cine nu-i interesat sa studieze si sa auda interpretarea apocalipsei va fi cu siguranta inselat.
-cei mai multi se leagana in iluzia desarta ca biserica(adica ei) vor fi rapiti si nu vor trece prin necaz...mare amagire,mare inselare
-la mijlocul necazului cel mare va fi intradevar o rapire dar cati oare vor fi rapiti???
-au fost si descoperiri in privinta asta,si vor pleca cam 4 la 1000(vb de crestini nascuti din nou, nu de cei din babilon cu numele)
- in capitolul urmator apare din nou o ceata de 144000 care sunt cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel.
-majoritatea interpreteaza aici ca aceasta ceata este aceasi care e descrisa in cap 7 dintre semintiile lui Israel...
-dar eu personal ma indoiesc de lucrul acesta,deoarece scrie ca au fost rascumparati dintre oameni, nu din Israel,deci ar fi 2 cete una dintre neamuri si una din Israel
-despre aceasta ceata scrie ca ei sunt verguri si nu s-au intinat cu femei
-dar aceasta are un inteles spiritual nu fizic, ei nu s-au intinat cu culte sau secte religioase lumesti(aluzie la femeia din cap.17 si fiicele ei)
-apoi in continuare in cap 14 mai apar niste evenimente; sa citam;

6. Și am văzut un alt înger care sbura prin mijlocul cerului, cu o Evanghelie vecinică, pentruca s'o vestească locuitorilor pămîntului, oricărui neam, oricărei seminții, oricărei limbi și ori cărui norod.
Apoi a urmat un alt înger, al doilea, și a zis: „A căzut, a căzut Babilonul, cetatea cea mare, care a adăpat toate neamurile din vinul mîniei curviei ei!“
9. Apoi a urmat un alt înger, al treilea, și a zis cu glas tare: „Dacă se închină cineva fiarei și icoanei ei, și primește semnul ei pe frunte sau pe mînă,
10. va bea și el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; și va fi chinuit în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului
. Și fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Și nici ziua, nici noaptea n'au odihnă cei ce se închină fiarei și icoanei ei, și oricine primește semnul numelui ei!

- aici Babilonul reprezinta sistemele religioase omenesti, si ce trist este ca multi sunt trup si suflet pentru aceste sisteme dracesti
-iar pentru cei care se inchina fiarei si primesc semnul ei nu mai este pocainta nici cale de intoarcere
-apoi urmeaza secerisul pamantului care ar reprezenta viata economico-politica
-si culesul strugurilor viei pamantului...aici poate fi vb de cei credinciosi care vor muri ca martiri(alta interpretare ar fi ca aceasta vie este sistemul religios)
-apoi acesti struguri sunt aruncati in teascul maniei Lui Dumnezeu

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 13 Oct 2008, 00:07

enohabel a scris:
Ar fi bine sa citesti si sa inveti din acest studiu biblic,este cel mai valoros topic de pe forum

tu furii ceea ce iti place din cuvantul domnului .... din mesajul vorbit de branham .... si ce nuti place iei de altundeva si asa tu faci un talmesh balmesh ........... fara logica !
eu invat din mesajul fratelui branham si punct ! de ce? pt ca este mesajul vorbit de duhul !
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 13 Oct 2008, 00:31

enohabel a scris:
Supunem la vot invitând toti forumistii?

Eu deja îti dau rezultatele votului dacă doresti. smile
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 13 Oct 2008, 06:31

Emil Condor a scris:
enohabel a scris:

Pai stiu si eu rezultatul votului

-o tunat
-branhamistii s-or adunat
-harcea parcea forumul lo facut
-ca adevaru no priceput

na ca am devenit si poet affraid Very Happy

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 13 Oct 2008, 08:33

enohabel a scris:
Emil Condor a scris:
enohabel a scris:

Pai stiu si eu rezultatul votului

-o tunat
-branhamistii s-or adunat
-harcea parcea forumul lo facut
-ca adevaru no priceput

na ca am devenit si poet affraid Very Happy

"tu esti chiar comic!!" dar nu pot sa imi dau seama cum poti sa batjocoresti cu asa o lejeritate ... puneti o secunda intrebarea ... daca au acestia dreptate , ce ma fac?
sa spunem ca am avea dreptate ( dar avem stiu asta 100%) dar pt tine am zis ca "am avea" tu esti constient ca nu mai ai nici o shansa ?!
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 13 Oct 2008, 16:39

Da mai, sunt constient, daca Branham are dreptate ma las de meserie,de pocainta ca atunci as fi crezut intr-o iluzie falsa
Nu stiu cum poate concepe un om intreg la cap ca daca nu se crede mesajul lui Branham atunci esti pierdut ????
Branham este o stea cazatoare care in drumul ei atrage pe multi la pierzare...

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Lun 13 Oct 2008, 16:52

Cei care vor fi rapiti ca mireasa si nuntasi vor fi una inca de aici de pe pamant...asa cum sunt solzii leviatanului ca nici aerul nu intra...
cand s-au facut partidele in Corint Pavel ii mustra, nici chiar cei care ziceau ca sunt ai lui Hristos, nu erau buni
Sectele branhamistilor practica un exclusivism cronic fanatic...noi si numai noi, ceilalti gresiti si pierduti...ca parca trinitarii cred in Buda nu in Isus affraid
Voi sunteti atat de bolnavi spiritual, dar nu va dati seama va leganati in iluzii desarte

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 14 Oct 2008, 08:08

Cele 7 potire,ultimile urgii

1. Și am auzit un glas tare, care venea din Templu, și care zicea celor șapte îngeri: „Duceți-vă, și vărsați pe pămînt cele șapte potire ale mîniei lui Dumnezeu!“
2. Cel dintîi s'a dus și a vărsat potirul lui pe pămînt. Și o rană rea și dureroasă a lovit pe oamenii, cari aveau semnul fiarei și cari se închinau icoanei ei.
3. Al doilea a vărsat potirul lui în mare. Și marea s'a făcut sînge, ca sîngele unui om mort. Și a murit orice făptură vie, chiar și tot ce era în mare.
4. Al treilea a vărsat potirul lui în rîuri și în izvoarele apelor. Și apele s'au făcut sînge.
8. Al patrulea a vărsat potirul lui peste soare. Și soarelui i s'a dat să dogorească pe oameni cu focul lui.
9. Și oamenii au fost dogoriți de o arșiță mare, și au hulit Numele Dumnezeului care are stăpînire peste aceste urgii, și nu s'au pocăit ca să-I dea slavă.
10. Al cincilea a vărsat potirul lui peste scaunul de domnie al fiarei. Și împărăția fiarei a fost acoperită de întunerec. Oamenii își mușcau limbile de durere.
11. Și au hulit pe Dumnezeul cerului, din pricina durerilor lor și din pricina rănilor lor rele, și nu s'au pocăit de faptele lor.
12. Al șaselea a vărsat potirul lui peste rîul cel mare, Eufrat. Și apa lui a secat, ca să fie pregătită calea împăraților, cari au să vină din Răsărit.

-la aceste judecati pentru ingeri si sfinti este un prilej de bucurie de cantare si de sarbatoare
-dreptatea si judecata Domnului sunt temelia scaunului Lui de domnie

2. Și am văzut ca o mare de sticlă amestecată cu foc; și pe marea de sticlă, cu alăutele lui Dumnezeu în mînă, stăteau biruitorii fiarei, ai icoanei ei, și ai numărului numelui ei.
3. Ei cîntau cîntarea lui Moise, robul lui Dumnezeu, și cîntarea Mielului. Și ziceau: „Mari și minunate sînt lucrările tale, Doamne Dumnezeule, Atotputernice! Drepte și adevărate sînt căile Tale, Împărate al Neamurilor!

-inainte ca verse cei 7 ingeri potirele pe pamant Ioan vede ca o mare de sticla amestecata cu foc si deja acolo inainte de varsarea potirelor
-biruitorii fiarei si icoanei ei stau cu alautele in mana si cantau cantarea lui Moise si cantarea Mielului
-de aceea observam ca la venirea potirelor nu mai exista sfinti din biserica pe pamant sa treaca prin aceaste urgii
-pacatul creaza o iluzie falsa si o religie falsa si aceste urgii se aseamana cu urgiile care au fost peste Egipt
-dupa potirul al saselea urmeaza aceasta scena premergatoare razboiului de la armaghedon

13. Apoi am văzut ieșind din gura balaurului, și din gura fiarei, și din gura proorocului mincinos trei duhuri necurate, cari semănau cu niște broaște.
14. Acestea sînt duhuri de draci, cari fac semne nemaipomenite, și cari se duc la împărații pămîntului întreg, ca să-i strîngă pentru războiul zilei celei mari a Dumnezeului Celui Atotputernic. -
15. „Iată, Eu vin ca un hoț. Ferice de celce veghează și își păzește hainele, ca să nu umble gol și să i se vadă rușinea!“ -
16. Duhurile cele rele i-au strîns în locul care pe evreiește se cheamă Armaghedon.

-aici observam ca cele 3 duhuri rele se duc la imparatii pamantului sa-i stranga in valea Meghido
-Napoleon spunea despre Megido ca e cea mai buna vale pentru razboi si valoreaza cat 1000 de cetati
-la Meghido insusi Domnul cu sfintii lui va nimici pe Anticrist cu armatele lui
-si din poporul Israel vor pieri 2/3 si numai 1/3 vor fi salvati
-apoi dupa ce ingerul a varsat potirul al 7-lea sa facut un mare cutremur de pamant de sa schimbat si configuratia muntilor si insulelor
-apoi a cazut cea mai mare grindina din istoria omenirii intre 35 si 50 de kg bobul...

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 14 Oct 2008, 23:13

enohabel a scris:
Da mai, sunt constient, daca Branham are dreptate ma las de meserie,de pocainta ca atunci as fi crezut intr-o iluzie falsa
Nu stiu cum poate concepe un om intreg la cap ca daca nu se crede mesajul lui Branham atunci esti pierdut ????
Branham este o stea cazatoare care in drumul ei atrage pe multi la pierzare...

da am inteles .... pt tine pocainta este o meserie ! ai dreptate crezi intro iluzie falsa !
pt om lucrurile lui Dumnezeu par o nebunie. Daca nu crezi cuvantul adus de profetul din timpul tau esti pierdut !
branam a fost unicul profet din timpul nostru si no sa mai fie altul !
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   Mar 14 Oct 2008, 23:15

enohabel a scris:
Cei care vor fi rapiti ca mireasa si nuntasi vor fi una inca de aici de pe pamant...asa cum sunt solzii leviatanului ca nici aerul nu intra...
cand s-au facut partidele in Corint Pavel ii mustra, nici chiar cei care ziceau ca sunt ai lui Hristos, nu erau buni
Sectele branhamistilor practica un exclusivism cronic fanatic...noi si numai noi, ceilalti gresiti si pierduti...ca parca trinitarii cred in Buda nu in Isus affraid
Voi sunteti atat de bolnavi spiritual, dar nu va dati seama va leganati in iluzii desarte

nu ... tu esti bolnav si orb !!!deoarece oki tai nu au fost unsi sa vada adevarul si si daca domnul ar vrea tu nu vrei !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Apocalipsa - studiu biblic si interpretare   

Sus In jos

Apocalipsa - studiu biblic si interpretare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: